Görkemli günler! İstanbul, İstanbul 🙂 bugün şu  “İstanbul’a gitmek” konusundan bahsedeceğim ya da üşenip arattığımız şekliyle “istanbul nasıl gidilir” ? Böyle aratınca karşımıza hep standart wikipedik tarzda siteler çıkıyor.

Ben 15 yıldır İstanbul’a her türlü yoldan gittim, geldim 🙂 Şimdi sizlere bireysel tecrübelerimle İstanbul’a nasıl gidileceğini keyifli seçenekler ile anlatacağım, benimle gelin!

İstanbul’a Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle neredesin? Bu senin İstanbul’a gidiş yolunu bulman için en temel soru. Eğer Ankara, Eskişehir, İzmir hattına göre İstanbul’a daha uzak kalıyorsan direkt olarak uçak uçak!!

Fakat 200-300km uzaklık civarındaysan YHT Hızlı Tren, deniz otobüsleri ve karayolunu tercih edebilirsin. Rotaya göre bu mesafede özel aracınla yola çıkman ya da otobüsle gitmen de mantıklı. Otobüs biletlerinin son zamanlarda ne kadar pahalılaştığını düşününce, en uygun seferi bulmak için Enuygun.com gibi bilet fiyatlarını karşılaştıran güvenilir sitelerde ucuz İstanbul otobüs bileti bakman da iyi olabilir.

Genel hatları çizdikten sonra İstanbul’a gidiş yollarına detaylı olarak bakalım;

Ey Gidi Güzel İstanbul! Nasıl Gideceğiz Sana 🙂 / Kız Kulesi, Üsküdar’dan

Otobüsle İstanbul’a Gitmek

Eğer hiçbir fikrimiz yoksa 🙂 ülkemizde İstanbul’a gitmenin en temel yolu otobüsler. Bana bir şehir söyleyin ki otogarından İstanbul’a bir otobüs, araba kalkmasın!

Özellikle son dakikaya kalan gezilerde bulunduğunuz şehrin otogarına gidin ve ilk İstanbul otobüsüne atlayın. Nerede olursanız olun muhtemelen bu en mantıklı yol olmuş olacak.

Uçakla İstanbul’a Gidiş Seferleri

Fakat artık uçaklar da var, hem de lüks değil!

Ülkemizin neredeyse 50’ye yakın noktasından direkt olarak İstanbul’a havayolu ile ulaşım mümkün. Bu uçaklar ne kara trenleri ne 15-20 saatlik dillere destan otobüs yolculukları bitirdi 🙂

Eğer çok acil şekilde İstanbul’a gitmiyorsak muhtemelen uçakla İstanbul’a gitmek sizin için en ekonomik seçeneklerden de biri olacak. Hele 15-20 gün önceden bilet alırsanız zaten komik paralara bile bilet almanız mümkün. Aşağıdaki yorumlara şehrinizi yazın tarihini yazın size uçak bileti bulayım!

Otobüsle İstanbul Yollarındayken 🙂

Özel Araçla İstanbul’a Nasıl Gidilir?

Benim hazırda bekleyen aracım var onunla İstanbul’a giderim diyenleri de duyar gibiyim. Biz karayollarını, araç kullanmayı seviyoruz. Eşimiz dostumuz, valizlerimiz ne varsa arabaya binip yola çıkıyoruz.

İstanbul’a yol tarifi vermek de eskide kaldı artık. Google Maps üzerinden İstanbul deyin ve bırakın sizi o götürsün. Ama temelde zaten tüm karayollarımız İstanbul’a çıkıyor. Eğer doğu şehirlerinden geliyorsanız önce Ankara tabelesını bulun Ankara’ya gelince de İstanbul tamamdır….

Hızlı Tren İle İstanbul’a Gitmek

Hem eski hem de yeni ulaşım aracımız trenler 🙂 Ama artık hızlı da bir tren!

Eğer Ankara, Konya, Kocaeli ya da Eskişehir’den İstanbul’a gelecekseniz bence başka seçeneğe bakmadan hemen şu siteye girin ve TCDD YHT tren biletinizi alın. Ben bu hatları çok sık kullandığımdan size gerçekten bireysel tecrübelerimle önerebiliyorum. Hem rahat, hem hızlı hem de göreceli olarak uygun.

İstanbul’a Gitmenin Diğer Bir Yolu da Yelken Açmak 🙂 Burgazada Açıklarında Ben

Denizden Feribot İle İstanbul’a Gidiş

Balıkesir, Bandırma’da doğmuş olan bendeniz Görkem, İstanbul’a İDO feribotları ile de gitmeye alışkın. Özellikle Bandırma-Yenikapı ve Mudanya-Yenikapı hatları 20 yılı aşkın süredir İstanbul’a ulaşmanın alternatif seçenekleri.

Eğer rotanıza uyuyorsa deniz yolundan İstanbul’a gitmek bence en keyifli ve güvenli yol. Fakat maalesef bu seçenek sadece güney marmaradan gelecekler için geçerli.

Ankara’dan İstanbul’a Nasıl Gidilir?

Peki spesifik olarak “Ankara’dan İstanbul’a nasıl gideriz Görkem” diyenlere de bir açıklamam olacak. Ankara’dan ben olsam direkt olarak YHT hızlı treniyle İstanbul’a giderim. Bu trenlerle 4-5 saatte İstanbul’a gidebiliyorsunuz. Hem de bu trenler marmaray tüp geçidini kullanarak Bakırköy ve Halkalı’ya kadar gidiyor.

Fakat ben aracımla direkt Anadolu Otoyolundan giderim diyenlere de lafım yok 🙂 Eğer hali hazırda bekleyen bir aracınız varsa ve en az iki kişiyseniz aracınızla da direkt olarak İstanbul’a gidebilirsiniz.

Bir diğer seçenek de otobüsler. Fakat eğer imkanınız varsa ben öncelikle treni öneririm. Ama trenler her zaman olmadığı için AŞTİ’den bir otobüsle İstanbul’a gitmek de mantıklı ve ekonomik.

Ankara’dan İstanbul’a Gelenlerin Son Noktası Eskiden Haydarpaşa’ymış

İzmir’den İstanbul’a Nasıl Giderim?

İzmir’den İstanbul’a gidiş rotası da kafa karıştıran seçeneklere sahip. Ben özel aracı olmayanlara uçakla gidişi öneriyorum. Özellikle Sabiha Gökçen’e uygun fiyatlı bulursanız hiç kaçırmayın derim.

“Görkem ben son dakikaya kaldım” diyorsanız otobüsler hiç fena seçenek değil. Çünkü yeni yolu kullanan non-stop hatlarla  4-5 saatte İstanbul’a ulaşabiliyorsunuz.

Özel araçla gelecekler de doğrudan Balıkesir, Bursa ve Osmangazi Köprüsü rotasındaki otoban ile İstanbul’a ulaşabilir.

İstanbul’a En Ucuz Nasıl Gidilir?

“Görkem biraz da paradan haber ver!”

İstanbul’a gitmenin türlü yolu olduğu gibi türlü türlü de ücreti var. Son dakikaya kalırsanız otobüs veya özel araç en uygunu olacaktır. Önceden planlarsanız uçak derim başka birşey demem.

İtalya’dan Arkadaşlarım Vlad ve Eugenia ile İstanbul’u Gezerken / Sultanahmet

Yurtdışından İstanbul’a Nasıl Gidilir?

Son olarak yurtdışından İstanbul’a gelecekler için de eklemek istediklerim var. İstanbul’a havayolu ile dünyanın neredeyse 150 ülkesinden sefer bulunuyor 🙂 Yani İstanbul’a havayolu ile her yerden direkt olarak gelebilirsiniz.

Bunun dışında başta Selanik, Sofya gibi şehirlerden İstanbul’a direkt otobüs seferleri de var.  Yurtdışı otobüs seferleri için şu yazıma bakabilirsiniz. Ayrıca Sofya Ekspresi de direkt olarak Bulgaristan’dan İstanbul’a uzanan bir tren hattı!

Yani yeni dünya da her yol İstanbul’a çıkıyor 🙂 Eğer özel sorularınız varsa aşağıdaki yorum bölümünden bana sorun size en uygun İstanbul’a gidiş yolunu yazayım, hepinize keyifli günler!

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.