İsveç dünyanın en zengin ülkelerinden biri! İsveç’te çalışan ya da okuyan da bir çok Türk Vatandaşı bulunuyor. Belki de yalnızca gezmek için gittiniz ve acil olarak İsveç’ten Türkiye’ye para gönderme işlemi yapmanız gerekiyor, işte doğru yerdesiniz 🙂

Bugün sizlere 1 yıl Avrupa’da yaşamış biri olarak kendi tecrübelerimle İsveç’ten Türkiye’ye para transferinin en hızlı, ucuz yöntemlerini tek tek anlatacağım. Ayrıca bu yöntemlere en güvenli olanları da ekleyeceğım, benimle gelin!

İsveç’ten Türkiye’ye Nasıl Para Gönderilir?

İsveç’ten Türkiye’ye para göndermek genel hatlarıyla özel bir şey içermiyor. Eğer normal hayatınızda banka havalesi yapıyorsanız aslında başka ülkeye para göndermek de bundan aşırı farklı değil. Tek fark arada farklı farklı seçeneklerin de olması. Ayrıca ek ücretler de ödemeniz gerekebilir. Bu yüzden şimdi tek tek bunları inceleyelim ve en uygun yolu kendimize bulalım.

1. İsveç’ten Türkiye’ye Swift Yapmak (Banka Havalesi)

Eğer İsveç’te bir banka hesabınız varsa bankanızın online işlem kısmından kolayca swift işlemi yapabilirsiniz. Swift dediğimiz döviz üzerinden yapılan banka havalesi oluyor. Yani adı böyle havalı ama yaptığımız şey sadece bir banka havalesi.

Swift işlemlerinde genellikle paranın karşı hesaba yatması 1 ila 3 iş gününde gerçekleşiyor. Ayrıca İsveç’te kullanacağınız bankaya göre ortalama 15-30 euro arasında bir swift ücreti ödemeniz gerekecektir. Swift işlemi yapılırken yine alıcının IBAN numarasına ihtiyacınız var. Ancak bunun dışında bir de BIC kodu da denilen Swift kodu gerekli. Bu kod alıcının hesabının olduğu bankaya göre belirleniyor, paranın gideceği yol gibi düşünebilirsiniz.

İsveç Yollarındayım 🙂 / Malmö, İsveç

Bankaların Swift Kodları

Şimdi sizlere Türkiye’deki bazı bankaların swift kodlarını paylaşıyorum;

Ziraat Bankası: TCZBTR2A ,Vakıfbank: TVBATR2A, Halkbank: TRHBTR2A, Akbank: AKBKTRIS, İş Bankası: ISBKTRIS, Yapı Kredi: YAPITRISXXX, Denizbank: DENITRIS, Garanti BBVA: TGBATRIS, QNB Finansbank: FNNBTRIS, ING: INGBTRIS

2. Online Para Transfer Firmaları ile Gönderim

İsveç’ten Türkiye’ye para gönderiminin bir diğer yolu da şüphesiz ki online para transfer firmalarını kullanmak olacaktır. Bu firmaları tek tek açıklamak yerine ortak olarak bahsedeceğim çünkü hepsi aynı mantıkta çalışıyor, farklarını araştırın bulun 🙂

Bu firmalar ile gönderim yapmanın en büyük avantajı anlık olarak para gönderimi yapılabilmesi ve ücretlerinin nispeten daha makul olması. Ayrıca direkt olarak İsveç Kronu’ndan Türk Lirası’na para gönderme şansınız olacaktır.

İsveç’ten Türkiye’ye internetten para yollayabileceğiniz şirketler;

  • Western Union
  • Transfer Wise ( Wise )
  • ParaGönder.com ve PTT (UPT) Servisi
  • Transfer Go, Money Gram

3. Kripto Para İle İsveç’ten Türkiye’ye Para Transferi

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz kripto paraları İsveç’ten Türkiye’ye para transferinde de kullanabiliyoruz. Bitcoin, Dogecoin, Ripple ve daha fazlası ile kolayca para gönderimi yapmanız mümkün.

Kripto para işlemleri genellikle anlık hızda gerçekleşebilmesi ve düşük komisyon ücretleri ile dünyada popülerleşen bir ödeme sistemi konumunda. Ancak bu işlemi yaparken AB ve TC kanunlarına uygun şekilde yasal ve güvenli şirketleri kullanmanızı önemle rica ediyorum.

4. İsveç’ten Türkiye’ye Nakit Para Taşımak

İsveç’ten Türkiye biraz uzak 🙂 ama yine de eğer Türkiye’ye zaten bir uçak biletiniz varsa ve gidecekseniz yanınızda nakit para taşıyarak da para transferi yapabilirsiniz. Bu şekilde İsveç’ten Türkiye’ye ücretsiz olarak para transferi yapmış olacaksınız.

Bu şekilde para taşıyacaksanız maksimum 10.000 euroluk bir limit var. Daha fazla tutarlar için havalimanında gümrük memurlarına bildirimde bulunmanız gerekli. Ayrıca hırsızlık riski de olabilir aman dikkat!

Stockholm Manzarası Eşliğinde / İsveç

İsveç’ten Türkiye’ye Para Gönderim Ücretleri Ne Kadar?

İsveç’ten Swift Ücretleri : Bu fiyatlandırma İsveç’te kullanacağınız bankaya göre değişmekle beraber ortalama 15-50 euro arasında olacaktır. İsveç’te bankacılık ücretleri Türkiye’ye göre biraz daha yüksek olabilir.

Kripto Para ile Gönderim Ücreti: Kripto paralarda %1-2 civarında bir alım satım komisyonu ödemeniz gerekebilir. Bunun dışında para aktarımı için ücret ödemeniz gerekmeyeceği seçenekler de olacaktır. Ama güvenlik konusunun da bir riski var.

Online Para Transfer Firmalarının Ücretleri: Bu firmalar çeşit çeşit yani ücretler değişken ama genelde 8-30 euro arasında seçenekler bulmanız mümkün.

Nakit Para Taşıma Ücreti: Ücretsiz!

Not: İsveç’ten Türkiye’ye gönderim ücretleri, göndereceğiniz paranın tutarına göre farklılık gösterecektir. Buradaki fiyatlar bir fikir vermesi ve karşılaştırma yapabilmeniz için.

Para Göndermenin En Ucuz, Hızlı ve Güvenli Yolu Hangisi?

İsveç’ten Türkiye’ye para gönderecekseniz en ucuz ve hızlı yol genellikle kripto para ve online transfer firmaları ile aktarım oluyor. Bu şekilde birkaç dakika içerisinde para transferi yapabilirsiniz.

Ancak eğer en güvenli yolu merak ediyorsak 🙂 Bence resmi banka swift havelesinden şaşmayın derim, yavaştır ama güvenlidir.

Türkiye’den İsveç’e Nasıl Para Gönderebilirim?

Türkiye’den İsveç’e para transferi de farklı bir ritüel içermiyor. Bu yazıdaki seçenekleri tam tersi yönde de değerlendirip para transferi yapabilirsiniz. Ayrıca sorularınız olursa lütfen alttaki bölümden bana sorun. Türkiye’den yurtdışına para gönderme hakkında ayrı bir yazım da bulunuyor!

Tıklayın ve Görkemli Dünya’yı Benimle Keşfedin!

İsveç – Türkiye Arası Para Transferinde Sıkça Sorulanlar & Merak Edilenler

Para Göndermek İçin Hangi Bilgiler Gerekli?

Para gönderimi için karşı tarafın İBAN numarası, swift kodu ve ismini bilmeniz gerekiyor. Ayrıca sizin banka hesabınızın olması da önemli.

İsveç’ten Gelen Para’yı Hesabımdan Nasıl Çekerim, Kesinti Olur mu?

İsveç’ten bir para bekliyorsanız bunu normal şekilde çekebilirsiniz. Çünkü gönderim karşı tarafın işi 🙂 sizin hesabınıza para normal şekilde yatmış olacak zaten. Ancak eğer swift ile geliyorsa bankanıza bağlı olarak cüzi bir kesinti de yapılabilir.

İsveç’ten Türkiye’ye Para Gönderim İşlemi Kaç Gün Sürer?

Bu işlemi yaparken ortalama 1-3 iş günü gerekiyor. Swiftler de en azından durum bu. Ancak internetten anlık olarak da çok kısa sürede gönderim yapabileceğiniz seçenekleriniz var.

İsveç Kronu Hesabından TL Hesabına Para Gönderebilir miyim?

Bankalar ve online firmalar üzerinden direkt olarak SEK’ten TRY’ye para transferi yapabilirsiniz. Ancak genelde çapraz kur çevirileri sizi zarara uğratabilir. Bu yüzden euro üzerinden işlem yapmayı da düşünebilirsiniz.

İsveç’ten Türkiye’ye para gönderimi konusunda söyleyeceklerim bu kadar. Eğer sorularınız olursa lütfen çekinmeden sorun, yanıtlarım! Burada yazdıklarımın birer tavsiye ve bilgilendirme olduğunu unutmayın, sorumluluk sizin dikkatli olun, hepinize güzel günler dilerim, başka yazılarımı da okuyun ve dünyayı keşfedin 🙂

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.