Keyifli günler ! Daha önceki yazımda hostel bulmanın genel aşamalarını sizlere anlattım. Bugün “hostel seçimi” konusunda dikkat etmemiz gerekenleri detaylandıracağım. Tüm bu yazacaklarımı 5 kıtadaki bireysel tecrübelerimi kaynak alarak oluşturduğumu bilmenizi isterim.

Karıştırılmaması adına, hostel seçimi için önemli kriterleri başlıklarla sizlere anlatacağım, hepsini ayrı ayrı önemsemenizi ve hostel seçimini ona göre yapmanızı tavsiye ediyorum 🙂

Hostel Seçiminin Önemini Gösteren Keyifli Bir Yatakhane / Kaş Gezimden

Hostelin Yeri ve Ulaşım

Görkem hostel seçiminde ilk olarak hostelin yerine bakar ! İyi seçilmiş bir lokasyon size zaman ve para kazandırır. Yurtdışında geçirdiğimiz her dakikanın bir maddi değeri var, vaktimizi şehrin uçlarındaki otobüs ve metrolarda harcamak istemeyiz.

Bunu herkes biliyordur da şehrin merkezi neresi ? Asıl onu anlamak biraz güç 🙂

Evet bunun için sizlere Görkemli bir taktik… Önce gideceğiniz şehrin gezilecek yerlerini şöyle bir araştırın. Ardından google maps üzerinde etiketleyin. Sonrasında da google’da basitçe rio’da nerede kalınır ? gibi aramalar yapın ve genel semtler hakkında bi fikir alın. Ardından haritanızdaki yıldızlar nerede yoğunlaşmışsa sizin için şehrin merkezi orası !

Venedik Gibi Yerlerde Hostelin Yeri Çok Daha Önemli

Oda ve Yatakhane Tipi

Hostel seçiminin karışık konularından birindeyiz. Genelde hostel mantığına yabancı bir toplum olduğumuzdan nasıl bir manzara ile karşılaşacağımızı da kafamızda kuramayabiliyoruz.

Kalacağımız hosteli seçerken yatakhanelerin büyüklüklerine dikkat etmeliyiz. 4-6-8 kişilik yatakhanelerin yanı sıra 20-30 u bulan yerler olabiliyor. Bu konuda size birkaç tüyom var. Bence odadaki kişi sayısından çok odanın büyüklüğüne dikkat etmelisiniz. Mesela kapsül şeklindeki bir tasarımla 30 lu yatakhanede kaldığımı biliyorum ve en rahat hostel deneyimlerinden biriydi benim için !

Hosteli araştırırken genelde odanın fotoğrafları ve büyüklükleri (m2 cinsinden) orada verilir. Bu değerleri göz önünde bulundurarak seçim yapın. “Ben hiç birşey anlamadım Görkem” diyorsanız yorum kısmından soruları bekliyorum.

 Kaş’taki Hostelimin Dörtlü Yatakhanesi / Antalya

Hostele Yapılmış Yorumlar

Kalacağınız yere karar verirken yorumlar ve puanlar en çok dikkat ettiğimiz şeyler zaten, “bunu zaten biliyorduk” deyişlerinizi duyar gibiyim 🙂 Ama bu konuda da farklı düşüncelerim var.

Öncelikle her puana aldanmayın, toplam 10 değerlendirme sonucu 9.5 puan alan bir hostel yerine, 500 değerlendirme alıp 8.5 alan bir hosteli tercih edin derim. Hostelin değerlendirme sayısı artıkça puanın doğruluk payı da artacaktır.

Ayrıca bi hostelin puanı 7’nin altındaysa mümkün oldukça tercih etmeyin. Ya da tercih edecekseniz sorunun ne olduğunu yorumlarda inceleyip, beklentinizi ona göre şekillendirin.

Almati’nin “Alma’ları” / Kazakistan Gezimden

Hostelin Temizlik Puanı

Temizlik konusu genel hostel puanı dışında değerlendirilmesi gereken bi konu. Çünkü puanı 8-9 aralığında olup temizlik puanı 6-7 lerde kalan hosteller olabiliyor.

Hostellerde temizlik konusunun öneminden daha önce bahsetmiştim. Temiz olmayan bir hostelde kalmak kimse istemez sanırım. Hostelde kalırken temizlik konusundaki önerilerim de için bir yazım var buradan bireysel önlemlere göz atabilirsiniz.

Yorumların Tarihi

Hostelinizi seçerken yapılmış yorumların tarihine de bakmalısınız. Çünkü bu işletmeler belki de yıllardır hizmet veriyor ve son birkaç ayda işler kötüye gitmiş olabilir.

Ya da tam tersi de mümkün…Hostel yorumlarına bakarken zamana göre sıralarsanız, sizden yalnızca birkaç gün önce kalmış yorumları da görürsünüz. Burada yazanlar size daha iyi bir fikir verir.

Bulgaristan Topraklarında Trenle Yolculuk Anlarım

Hostel Olanakları

Hostellerin otellere göre ekstra olanaklarından bahsettiğim yazım buradadır. Şimdi bu olanakların var olup olmadığına dikkat etmemiz lazım.

Özellikle mutfak olup olmaması benim için çok önemlidir. Kendi yemeğimizi yapabilmek masrafı ciddi şekilde azaltır. Ayrıca ortak alanlar hostelde geçireceğiniz zamanın kalitesini epey arttırıcı unsurlar. Fotoğraflar ve sunulan olanaklar sekmesinde yazanları dikkatlice inceleyin ve en iyi şartlara sahip hosteli bulun.

Fas Tabakanelerinin Kokusundan Korunma Yöntemim 🙂

Kahvaltı ve Akşam Yemeği

Hostellerin bazılarında kahvaltı ücretsiz olarak sunulur. Bazılarında ise kahvaltı ve akşam yemeği ücrete tabi olabilir. Yemeğin ücretli olması olumsuz gibi gözükse de bence öyle olmayabilir 🙂

Yemekle ilgili bir servis hiç olmamasındansa parayla sunulabilmesi önemli bir avantaj. Bu sayede yerel ev yemeklerini de uygun fiyata deneme şansımız olmuş olur. Hostel olanaklarından akşam yemeği ve kahvaltı konusuna ayrı bir dikkat etmenizi öneriyorum.

Arjantin’deki Hostelimin Yanındaki Keyifli Restorandan

Ekstra Ücretler ve Vergiler

Şu arada yazanları okumayı ah bir öğrensek 🙂 Okumadığımızdan ücret kısmında da hep bir endişe duyuyoruz. Oysa ki hostele ödeyeceğimiz ücret en baştan bellidir.

Hostellerin çoğu yerel vergileri fiyata dahil etmezler. Bu yüzden hostel seçerken “vergiler fiyata dahildir” açıklamasını görmeye çalışssak iyi olur. Eğer bu yazı yoksa açıklamaları dikkatlice okuyarak vergi miktarını öğrenmeli ve ona göre bir fiyat karşılaştırması yapmalıyız. Bazen ucuz gözüken hosteller size vergi yüküyle daha pahalıya gelebilir !

Köktepe, Almati / Kazakistan Gezimden

Ödeme Şekli ve Para Birimi

Son olarak ödeme konusuna gireceğim. Yurtdışında genelde ülkemizdeki kadar çok kredi ve banka kartı kullanılmıyor. Bu yüzden de nakit dışında bir ödeme yapmayı çok düşünmeyin. Öyle bir imkan olduğunu yazsalar da orada bazen “çalışmıyor” gibi cevaplarla karşılaşabilirsiniz.

Nakit ödemekle de işi geçiştiremiyoruz. Hosteller çoğunlukla yerel para birimi kabul ederler. Eğer o ülkeye yeni gelmişssek bu soruna dönüşebilir. Çünkü hostelde paramızı peşin olarak girişte ödememiz gerekir. Hostel seçerken, genel para birimleri olan dolar ve euro kabul edenleri tercih edersek bu sorunu aşabiliriz. Ödeme açıklamaları da seçimin önemli bir parçası.

Bu şekilde hostel seçerken dikkat etmemiz gerekenleri kısaca anlatmış oldum. Dahası hostel yazı dizimin tamamında satır aralarında mevcut. Sorularınızı yorum bölümünden beklemekteyim 🙂 sevgiyle kalın !

Yazının Devamı: Hostel Rezervasyonu Nasıl Yapılır, Şartları Neler ?

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.