Önceki yazımda İnterrail hakkındaki genel soruları ve merak edilenleri yanıtladım. Bugün konumuz İnterrail için vazgeçilmez olan İnterrail rotası planlama var.

İlk olarak “İnterrail Rotası” nedir buradan başlamak istiyorum. İnterrail rotası dediğimiz, İnterrail tren geziniz boyunca takip edeceğiniz esas yoldur.

Bu konudan fazlaca muzdaribim aslında. İnternette genel olarak popüler interrail rotaları ve interrail rotası örneklerinden bahsediliyor sıkça ve insanlar bu rotalara yönlendiriliyor, yeniden, yeniden ve tekrar…

İnterrail tren yolculuğunun mantığında özgürlük vardır ! Siz İnterrail’da hayal ettiğiniz yerde hayal ettiğiniz rotada olmalısınız. Bugün ben size kendi interrail rotanızı çizmeyi öğreteceğim!

Prag Tren İstasyonu / İnterrail Gezim 2013

Gideceğiniz Şehirlere Karar Vermek

Peki bu interrail rotası nasıl yapılır ? İnterrail rotasını yapmanın ilk aşaması gitmek istediğiniz yerlere karar vermektir. İlk olarak Avrupa gezinizde gitmek istediğiniz şehirleri işaretlemelisiniz. Bunun için Google Maps uygulamasını kullanabilirsiniz.

Haritada işaretlediğiniz şehirlere şöyle bir bakınca zaten şehirler arasında nasıl bir sıralama izleyeceğiniz az çok netleşecektir.

Şimdi interrail gezi rotası oluşturmak için iki seçenek var;

Salzburg’da Gün Doğarken, Trenden / İnterrail Gezim 2013

Yuvarlak İnterrail Rotaları

Eğer uçak biletimizi gidiş-dönüş şekilde almış veya alacaksak ki genelde bu şekilde alınan biletler daha uygun fiyatlı oluyor. Ozaman interrail gezinize başladığınız ve bitirdiğiniz noktanın aynı olduğu yuvarlak rotalardan oluşturmalısınız.

İstanbul’dan direkt olarak İnterrail’a başlayacak olanlar için de bu rota tarzı geçerli olacaktır.

Bu şekilde yapacağınız rotalarda Avrupa’nın uç kısımlarına, örneğin en batıda Portekiz’e, en kuzeyde İskandinavya’ya veya en doğuda Polonya’ya gitmeniz biraz zor olacaktır.

Ben birbirine daha uzak yerleri görmek, keşfetmek istiyorum diyorsanız bu sefer ikinci seçeneğime kulak asmalısınız !

Yuvarlak Bir İnterrail Rotası Örneği

Düz İnterrail Rotaları

İkinci seçenek, başı ve sonu ayrı yerlerde biten düz İnterrail rotasıdır. Bu rota türü için gidiş ve dönüşe farklı uçak biletleri almalısınız ya da İstanbul’dan başlıyorsanız bu serüvene, sonuçta ulaşacağınız son şehirden dönüş bileti almanız gerekiyor.

Bu şekilde daha çok low-cost adını verdiğimiz ekonomik havayollarından gidiş ve dönüş için ayrı biletler alabilirsiniz.

Şimdi ana hatlarıyla rotamızın yuvarlak şekilde mi, düz şekilde mi olacağına karar verdik sanırım. Şimdi bu şehirler arasındaki yolculukları planlayacağız.

Düz Bir İnterrail Rotası Örneği

Şehirler Arası Tren Rotası Bulma

Bu noktadan sonra cep telefonlarına ihtiyacımız var. Hem ios hem de android marketlerde bulabileceğiniz “Rail Planner” uygulamasını indirip, haritada işaretlediğimiz şehirlerin birbirine en yakın olanları arasındaki tren seferlerini bu uygulamayla öğreneceğiz.

Örneğin Viyana’dan başlanacak bir seyahat için ilk olarak Prag rotasını seçmek doğru bir karar olacaktır. Çünkü bu iki şehri yazdığınızda sadece 4-6 saat gibi bir sürede birçok seferle ulaşabileceğinizi göreceksiniz.

Ancak girdiğiniz şehirler arasında yeterli sefer yoksa ve seyahat süreleri çok fazlaysa demekki bu rotaya yeni şehirler eklemeli ya da rotanızı planlarken o geçeceğiniz mesafe için ekstradan bir gün planlamalısınız.

Sanırım bu şekilde sırayla hangi şehirlere gideceğinize karar verdiniz.

Bu noktadan sonra artık o çokça bahsedilen İnterrail rotanizi çizmiş oldunuz bile !

Monako, Monte Carlo Tren İstasyonu / İnterrail Gezim 2013

İnterrail Rotası Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şimdi interrail rotanızı oluştururken dikkat etmeniz gerekenlerden bahsedeceğim. 

İlk olarak gidilemeyecek rotalar oluşturmayın ! Bence birer gün arayla seyahat edeceğiniz şehirler arasında kuş uçuşu maksimum 500 kilometre olmalı. Bu bile çok yüksek bir rakam.

İnsanlar neredeyse İstanbul’dan Adana, Şanlıurfa kadar yapan mesafeleri bir günde geçmeyi ve ertesi gün hiçbir yolculuk yapmamış gibi bir enerjiyle gezmeyi bekliyorlar, bu imkansız !

Trenim Hareket Ederken / İnterrail Gezim 2013

Doğru İnterrail Rotası

Seyahat rotanızı, seyahat planınızla beraber yapmalısınız. Sizi fazla yormayacak, keyifli ve kolay bir yolculuk yapabileceğiniz rotaları seçmelisiniz. Bunun için sadece biraz coğrafya bilgilerinize ihtiyacınız var.

Şimdi hızlı tren konusu var. İnterrail seyahatinizde hızlı trenleri çoğunlukla kullanmayacaksınız. Çünkü sizden ekstra ücret talep edecekeler, hem de az tutarlar değil.

Çoğu insan Amsterdam – Paris arası bir geçişi 3-5 saat gibi düşünse de oysaki gerçekte benim 6 aktarma sonucu 10 saatte ulaşabildiğimi biliyor mu ?

Rota oluştururken hızlı trenlere göre plan yapılmamalı. Ayrıca bu 6 aktarma yapmak demek size harika bir ipucu veriyor !

Bu kadar çok aktarma varsa rotanızda hata vardır. Örneğin bu 6 aktarmanın biri Brüksel’e. Demekki Brüksel’de rotaya eklenmeli. Benim İnterrail gezim bundan yıllar önce ve yurtdışı konusunda daha az deneyimli zamanlarımı içerdiği için bu hataya ben de düşüyordum az daha !

Görevlilerin Bana Örnediği Amsterdam – Paris Rotası / İnterrail Gezisi 2013

Ancak ben yaşayarak, araştırarak ve mantık kullanarak bu sonuçlara varıp İnterrail rotama yön verdim. Bugün sizlerin de bu hataları yaşayarak öğrenmenizi istiyorum ama büyük hataları görüp dikkat etmeniz ve genel hatlarıyla bir interrail rotasının nasıl yapılacağını öğrenmeniz gerekli.

İnterrail Rotası Örnekleri

Yazımı burada noktalıyorum. İnterrail hakkındaki genel tanımlar ve İnterrail Rehberi için yazdığım diğer yazılarımı okuyabilirsiniz.

İlerleyen günlerde sizlere sadece örnek olması açısından kendi İnterrail rota örneğimi ve planladığım diğer interrail rotası örneklerini de paylaşacağım, bu örnekler sadece yol göstermesi açısından olacak tabii ki. 

Siz kendi İnterrail gezinizi kendiniz planlayın ve kendiniz rotasını çizin, böylesi çok daha keyifli !

12 Yorum Yapılmış

 1. Merhaba Görkem ben Feyzi.
  Ben daha önce hiç yurtdışına çıkmadım.Kamu da 5 yıldır memur olarak çalışıyorum.1 yıl önce abd turist vizesini denedim ama alamadım çünkü oldukça hazırlıksızdım.Amacım bir süre sonra abd vizesi alabilmek o yüzden Avrupa İngiltere ve Kanada vizelerini almaya çalışacağım.Bunun için ilk Avrupa shengen vizesi için Yunanistan’a başvurmayı düşünüyorum.Kendimi bu sebeple trenle 2 hafta sürecek bir rota çizeceğim ve vize için gerekli adımları atacağım bana vereceğin önerileri yardımları merakla bekliyorum.

  • Merhaba Feyzi !

   Öncelikle doğru bir yoldasın. Schengen Amerika için iyi bir referans olacaktır. Soru biraz genel olmuş 🙂 Ben vize almışken 14 günde en az 8-10 şehre gitmeni öneririm. İnterrail yorucu bir seyahat türüdür, bunun kendine uygun olup olmadığını da belirlemelisin. Soruyu detaylandırırsan tekrar yardımcı olurum, iyi günler 🙂

   • Bu amaç için sence benim için en uygun gezi planı nasıl olmalı fikir verir misin?

    • Bence haritada gitmek istediğiniz şehirleri etiketleyin. Bu ülkeler arasındaki geçişleri planlayın. İnterrail bu tarz için çok uygun. Paris, Barselona, Roma, Flornsa, Viyana, Budapeşte gibi ilk plandaki şehirleri tercih edebilirsiniz.

 2. Oldukça bilgilendirici bir yazı olmuş. Tebrikler ve teşekkürler. Belirttiğin örnek rotaları da bekliyoruz.

 3. İnterrail rotaları hakkında bulduğum en net ve açıklayıcı yazı teşekkür ederim gerçekten

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.