Para denildiği zaman ilk olarak hangi ülke akla gelir diye sorsam sanırım İsviçre yanıtını verirsiniz 🙂 Çünkü bu ülke adeta dünyanın bankası konumunda. Bu da demektir ki İsviçre’den Türkiye’ye para gönderim işleriyle de fazlasıyla uğraşacaksınız.

Ben de birebir Avrupa’da yaşadağım dönemde Türkiye’ye para transfer işlemleri yaptım. Şimdi sizlere kendi tecrübelerimle İsviçre’den Türkiye’ye para yollamanın en ucuz, en hızlı ve en güvenilir yollarını tek tek açıklayacağım, hadi başlayalım!

İsviçre’den Türkiye’ye Para Gönderimi

Aslında genel olarak İsviçre’den para gönderimi yapmak standart bir banka havalesi işleminden çok da farklı değil. Ancak değişen ücretler ve farklı seçenekler mevcut olduğu için biraz kafalar karışabiliyor. Burada en önemli konu size en uygun ve güvenli yolla para transferi yapmanız. Bu yüzden de şimdi sizlere tek tek İsviçre’den Türkiye’e para gönderiminin farklı farklı seçeneklerini listeliyorum;

1. İsviçre’den Türkiye’deki IBAN’a Swift Yapmak

Benim ve çoğu kişini aklına gelecek ilk seçenek sanırım öncelikle banka havalesi yapmak olacaktır. Ancak döviz üzerinden yapılan banka havalelerine terminolojide swift adı veriliyor. Yani İsviçre’den Türkiye’ye banka havalesi yaparken, swift yapmış olacaksınız.

Bu swift dediğimiz işlem her gün yaptığınız EFT işleminden aslında farksız. Yine bireysel internet şubeniz üzerinden alıcı bilgilerini girerek bankalar arası bir gönderim yapmış oluyorsunuz. Aradaki tek fark bu işlem İsviçre Frangı ya da Euro üzerinden yapılmış oluyor.

Hello Basel! / Yürüyerek Fransa’dan İsviçre’ye

İsviçre’den Türkiye’ye swift işlemleri genellikle 1-2 iş günü içerisinde alıcının banka hesabına yatıyor. Yani süre biraz uzun 🙂 Ayrıca İsviçre’den swift yapma ücretleri de ortalama 15-30 euro bandında oluyor. Swift işlemini yaparken EFT işlemlerine ek olarak alıcının IBAN bilgisiyle beraber bir de BIC denilen Swift kodlarına ihtiyacınız var. Bu swift kodu alıcının hesabının bulunduğu bankaya göre belirleniyor. Şimdi size bilinen bankalarımızın swift kodlarını paylaşayım;

Bankaların Swift Kodları

Ziraat Bankası: TCZBTR2A ,Vakıfbank: TVBATR2A, Halkbank: TRHBTR2A, Akbank: AKBKTRIS, İş Bankası: ISBKTRIS, Yapı Kredi: YAPITRISXXX, Denizbank: DENITRIS, Garanti BBVA: TGBATRIS, QNB Finansbank: FNNBTRIS, ING: INGBTRIS

2. Zürih’teki İş Bankası’ndan Türkiye’ye Para Gönderme

Haberiniz var mı bilmiyorum ama Zürih’te Türkiye İş Bankası’nın bir şubesi bulunuyor. Bu şube üzerinden de Türkiye’ye para gönderim şansınız var. Eğer bu şubeye gidip İsviçre’den Türkiye’ye para transfer edeceğinizi söylerseniz bu işlemi direkt olarak kolayca gerçekleştirebiliyorlar.

Bu şekilde yapılan işlemlerden İş Bankası 5-10 euro gibi uygun bir fiyat alıyor ve para aktarımı yalnızca birkaç dakika sürüyor. Bu yüzden oldukça öne çıkan bir seçenek, tercih edebilirsiniz.

3. Online Para Gönderim Firmaları

İnternette gezerken ya da bankalarda illaki bu firmaların bazılarının logosunu görmüşsünüzdür. İnternetten para gönderim firmaları ile de İsviçre’den Türkiye’ye para gönderimi yapabilme imkanınız var. Bu firmalardan onlarcasını internette bulabilirsiniz.

Bu hizmeti veren firmaların tamamı benzer bir işlem düzeninde çalıştığı için ortak olarak anlatmak istiyorum. Genellikle önce sisteme üye oluyorsunuz ve alıcı bilgilerini girerek bu firmaya ödeme yapıyorsunuz. Onlar da bir ücret karşılığında paranızı karşı tarafa teslim ediyor. Online para gönderim firmalarının en büyük avantajı anlık olarak hızlı para göndeirmi yapmaları. Ayrıca genel olarak online temelli çalıştıkları için para gönderim ücretleri daha uygun fiyatlı olabiliyor.

İşte İsviçre’den Türkiye’ye para gönderebileceğiniz bazı online transfer firmaları;

Western Union

Bu alanda en bilinen firmalardan biri. Genellikle resmi bankalarla anlaşmaları oluyor ve işlemler hızlı şekilde gerçekleşiyor. Ancak gönderim ücretleri diğer firmalardan biraz daha yüksek olabilir. Miktara göre değişmekle beraber ortalama 10-40 euro bir ücret alınabilir.

Transfer Wise ( Wise )

Wise firması ile de İsviçre – Türkiye arasında para transferi yapmanız mümkün. Bu firma da daha rekabetçi ücretler sunmasıyla öne çıkıyor. Genellikle gönderim ücretleri 8-30 euro arasında değişebiliyor.

Transfer Go, Money Gram

Transfer Go ve Money Gram da aklıma gelen diğer iki firma. Bu firmalarla da benzer şekilde para gönderimi yapmanız mümkün. Ancak ilk iki seçeneğe göre daha küçük firmalar olduğunu sanıyorum.

ParaGönder.com ve PTT (UPT) Servisi

Bu iki site sırasıyla İş Bankası ve PTT’nin kurduğu online para gönderim platformları. Yine aynı mantıkta çalışıyorlar ama arkalarında bilinen kurumlar olması tabii ki güven algısını biraz daha artırıyor.

İsviçre’den / Cenevre Seyahatim

4. İsviçre’den Türkiye’ye Yanımızda Para Taşımak

İsviçre uçağa binersek Türkiye’ye birkaç saat mesafede. Hatta ben de bir dönem Lombardiya’da yaşadım ve İsviçre’ye çok yakındım 🙂 Yani demem o ki eğer halihazırda bir Türkiye seyahatiniz varsa paranızı yanınızda taşıyarak da transfer yapma şansınız mümkün.

Ancak bu yolla para taşımanın hem güvenlik riskleri var hem de maksimum 10.000 euro ve karşılığı İsviçre Frangı taşımanıza izin veriliyor. Bundan fazla tutarlar için gümrük polislerine bildirim yapmanız gerekli.

5. Kripto Para’yla İsviçre’den Türkiye’ye Para Göndermek

İsviçre’den Türkiye’ye para gönderirken Kripto Para sistemlerini de kullanabilirsiniz. Bu yöntem özellikle hızlı ve uygun fiyatlı olmasıyla öne çıkıyor. Kripto paraların herhangi biriyle kolayca transfer yapabilirsiniz. Bu genelde pek kimsenin aklına gelen bir yöntem değil.

Ancak bu sistem içinde bazı riskleri de barındırıyor. AB ve TC yasalarına uygun, yasal ve güvenilir firmalardan işlem yapmanız oldukça önem taşıyor, dikkatli olmalısınız.

İsviçre’den Türkiye’ye Para Gönderim Ücretleri

İsviçre’den Swift Ücreti: İsviçre’de genelde banka hizmetleri biraz pahalı oluyor. Ortalama 20-50 euro arasında bir işlem bedeli ödemeniz gerekebilir. Ayrıca alıcı hesapta da kendi bankasına göre bir kesinti yapılabilir.

Online Para Transfer Ücretleri: Özellikle İsviçre için bu seçenekte fiyatlar daha uygun fiyatlı kalıyor. Genellikle 8-40 euro arasında bir ücreti olacaktır. Ayrıca direkt olarak İsviçre Frangı ve Türk Lirası arasında da işlem yapabilirsiniz.

Kripto Para ile Transfer Ücreti: Kripto paralar ile transfer ücreti oldukça düşük %1-2 komisyon gibi düşünebilirsiniz. Onlar da genelde para birimi çevirileri için ödemeniz gereken tutarlar. Hali hazırda kripto paranız varsa ücretsiz olarak bile gönderim sağlamanız mümkün, ama güvenlik konusuna dikkat!

Nakit Para Taşıma Ücreti: Uçak bileti 🙂

İsviçre’den Türkiye’ye Para Göndermenin En Ucuz ve Hızlı Yolu Hangisi?

Bir sürü seçenek var ama en uygun, güvenli yolu bulma konusu önemli. İsviçre’den Türkiye’ye para gönderiminin en güvenli yolu resmi bankalar üzerinden swift yapmak olacaktır. Ancak en hızlı gönderim seçeneği bu değil.

En hızlı gönderim seçeneği online transfer firmaları ya da kripto paraları kullanmak olabilir. Ayrıca İş Bankası şubesi üzerinden de işlem yapabilirsiniz. En ucuz seçenek de yine en hızlı olanlarla benzer 🙂

Türkiye’den İsviçre’ye Nasıl Para Gönderirim?

Burada yazdığım yöntemlerin tamamı Türkiye’den de İsviçre’ye yapılacak para gönderim işlemleri için geçerli olacaktır. Fiyatlar da genel olarak benzer ama swift ücretleri bizdeki bankalarda biraz daha uygun fiyatlı olabilir. Türkiye’den yurtdışına para gönderme hakkında ayrı bir yazım da bulunuyor!

Tıklayın ve Görkemli Dünya’yı Benimle Keşfedin!

Sıkça Sorulanlar & Merak Edilenler

İsviçre Frangı Hesabından TL Hesabına Para Gönderebilir miyim?

Bu teknik olarak mümkün, bankalar direkt olarak çeviri yapabilirler. Ama kayba en az uğramanız için ben euro üzerinden işlem yapmanızı öneririm. Türkiye’de de euro hesabına gönderirseniz kur zararı yaşamazsınız.

Para Göndermek İçin Neler Gerekli?

Alıcının IBAN numarası, bankasının swift kodu ve ismi yeterlidir. Sizin de kimliğiniz lazım tabi 🙂

İsviçre’den Gelen Para Nasıl Çekilir?

Normal şekilde banka hesabınızdan çekebilirsiniz, özel bir işleme gerek olmayacaktır.

İsviçre’den Türkiye’ye Para Göndermek Kaç Gün Sürer?

Bu işlem yukarıda detaylı anlattığım gibi bazı yöntemlerde anlık olabilirken ortalama olarak 1-3 gün sürüyor.

Anlatacaklarımı bitiriyorum 🙂 Eğer sorularınız olursa lütfen sorun. İsviçre’den Türkiye’ye para gönderimi yaparken yazdıklarım tamamen tavsiye içerikli ve sorumluluk almıyorum 🙂 Lütfen dikkatli ve güvenli işlemler yapın, sevgiler!

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.