Herkese merhaba! Bugün İsveç’te yaşayan Türk vatandaşlarımız ve gezmeye gidip dönecekler için özel bir sıla yolu yazısı hazırlıyorum ? İsveç’ten Türkiye’ye arabayla nasıl gidileceği konusunu ayrıntılı şekilde ele alacağım.

Bazen bayramlarda bazen de farklı özel günlerde İsveç’ten Türkiye’ye gelecekler için ? İsveç ve Türkiye arasındaki en kolay, hızlı araç rotalarını, dikkat edilmesi gerekenleri ve geçeceğiniz ülkeleri anlatacağım. Tabii ki birebir 55’ten fazla ülkedeki tecrübem ve onlarca kez karayoluyla bu ve benzer yolculuklardaki deneyimlerimle olacak başlayalım!

İsveç’ten Türkiye’ye Arabayla Gitmek

İsveç, Avrupa’nın en kuzeyinde, İskandinavya’da bulunan ülkelerden biri. Bu açıdan bakınca İsveç’ten Türkiye’ye kadar arabayla gelmek biraz insana zor gelebiliyor. Fakat Türkiye’de ara ara İsveç plakalı araçlar görüyoruz, yani İsveç’ten Türkiye’ye arabayla gelmenin bi yolu var!

Aslında Kapıkule sınır kapısından bazı doğu illerimiz arasında neredeyse 2.000 kilometrelik bir mesafe var. Stockholm’den feribot geçişiyle beraber Kapıkule 3.000 kilometre uzakta. Yani gidilmeyecek bir yol da değil, ama uzak olduğu doğru.

İsveç’ten Türkiye’ye yol uzak olduğu için çeşitli rotalar da ortaya çıkabiliyor. Ben şimdi sizlere en kısa, en hızlı ve en çok tercih edilen yolları listeleyeceğim!

İsveç’ten Türkiye Rotaları

1. Almanya, Macaristan, Sırbistan, Kapıkule Rotası (Gedser – Rostock – Berlin – Budapeşte – Belgrad)

İsveç’ten Türkiye’ye araçla gideceklerin en fazla tercih ettiği yol bu! Çünkü bu rota İsveç ile Türkiye arasındaki en kısa karayolu ulaşımını sağlıyor.

Bu rotada ilk olarak Malmö üzerinden Danimarka’nın Gedser şehrine ulaşarak buradan feribotla Rostock’a geçiş yapıyoruz. Ardından da sırasıyla Berlin, Prag, Brno, Bratislava, Budapeşte, Belgrad, Niş, Sofya ve Plovdiv’den geçerek Kapıkule’mize ulaşabiliyorsunuz. Bu rotadaki feribot biletleri ortalama tek yön 70-100 euro arasında değişiyor. Ortalama 2 saate bir feribotlar var yani saatini ayarlamanız gerekli. Feribot biletlerini şuradan alabilirsiniz.

Bu rotada toplamda Stockholm’den Kapıkule’ye kadar 3.000 kilometrelik bir mesaje katetmeniz gerekiyor. Rotanın çoğunluğu otoban ve keyifli yollar.

Not: İsterseniz Ystad ya da Rodby şehirlerinden de feribotları kullanabilirsiniz. Ya da feribot geçişini kullanmayarak Odense ve Hamburg üzerinden de Berlin’e ulaşarak bu rotaya katılabilirsiniz.

1. Rota: İsveç – Türkiye Arabayla Yol Tarifi Haritası;

2. Danimarka, Almanya, Slovenya, Hırvatistan, Kapıkule Rotası (Salzburg – Ljubljana – Zagreb – Belgrad)

İsveç’ten Türkiye’ye araçla giderken bir karayolu seçeneği daha var. Bu rota genellikle feribot geçişi istemeyen ve daha alternatif yollar arayanlar için ideal.

İsveç sınırlarından ayrıldıktan sonra sırasıyla, Kopenhag, Odense, Hamburg, Hannover, Nürnberg, Münih, Salzburg, Villach, Ljubljana, Zagreb üzerinden Belgrad’a ulaşıyorsunuz. Belgrad’tan sonrası yukarıdaki ilk rota ile aynı devam ediyor; Niş, Sofya, Plovdiv ve Kapıkule!

Bu rotada hiç feribot geçişi yok ve toplamda Stockholm’den Türkiye’ye kadar 3.500 kilometrelik bir mesafe bulunuyor. Yollar otoban ama ilk seçeneğe göre toplamda 500 kilometreye yakın yolu uzatmış oluyorsunuz.

2. Rota: İsveç – Türkiye Arabayla Yol Tarifi Haritası;

3. Makedonya, Yunanistan, İpsala Rotası ( Üsküp – Selanik )

İsveç’ten Türkiye’ye gelirken tercih edilen rotalardan biri de Makedonya ve Yunanistan üzerinden İpsala’ya gitmek oluyor.

Aslında bu rota en kısa ya da hızlı rota değil. Fakat genellikle Sırbistan ve Bulgaristan’da gece geçirmek istemeyen ve bu bölgeleri nispeten güvensiz bulan kişiler için çok daha güvenli ve rahat bir alternatif sunuyor.

Bu rota’da yukarıdaki ilk iki seçenekteki gibi Belgrad’a kadar gidiyorsunuz. Sonrasında ise Sofya’ya devam etmek yerine Üsküp, Selanik ve Dedeağaç üzerinden İpsala sınır kapısına ulaşıyorsunuz. Ancak yolu ek olarak 300 kilometre civarında uzatacağınızı hatırlatayım.

Özellikle Kapıkule’nin yoğun olduğu bayram günlerinde İpsala üzerinden Türkiye’ye giriş yapmak size oldukça avantaj sağlayabilir. Ayrıca bu rotadaki yol da oldukça keyifli ve rahat. Hatta düşünün ki ben Dedeağaç, İpsala rotasında bisikletle gitmiştim ? şuradan bakabilirsiniz

3. Rota: Makedonya – Yunanistan Üzerinden Arabayla Yol Tarifi Haritası; (Bu rotanın Belgrad’a kadar olan kısmı aynı yalnızca Belgrad sonrası farkı haritada gösteriyorum)

4. Romanya Üzerinden Türkiye Rotası

Son olarak İsveç’ten Türkiye’ye Romanya üzerinden de ulaşım mümkün. İlk iki rota seçeneği ile benzer şekilde Budapeşte’ye kadar geldikten sonra direkt olarak olarak Timișoara ve Vidin üzerinden de Sofya’ya gidebilirsiniz. Bu rotada Sırbistan’ı es geçerek direkt olarak Macaristan’dan Bulgaristan’a Romanya üzerinden ulaşmış oluyorsunuz.

Bu rota Sırbistan üzerinden Bulgaristan’a devam etmeye göre yolu yaklaşık 100 kilometre uzatıyor. Ancak en büyük avantaj Romanya da Avrupa Birliği üyesi bir ülke olduğundan gümrük v.b konularda sınır geçişleriniz çok daha kolay oluyor. Yani İsveç’ten Türkiye’ye kadar AB üyesi ülkelerden geçerek ulaşım sağlamış oluyorsunuz. Bu rotayı da düşünebilirsiniz.

4. Rota: Macaristan – Romanya Üzerinden Arabayla Yol Tarifi Haritası; (Bu rotanın Budapeşte’ye kadar olan kısmı aynı yalnızca Budapeşte sonrası farkı haritada gösteriyorum)

İsveç’ten Türkiye’ye En Kısa Yol Hangisi?

İsveç’ten Türkiye’ye araçla gidecekler için en kısa yol, ilk seçenekte bahsettiğim “Danimarka, Almanya, Macaristan, Sırbistan, Kapıkule Rotası ( Gedser – Rostock – Berlin – Budapeşte – Belgrad – Sofya)”

Bu rotada İsveç sınırlarından Türkiye’ye kadar feribot geçişi ile birlikte toplamda 3.000 kilometre civarında bir yol katediyorsunuz.

Şehir Şehir İsveç’ten Türkiye’ye Araçla Gidiş Yolları

Malmö’den Türkiye’ye Nasıl Gidilir?

Malmö’den Türkiye’ye giderken ilk rotayı Odense üzerinden feribotsuz olarak gerçekleştirebilirsiniz. Böylece kesintisiz bir şekilde gelmiş olursunuz.

Stockholm’den ve Göteborg’dan Türkiye’ye Nasıl Gidilir?

Stockholm’den Kapıkule’ye kadar uzunca bir yol olduğundan en kısa yolu tercih etmek önemli. Bence ilk seçenekteki “Danimarka, Almanya, Macaristan, Sırbistan, Kapıkule Rotası ( Gedser – Rostock – Berlin – Budapeşte – Belgrad – Sofya)” en iyi seçenek.

İsveç’ten Türkiye’ye Araçla Giderken Gerekli Evraklar Neler?

İsveç’ten Türkiye’ye gelirken en önemli konu olan rota konusunu hallettiğimize göre şimdi Türkiye’ye girişte sınırda istenen evrakları kontrol etmek kaldı. Türkiye’ye arabayla girişte gerekli evraklar kısaca;

 • Süren kişiye ait ehliyet,
 • Aracın hangi ülkeye kayıtlıysa ruhsatı,
 • Türkiye’de sigorta olarak geçecek yeşil kağıt,
 • Herkese gerektiği gibi pasaport ya da kimlik,
 • Eğer araç kiralık ise kiralık sözleşmeleri ve buna ait belgeler,
 • Şirket aracı ise, şirketle bağlılığı gösteren belgeler,
 • Aracın sahibi eğer orada değilse vekalet belgesi,
 • Araç sahibi emekli ise emeklilik belgesi

Ayrıca olası tüm spesifik durumları da yazdığım “Türkiye’ye arabayla girişte gerekli belgeler” yazımı da ayrıca okumanızı öneririm ki eksik belge kalmasın.

İsveç’ten Türkiye’ye Gelirken Sıkça Sorulanlar & Merak Edilenler

Malmö’de Yollara Düşmüşüm! / İsveç’ten Dönerken Yol Tabelaları ile Ben 🙂

İsveç’ten Türkiye’ye Arabayla Kaç Saatte Gidilir?

İsveç’ten Türkiye’ye arabayla yolculuk, çıkış yaptığınız şehre göre değişse de ortalama 35-45 saat arasında değişecektir. Sınırda harcadığınız süreler de bu rakama oldukça etki ediyor.

İsveç’ten Türkiye’ye Özel Araçla Yolculuk Kaç Gün Sürer?

Tabi yukarıda yazdığım süre direkt birkaç şoförle yapılacak yolculuklar için geçerli ? Eğer hiç durmadan gidecekseniz İsveç’ten Türkiye’ye 3 günde gidebilirsiniz. Ama tek şöfor ise en azından 3 gün konaklama yapmanız gerekeceği için yol ortalama 4 gün sürer.

İsveç’ten Türkiye Yolu Kaç Kilometre?

İsveç’ten Türkiye karayolu ile ortalama 3.000 – 3.500 kilometre uzakta. Stockholm’den feribot kısaltması ile Kapıkule 3.000 kilometre. Malmö’den ise Kapıkule direkt olarak 3.000 kilometre.

İsveç’ten Türkiye’ye Giderken Otoyol Ücretleri, Vinyet Ne Kadar?

İsveç’ten Türkiye’ye giderken tabii ki geçtiğiniz ülkelerdeki otoyolları kullanabilmek için ücret ödemeniz gerekiyor. Bunlar da vinyet dediğimiz otoban kullanım kartları oluyor. Olası geçebileceğiniz ülkelerdeki vinyet ücretlerini sizle şöyle paylaşayım;

 • Bulgaristan için vinyet ücreti 15 euro ( 1 ay geçerli )
 • Slovenya için vinyet ücreti 30 euro ( 1 ay geçerli ) ( slovenya rotası biraz pahalı ? )
 • Macaristan için vinyet ücreti 30 euro ( 1 ay geçerli )
 • Slovakya için vinyet ücreti 14 euro ( 1 ay geçerli )
 • Çekya için vinyet ücreti 18 euro ( 1 ay geçerli )
 • Sırbistan için vinyet ücreti yaklaşık 15 euro ( rotaya göre değişebiliyor )
 • Avusturya için vinyet ücreti yaklaşık 10 euro ( 10 gün geçerli )
 • Almanya için vinyet ücreti yaklaşıık 10 euro ( 10 gün geçerli )

Detaylı vinyet ücretleri, elektronik vinyet nasıl alınacağı ve benzeri soruların cevapları “vinyet ücretleri” yazımda!

İsveç ile Türkiye Arasında Kaç Ülke Var?

İsveç ile Türkiye arasında en kısa yoldan toplamda 7 ülke var. Bunlar Danimarka, Almanya, Çekya, Slovakya, Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan. Yani İsveç’ten Türkiye’ye giderken ilk rotada en az 7 sınır geçmeniz gerekli. Fakat Danimarka, Almanya, Slovakya, Çekya ve Macaristan Schengen üyesi olduğundan direkt geçiyorsunuz. Yani pratikte sadece Sırbistan ve Bulgaristan sınırları önemli.

Bunun dışında farklı rotalarla beraber İsveç ile Türkiye arasında Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Almanya, Macaristan, Slovakya, Hırvatistan, Sırbistan, Makedonya, Romanya, Bulgaristan ve Yunanistan gibi ülkeler bulunuyor.

Danimarka – Almanya Arasında Feribot Kullanılmalı mı?

Zaten uzun bir yolculuk olduğu için ben Danimarka ile Almanya arasında feribot kullanarak Baltık denizini geçmenizi tavsiye ederim. Çünkü bu rotadaki feribotlar çok kısa sürede karşıya ulaşıyor.

Sınır Geçişleri İşte Böyle Oluyor /@İmre Tomosvari

Aracım Türkiye’de Ne Kadar Süre Kalabilir?

İsveç’ten Türkiye’ye arabayla geleceklerin bilmesi gereken bir diğer konu da aracın Türkiye’de kalış süresi olmalı.

Size ait bir araçla beraber Türkiye’de en fazla 6 ay kalabiliyorsunuz. Sonrasında 6 ay yurtdışında bulunursanız yeniden 6 ay giriş yapabilirsiniz. Kiralık araçlarda da bu durum benzerken, iş araçlarında süre 90 güne kadar düşüyor, emeklilerde ise süre 1 yıla kadar uzuyor. Eğer sorularınız olursa lütfen alttaki yorum bölümünden sorun ve size özel yanıtlayayım!

Benzin Masrafı Ne Kadar Tutar?

En çok sorulanlardan biri de “İsveç – Türkiye arasında araba ne kadar benzin harcar?”

Bu tabii ki seçtiğiniz rotaya ve sizin aracınızın verimliliğine bağlı olsa da ortalama 4-5 depo bir benzin harcayacaksınız. Yani yaklaşık 400-500 euro arasında bir benzin masrafınız olabilir. Bunu en iyi siz hesaplayabilirsiniz, araba sizin

Sınır Geçişleri Ne Kadar Sürer?

Aslında burada İsveç – Türkiye arasındaki en kısa ve hızlı rotaları anlattım. Ama bir de sınır geçişleri var. Temel olarak Sırbistan ve Bulgaristan sınırlarını atlatmanız gerekiyor. Giriş ve çıkışlarla beraber toplam 3 sınır geçiyorsunuz.

Eğer bayram v.b özel yoğun günlere denk gelmezseniz aslında sınır işlemlerinizi ortalama 1 saatte bitirebilirsiniz. Hatta direkt bile geçme şansınız var ? Ama siz ortalama 1-2 saat gibi hesaplayın ki sorun olmasın. Bayram zamanlarda sıla yolunun sınır geçişleri oldukça fazla zaman alabilir aman dikkat!

Görkemli Dünya’yı Keşfedin!

İsveç’ten Türkiye’ye Gitmek Serbest mi?

Koronavirüs Covid-19 pandemisi nedeniyle ve başka olabilecek önemli sebeplerle zaman zaman İsveç’ten Türkiye’ye seyahat yasakları olabiliyor. Ayrıca geçiş yaptığınız ülkelerde de yasaklar olabilir. Tüm bunların dışında Türkiye Kapıkule ve İpsala’daki sınır geçişlerini askıya da alabilir. Bu yüzden yola çıkmadan önce seyahat kurallarını kontrol etmeniz gerekiyor.

Şuan için İsveç’ten Türkiye’ye arabayla gitmek serbest. Sadece ek olarak Covid-19 aşı, test v.b evraklarınızı hazır etmeniz gerekli. Bu belge gerekliliklerinin de sonuna gelmiş bulunmaktayız.

Bu şekilde İsveç’ten Türkiye’ye arabayla nasıl gidileceğini anlattığım yazımı bitiriyorum. Eğer bu rotada sorularınız olursa lütfen çekinmeden aşağıdaki yorum bölümünden sorun, hepsini yanıtlıyorum, herkese keyifli yolculuklar!

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.