Ciao! Bu yazıyı bir yıl Lombardiya’da yaşamış biri yazıyor 🙂 Yani İtalya’dan Türkiye’ye para gönderme konusunu birebir tecrübe etmiş biriyim. Bu süreçler biraz karışık olabiliyor. Çünkü ekstradan prosedürler ve bolca seçenek var.

İşin ucunda da para olunca insan İtalya’dan Türkiye’ye en hızlı ve ucuz şekilde para transferi yapmak istiyor ama bunun en güvenli yoldan da olmasını istiyor… Çok şey istiyoruz ama cevapların hepsi yazımda hadi başlayalım!

İtalya’dan Türkiye’ye Nasıl Para Yollarım?

Kısacası başka bir ülkeden para transferi yapmak aslında kolay bir işlem. Bu durum İtalya içinde geçerli. Ben Brescia’dayken para gönderimi konusunda baya endişe etmiştim ama birkaç günde yaptığım banka havalesi kolayca yattı! Yani İtalya’dan para göndermenin ilk yolunu duymuş oldunuz hadi ayrıntılar gelsin;

1. İtalya’dan Türkiye’ye Banka Havalesi (Swift Yapmak)

İtalya’daki herhan bir bankadan hatta Poste Italiane’den bile kolayca Türkiye’ye banka havalesi yapabilirsiniz. Ancak bu işlem euro üzerinden ilerledi ve uluslararası olduğu için buna bankacılıkta swift yapmak deniyor. Yani kısacası swift yapacaksınız!

Swift işlemi için basit olarak alıcının adı, IBAN numarası ve bankasının swift kodu gerekli. Buradaki swift kodu dediğimiz alıcının bankasına bağlı bir işlem kodu. Ben kafanız karışmasın diye sizler için bazı Türk bankalarının swift kodlarını paylaşayım;

İtalya’nın Yerlisi Sayılırım 🙂 Brescia’da 5. Ayım / Erasmus

Ziraat Bankası: TCZBTR2A ,Vakıfbank: TVBATR2A, Halkbank: TRHBTR2A, Akbank: AKBKTRIS, İş Bankası: ISBKTRIS, Yapı Kredi: YAPITRISXXX, Denizbank: DENITRIS, Garanti BBVA: TGBATRIS, QNB Finansbank: FNNBTRIS, ING: INGBTRIS

İtalya’dan yapılan swift işlemlerinde genellikle para 1 ila 3 gün içerisinde karşı hesaba yatırılıyor. Bankadan bankaya değişmekle beraber de oralama 10-30 euro arasında bir swift ücreti ödemeniz olası.

2. Online Para Transfer Firmalarını Kullanarak Para Göndermek

Ben bankaların iki günde işlem yapmasını bekleyemem diyorsanız direkt olarak birkaç dakikada para gönderimi sağlayan bir seçeneğe geçelim. Online para transfer firmaları ile İtalya’dan Türkiye’ye anında para transferi yapmanız mümkün. Ayrıca bu firmalar ile gönderim ücretleri de biraz daha makul oluyor.

Bu firmaların tamamı için benzer bir sistem söz konusu. Sitelerine girip üye oluyorsunuz ve alıcı bilgilerini girip parayı onlara teslim ediyorsunuz. Onlar da kendi içlerindeki sistemden parayı alıcıya ulaştırıyor. Ancak bu siteleri seçerken güvenilir olup olmadıklarına iyi dikkat etmelisiniz, işin ucunda para var. İşte size İtalya’dan Türkiye’ye para transferinde kullanabileceğiniz bazı firmalar;

  • Western Union
  • Transfer Wise ( Wise )
  • Transfer Go, Money Gram
  • ParaGönder.com
  • PTT (UPT) Servisi

3. Kripto Para ile İtalya’dan Türkiye’ye Para Göndermek

Kripto para başlığını görünce biraz heyecanlandınız biliyorum 🙂 Ancak devir değişti yani artık İtalya’dan da Türkiye’ye para yollarken kripto paraları kullanabilirsiniz. Kripto paralar zaten her yerdeler! Ama halihazırda bir kripto paranız yoksa sonuçta alım satım yapmanız gerekli.

Bu şekilde yapacağınız para transferinde alım satım için %1-2 civarında bir komisyon ödemeniz gerekebilir. Ancak paranız anlık olarak her yerde olabiliyor. Ayrıca bu paralar bir iniyor bir çıkıyor aman dikkat! Ayrıca kripto paralar ile işlem yaparken AB ve TC yasalarına uygun, güvenilir aracı firmalar kullanmanızı öneririm.

Ponte Vecchio’yu Böyle Boş Yakalamak İçin Pandemi Döneminde İtalya’da Olmak Gerekir 🙂

4. İtalya’dan Türkiye’ye Para Taşımak

İtalya’dan Türkiye yolu nedir ki? Uçakla biniyorsunuz 1 saat 2 saat. Ben bir kez Katanya’dan İstanbul’a uçmuştum ve sadece 1 saat 10 dakika sürmüştü. Demem o dur ki eğer böyle bir seyahatiniz varsa İtalya’dan Türkiye’ye paranızı kendinizde taşıyarak transfer yapabilirsiniz.

Bu sayede hiçbir ücret ödemenize de gerek olmaz. Ancak böyle bir para taşıma işinde yanınızda maksimum 10.000 euro taşıyabilirsiniz. Eğer bunun üzerinde bir tutarla seyahat edecekseniz gümrük memurlarına bildirimde bulunmanız gerekli.

İtalya’dan Türkiye’ye Para Gönderim Ücretleri

İtalya’da Swift Ücretleri : İtalya’daki bankaların swift gönderim ücretleri ortalama 10-30 euro arasında oluyor. Bu tabii ki göndereceğiniz tutara ve bankaya göre değişkenlik gösterebilir.

Kripto Para ile Transfer Ücreti: Kripto paralar ile öncelikle yüzde 1-2 lik komisyonlarla alım satım yapmanız gerekecek. Üzerinde düşük bir tutar da aktarım ücreti vermeniz gerekebilir.

Online Para Transfer Firmalarının Ücretleri: Bu para transfer firmaları ortalama 1000 euro gönderimi için 8-20 euro arasında bir ücret talep edebiliyorlar. Bazılarının ücreti az daha yüksek.

Nakit Para Taşıma Ücreti: Espri yapıyorum ücretsiz 🙂

İtalya’dan Türkiye’ye Para Göndermenin En Ucuz ve Hızlı Yolu Hangisi?

İtalya’dan Türkiye’ye para yollamanın seçeneklerini gördünüz ve kendinize en uygun olanı seçtiniz bile! Ben şimdi kısaca en ucuz ve hızlı onlardan bahsedeyim. Eğer internetten para transfer firmalarını ve kripto işlemlerini seçerseniz muhtemelen en hızlı şekilde paranızı Türkiye’ye ulaştırabileceksiniz.

Ancak bir de güvenlik riskleri konusu var. Bu konuda en güvenli ve az riskli para aktarım seçeneği bankalar ile swift yapmak olacaktır diye düşünüyorum.

Tıklayın ve Görkemli Dünya’yı Benimle Keşfedin!

Sıkça Sorulanlar & Merak Edilenler

İtalya’dan Gelen Para Nasıl Çekilir, Kesinti Var mı?

Para banka havalesi ile gelmişse (swift) bankanız küçük bir kesinti yapacaktır muhtemelen. Parayı çekerken özel bir işlem yok direkt çekebilirsiniz.

Türkiye’den İtalya’ya Nasıl Para Gönderebilirim?

Buradaki tüm yöntemler İtalya’ya da para göndermek için geçerlidir, yani aynısını tam tersi olarak değerlendirin ve kullanın! Türkiye’den yurtdışına para gönderme hakkında ayrı bir yazım da bulunuyor!

İtalya’dan Türkiye’ye Para Göndermek Kaç Gün Sürer, Neler Gerekir?

Ortalama olarak bu işlemler 1-3 gün arasında sürüyor, gönderim için İBAN numarası, swift kodu ve alıcı ismi yeterli olacaktır. Tabii ki anlık gönderim seçenekleri de mevcut.

Euro Hesabım Var, TL Hesabına Para Gönderebilir miyim?

İtalya’daki euro hesabınızdan Türkiye’deki bir TL hesabına para gönderilebilir ama en mantıklısı kolayca Türkiye’de de bir euro hesabı açmak ve ona göndermek olur. Bu sayede kambiyodan bir zarar yaşamazsınız.

Bu şekilde İtalya’dan Türkiye’ye nasıl para gönderileceğini anlattığım yazımı bitiriyorum. Eğer sorunuz olursa lütfen sorun! İtalya’da gezilecek yerler yazıma da bakmayı unutmayın 🙂 Bu yazıdakiler sadece bilgilendirme için sorumluluk sizindir, herkese iyi günler!

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.