Herkese merhaba! Bugün İsviçre’de yaşayan Türk vatandaşlarımız ve gezmeye gidip dönecekler için özel bir sıla yolu yazısı hazırlıyorum ? İsviçre’den Türkiye’ye arabayla nasıl gidileceği konusunu ayrıntılı şekilde ele alacağım.

Bazen bayramlarda bazen de farklı özel günlerde İsviçre’den Türkiye’ye gelecekler için ? İsviçre ve Türkiye arasındaki en kolay, hızlı araç rotalarını, dikkat edilmesi gerekenleri ve geçeceğiniz ülkeleri anlatacağım. Tabii ki birebir 55’ten fazla ülkedeki tecrübem ve onlarca kez karayoluyla bu ve benzer yolculuklardaki deneyimlerimle olacak başlayalım!

İsviçre’den Türkiye’ye Arabayla Gitmek

İsviçre, Avrupa’nın tam ortasında bulunan nispeten küçük ama önemli bir ülke. İsviçre’den bahsedildiği zaman sanki çok uzaktaymış gibi durabilir ama aslında İsviçre’den araçla Türkiye’ye gelmek mümkün ve kolay!

Kapıkule sınır kapısı ile örneğin Hakkari ilimiz yaklaşık 2.000 kilometre uzakta. Oysaki Zürih’ten Kapıkule tam 1.900 kilometre! Hatta İsviçre’nin güneyindeki Lugano’dan Kapıkule 1.700 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bu rota daha kısa 🙂 ama sınır geçişleri olduğunu da unutmamak gerekiyor.

İsviçre’den Türkiye’ye giderken çeşit çeşit karayolu rotaları ortaya çıkabileceği için, sizlere İsviçre – Türkiye arasındaki en kısa ve en çok tercih edilen yol tariflerini tek tek listeleyeceğim, size en uygun olanını bulun ve yola çıkın!

Avrupa’dan Türkiye’ye Arabayla Nasıl Gidilir?

İsviçre’den Türkiye Rotaları

1. Macaristan, Sırbistan, Kapıkule Rotası (Bregenz – Münih – Budapeşte – Belgrad)

İsviçre’den Türkiye’ye ulaşımdaki ilk akla gelen rotalardan biri bu. Çünkü bu rotanın çoğunluğu otoban ve ulaşım olarak oldukça rahat bir seçenek sunuyor.

Bu rotada İsviçre sınırlarını terkettikten sonra sırasıyla Bregenz (Avusturya), Münih, Viyana, Budapeşte, Belgrad, Niş, Sofya ve Plovdiv’den geçerek Kapıkule’mize ulaşabiliyorsunuz. Bu rotada Zürih ile Kapıkule arası tam 2.050 kilometre uzaklıkta.

1. Rota: İsviçre – Türkiye Arabayla Yol Tarifi Haritası;

2. Slovenya, Hırvatistan, Kapıkule Rotası ( Münih – Ljubljana – Zagreb – Belgrad)

İsviçre’den Türkiye’ye ulaşımda bir diğer seçenek de Slovenya, Hıvatistan rotası olacak. Bu rota Zürih ve Basel’den Türkiye’ye ulaşımdaki en kısa karayolu! Yukarıdaki ilk seçeneğe göre yolu neredeyse 100 kilometre kadar kısaltmış oluyorsunuz.

İsviçre sınırlarını terk ettikten sonra sırasıyla Bregenz (Avusturya), Münih, Salzburg ,Ljubljana, Zagreb üzerinden Belgrad’a ulaşıyorsunuz. Belgrad’tan sonrası yukarıdaki ilk rota ile aynı devam ediyor; Niş, Sofya, Plovdiv ve Kapıkule!

Eğer bu rotayı seçerseniz toplamda Zürih’ten Kapıkule’ye kadar 1.950 kilometrelik bir yolunuz bulunuyor. Rotanın yine çoğunluğu otoban.

2. Rota: İsviçre – Türkiye Arabayla Yol Tarifi Haritası;

3. İtalya, Slovenya, Hırvatistan, Kapıkule Rotası ( Milano – Ljubljana – Zagreb – Belgrad)

Sırada bir diğer İsviçre – Türkiye araç rotası var. Bu seçenek özellikle İsviçre’nin güneyi ve batısı için oldukça avantajlı! Yani eğer Cenevre, Lugano gibi noktalardan Türkiye’ye gidecekseniz bu yolu ciddi ciddi dikkate almalısınız.

İsviçre sınırlarını terk ettikten sonra sırasıyla Milano, Venedik, Ljubljana, Zagreb üzerinden Belgrad’a ulaşıyorsunuz. Belgrad’tan sonrası yukarıdaki ilk rota ile aynı devam ediyor; Niş, Sofya, Plovdiv ve Kapıkule! Bu rotada Cenevre – Kapıkule arası yaklaşık 2.000 kilometre. Lugano’dan ise Kapıkule 1.700 kilometre uzakta bulunuyor.

3. Rota: İsviçre – Türkiye Arabayla Yol Tarifi Haritası;

4. Makedonya, Yunanistan, İpsala Rotası ( Üsküp – Selanik )

İsviçre’den Türkiye’ye gelirken tercih edilebilecek farklı rotalardan biri de Makedonya ve Yunanistan üzerinden İpsala’ya ulaşmak!

Bu rota aslında en hızlı ulaşım yolunu sağlamıyor. Fakat genellikle Sırbistan ve Bulgaristan’da gece geçirmek istemeyen ve bu bölgeleri nispeten güvensiz bulan kişiler için çok daha güvenli ve rahat bir alternatif sunuyor.

Bu rotada yine ilk üç seçenek gibi Belgrad’a gidiyorsunuz, ancak sonrasında Üsküp, Selanik ve Dedeağaç üzerinden İpsala’ya ulaşıyorsunuz. Özellikle bayram v.b özel günlerde Kapıkule’nin yoğunluğundan kaçmak için de kullanılabilir. Ayrıca bu rotadaki yol da oldukça keyifli ve rahat. Hatta düşünün ki ben Dedeağaç, İpsala rotasında bisikletle gitmiştim ? şuradan bakabilirsiniz

4. Rota: Makedonya – Yunanistan Üzerinden Arabayla Yol Tarifi Haritası; (Bu rotanın Belgrad’a kadar olan kısmı aynı yalnızca Belgrad sonrası farkı haritada gösteriyorum)

5. Romanya Üzerinden Türkiye Rotası

Son olarak İsviçre’den Türkiye’ye Romanya üzerinden de ulaşım mümkün. İlk iki rota seçeneği ile benzer şekilde Budapeşte’ye kadar geldikten sonra direkt olarak olarak Timișoara ve Vidin üzerinden de Sofya’ya gidebilirsiniz. Bu rotada Sırbistan’ı es geçerek direkt olarak Macaristan’dan Bulgaristan’a Romanya üzerinden ulaşmış oluyorsunuz.

Bu rota Sırbistan üzerinden Bulgaristan’a devam etmeye göre yolu yaklaşık 100 kilometre uzatıyor. Ancak en büyük avantaj Romanya da Avrupa Birliği üyesi bir ülke olduğundan gümrük v.b konularda sınır geçişleriniz çok daha kolay oluyor. Yani İsviçre’den Türkiye’ye kadar AB üyesi ülkelerden geçerek ulaşım sağlamış oluyorsunuz. Bu rotayı da düşünebilirsiniz.

5. Rota: Macaristan – Romanya Üzerinden Arabayla Yol Tarifi Haritası; (Bu rotanın Budapeşte’ye kadar olan kısmı aynı yalnızca Budapeşte sonrası farkı haritada gösteriyorum)

İsviçre’den Türkiye’ye En Kısa Yol Hangisi?

Şimdi gelelim İsviçre’den Türkiye’ye en kısa yolun hangisi olduğuna. Aslında bu konuda iki cevap var. Eğer Zürih ve Basel’den Türkiye’ye gidiyorsanız en kısa rota ikinci sırada bahsettiğim; ” Almanya, Slovenya, Hırvatistan, Kapıkule Rotası ( Vaduz – Münih – Salzburg – Ljubljana – Zagreb – Belgrad)”

Eğer İsviçre’nin batı ve güneyindeki Cenevre, Lugano gibi şehirlerden ülkemize gelecekseniz ise en kısa karayolu; “İtalya, Slovenya, Hırvatistan, Kapıkule Rotası (Cenevre – Milano – Ljubljana – Zagreb – Belgrad)”

Şehir Şehir İsviçre’den Türkiye’ye Araçla Gidiş Yolları

Zürih’ten, Basel ve Luzern’den Türkiye’ye Nasıl Gidilir?

Zürih, Basel ve Luzern gibi şehirlerden Türkiye’ye giderken kullanmanız gereken yol ilk seçenek yani; ” Almanya, Slovenya, Hırvatistan, Kapıkule Rotası ( Vaduz – Münih – Salzburg – Ljubljana – Zagreb – Belgrad)” olmalı.

Cenevre ve Lugano’dan Türkiye’ye Nasıl Gidilir?

Cenevre ve Lugano’dan Türkiye’ye giderken en kısa ve mantıklı yol ikinci sıradaki rota yani; “İtalya, Slovenya, Hırvatistan, Kapıkule Rotası (Cenevre – Milano – Ljubljana – Zagreb – Belgrad)”

İsviçre’den Türkiye’ye Araçla Giderken Gerekli Evraklar Neler?

İsviçre’den Türkiye’ye gelirken en önemli konu olan rota konusunu hallettiğimize göre şimdi Türkiye’ye girişte sınırda istenen evrakları kontrol etmek kaldı. Türkiye’ye arabayla girişte gerekli evraklar kısaca;

 • Süren kişiye ait ehliyet,
 • Aracın hangi ülkeye kayıtlıysa ruhsatı,
 • Türkiye’de sigorta olarak geçecek yeşil kağıt,
 • Herkese gerektiği gibi pasaport ya da kimlik,
 • Eğer araç kiralık ise kiralık sözleşmeleri ve buna ait belgeler,
 • Şirket aracı ise, şirketle bağlılığı gösteren belgeler,
 • Aracın sahibi eğer orada değilse vekalet belgesi,
 • Araç sahibi emekli ise emeklilik belgesi

Ayrıca olası tüm spesifik durumları da yazdığım “Türkiye’ye arabayla girişte gerekli belgeler” yazımı da ayrıca okumanızı öneririm ki eksik belge kalmasın.

İsviçre’den Türkiye’ye Gelirken Sıkça Sorulanlar & Merak Edilenler

Malmö’de Yollara Düşmüşüm! / İsveç’ten Dönerken Yol Tabelaları ile Ben 🙂

İsviçre’den Türkiye’ye Arabayla Kaç Saatte Gidilir?

İsviçre’den Türkiye’ye arabayla yolculuk, çıkış yaptığınız şehre göre değişse de ortalama 22-26 saat arasında değişecektir. Sınırda harcadığınız süreler de bu rakama oldukça etki ediyor.

İsviçre’den Türkiye’ye Özel Araçla Yolculuk Kaç Gün Sürer?

Tabi yukarıda yazdığım süre direkt birkaç şoförle yapılacak yolculuklar için geçerli ? Eğer hiç durmadan gidecekseniz İsviçre’den Türkiye’ye 1.5 günde gidebilirsiniz. Ama tek şöfor ise en azından 1 gün konaklama yapmanız gerekeceği için yol ortalama 2 gün sürer.

İsviçre’den Türkiye Yolu Kaç Kilometre?

İsviçre’den Türkiye karayolu ile yaklaşık 1.700 – 2.000 kilometre uzakta. Zürih’ten Kapıkule’ye 1.950 kilometre mesafe varken Lugano’dan ise Kapıkule 1.700 kilometre uzakta.

İsviçre’den Türkiye’ye Giderken Otoyol Ücretleri, Vinyet Ne Kadar?

İsviçre’den Türkiye’ye giderken tabii ki geçtiğiniz ülkelerdeki otoyolları kullanabilmek için ücret ödemeniz gerekiyor. Bunlar da vinyet dediğimiz otoban kullanım kartları oluyor. Olası geçebileceğiniz ülkelerdeki vinyet ücretlerini sizle şöyle paylaşayım;

 • Bulgaristan için vinyet ücreti 15 euro ( 1 ay geçerli )
 • Slovenya için vinyet ücreti 30 euro ( 1 ay geçerli ) ( slovenya rotası biraz pahalı ? )
 • Macaristan için vinyet ücreti 30 euro ( 1 ay geçerli )
 • Slovakya için vinyet ücreti 14 euro ( 1 ay geçerli )
 • Çekya için vinyet ücreti 18 euro ( 1 ay geçerli )
 • Sırbistan için vinyet ücreti yaklaşık 15 euro ( rotaya göre değişebiliyor )
 • Avusturya için vinyet ücreti yaklaşık 10 euro ( 10 gün geçerli )
 • Almanya için vinyet ücreti yaklaşıık 10 euro ( 10 gün geçerli )
 • İtalya’da gişede ödeyebilirsiniz

Detaylı vinyet ücretleri, elektronik vinyet nasıl alınacağı ve benzeri soruların cevapları “vinyet ücretleri” yazımda!

İsviçre ile Türkiye Arasında Kaç Ülke Var?

İsviçre ile Türkiye arasında en kısa yolda toplam 5 ülke var. Bunlar Almanya, Avusturya, Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan. Yani İsviçre’den Türkiye’ye giderken en az 5 sınır geçmeniz gerekli. Fakat Almanya, Avusturya ve Macaristan Schengen üyesi olduğundan direkt geçiyorsunuz. Yani pratikte sadece Sırbistan ve Bulgaristan sınırları önemli.

Bunun dışında farklı rotalarla beraber İsviçre ile Türkiye arasında Almanya, Avusturya, Macaristan, Hırvatistan, İtalya, İsviçre, Sırbistan, Makedonya, Romanya, Bulgaristan ve Yunanistan gibi ülkeler bulunuyor.

Sınır Geçişleri İşte Böyle Oluyor /@İmre Tomosvari

Aracım Türkiye’de Ne Kadar Süre Kalabilir?

İsviçre’den Türkiye’ye arabayla geleceklerin bilmesi gereken bir diğer konu da aracın Türkiye’de kalış süresi olmalı.

Size ait bir araçla beraber Türkiye’de en fazla 6 ay kalabiliyorsunuz. Sonrasında 6 ay yurtdışında bulunursanız yeniden 6 ay giriş yapabilirsiniz. Kiralık araçlarda da bu durum benzerken, iş araçlarında süre 90 güne kadar düşüyor, emeklilerde ise süre 1 yıla kadar uzuyor. Eğer sorularınız olursa lütfen alttaki yorum bölümünden sorun ve size özel yanıtlayayım!

Benzin Masrafı Ne Kadar Tutar?

En çok sorulanlardan biri de “İsviçre– Türkiye arasında araba ne kadar benzin harcar?”

Bu tabii ki seçtiğiniz rotaya ve sizin aracınızın verimliliğine bağlı olsa da ortalama 2-3 depo bir benzin harcayacaksınız. Yani yaklaşık 200-300 euro arasında bir benzin masrafınız olabilir. Bunu en iyi siz hesaplayabilirsiniz, araba sizin ?

Sınır Geçişleri Ne Kadar Sürer?

Aslında burada İsviçre – Türkiye arasındaki en kısa ve hızlı rotaları anlattım. Ama bir de sınır geçişleri var. Temel olarak Sırbistan ve Bulgaristan sınırlarını atlatmanız gerekiyor. Giriş ve çıkışlarla beraber toplam 3 sınır geçiyorsunuz.

Eğer bayram v.b özel yoğun günlere denk gelmezseniz aslında sınır işlemlerinizi ortalama 1 saatte bitirebilirsiniz. Hatta direkt bile geçme şansınız var ? Ama siz ortalama 1-2 saat gibi hesaplayın ki sorun olmasın. Bayram zamanlarda sıla yolunun sınır geçişleri oldukça fazla zaman alabilir aman dikkat!

Görkemli Dünya’yı Keşfedin!

İsviçre’den Türkiye’ye Gitmek Serbest mi?

Koronavirüs Covid-19 pandemisi nedeniyle ve başka olabilecek önemli sebeplerle zaman zaman İsviçre’den Türkiye’ye seyahat yasakları olabiliyor. Ayrıca geçiş yaptığınız ülkelerde de yasaklar olabilir. Tüm bunların dışında Türkiye Kapıkule ve İpsala’daki sınır geçişlerini askıya da alabilir. Bu yüzden yola çıkmadan önce seyahat kurallarını kontrol etmeniz gerekiyor.

Şuan için İsviçre’den Türkiye’ye arabayla gitmek serbest. Sadece ek olarak Covid-19 aşı, test v.b evraklarınızı hazır etmeniz gerekli. Bu uygulamaların da artık sonuna geliyoruz

Bu şekilde İsviçre’den Türkiye’ye arabayla nasıl gidileceğini anlattığım yazımı bitiriyorum. Eğer bu rotada sorularınız olursa lütfen çekinmeden aşağıdaki yorum bölümünden sorun, hepsini yanıtlıyorum, herkese keyifli yolculuklar!

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.