İlk Yurtdışı Seyahati Nereye Yapılmalı ?

Gezi Rehberi

İlk Yurtdışı Seyahati Nereye Yapılmalı ?

Yeni bir yazıyla karşınızdayım ! Yurtdışına çıkmak konusundaki hevesinizi iyi biliyorum. Bugün ilk kez yurtdışına gidecekler için rota ve ülke önerilerim olacak, tabii sadece bir liste şeklinde değil, çünkü dünyadaki tüm ülkeler bence bu listeye girebilir !

Aslında önemli olan işin mantığını anlamak, ben kült bilgilerdense her zaman size bunu aşılamaya çalışıyorum. Herkesin şartları, hayalleri ve beklentileri farklı, o zaman neden hep aynı şehirler öneriliyor ?

Nehir Kenarından / Verona, İtalya

Gezmeye Yakın Çevremizden Başlamak

Bir konuda anlaşmadan bu işe başlamayalım. Önce yakın çevremizi keşfetmek gerekli. Türkiye’de yaşamıyor olsak belki anlarım da, ülkemizde görülmesi gereken dünya çapında ünlü onlarca güzellik varken başka bir önerim olamaz.

Gezmek, seyahat etmek kendi içinde ritüelleri olan bir aktivite. Haftasonu için Şile’ye gitsek bile aslında benzer hazırlıklar yapıyor ve aynı tarz olaylar yaşıyoruz. Bazen bakıyorum, yurtdışına daha önce hiç çıkmamış biri gezi planlaması konusunda benden daha tecrübeli olabiliyor.

Her Daim Ziyaret Ettiğim Adalar, İstanbul

Türkiye’de Gezi Tecrübesi Edinmek

Ben de bu işe önce çevremi gezmekle başladım. Trabzon’un Sümelası’ndan Erciyes’in zirvesine, Konya’nın tarihi höyüklerinden Efes’in antik sokaklarına, çoğu yeri keşfettim !

Siz de yurtdışına çıkmadan önce kendi çevrenizdeki yerleri gezin ve buralarda tecrübe edinin, hem de bu geziler çok az masraflı olacak sizin için. Ayrıca parantez içinde tecrübesizliğinizi, komik bulabileceğiniz anılarla geçirmiş olacaksınız.

Çevremizi gezmeyi tamamladıktan sonra yurtdışındaki farklı iklimlere açılma vaktimiz geldi, peki ilk kez yurtdışına gidecekler nereye gitmeli ?

Lise Arkadaşlarımla Trabzon Gezimden / Soldan Sağa Ben, Simay, Gülnaz ve Çağrı 🙂 / 2014 Mayıs

Hangi Ülkeler Bize Göre ?

Kendinizi iyi tanımalısınız, ilk yurtdışı tecrübeniz size göre bir yer olmalı. Eğer ben maceraperest biriyim her ortamda, her şekilde gezebilir ve yılmam diyorsanız ilk biletinizi Güney Afrika’ya alın benden vize çıktı !

İlk kez yurtdışına çıkanlar, tecrübe eksikliği yaşayacağından genellikle daha fazla harcama yaparlar. Öncesindeki hesaplarınızı iki ile çarpın ve hala maddi gücünüzü yeterli görüyorsanız, bunun yanında iyi bir İngilizce’yi ve vize alabilecek şartları kendinizde görüyorsanız, Amerika’ya gidin.

Ben öğrenciyim, hem gezmek görmek hem de biraz eğlenmek istiyorum fakat çok da harcama yapmasam iyi olur gibi bir düşünceniz varsa, Lviv sizin için en güzel rotalardan.

Eksi 20 Derecede Şehri İzlerken/ Cluj Napoca, Romanya

Hangi Ülkeye Gitmek İstiyoruz ?

Şimdi bir de kendi hikayemden söz ederek yeni bir bakış açısına geçelim. Benim için bazı özel şehirler vardır, çocukluğumdan beri filmlerde gördüğüm, oyunlarda sokaklarında gezdiğim ya da ansiklopedilerde araştırdığım. Genç olsam da ansiklopedilere yetiştim 🙂

Bu şehirlere gitmenin vereceği keyif başka hiçbir yer de yoktur gittiğinizde yarattığı his de başka. İşte sizin için böyle şehirler varsa neden ilk yurtdışı gezinizi buraya yapmayasınız ?

Öncesindeki tavsiyelerimin ardından, ülkemdeki ağırlık insan profili için önerebileceğim ilk yurtdışı seyahat noktalarını sıralayacağım, başlıyorum.

Hayallerimin Şehri San Francisco / Golden Gate Köprüsü Üzerindeyken

Belgrad, Sırbistan

Gezmeye balkanlardan başlama düşüncesi en popüler olan, ben de destek veriyorum. Çünkü ulaşım çok kolay, sadece uçak değil karayolu ve demiryolunu da tercih edebiliyorsunuz, ayrıca pahalı değil !

Başkent Belgrad’a giderken vize de almanıza gerek yok. İlk yurtdışı gezilerini vize prosüdürleri ile harcamak bence keyifsiz olabilir. Bu şehre ben de daha gitmedim, ama hakkında çok şey duydum, okudum ve izledim, benden önce bu şehri keşfetmeye var mısınız ?

Belgrad Genel Görünüm / @Resim The Srpska Times

Bakü, Azerbaycan

Bakü’nün dünyada eşini ben görmedim. Burası hem yurtdışı hem de yurtiçi 🙂 Azeriler gerçekten bizi oldukça misafirperver karşılıyor. Bakü’ye giderken ne pasaport kontrolünden çekineceksiniz ne de İngilizce konuşmaktan, çünkü Türkçe’miz yeterli !

Bakü son zamanlarda çıkış göstermiş bir şehir. Gezilecek yerler ve atmosfer bakımından zengin. Hem de ülkemizde daha çok popüler olmadı. Öncesinde gidin ve yaşayın, merak edenler gezi notlarımı da incelesin.

Bakü, Azerbaycan Gezi Notlarım

İçeri Şehir Bölgesi / Bakü, Azerbaycan

Odessa, Ukrayna

Karadeniz’in kendi halinde liman şehri Odessa. Bu şehir ülkemiz ile olan coğrafi yakınlığı ve kesişen tarihi ile oldukça ünlü. Neyseki bu şehre gitmek için prosedürlere ihtiyaç yok !

Ukrayna’ya 2018 yılı itibariyle sadece yenilenmiş çipli kimlik kartınız ile gidebiliyorsunuz. İlk yurtdışı seyahati için sıfır masraf, uğraş. Sadece seyahatinize konsantre olun 🙂

Odessa’yı önümüzdeki günlerde ben de ziyaret edeceğim, notlarım yakında burada olacak. İlk kez yurtdışı için bu şehri seçeceklere tek uyarım, burası Latin Alfabesi kullanan bir ülke değil, tabelalardan bile hiç birşey anlamamaya hazır olun, bu konudaki benzer Moskova tecrübemi okuyabilirsiniz.

Moskova, Rusya Gezi Notlarım

İlk Ukrayna Ziyaretimde Beni Kiev’e Götüren Uçak / 2014 Temmuz

Viyana, Avusturya

Viyana, Viyana… Burası benim yurtdışında ayak bastığım ilk nokta. Burada empati yapmama gerek yok, çünkü o heyecanı ben de burada yaşadım.

Viyana’yı tanımayanınız yok, öylesine masalsı bir yer ki onlarca kez gitsem sıkılmam. Viyana’yı ilk yurtdışı gezileri için mantıklı kılan, ülkemize en yakın ve en farklı şehir olması. Viyana’ya uçakla iki saatte ışınlanmış gibi gidebiliyorsunuz, ama görecekleriniz sizi şaşırtacak !

Sanki ülkemize inat öylesine düzenli bir şehir ki ağzınız açık kalacak. Bunun yanında farklı din, dil ve kültürü de ona eşlik ediyor. Hem bu şehirde binlerce Türk var, zor bir durumda sizi anlayacak insan bulmanız çok kolay.

Belvedere Sarayı, Viyana’da Ben / 2014 Ağustos

Sicilya, İtalya

Bu kadar beklemişim, yurtdışına çıkacaksam şöyle güzel bir yere gideyim” diyenlere yine yakın ve etkileyici bir önerim var. Sicilya, İtalya’nın bilinen şu çizmesinin ucu oluyor 🙂

Palermo ve Katanya gibi şehirlere ev sahipliği yapan bu adayla ilginç şekilde çok ortak noktamız var. Burası Kuzey İtalya’ya göre daha sıcak, sevecen ve bizim Akdeniz insanımıza yakın bir halka sahip, Katanya’da sokak pazarı bile var !

Sicilya şehirlerinin tarihi ve mimarisi de özel, her noktasında zarif barok yapılar görebilirsiniz. Etna’ya hiç girmiyorum, bu aktif yanardağ ülkemize en yakın olan ve canlı canlı tüttüğüne şahit olmak paha biçilemez. Sicilya’ya gitmeyi düşünenler buradaki gezi notlarımdan detaylı bilgi alabilir.

Sicilya, İtalya Gezi Notlarım

Catania Tren İstasyonu / Sicilya, İtalya

Batum, Gürcistan

Pasaporta bile ihtiyaç duymadığımız bir nokta daha ! Batum neredeyse ülkemizden bir yer. Doğu Karadeniz’den karayoluyla yalnızca bikaç saat sürüyor, ulaşım kolay ve uygun.

Hafife de almayın, Batum’un modern yapılarıyla birleşen tarihi atmosferi görülmeye değer. Yakın bir zamanda bende bu şehri ziyaret etmek istiyorum.

Batum Genel Görünüm / @Resim Wikipedia

Kuala Lumpur, Malezya

Kim demiş ilk yurtdışı seyahati yakınlara olur diye ? Malezya, Güney Doğu Asya’nın en özel ülkelerinden. Burası hem gelişmiş hem güvenli hem de kozmopolit, kimse size karışmaz !

Başkent Kuala Lumpur’da dünyanın en yüksek binaları da var en ihtişamlı camileri de, burası müslüman ağırlıkta bir ülke ! Türk Pasaportları’ndan vize istemiyor ayrıca yıl boyu sıcacık 🙂

Uzaklığı da sadece psikolojik. Otobüse binip on saat yol gidince tamam ama uçakla gidince hayır mı ? Ya da uçakla 5 saat Portekiz’e gidelim tamam da 3-4 saat de uyuyalım Malezya’ya gidelim olmaz mı ?

Kuala Lumpur, Malezya Gezi Notlarım

Batu Mağaraları’na Çıkarken / Kuala Lumpur, Malezya

Malezya’ya uçak biletleri ilk bakışta gözünüzü korkutabilir fakat 1500-2000 tl bandında gidiş dönüş biletler bulabiliyorsunuz, zaten Batı Avrupa’da bir haftayı bulan tüm seyahatlerinizde Malezya uçak bileti parasını çıkaracak, burası çok daha uygun !

Bu şekilde ilk yurtdışı gezisi için önerdiğim ülkeleri tamamlamış oldum. Bu listeyi kafanıza göre değiştirebilirsiniz, gezmenin yeri, zamanı, uzaklığı olmaz ! Bu aktiviteyi keyif almak için yaptığınızı unutmayın ve gereksiz baskılarla sıkıntılı bir hale getirmeyin, özgür olun, esenliklerle dolu günler !

Yazının Devamı:  İlk Kez Yurtdışına Çıkacaklar İçin Tavsiyelerim →

İlginizi Çekebilecek Yazılar
 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

12 Yorum Bırakılmış

 1. Fatma Karaarslan says:

  Merhaba, Eşim ve 2 çocuğumla Amerika’ya gitmek istiyoruz. Hiç yurt dışına çıkmadık. Vize almak için ne önerirsiniz. Turizm şirketleri ile anlaşmak ne derece fayda sağlar.
  Teşekkürler.

 2. Tugba turkaya says:

  Yazilarinizla yeni karsilastim harika yazilar tebrik ederim

 3. buse bakkallar says:

  merhaba erkek arkadşımla beraber yurt dışına çıkmak istiyoruz 5 yada 6 günlüğüne öğrenciyiz ikimizde çok fazla para harcamadan amsterdam ispanya fransa gibi ülkelere gitmemiz mümkünmü sizce? kalacak yer vs nasıl ayarlamamız gerekiyor ? yada interrail yapsak nasıl olur çok kararsız kaldık ta yardımcı olursanız seviniriz

 4. Tuncay ERGİN says:

  SİGORTAM yok ama maddi gelirim var serbest calışıyorum iş yerim var ama benim üstüme değil banka giriş çıkışlarım iyi vize almak İçin ilk ülke neresi olmalıdır aileden sponsor olarak babayı göstersem emekli kendisi benim kadar hesabına giriş çıkış olmasada emekli aylığı var ve ayrı bir işte çalışıyor … shengen çıkma ihtimali nedir ve ilk başvurumu hangi ülke yapmalıyım ?

  • Merhabalar Tuncay Bey,

   Öncelikle devamlı bir işin resmi olarak gözükmemesi vize almanızda sorun yaratacaktır. Eğer maddi kuvvetiniz yeterince iyi değilse ilk aşamada Schengen almanızı önermem.

   İlk olarak vizesiz birkaç ülkeye giderek en azından Schengen başvurunuzu güçlendirebilirsiniz, sonrasında da Schengen vizesi yazılarımdaki gibi bir başvuruyla mutlu sonuca ulaşmanız olası.

   https://www.gorkemliyollar.com/schengen-vizesi/

 5. mustafa kemal says:

  Merhaba görkem bey ben 26 yasindan gün aliyorum fransaya gitme gibi bi düsüncem var yesil pasaport ile ilgili kontrol noktasinda ögrenci veya evli gibi durumlarim kontrol ediliyor mu tesekkür ederim idoLsünüz..

 6. Seyfullah oz says:

  merhaba benim yeşil pasaportum var(daha önce yurt dışına hiç çıkmadım)ve 18 yasını yeni doldurdum amerika ya gitmeyi çok istiyorum liseden yeni mezun olduğum için öğrenci değilim ve çalısmıyorum sponsor olarak babamı göstersem
  ve hesabımda da amerka gezisini karşılayacak bi bütçe olsa vize alma şansım nedir

  • Merhabalar Seyfullah Bey,

   Açıkçası pek yüksek değil. Amerika vizesi yazı dizimi okursan anlayacaksındır sebebini. Yazı başlığı ile de kesiştirecek olursak, önce vizesiz ülkelere gitmen daha faydalı olabilir 🙂

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*