Herkese merhaba! Bazı ülkeler vardır ki diğer hiçbir ülkeye pek benzemez 🙂 İşte İspanya’da öyle bir yer. Burası yerinde duramayan insanların olduğu bir ülke!

Ben de bugün sizler için “İspanya’ya gitmek” konusunu anlatacağım. Hem de 50’den fazla ülkedeki birebir tecrübelerim ile 🙂 Ayrıca Erasmus’ta 1 sene kaldığım oda arkadaşım da İspanyol’sa:) O zaman dans! İspanya’ya gidiş seçeneklerini anlatmaya başlayalım.

Barselona Sokaklarından / Fas Öncesi Aktarma Yaptığımdaki İspanya Gezim

İspanya’ya Nasıl Gidilir?

Öncelikle hep dediğim gibi İspanya’ya gidiş için bir sebebiniz olması gerekli, yani gidiş amacınızı doğru belirlemelisiniz. İspanya’yı gezmek istiyorsak ayrı, orada okumak ya da yaşamak istiyorsak da ayrı bir yol haritası çıkarılabilir.

Ben dahil çoğu insan için genellikle bu gidiş yolu turistik İspanya gezileri ile olacaktır. O yüzden İspanya’yı turist olarak gezmekten başlayarak seçenekleri anlatmaya geçiyorum 🙂

Turistik İspanya Gezisi

İspanya dünyanın en turistik ilk 5 ülkesini saysak bence direkt olarak arasına girer. Barselona’sından Madrid’ine, Kanarya Adaları’ndan İbizia’sına kadar daha burada sayamayacağım birçok gezilmeye görülmeye değer şehri var bu ülkenin.

Turistik olarak İspanya’ya gitmek de bu ülkeye gitmenin en makul yolu. Genel olarak şurada anlattığım gibi bir sıralama ile seyahat planlamanızı yapıp, uçak biletinizi alıp yola çıkabilirsiniz. Bir de vize konusu var onun için bekleyin!

Las Palmas’tan Selamlar 🙂 Burası Atlantik Okyanusu Kenarındaki İspanya’dan Kanarya Adaları / Gran Canaria

Turla İspanya Seyahati

Özellikle Fas’ı da kapsayan Endülüs Turları ile Batı İspanya yani Sevilla gibi şehirlere kolayca gidebilirsiniz. İspanya turlarınde genel olarak çok seçenek bulunuyor ve herhangi size uyan bir tarih bulmanız da oldukça kolay.

Turla İspanya’ya gidecekler yukarıda bahsettiğim planlamaları yapmadan direkt olarak İspanya’yı gezmenin tadını çıkarabilir. Fakat İspanya turlarının biraz pahalı olduğunu söyleyebilirim 🙂 Özellikle Barselona’ya ya da Madrid’e ucuz uçuş bulmuşsanız kendi gezileriniz çok daha ucuza gelecektir.

İnterrail İle İspanya’ya Gitmek

Ben bunu çok istemiştim 🙂 Ama Paris’te bizi trene almamışlardı rezervasyonumuz olmadığı için İnterrail zamanımda! Sonrasında da tam sayısını bilmemekle beraber 7 ya da 8 kez İspanya’yı gezme şansım oldu.

İnterrail turları için İspanya bence olmazsa olmazlardan. Fakat İnterrail rotaları yazımda anlattığım gibi, İspanya’ya gidecekler gidiş ve dönüşü ayrı şehirlerden planlamalı ki daha uygulanabilir olsun. İnterrail hakkındaki genel yazıma şuradan ulaşabilirsiniz.

Kanarya Adaları’nın Adı Bu Köpeklerden Geliyor 🙂 I”l Cane” / İspanya

Erasmus İle İspanya’da Okumak

Ben şuan İtalya’da Erasmus yapıyorum 🙂 Burada kısa bir süre öğrencilik ve hayat tecrübesi edinmek harika. Eminim İspanya için de aynı güzellikte olacaktır!

Şu Akdeni ülkeleri en çok bize benzeyenler olduğundan daha bir keyifli geçiyor Erasmus da. İspanya’daki birçok üniversitenin de Türkiye’deki okullarla Erasmus anlaşması bulunuyor. Yani demektir ki İspanya’da öğrenci olmanın en kısa ve güzel yolu Erasmus.

Peki bu Erasmus’u nasıl yapacağız? İşte sizler için kapsamlı bir yazı dizisi hazırladım. Şuradan genel Erasmus yazıma ulaşabilirsiniz, ayrıca Erasmus’la gidebileceğiniz ülkeler de burada.

İşte Bizim Erasmus Kadromuz 🙂 / Erasmus Brescia / Bu Kadronun Yarısı İspanyol 🙂

İspanya’da Yüksek Lisans ve Doktora

İspanya, Kuzey Avrupa ülkeleri kadar eğitim de öne çıkan bir ülke değil baştan söyleyeyim. Ama burası Avrupa Birliği çatısı altında bir ülke ve dünya çapında saygın eğitim kurumları bulunuyor.

Eğer İspanya’da yüksek lisans ya da doktora yaparsanız dünyanın her yerinde geçerli bir diplomanız ve yetkinliğiniz olmuş olur. İspanya’da genelde eğitim dili İspanyolca olduğundan bu dili de öğrenmeniz gerekebilir.

İspanya’da Çalışmak ve Çalışma İzni

İspanya, Avrupa’da çalışma hayali olanlar için en uygun ülkelerden biri. Az önce söylediğim gibi hem mizaç olarak bize benziyorlar hem de böyle havası suyu mu dersiniz bize göre rahatça yaşanabilir bir ülke. Ayrıca Türklere karşı önyargı da yok, hatta bizi sevdiklerini düşünüyorum:)

İspanya’da iş bulmak için biraz araştırmacı olmanız gerekiyor. Günümüz dünyasında zorlamadan, uğraşmadan iş bulmak yok, hele yurtdışında asla! İlk kriter yine İspanyolca, eğer en az B1 seviyesinde bir İspanyolca öğrenirseniz, internetten iş başvuruları yapabilir ve görüşmeye çağrılabilirsiniz. Eğer iş bulursanız zaten çalışma izninizi de kolayca çıkarabilirsiniz.

Gran Canaria’da Öğlen Siesta Var Çalışmak Yok 🙂 / Las Palmas, İspanya

İspanya’da Yaşamak ve Oturma İzni

İspanya bir ara 200-300 bin euro’luk ev alana oturma izni veriyordu 🙂 Birkaç yıl önce yaşadıkları ekonomik krizin sonucu olarak!

Şimdilerde o kadar kolay olduğunu sanmıyorum! Ama yine de İspanya’da yaşamak ve oturma izni almak isteyenler için ilk seçenek yatırım yapmak olabilir. Ülkeler kendi topraklarına yatırım yapan, şirket açan v.s insanlara daima cömertçe oturma izni hatta sonunda vatandaşlık bile verirler.

İspanya’da yaşamayı düşünenler oradaki tanıdıklarını da devereye sokabilir. Eğer orada size iş bulabilecek bir yakınınız varsa en azından ilk aşamada oturma izni almanın kapılarını aralamış olursunuz.

İspanya Özellikle Sıcak Atmosferi İle Yaşamak İçin İdeal Ülkelerden / Las Palmas

İspanya’ya Gitmek Kaç Para Tutar?

İspanya’ya gitmek aslında tahmin ettiğiniz kadar pahalı değil kanımca. 2022 yılı için konuşursam, 1 haftalık bir İspanya gezisini totalde uçak bileti, vize gibi tüm harcamaları katarak 8-10 bin liraya mal edebilirsiniz.

Hatta benim gibi biraz tecrübeli iseniz masraf kalemlerini azaltıp 5-6 bin liraya bile indirebilirsiniz. İspanya genel olarak Avrupa ortalamasında ucuz bir ülke. Ayrıca eğer yeşil pasaportunuz varsa bu tutar 3.000-4.000 e kadar bile inebilir 🙂

İspanya’ya Gitmek İçin Gerekenler

 • İspanya’ya gidiş sebebinizi belirlemeniz.
 • Seyahat planınızı iyi ayarlamanız.
 • Gerekli bütçeyi sağlamanız.
 • İspanya’ya gitmek için istekli olmanız.
 • İspanya vizesi almanız.
 • *Koronavirüs dönemindeki kuralları takip etmeniz!
Gothic Quartet / Barselona

İspanya Vizesi Nasıl Alınır?

Son olarak Görkem artık şu vize konusuna gel dediğinizi biliyorum 🙂 İspanya aslında tahmin ettiğiniz gibi Schengen bölgesinde olan bir ülke, yani İspanya vizesi olarak Schengen vizesi almanız gerekiyor. Schengen vizesi genel hatlarıyla alması zor bir vize değil. Şu yazımdan Schengen vizesi başvurusu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Eğer yeşil pasaportunuz varsa İspanya’ya vizesiz gidebilirsiniz! Ama yeşil pasaportla yurtdışına giderken ekstra belge gereklilikleri olabiliyor, şu yazımı kontrol etmeden yola çıkmayın derim.

Koronavirüs Pandemisi’nde İspanya Seyahati

“Koronavirüs Covid-19 pandemisi nedeniyle geçtiğimiz yılın bahar aylarından itibaren İspanya’ya ve tüm AB ülkelerine turistik girişler yasaklandı. Yani İspanya’ya turistik bir seyahat 2021 yılında mümkün değil.

Ayrıca pandemi sürecinde seyahat kurallarına dikkat edilmesi gerekiyor. 14 günlük zorunlu karantinayla beraber, ülkeye girişte negatif sonuçlu pcr testi ve koronavirüs aşısı olunduğuna dair bir aşı kartı istenebilir. Güncel kurallar seyahatten önce kontrol edilmeli.”

Güncelleme Ağustos 2021: 2 aşısını olmuş ( Avrupa onaylı aşılar ) ve üzerinden 14 gün geçmiş kişilerin turistik olarak İspanya’ya giriş yapabileceği yönünde bilgiler İspanyol resmi sitesinde mevcut. İspanya’ya seyahat edecekler şuradaki resmi internet sitesinden güncel bilgiyi kontrol etmeli.

Güncelleme 2022: 2 aşısını olmuş ( Avrupa onaylı aşılar ) ve üzerinden 14 gün geçmiş kişilerin turistik olarak İspanya’ya giriş yapabiliyor.  Ancak kurallar anlık değişebilir, İspanya’ya seyahat edecekler şuradaki resmi internet sitesinden güncel bilgiyi kontrol etmeli.

İspanya’ya gidiş seçeneklerini anlattığım yazımı bitiriyorum artık. İspanya’ya nasıl gidilir artık anlaştık sanırım 🙂 Eğer sorularınız varsa çekinmeden aşağıdaki yorum bölümünden bana yöneltebilirsiniz, ben keyifle hepsini yanıtlıyorum, hepinize sevgiler!

Yazının Devamı: Yurtdışına Çıkmak İstiyorum, İlk Nasıl Başlamalıyım?

İlginizi Çekebilir: Erasmus’la Hangi Ülkeye Gidilmeli?

Konu İçerisinde: Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

10 Yorum Yapılmış

 1. Matematik öğretmeni olarak (5 yıldır MEB de çalışıyorum) İspanyolca öğrendikten sonra gidebilmek için hangi yolu tavsiye edersiniz

 2. Merhaba ismim Betül . Bende 15 gün sonra ispanya ya gideceğim . Aklımda birkaç soru var eğer yardımcı olursan çok müteşekkir olurum . Şimdiden güzel günler diliyorum 🙂

 3. Merhaba Görkem,

  Şubat ayının ilk haftası Cadiz, İspanya’da olmalıyım. Ulaşım planlaması için biraz geç kaldım sanırım ancak elimden gelen buydu. Bir yerlere ucuz uçak bileti bulup ardından tren/otobüs ile gitmek istediğim noktaya varırım diyordum fakat düşündüğüm kadar kolay olmadı. Bir önerin olur mu bana?

  • Merhabalar Sevgili Seher,

   Bence direkt olarak Barselona ya da Madrid’e uçak bileti bakmalısın sonrasında zaten tren otobüs ülke içi uçak v.b şekilde oraya ulaşabilirsin.

 4. abi 18 yaşımda ispanya ya gidip ordan bir kız buldum onla evlenmek istiyorum yardım eder misin

  • Merhabalar Sevgili Eren,

   Açıkçası durumunu pek bilmiyorum 🙂 18 yaşındaysan benim önerim önce okulunu okuman yönünde olur. Sonra İspanya’ya rahatlıkla gidebilirsin

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.