Sarı Humma Hastalığı Riskinin Bulunduğu Brezilya'dan

Sarı Humma Hastalığı Riskinin Bulunduğu Brezilya'dan

Hostel / Seyahat Rehberi

Hostelde Banyo ve Tuvalet Kullanımı Nasıl ?


Hosteller ile ilgili yazı dizimin hem en çok merak edilen hem de en çok utanılan konusuna değinmek üzereyim 🙂 Bugün biraz çıplak ve belden aşağı konulara giriyor olabilirim ! Ama dünyayı gezme hayalimiz için herşeyi bilmeliyiz. Görkem sizler için 50 ülkedeki hostel tecrübeleri ile “hostelde banyo” ve “hostelde tuvalet” konusunu anlatacak…

Hostelde Nasıl Duş Alacağım ?

İlk olarak soru bu diye düşünüyorum. Hostelde duş almak için hostelin banyosunu kullanacağız tabii ki. Ama nasıl bir banyo ? Orası işte azıcık karışık.

Bizde otel dedin mi “banyosu, tuvaleti içinde olsun” derler hep. İşte burada o yok, hostellerdeki banyo ve tuvaletler ortak. Haliyle kafamızda değil sorular 🙂 Bize ait olmayan bir banyoda nasıl olacak ?

Brezilya’daki Hostelimin Banyosu 

Hostel’de Banyo Ortak mı ?

Haliyle hostelde banyo ve tuvaletler ortak bu yüzden de kısaca rahat olacağız ya da olmaya çalışacağız…Hoş ben daha gitmemiş olsam da askere giden erkekler konuya daha kolay uyum sağlayacak.

Hostel’de herkes sanki aynı evin içinde yaşıyormuş gibi tanısa da tanımasa da ortak şekilde kullanacak. Ortak banyo kullanımında akla takılan en önemli konu temizlik. Temizlik hosteller için altın bir kural, buna hem hosteli seçerken dikkat etmeliyiz hem de kendimiz önlemler almalıyız. Hostellerde temizlik önerilerim için şu yazıma göz atın derim.

Yeni Yine Yeniden Venedik 🙂 Yıllar Sonra Yine Hostel’de Kaldım 

Sabun ve Şampuan Var mı ?

Hostel banyolarında sabun ve şampuan olmaz. Bazılarında en azından el yıkamamız için sıvı sabun olabilir, fakat olmadığında da söylenmemek lazım, çünkü burası hostel !

Hostelde kalacaklar çantasında şampuan, diş macunu, sıvı sabun, ıslak mendil gibi temel temizlik ve kişisel malzemeleri bulundurmalı.

Barselona Uygun Fiyatlı Hostelleri İle Bilinen Bir Şehir

Havlu Veriliyor mu ?

Maalesef çoğunda havlu da verilmiyor. Fakat cüzi bir ücret karşılığında havlu kiralayabiliyorsunuz. Ben başkasının havlusunu temizlense de kullanamam diyenler yanında taşısa iyi olur.

Hostellerin bazılarında havlu ücretsiz olarak da sunulabilir, bunun için hostel seçerken dikkat edilmeli, ayrıntılar için özel yazım şurada.

Özel Banyolu Seçenek Yok mu ?

Hostellerin çok azında özel banyolu odalar vardır. Bunlar da doğal olarak özel odalarda oluyor…

Bir de ensuite denilen oda içerisindeki özel tuvaletler var, bunlara da dikkat ! Özel deseler de o, kaldığınız odadakiler için özel demek 🙂 Yani yine odada kalanlarla ortak kullandığınız bir banyodan söz edilmiş olunuyor.

Köktepe, Almati / Kazakistan Gezimden

Nelere Dikkat Edilmeli ?

Hostelde herşey gibi banyo ve tuvalet kullanırken de dikkat edilmesi gereken kurallar var !

Bunlardan ilki özellikle banyoları uzun süre meşgul etmemek. Çünkü genelde 5-10 kişiye bir duş düştüğünden uzun süre kalmamız hosteldeki diğer insanları bekletebilir.

Diğer bir dikkat edilmesi gereken, temizlik ! Ama önce sizin etrafı kirletmemeniz. Biz temiz kullanacağız ki sonra temiz bir tuvalet bulalım ya da bekleyelim.

Brezilya Yolcusu Kalmasın 🙂 / Roma Fiumicino Havalimanı’ndan

Son olarak kendimiz de özel olarak temizliğe dikkat etmeliyiz. Bu genel olarak hostelde temizliği konusu ile çakıştığından tek ayrı bir yazıda bahsetmek istedim. Hosteller temiz mi, ne gibi önlemler alabiliriz diyenler hemen buradan tıklayarak okusun…

Hostel’de banyo ve tuvalet kullanımı ile ilgili diyeceklerim de burada bitti, umarım hostelde kalacaklara faydalı olacak bilgiler aktarabilmişimdir, hepinize keyifli hostel günleri !

Yazının Devamı: Kendimize Göre Bir Hostel Nasıl Bulunur ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*