İlk Kez Yurtdışına Gidecekler İçin Tavsiyelerim

Popüler Yazılar / Seyahat İpuçları

İlk Kez Yurtdışına Gidecekler İçin Tavsiyelerim


Görkemli günler ! Daha önceden, yurtdışı gezilerini planlamakla ilgili çoğu şeyi sizlerle paylaştım. Artık hayallerinizdeki dünyaya yolculuğa başladınız ! 

2018’in ilk günlerinde bu yolculuğun plandan gerçeğe dönüştüğü anlardaki çekincelerinize cevap aramak ve ilk kez yurtdışına gidenlere özel dikkat edilmesi gereken durumları bilmeniz için bu yazıyı kaleme alıyorum.

Bangkok’ta Nehir Üzerinde Seyrederken / Tayland

İlk Defa Yurtdışına Çıkmak

“Yurtdışına gitmek” başlı başına heyecanlı ve özel bir durum. Peki ya “ilk kez yurtdışına gitmek ?”

Yurtdışında gittiğiniz yerler genellikle alıştığınız yaşam şartlarından farklı olur. Gideceğiniz yeri cazip kılan da zaten bu bilinmeyenler. Başınıza gelebilecek türlü şeylere karşı, yurtdışına çıkmadan önce iyi uyuyun, iyi beslenin ve enerjik olun. Bu temel şart ardından başlıklar halinde ipuçlarımı dikkate alabilirsiniz !

Seyahat Planlamanızı İyi Yapın

Görkemliyollar’da bunu hep tekrarlıyorum ! Ne kadar özgür bir seyahat isterseniz isteyin, özgürlüğünüzün de bir sınırı olmalı. Yurtdışı gezinizin bu sınırlarını önceden iyi belirleyin ki yaşayacaklarınız kötü birer anıya dönüşmesin !

Seyahat planınızı kafanızda genel hatlarıyla önceden hazır bulundurun, gideceğiniz yerleri iyi araştırın, hakkında yazılmış yazıları okuyun ve haritada sokaklarında önceden gezin.

Seyahat Planı Nasıl Yapılır ?

Yaşadığım En Soğuk Günlerden Birinde / Varşova, Polonya

Kalacağınız Yere Önceden Karar Verin

Bence bu tüm geziler için bir zorunluluk ! Gideceğiniz yerde konaklayacağınız yeri adınız gibi biliyor olmalısınız. Öncesinde yaptığınız rezervasyon yetmez. Otelin lokasyonuna da hakim olmalısınız. Ayrıca şartlarına da !

Yurtdışında Kalma Yeri Ayarlamak ?

Havalimanına Erkenden Gidin

Eminim hepiniz havalimanı prosedürlerine hakimsinizdir fakat yurtdışına gitmek apayrı bir tecrübe !

Ben pasaport sırası beklerken uçağını kaçıran çok insana şahit oldum. Unutmayın siz ilk kez bu anı yaşayacaksınız ve erkenden gitmek size yalnızca 1-2 saat kaybettirir !

Yurtdışındaki İlk Gördüğüm Kare / Viyana Havalimanı 2013

Havalimanından Şehre Gidiş Yolunuzu Bilin

Nedense indiğimiz havalimanından otelimize ışınlanacakmış gibi plan yapıyoruz ! Onlarca kez yurtdışına çıkmış olsam da her gittiğim yeni şehirde ilk dakikalar kısa bir şok yaşayabiliyorum, çünkü bu atmosfere hiç alışık değilsiniz.

Gitmeden önce ineceğiniz havalimanından şehre nasıl ulaşabileceğinizi bilmelisiniz, bir gezgin için taksi gibi çözümler hiç mantıklı olmaz ! Emin olun her yerde kendine has yerel bir taşıma sistemi var ve bunları kullanmak o şehri yaşamaya başlamanın en güzel yolu.

Pasaport Kontrolünden Korkmayın

Efsaneler, efsaneler ! Yurtdışına giderken insanlar en çok bu pasaport memuru ile görüşmelerden korkuyor, hele Amerika’ya falan gidiyorsak…

Onlarca kez pasaport kontrolünden geçtim, bir sürü soru soran oldu, direkt basıp geçtiğim ya da dakikalarca beklediğim, hatta özel odaya alındığım bile var !

Hepsinde bildiğim tek birşey vardı oda benim sadece kendi halinde bir turist olduğum !

Evet biz yalnızca orayı gezmek için gelen tatlı turistleriz 🙂 Korkmayın, açık ve net olun, karşınızdaki memurda işini yapıyor öyle değil mi ?

Tabii bu rahatlığın da bir sınırı var. Ülke geçişlerinde elinizde otel rezervasyonunuzu, gidiş dönüş uçak biletinizi ya da başka şehirlere geçecekseniz bu yollardaki uçak, tren, otobüs v.s biletlerinizi basılı halde bulundurun. Bu belgeleri talep etmek en doğal hakları !

Yurtdışındaki İlk Günüm / Viyana, Avusturya

Ön Yargılardan Kurtulun

Bize kalsa bizi seven hiçbir ülke yok ! Bu önyargıları siyasette ve tarihte bırakın. Hepimiz insanız ve emin olun samimi davranışlara karşı kötü bir geri dönüş almanız imkansız.

Benim yurtdışında kurduğum en güzel arkadaşlıklar aslında siyaseten oldukça uzak durduğumuz İngiltere, Fransa, Avustralya, Kanada gibi ülkelerden. Yurtdışında sınırları kaldırın ve önyargısızca insanlara yaklaşın !

İnsanlarla İletişime Geçin

Ön yargıları kaldırdık da uzaktan uzağa olmaz ! Bu insanlarla iletişime geçin, bilmediğiniz şeyleri sormak için çekinmeyin. Kendinizi onların yerine koyun ve size soru soran bir turist gelse vereceğiniz tepkiyi düşünün.

Yurtdışında müze gezer gibi gezmemek ve kültürlerini tanımak için faklı ülkelerden gelen insanlar ve yerel halkla beraber ortak alanlarda bulunun hatta onlara katılmaya çalışın.

Kültürleri Tanımak İçin Nasıl Bir İngilizce Gerekli ?

Havalimanında Tanıştığım Japon Arkadaşımla Tuk-Tuk’ta / Siem Reap, Kamboçya

Uçuk Davranışlardan Uzak Durun

Onlara katılmaya çalışın dememi yanlış algılıyorlar hep ! Yurtdışında absürt şeklinde nitelenebilecek davranışlardan kaçınmalısınız. Öyle enteresan adetler ve kurallar var ki, bir anda kendinizi karakolda bile bulabilirsiniz !

Sonuçta alışık olmadığınız ve bilmediğiniz bir ortam. “Cin olmadan adam çarpmayın”, daha ayak basıyoruz ve “metroya para vermesek?” aklımızda bu fikirler 🙂

Türk olmak böyle birşey ! İlk kez yurtdışına çıktığınızda biraz olsun Türk’lüğünüzü unutun, zamanı gelecek !

Yanınızda Nakit Para Bulundurun

Bizim ülkemiz bu konuda bir sıkıntı yaşamaz kanımca. Nakit paranın cebimizde dururken bize verdiği güveni hepimiz hissetmişizdir. Ya da annelerimizin “yanında bulunsun, ne olur ne olmaz” deyişlerini duyar gibiyiz değil mi?

Anneler bugün de haklı ! Yurtdışına giderken kredi kartlarınıza fazla güvenmeyin. Her ülkede sistem başka. Yanınızda döviz bulundurmanız şart. Tercihen yerel para birimi, bulamıyorsanız en azından dolar ve euro !

Dubai Marina Bölgesi

Havalimanında Döviz Bürosu Kullanmaktan Sakının

Döviz demişken bir de havalimanlarındaki döviz ofisleri var. Buralarda para çevirmek neredeyse intihar !

Ülkemizdeki döviz ofisleri bana kızacak ama gerçek bu. Sadece kendinizi şehre götürmeye yetecek kadar para çevirmenizi öneriyorum kalanını şehirde zaten illaki çevirirsiniz.

Çevrimdışı Haritanız Hazır Olsun

Bazıları beni anlayacaktır. Harita hafızama gerçekten güvenirim. Öncesinde tepeden gezdiğim alanların içinde yönümü ezberden kolayca bulabiliyorum. Buna bazen ben bile şaşırıyorum. İstanbul’dan çıkıp 11.000 km ileriye Kaliforniya’ya gitmişim ve metrodan iner inmez yıllardır bildiğim bir yere gider gibi emin adımlarla ilerliyorum !

Böyle olmak zorunda değil. En çok kullanılanı Google Maps, neyseki çevrimdışı özelliği de geldi ! Gideceğiniz yerin haritasını önceden indirin. Unutmayın telefonlarınızdaki GPS ücretsiz bir servis ve dünyanın neresine giderseniz gidin, gökyüzünü gören telefonunuz, mobil hattınızdan bağımsız olarak yerinizi kolayca tespit edebilecek.

Oslo Opera Binası’nın Üzerinden / Norveç

Yerel Dilde Sözlük Bulundurun

Sanki yurtdışında her yerin anadili İngilizce ! Bunu defalarca yurtdışına giden ben bile yapıyorum bazen.

Şöyle düşünün, ülkemizde hayattan hangi alanda İngilizce yazılar var ? Evet, tahmin ettiğiniz gibi gideceğiniz ülkenin çevrımdışı bir sözlüğüne ihtiyacınız elbette ki olacak. Bu konuda da en efektif programı Google Translate olarak görüyorum. İngilizce’nin yanında gideceğiniz ülkelerin dillerini de her an yanınızda bulundurun !

Telefonunuzu Yurtdışına Açtırın

Telefonlarımız yurtdışına standart olarak kapalı. Bunun sebebi sanırım ülke sınırlarımıza yakın yaşayan insanların başka ülkeden tarife ile ücretlendirilmesinin önüne geçmek !

Yurtdışında kendi hatlarımızı özgürce kullanmak için operatörlerimizin online işlem merkezlerinden hattımızı yurtdışına açmalıyız, ya acil bir şeye ihtiyacımız olursa ?

Bugün yurtdışına ilk kez seyahat edecekler için küçük ipuçları vermeye çalıştım, umarım keyifli gezilerinize bir faydası dokunur, hepinize Görkem’li günler !

Yazının Devamı:  Vize Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ? 

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

14 Yorum Bırakılmış

 1. Yakında yapacağımız ilk yurt dışı seyahati için çok güzel bir ön yazı oldu. Elinize sağlık

 2. Timur Karaoğlu says:

  Hocam bir konuda yardımınıza ihtiyacım var,bu yaz haziran ayında İtalya’ya gitmek istiyorum fakat yurtdışı tecrübem yok, iyi düzeyde bir İngilizce’m var, kendim booking üzerinden bazı rezervasyonlar yaptım,uçak bileti bakarken çok sayıda kişi ilk kez gidiyorsun,turla git diye tutturdular, sizce Roma’da tek başıma idare eder miyim? Son yıllarda göçmenler nedeniyle pek tekin olmadığı söyleniyor.

  • Roma ve tekin olmamak kelimeleri bence hiç yakışmadı 🙂

   Roma üç ayrı zamanda yaz-kış bulunduğum bir şehir ve her haliyle bir turist için fazlasıyla güvenli olduğunu düşünüyorum. Kişisel fikrimi sorarsanız ilk kez yurtdışına gitmek için de doğru bir yer, çünkü hem yakın hem benzer bir kültür hem de çokça Türk olan bir yer.

   Siz söylenenlere kulak asmayın, sitede seyahat planı ile ilgili yazımda gitmeden yapmanız gereken neredeyse herşeyden bahsettim. Bunların ardından keyifli bir Roma gezisine hazır olun !

   Roma turla harcanamayacak kadar atmosferik bir şehir yaşamak gerekli. Birkaç güç sonra Roma’daki gezi notlarımı da yayınlayacağım orada daha ayrıntı bulabilirsiniz, keyifli günler.

 3. Merhaba Görkem, öncelikle tebrik ederim çok güzel bilgilendirmişsin.Sana şunu sormak isterim, oğlum 21 yaşında askeri okulu bitirdi ama darbenin olduğu seneye denk geldiği için görevlerine atanamadan İTÜden mezun diploması var. Yurt dışında özellikle Amerika’da çalışmak ve yerleşmek istiyor, tabii bunun için bir birikimi yok ona yardımcı olacak iş için kimse varmı. Nasıl bir yol izlesin, bilgi birikimlerinle yardımcı olursan çok sevinirim.

  • Merhabalar Remziye Hanım,

   Öncelikle teşekkür ederim. İTÜ mezunu ise zaten Amerika’da denkliği vardır diplomasının. Linkedin üzerinden Amerika’daki iş ilanlarına başvurabilir. Bunun dışında bence yüksek lisans programları oraya geçiş için daha iyi olacaktır. Türkiye’den direkt olarak iş bulmak biraz zor.

 4. Gamze nilüfer altınok says:

  Ben ilk defa yurtdışına bangkoka gideceğim vise v.s istenmediği için bir başvurum olmadı pasaportumu da yeni aldım sorun yaşamam umarım kasımda gideceğim

  • Merhabalar Gamze Hanım,

   Herhangi bir ön hazırlığa gerek yok, yalnızca uçağınıza bineceksiniz 🙂 Büyük ihtimalle Bangkok’taki görevli birşey sormaz ama dönüş ve otel rezervasyonlarınız hazır olsa iyi olur.

 5. Oguzhan usgel says:

  Merhaba gorkem bey ben ilk defa yurt dışına çikiş yapicam özbekistana gidecegim burda bir arkadaşımda kalacagım otel rezervasyonu şartmı ve sadece pasaport ve harç pulu yeterlimi teşekkürler

  • Merhabalar Oğuzhan Bey,

   Özbekistan Türk vatandaşlarından 30 güne kadar vize istemeyen bir ülke. Bu durumda harç pulu ve pasaportunuz yeterlidir.

   Ancak ben vizesiz ülkelere girişte dönüş bileti ve otel rezervasyonu beyan etmenizi önermekteyim. Eğer arkadaşınızda kalacaksanız adresini ve telefonunu bilmeniz iyi olur.e Ayrıca vizesiz ülkeleye gitme konusundaki yazıma göz atmanızı öneririm, iyi günler !

   https://www.gorkemliyollar.com/vizesiz-bir-ulkeye-nasil-gidilir/

 6. Ahmet Kısa says:

  merhabalar ben 17 yaşındayım şu an arkadaşlarla anlaştık ukrayna için bilet alcaz fakat henüz reşit değilim anne babadan imzamı lazım noterden veya ne yapmam lazım yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Merhabalar Sevgili Ahmet 🙂

   Yurtdışına gitmek için ailenden izin belgesi alman gerekiyor. Pasaport kontrolünde yanında reşit biri bulunmaz ise bu durum hayati önem taşıyor, ayrıca noter onaylı olmalı.

   Ayrıca diyelim gittiniz, orada 18 yaş altı olduğunuz için otelden tutun tren otobüs biletlerine kadar sorun yaşayabilirsiniz. Bence bi sene daha bekleyin 🙂

   Eğer daha öncesinde gitmek istiyorsan lise öğrencileri için yurtdışı kampları var ilgini çekebilir. Aşağıdaki yazımı incelersen yorumlarda senin gibi yazan çok arkadaşımız vardı onlara verdiğim yanıtlar da ilgini çekebilir, iyi şanslar 🙂

   https://www.gorkemliyollar.com/ogrenci-olarak-yurtdisina-nasil-gidilir/

 7. Ahmet GÜL says:

  Merhabalar…Bangkok’a gideceğim.Kız arkadaşım beni orada karşılayacak ve doğal olarak onun evinde kalacağım.Otel rezervasyonu diye belirtmişsiniz ama bu durumda ne yapmam gerek.Teşekkür ederim.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*