Herkese merhaba! Hostel yazı dizimde sizleri her konuda aydınlatmaya çalışıyorum. Bugün konumuz “hostel rezervasyonu yapmak“. Kolay gibi görünse de işin içinden çıkmak zor olabiliyor.

Sizler için 5 kıtadaki hostel tecrübelerimle doğru ve güvenli bir şekilde hostel rezervasyonu yapmayı anlatacağım, başlayalım 🙂

Sao Paulo’daki Güzel Hostelimden / Brezilya’da Rezervasyon İşinde Çok Dikkatli Olmak Gerekli

Hostel Bulmak

Hostel rezervasyonu yapmanın ilk aşaması hostel bulmak 🙂 Bu adımı hiç de küçüksemeyin, çünkü seçeceğimiz hostel komple gezimizi etkileyebilir. Yanlış bir seçim güzelim planlarımızı bozabilir ya da bizi mutsuz edebilir.

Hostel bulmanın ana felsefesi kendi ihtiyaçlarımıza göre bir hostel seçmek. Bu konudaki detaylı yazımı incelerseniz size uygun doğru hosteli bulabilirsiniz.

Venedik’te Kaldığım Hostel

Hangi Siteden Rezervasyon Yapacağım ?

Hangi hosteli seçeceğimize karar verdikten sonra şimdi hostel rezervasyonumuzu oluşturma vakti geldi. Bu rezervasyonu tabii ki birkaç internet sitesi üzerinden gerçekleştireceğiz. Aslında “hostel seçerken dikkat edilmesi gerekenler” başlıklı yazımda size hangi sitelerden hostel bulabileceğinizi yazmıştım.

Rezervasyon yapacağımız siteler de farklı olmayacak. Bu konuda benim bilgi ve tecrübem 2 sitede birleşiyor. Birisi Hostelworld ikincisi ise Booking. İki siteyi de defalarca kullandım ve herhangi bir sorun yaşamadım. Bazen birinde olan hostel ötekinde olmayabiliyor, bu yüzden taramayı iki siteden de yapmanızı öneririm.

Bu iki site dışında da alternatifler yok mu derseniz, evet var ! Hatta son zamanlarda çıkışta olan siteler duyuyorum. Zaman geçtikçe bu yazıda güncellemeler de yapacağım. Eğer kafanızda soru işareti olan bir site varsa yorum bölümünden bana sorabilirsiniz.

Hostelde Kaldığım Slovenya Gezimden / Ljubljana

Rezervasyon Kimin Adına Olacak ?

Hangi siteyi kullanırsanız kullanın rezervasyon gidecek kişinin adına olmalı. Aslında bazı siteler başkasının adına rezervasyon yaptırabilse de ben pek önermiyorum.

Rezervasyondaki isminiz pasaportunuzda yazıldığı gibi olmalı. Eğer birden fazla kişi için rezervasyon yapılıyorsa, her kişiyi tek tek yazmanız gerekmez.

Rio de Janerio Caddeleri / Brezilya Gezim

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle tarih kısmına çok dikkat edilmeli. Örneğin 10 Aralık 2019 giriş 12 Aralık 2019 çıkış, iki gecelik bir rezervasyondur. Kalacağınız geceyi giriş tarihiniz ifade eder. Bunları bilseniz de tarihte gözünüzden kaçacak bir rakam büyük sorunlara sebebiyet verebilir. Bu yüzden hostel rezervasyonu yaparken tarihe birkaç kez bakın derim.

İsmin doğru yazılması ve konuk sayısının doğru ifade edilmesi de önemli. Bunların yanında hostelin özel şartları da iyi irdelenmeli.

Hostel Şartları

Her hostelin birbirinden farklı şartları olabilir. Örneğin birisi 18 yaşından küçük kişileri kabul etmiyor, öteki de evcil hayvanları kabul etmiyor olabilir. Siz doğru bir rezervasyon yapsanız da bunlara dikkat etmeyerek geri çevrilebilirsiniz.

Bunun yanında maddi şartlara da dikkat edilmeli. Bazı hosteller orada yazan fiyatın üzerine vergi ekleyebilir, ya da nevresim takımının ücrete tabii olduğu yerler var !

Fas’taki Hostelimin Kahvaltısı

Ödeme Aşaması

Hostel rezervasyonunda ödeme kısmı biraz kafa karıştırıcı. Artık genelde hangi siteden rezervasyon yaparsanız yapın bir ön ödeme ya da provizyon talep ediliyor. İade edilemez bir rezervasyon yapıyorsanız anında ödeme de talep edilebilir.

Eğer tarihleriniz net ise ben ön ödemeli rezervasyonları önerebilirim. Çünkü kur dalgalanmalarından zarara uğramaz, gittiğinizde de ödemeyle uğraşmazsınız. Özellikle başka bir ülkeye gittiğinizde, yerel para birimini hemen edinmemiş olabiliyorsunuz, bu da ödeme sıkıntısı yaratabiliyor.

Diğer bir seçenek de ücretsiz rezervasyon ile gittiğinizde ödemek. Bu tarz rezervasyonlarda önceden ücret talep edilmez. Fakat iptal için bir son tarih bulunur. Bu son tarihi geçerseniz sizden rezervasyon garantisi için bir kredi kartı talep edilir. Eğer hostele giderseniz normal şekilde ödeme alınır, fakat gitmezseniz de bu garanti sağlanan karttan kurala göre bir ceza ücreti tahsil edilir.

Benim size önerim, rezervasyon için içinde az bir miktar bulunan hesap kartı kullanın. Sistem hem bu kartı kabul eder, hem de olası bir olumsuzlukta sizden parayı çekemez 🙂

Hostel Ödemelerinde Sıkıntı Yaşayabileceğiniz Kazakistan’dan / Almati Müzesi

Rezervasyon Sonrası ve Değişiklik

Aslında sonrasında tek gerekli olan rezervasyon onayınızın yazıcıdan çıktısını almak. Çünkü bu rezervayon onayı özellikle pasaport kontrolünde hayati bir önem taşıyor. Artık çoğu ülke girişte sizden bu belgeyi talep ediyor. Pasaport kontrolü hakkındaki yazımdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bir de değişiklik ve ek talepler var. Bu tarz durumlarda, hele ki ön ödeme yapmışsanız en iyisi hostelle direkt olarak iletişime geçmektir. Çünkü küçük değişiklikleri elle kolayca yapabilirler. Eğer talebiniz varsa yine aynı şekilde rezervasyon yaptığınız site ya da mail üzerinden iletebilirsiniz, ek talepler, ek ücretlere de tabi olabilir.

Heey Arjantin 🙂 / Latin Amerika Gezimden

Hostele Nasıl Ulaşırım ?

Aslında biraz konu dışı ama ben herkesin bu endişeyi taşıdığını düşünüyorum. Çünkü hosteller öyle büyük oteller gibi tabelaları her yerden gözüken bilinen yerler olmuyor. Bunun için öncelikle Google Maps üzerinden hosteli aratmalı, bulduktan sonra da elinizdeki adrese göre doğru yerde olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Doğru yeri bulduktan sonra, Google Stret View üzerinden şöylece bir bakıp hostelin yerini kafanızda kurmanızı öneririm. Eğer göremezseniz, hostele ek tarif bilgisi için mesaj atabilirsiniz. Bu kısım biraz seyahat planlamasına girdiğinden aşağıdaki yazıma da göz atabilirsiniz.

Hostel rezervasyonu yapma konusunda yazımı bu şekilde bitiriyorum artık. Hosteller hakkında merak ettiğiniz her konuda özel yazılarım bulunuyor. Bunun dışında yorum bölümünden de sorularınızı bana yöneltebilirsiniz, sevgi dolu günler 🙂

Yazının Devamı: Türkiye’de Hostel Var mı, Nerede ?

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.