Öncelikle bu rota çok farklı bir rota! İngiltere Avrupa’nın en batısında yer alan bir ülke, hatta burası bir ada ülkesi 🙂 Yani İngiltere’den Türkiye’ye arabayla gelmek için önce denizi aşmak gerekiyor… Ama bunun bir yolu var!

Şimdi sizlere İngiltere’den Türkiye’ye gelecekler için ? İngiltere ve Türkiye arasındaki en kolay, hızlı araç rotalarını, dikkat edilmesi gerekenleri ve geçeceğiniz ülkeleri anlatacağım. Tabii ki birebir 55’ten fazla ülkedeki tecrübem ve onlarca kez karayoluyla bu ve benzer yolculuklardaki deneyimlerimle olacak başlayalım!

İngiltere’den Türkiye’ye Arabayla Gitmek

Aslında Kapıkule sınır kapısından bazı doğu illerimiz neredeyse 2.000 kilometre uzakta. Kapıkule’den manş tüneli geçişi ile beraber İngiltere ise 2.700 kilometre mesafede. Yani o kadar da uzak değil, sadece bu rotada bir sürü ülke geçmemiz gerekli.

Şimdi İngiltere’den Türkiye’ye arabayla gidecekler için en uygun ve en kısa karayolu seçeneklerini listeleyeceğim, başlayalım!

Avrupa’dan Türkiye’ye Arabayla Nasıl Gidilir?

İngiltere’den Türkiye Rotaları

1. Belçika, Almanya, Macaristan, Sırbistan, Kapıkule Rotası (Calais – Brugge – Brüksel – Köln – Budapeşte – Belgrad)

İngiltere’den Türkiye’ye karayoluyla gelirken aslında iki temel yol bulunuyor. Bunların ikisi de birbirine neredeyse eşit mesafede yani her ikisi de İngiltere’den Türkiye’ye araçla gitmenin en kısa yolu diyebiliriz.

Önce İngiltere’den Manş Tüneli ya da feribotla Fransa’nın Calais şehrine gitmeniz gerekiyor. Ardından da sırasıyla Brugge, Brüksel, Köln, Frankfurt, Nürnberg, Viyana, Budapeşte, Belgrad, Niş, Sofya ve Plovdiv’den geçerek Kapıkule’mize ulaşabiliyorsunuz. Bu rota Londra’dan yaklaşık 2.800 kilometre, yolun çoğunluğu da otoban.

1. Rota: İngiltere – Türkiye Arabayla Yol Tarifi Haritası;

2. Fransa, Almanya, Slovenya, Hırvatistan, Kapıkule Rotası (Calais – Reims – Münih – Salzburg – Ljubljana – Belgrad)

İngiltere’den Türkiye’ye karayoluyla ulaşımın diğer bir seçeneğine geldi sıra. Bu rota aslında kilometre olarak çok küçük bir farkla daha kısa ama aynı diyebiliriz.

Yine ilk seçenekteki gibi önce İngiltere’den Manş Tüneli ( Eurotunnel) ya da feribotla Calais’e geçtikten sonra sırasıyla Reims, Strazburg, Stuttgart, Münih, Salzburg ,Ljubljana, Zagreb üzerinden Belgrad’a ulaşıyorsunuz. Belgrad’tan sonrası yukarıdaki ilk rota ile aynı devam ediyor; Niş, Sofya, Plovdiv ve Kapıkule!

Bu rotada Londra’dan Kapıkule’ye kadar yol mesafesi yine 2.800 kilometre civarında. Yolun yine çoğunluğu otoban. Ancak otoban ücretleri nispeten biraz daha pahalıya gelebilir.

2. Rota: İngiltere – Türkiye Arabayla Yol Tarifi Haritası;

3. Makedonya, Yunanistan, İpsala Rotası ( Üsküp – Selanik )

İngiltere’den Türkiye’ye gelirken tercih edilebilecek farklı rotalardan biri de Makedonya ve Yunanistan üzerinden İpsala’ya ulaşmak!

Bu rota aslında en hızlı ulaşım yolunu sağlamıyor. Fakat genellikle Sırbistan ve Bulgaristan’da gece geçirmek istemeyen ve bu bölgeleri nispeten güvensiz bulan kişiler için çok daha güvenli ve rahat bir alternatif sunuyor.

Bu rotada yine ilk üç seçenek gibi Belgrad’a gidiyorsunuz, ancak sonrasında Üsküp, Selanik ve Dedeağaç üzerinden İpsala’ya ulaşıyorsunuz. Özellikle bayram v.b özel günlerde Kapıkule’nin yoğunluğundan kaçmak için de kullanılabilir. Ayrıca bu rotadaki yol da oldukça keyifli ve rahat. Hatta düşünün ki ben Dedeağaç, İpsala rotasında bisikletle gitmiştim ? şuradan bakabilirsiniz

3. Rota: Makedonya – Yunanistan Üzerinden Arabayla Yol Tarifi Haritası; (Bu rotanın Belgrad’a kadar olan kısmı aynı yalnızca Belgrad sonrası farkı haritada gösteriyorum)

4. Romanya Üzerinden Türkiye Rotası

4. Rota: Macaristan – Romanya Üzerinden Arabayla Yol Tarifi Haritası; (Bu rotanın Budapeşte’ye kadar olan kısmı aynı yalnızca Budapeşte sonrası farkı haritada gösteriyorum)

İngiltere – Fransa Arası Araçla Geçiş

Az önce yukarıda bahsettiğim İngiltere – Fransa arasındaki geçiş konusuna da parantez açmam gerekiyor. Öncelikle arada bir okyanus var 🙂 Tabii ki bu okyanusun altından Manş Tüneli geçtiği için direkt olarak da feribota binmeden rotayı tamamlayabiliyorsunuz. Ama yine de iki seçenek var;

1. Manş Tüneli Geçişi (Eurotunnel)

İlk olarak direkt olarak Manş Tüneli ile İngiltere’den Fransa’ya arabayla geçiş yapabilirsiniz. Ben bunu daha deneyimlemedim ama harika bir tecrübe olacağı kesin.

Bu geçiş için önceden online olarak bilet alabiliyorsunuz. Tünelin belli bir kapasitesi olduğu için önceden Eurotunnel rezervasyonunusu yaptırmanızı öneririm, sitesi şurada.

2. Feribot Konusu

Tabii ki tünelden geçmenin bazı kuralları var ve kapasitesi var. Ayrıca fiyatları da biraz el yakabilir 🙂 Eğer isterseniz Dover – Calais arasındaki arabalı feribotlarla da İngiltere – Fransa arasında geçiş sağlayabiliyorsunuz.

İngiltere’den Türkiye’ye Araçla En Kısa Yol Hangisi?

İngiltere’den Türkiye’ye araçla gidebileceğiniz rotalardan bahsettim. Bu rotalar arasındaki en kısa olan ikinci sırada bahsettiğim rota yani ;”Fransa, Almanya, Slovenya, Hırvatistan, Kapıkule Rotası (Calais – Reims – Stuttgart – Münih – Salzburg – Ljubljana – Zagreb – Belgrad)”

Ancak iki rota arasında neredeyse 20 kilometrelik bir fark bulunduğundan, bu yazıdaki tüm rotaları en kısa İngiltere – Türkiye karayolu olarak düşünebilirsiniz. Benim tercihimi soracak olursanız ben ilk seçenekteki rotayı öneririm yani; “Belçika, Almanya, Avusturya, Macaristan, Sırbistan, Kapıkule Rotası ( Calais – Brugge – Brüksel – Köln – Frankfurt – Viyana –  Budapeşte – Belgrad – Sofya)”

Çünkü ilk seçenek, biraz daha rahat bir otoban ulaşımı sunuyor. Ayrıca çoğunlukla daha az virajlı yollardan geçmiş oluyorsunuz.

Şehir Şehir İngiltere’den Türkiye’ye Araçla Gidiş Yolları

Londra’dan Türkiye’ye Nasıl Gidilir?

Londra’dan Türkiye’ye arabayla gitmenin en mantıklı yolu ilk seçenekte bahsettiğim karayolu rotası yani; “Belçika, Almanya, Avusturya, Macaristan, Sırbistan, Kapıkule Rotası ( Calais – Brugge – Brüksel – Köln – Frankfurt – Viyana –  Budapeşte – Belgrad – Sofya)”

Manchester ve Liverpool’dan Türkiye’ye Nasıl Gidilir?

İngiltere’nin tüm şehirleri için rota benzer olduğundan Manchester ve Liverpool’dan da Türkiye’ye giderken Londra tarifini kullanabilirsiniz.

İngiltere’den Türkiye’ye Araçla Giderken Gerekli Evraklar Neler?

İngiltere’den Türkiye’ye gelirken en önemli konu olan rota konusunu hallettiğimize göre şimdi Türkiye’ye girişte sınırda istenen evrakları kontrol etmek kaldı. Türkiye’ye arabayla girişte gerekli evraklar kısaca;

 • Süren kişiye ait ehliyet,
 • Aracın hangi ülkeye kayıtlıysa ruhsatı,
 • Türkiye’de sigorta olarak geçecek yeşil kağıt,
 • Herkese gerektiği gibi pasaport ya da kimlik,
 • Eğer araç kiralık ise kiralık sözleşmeleri ve buna ait belgeler,
 • Şirket aracı ise, şirketle bağlılığı gösteren belgeler,
 • Aracın sahibi eğer orada değilse vekalet belgesi,
 • Araç sahibi emekli ise emeklilik belgesi

Ayrıca olası tüm spesifik durumları da yazdığım “Türkiye’ye arabayla girişte gerekli belgeler” yazımı da ayrıca okumanızı öneririm ki eksik belge kalmasın.

İngiltere’den Türkiye’ye Gelirken Sıkça Sorulanlar & Merak Edilenler

Malmö’de Yollara Düşmüşüm! / İsveç’ten Dönerken Yol Tabelaları ile Ben 🙂

İngiltere’den Türkiye’ye Arabayla Kaç Saatte Gidilir?

İngiltere’den Türkiye’ye arabayla yolculuk, çıkış yaptığınız şehre göre değişse de ortalama 35-40 saat arasında değişecektir. Sınırda harcadığınız süreler de bu rakama oldukça etki ediyor.

İngiltere’den Türkiye’ye Özel Araçla Yolculuk Kaç Gün Sürer?

Tabi yukarıda yazdığım süre direkt birkaç şoförle yapılacak yolculuklar için geçerli ? Eğer hiç durmadan gidecekseniz İngiltere’den Türkiye’ye 3 günde gidebilirsiniz. Ama tek şöfor ise en azından 3 gün konaklama yapmanız gerekeceği için yol ortalama 4 gün sürer.

İngiltere’den Türkiye Yolu Kaç Kilometre?

İngiltere’den Türkiye karayolu ile ortalama 2.800 – 3.000 kilometre uzakta. Londra ile Kapıkule sınır kapası arasındaki mesafe ise Manş Tüneli ile beraber 2.800 kilometre.

İngiltere’den Türkiye’ye Giderken Otoyol Ücretleri, Vinyet Ne Kadar?

İngiltere’den Türkiye’ye giderken tabii ki geçtiğiniz ülkelerdeki otoyolları kullanabilmek için ücret ödemeniz gerekiyor. Bunlar da vinyet dediğimiz otoban kullanım kartları oluyor. Olası geçebileceğiniz ülkelerdeki vinyet ücretlerini sizle şöyle paylaşayım;

 • Bulgaristan için vinyet ücreti 15 euro ( 1 ay geçerli )
 • Slovenya için vinyet ücreti 30 euro ( 1 ay geçerli ) ( slovenya rotası biraz pahalı ? )
 • Macaristan için vinyet ücreti 30 euro ( 1 ay geçerli )
 • Sırbistan için vinyet ücreti yaklaşık 15 euro ( rotaya göre değişebiliyor )
 • Avusturya için vinyet ücreti yaklaşık 10 euro ( 10 gün geçerli )
 • Almanya için vinyet ücreti yaklaşıık 10 euro ( 10 gün geçerli )
 • Manş tüneli ücreti için paylaştığım rezervasyon sitesine bakabilirsiniz.

Detaylı vinyet ücretleri, elektronik vinyet nasıl alınacağı ve benzeri soruların cevapları “vinyet ücretleri” yazımda!

İngiltere ile Türkiye Arasında Kaç Ülke Var?

İngiltere ile Türkiye arasında en kısa yolda toplam 6 ülke var. Bunlar Fransa, Almanya, Avusturya, Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan. Yani İngiltere’den Türkiye’ye giderken en az 6 sınır geçmeniz gerekli. Fakat Fransa, Almanya, Avusturya ve Macaristan Schengen üyesi olduğundan direkt geçiyorsunuz. Yani pratikte sadece İngiltere, Sırbistan ve Bulgaristan sınırları önemli.

Bunun dışında farklı rotalarla beraber İngiltere ile Türkiye arasında Fransa, Almanya, Avusturya, Macaristan, Hırvatistan, Lüksemburg, Sırbistan, Makedonya, Romanya, Bulgaristan ve Yunanistan gibi ülkeler bulunuyor.

Sınır Geçişleri İşte Böyle Oluyor /@İmre Tomosvari

Aracım Türkiye’de Ne Kadar Süre Kalabilir?

İngiltere’den Türkiye’ye arabayla geleceklerin bilmesi gereken bir diğer konu da aracın Türkiye’de kalış süresi olmalı.

Size ait bir araçla beraber Türkiye’de en fazla 6 ay kalabiliyorsunuz. Sonrasında 6 ay yurtdışında bulunursanız yeniden 6 ay giriş yapabilirsiniz. Kiralık araçlarda da bu durum benzerken, iş araçlarında süre 90 güne kadar düşüyor, emeklilerde ise süre 1 yıla kadar uzuyor. Eğer sorularınız olursa lütfen alttaki yorum bölümünden sorun ve size özel yanıtlayayım!

Benzin Masrafı Ne Kadar Tutar?

En çok sorulanlardan biri de “İngiltere – Türkiye arasında araba ne kadar benzin harcar?”

Bu tabii ki seçtiğiniz rotaya ve sizin aracınızın verimliliğine bağlı olsa da ortalama 4-5 depo bir benzin harcayacaksınız. Yani yaklaşık 300-450 euro arasında bir benzin masrafınız olabilir. Bunu en iyi siz hesaplayabilirsiniz, araba sizin ?

Sınır Geçişleri Ne Kadar Sürer?

Aslında burada İngiltere – Türkiye arasındaki en kısa ve hızlı rotaları anlattım. Ama bir de sınır geçişleri var. Temel olarak İngiltere, Sırbistan ve Bulgaristan sınırlarını atlatmanız gerekiyor. Giriş ve çıkışlarla beraber toplam 4 sınır geçiyorsunuz.

Eğer bayram v.b özel yoğun günlere denk gelmezseniz aslında sınır işlemlerinizi ortalama 1 saatte bitirebilirsiniz. Hatta direkt bile geçme şansınız var ? Ama siz ortalama 3-4 saat gibi hesaplayın ki sorun olmasın. Bayram zamanlarda sıla yolunun sınır geçişleri oldukça fazla zaman alabilir aman dikkat!

Sağdan Direksiyonlu Araçla Türkiye’ye Gidebilir miyim?

Türkiye’ye sağdan direksiyonlu araçlarla girişte bir engel bulunmuyor. Yalnızca sürücü olarak ekstra dikkatli olmalısınız.

Görkemli Dünya’yı Keşfedin!

İngiltere – Türkiye Yolunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son olarak İngiltere’den Türkiye’ye arabayla gideceklere, dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedeceğim, bunu bir check-list gibi düşünün!

 • Türkiye’ye arabayla girişte gerekli belgeleri kontrol edin,
 • Araç bakımlarınızı yaptırın,
 • Rotayı iyi belirleyin,
 • Tek bir şoför ile tüm rota direk olarak imkansız ? dinlenerek gelin!
 • Yol boyunca farklı ülkelerde farklı hız limitleri olacaktır, dikkat edin.
 • Sevdiklerinize gidiyorsunuz, yavaş gidin, geç olsun güç olmasın!
 • Araçla son 1 yıldaki 180 gün sınırına dikkat edin.
 • Genel olarak yurtdışına giderken gerekli belgeleri tamamlayın.
 • Almanya ve Fransa üzerindeki rotanızı iyi belirleyin.
 • Manş Tüneli geçişinizi iyi ayarlayın.
 • Trafik akışı sola geçecek aman dikkatli sürün!
 • Yol boyunca geçtiğiniz yerleri Görkemliyollar’daki yazılar rehberliğinde gezebilirsiniz! ?

İngiltere’den Türkiye’ye Gitmek Serbest mi?

Koronavirüs Covid-19 pandemisi nedeniyle ve başka olabilecek önemli sebeplerle zaman zaman İngiltere’den Türkiye’ye seyahat yasakları olabiliyor. Ayrıca geçiş yaptığınız ülkelerde de yasaklar olabilir. Tüm bunların dışında Türkiye Kapıkule ve İpsala’daki sınır geçişlerini askıya da alabilir. Bu yüzden yola çıkmadan önce seyahat kurallarını kontrol etmeniz gerekiyor.

Şuan için İngiltere’den Türkiye’ye arabayla gitmek serbest. Sadece ek olarak Covid-19 aşı, test v.b evraklarınızı hazır etmeniz gerekli.

Bu şekilde İngiltere’den Türkiye’ye arabayla nasıl gidileceğini anlattığım yazımı bitiriyorum. Eğer bu rotada sorularınız olursa lütfen çekinmeden aşağıdaki yorum bölümünden sorun, hepsini yanıtlıyorum, herkese keyifli yolculuklar!

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.