Selamlar 🙂 Hostelde kalmak dünyayı gezmenin en keyifli aktivitelerinden biri. Hosteller genellikle sosyal arkadaş ortamları ve uygun fiyatları ile anılsa da güvenlik problemi de en büyük endişelerden biri.

Çoğunuzun hostellerin güvenli olup olmadığı konusunda fikrimi merak ettiğini bildiğimden sizlere bu yazıyı yazmak istedim. Dünyanın 50’ten fazla ülkesinde 100’den fazla hostelde kalan bendeniz Görkem tüm tecrübeleriyle beraber yazmaya başlar… “hosteller güvenli mi ?”

Sao Paulo’daki Güvenli Hostelimden

Hostellerde Güvenlik

Çok net bir şekilde gireyim, evet güvenli ! Ayrıca yaşamak, herhangi bir yerde kalmak ne kadar güvensiz ise, işte hostellerde kalmak da o kadar güvensiz. Önce bunu unutmamak lazım. Yani hostelde potansiyel olarak bir tehlike görmek doğru değil. Fakat bireysel olarak önlemlerimizi de almak zorundayız.

Hosteller her ülkede birer yasal konaklama işletmesidir. Yani devlet güvencesi altındadır, asla merdiven altı yerler gibi düşünülmemeli. Burada kalan herkes de pasaportuyla resmi şekilde kayıt yaptıran insanlar. Yani öyle yolda geçen gelsin yok !

Almati’de Bir Kazak Kardeşimiz / Kazakistan Gezimden

Hostel’de Hırsızlık Olur mu ?

Hayatın her alanında olduğu gibi hostellerde de hırsızlık olabilir. Ama ben olma ihtimalini belki otellere oranla bile daha düşük görüyorum. Çünkü hostellerde, beraber kaldığınız kişileri tanımasanız da, genelde o kişiler hostel hayatını bilen, açık görüşlü ve genç gezginler oluyor. Bu tarz insanlardan pek zarar gelmez !

Bu felsefeyle de herşeyi açık bırakmak doğru değil. Eğer çalınınca fazlasıyla üzüleceğiniz bir eşyanız varsa güvenlik önemlerini daima alın.

Kilitli Dolapların Bulunduğu Kaş’taki Hostel / Türkiye’de Hostel Deneyimim

Nasıl Güvenlik Önlemleri Alabilirim ?

Aslında çok basit, yanınızdan ayırmayınn ya da kilitli dolaplarda saklayın…Ben daha basitini de biliyorum 🙂 O eşyayı hiç ortalığa çıkarmayın, eğer siz ortaya “benim çook pahalı bir fotoğraf makinem var!” edaları yayacak kadar elinizde o makineyi gezdirirseniz durduk yerde bir tehlike oluşturmuş olursunuz.

Şunu da söylemek isterim, çoğu zaman hostelde kalan öteki insanların bu konularda ne kadarda rahat olduğunu göreceksiniz. Ortada şarja bırakılmış bilgisayarlar, telefonlar ve nicesi…

Güvenli Hostel Ülkelerinden Biri; İtalya

Kilitli Dolap Var mı ?

Hostellerin çoğunda kilitli dolap bulunur. Fakat kilidinin üzerinde olacağından pek emin değilim 🙂 Hep dediğim gibi siz yanınızda bir kilit taşıyın, öyle acayip birşeye gerek yok, maksat caydırıcı olup işini görsün.

Yanınızda değilse, hostelden de satın alabilirsiniz. Hostel resepsiyonunda bulunan kişisel size kolayca temin edebilir.

Rio de Janerio Sokakları / Latin Amerika Gezimden

Hostele Dışarıdan Biri Girebilir mi ?

Hayır giremez ! Hatta çoğu hostel, dünyadaki genel konsept gereği kendi ülkesinden insanların kalmasına izin vermez. Yani İtalya’daki bir hostelde bir İtalyan kalamayabilir. Bunun en büyük sebebi, hostelin nispeten uygun fiyatlı konaklamasının, yanlış şekilde kullanılmasına engel olmak.

Bazı hostellerde giriş ve çıkış saati de olabilir. Kapılar geç saatlerde kitlenir ve size anahtar verilir. Siz de sanki evinize giriyormuşçasına anahtarınızla girer ve kitlersiniz.

Dünyanın En Güvensiz Ülkeleri Arasında Gösterilen Brezilya’dan

Güvenli Bir Hostel Nasıl Bulunur ?

Bence en önemli konulardan biri de güvenli bir hostel bulabilmek. Hadi biz önlemleri aldık da orası nasıl bir işletme ? ya da hostelin bulunduğu yer ne kadar güvenli ? Özellikle lokasyon konusuna dikkat etmek gerekiyor.

Genel olarak hostel seçerken dikkat edilmesi gerekenler ve rezervasyon aşamasıyla ilgisi ayrı yazılarım var, buradan ulaşabilirsiniz. Son olarak, insanlara güvenmekten vazgeçmeyin ve kendinizi gezmenin büyülü dünyasına bırakın !

Yazının Devamı: 5 Kıtada Tecrübelerimle Hostelde Kalma Rehberim

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir