Görkemli günler! Bugün “İTÜ’ye gitmek” isteyenlere yardımcı olacağım ya da üşenip “itü nasıl gidilir” ? diye aratanlara önerilerim olacak. Bu tarz aramalarda hep standart ansiklopedik bilgiler çıkıyor biliyorum.

Burası Görkemliyollar! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan biri olarak sizlere İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak Kampüsü’ne nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, genellikle sizi trafikten kaçıracak hızlı ve kolay yollar önereceğim, başlayalım!

İTÜ Maslak Kampüsü’ne Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak Kampüsü, Ayazağa Yerleşkesi olarak da anılıyor. Yani İTÜ Maslak, İTÜ Ayazağa ya da İTÜ’nün en büyük kampüsü olduğu için direkt İTÜ olarak da bahsedilen yerler hep aynı 🙂

İlk olarak nerede olursan ol İTÜ Ayazağa’ya gitmek için metroyu kullanmalısın! Şimdi detaylar için alt başlıklara bakma zamanı.

İTÜ Nerededir?: İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ana merkez kampüsü Maslak’ta bulunmakta. Yazı içerisindeki haritadan tam konumu görebilirsiniz.

Metro İle İTÜ’ye Nasıl Gidilir?

İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsü’ne gitmek için bence ilk olarak size en yakın raylı sistemden aktarma yaparak M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna ulaşmalısınız.

M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosunun, İTÜ Ayazağa durağı zaten adı üzerinde İstanbul Teknik Üniversitesi oluyor 🙂 İTÜ Metrosuna öteki metrolardan Yenikapı ve Mecidiyeköy’den aktarma yaparak ulaşabilirsiniz.

Not: İstanbul Toplu Taşıma & Raylı Sistemler Haritası’nı yazı sonunda paylaşıyorum, metro aktarma seçeneklerini inceleyebilirsiniz!

Metrobüsle İTÜ’ye Nasıl Gidilir?

Eğer herhangi bir metrobüs durağına yakınsanız da İTÜ Maslak Kampüsü’ne kolayca gidebilirsiniz.

İTÜ’ye gitmek için metrobüsten inmeniz gereken durak iki yönde de Mecidiyeköy ve Zincirlikuyu. Bu iki duraktan da M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna aktarma yaparak İstanbul Teknik Üniversitesi’ne ulaşmış olacaksınız.

Ayrıntılı Metrobüs Durakları (büyütmek için resim üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Metrobüs Durakları Haritası

Marmaray İle İTÜ’ye Nasıl Giderim?

Marmaray da İTÜ’ye giderken kullanılabilecek araçlardan biri. İTÜ Ayazağa Yerleşkesi’ne marmarayla gitmek için inmeniz gereken durak Yenikapı olacak!

Yenikapı’dan da meşhur İTÜ metrosu M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman’a binip İTÜ durağında inerek İstanbul Teknik Üniversitesi’ne ulaşabilirsiniz.

Marmaray Durakları Listesi (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

Marmaray Durakları Listesi / Yanlarında Referans Alabileceğiniz İlk ve Son Sefer Saatleri Yazıyor ( sefer saatleri sadece fikir vermesi için )

İETT Otobüsleri ile İTÜ Ayazağa Kampüsü’ne Gidiş

Ben İTÜ’ye otobüsle gitmeyi pek tavsiye etmiyorum 🙂 Çünkü metro seçeneği varken gününüzün trafikte geçmesini istemezsiniz.

Fakat yine de ben siler için İTÜ Maslak – Ayazağa kampüsünden geçen otobüsleri listeliyim;

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Geçen Otobüsler

  1. İTÜ’ye Beşiktaş’tan 29A, 40B,
  2. Şişli ve İstinye’den 29Ş,
  3. Sarıyer’den 40B
  4. Zincirlikuyu ve Levent’ten 40B, 42, 29P otobüsleri ile ulaşabilirsiniz.

İTÜ’ye giderken otobüsten inmeniz gereken durak İTÜ Rektörlüğü ya da Ayazağa Metro olacak.

İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak Kampüsü’ne Araçla Yol Tarifi

İTÜ Maslak Yerleşkesi’ne pek tavsiye etmesem de özel araçla da tabii ki gidebilirsiniz. İTÜ’ye özel aracıyla gitmek isteyenler kısaca her iki yakadan ve her iki köprü yolundan de Zincirlikuyu ve Maslak sapaklarından Levent yönüne saparlarsa İTÜ’yü kolayca göreceklerdir.

Ben şimdi sizlere İTÜ Ayazağa’ya yol tarifini gösteren de bi harita paylaşıyorum;

Not: Sağ üst köşedeki büyütme ikonuna tıklayarak telefonunuza indirebilir ve detaylı inceleyebilirsiniz. İTÜ’ye bulunduğunuz yerden yol tarifi almak için buraya tıklayın.

Ayrıca okula araçla giriş konusunu da iyice araştırmanızı öneririm 🙂

Otogar’dan İTÜ Ayazağa’ya Nasıl Gidilir?

Esenler Otogar’dan İTÜ Kampüsü’ne gütmek için öncelikle otogardan geçen M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hattına binmelisiniz. Bu hattın son durağı olan Yenikapı’dan M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna aktarma yapın ve İTÜ Ayazağa’ya ulaşın!

Alibeyköy Otogar’dan İTÜ’ye gitmek için ise önce tramvay + M7 metrosu yaparak Mecidiyeköy’e ulaşın ve buradan M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna geçip İTÜ Ayazağa’da inin…

Esenler otogar ulaşım rehberi, Alibeyköy otogara nasıl gidilir? ve Harem’e gidiş seçenekleri yazıma bakarak ayrıntılı gidiş yollarını öğrenebilirsiniz.

Semt Semt İTÜ’ye Ulaşım & Öneriler

Semt Semt Toplu Taşıma İle Tarif! / Burgazada Gezimden

Üsküdar ve Kadıköy’den İTÜ’ye Nasıl Gidilir?

Üsküdar ve Kadıköy’den İTÜ Maslak Kampüsü’ne gitmenin bence en mantıklı yolu size hangisi yakınsa marmaray ya da metrobüse binerek direk olarak Yenikapı ve Zincirlikuyu’ya ulaşın.

Bu iki noktadan da İTÜ Metrosu ile kolayca İstanbul Teknik Üniversitesi’ne ulaşabilirsiniz.

Zincirlikuyu ve Beşiktaş’tan İTÜ Maslak’a Nasıl Gidilir?

Zincirlikuyu ve Beşiktaş’tan İTÜ Ayazağa’ya gitmek için 40B otobüsünü kullanabiliyorsunuz. Eğer trafikle ilgili çekinceleriniz varsa bence Levent’ten metroya da geçiş yapabilirsiniz.

Mecidiyeköy ve Taksim’den İTÜ’ye Nasıl Gidilir?

Hem Mecidiyeköy hem de Taksim’den İTÜ Maslak Kampüsü’ne tek vasıt olarak metroyla gidebiliyorsunuz. Bu da demektir ki başka yol aramayın 🙂

M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna atlayın ve İTÜ Ayazağa’da inin!

Ayrıntılı İstanbul Raylı Sistemler & Metro Haritası (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Toplu Taşıma ve Metro Haritası @İBB

Eminönü ve Karaköy’den İTÜ Maslak Kampüsü’ne Nasıl Gidilir?

Eminönü ve Karaköy tarafından da İTÜ’ye gitmenin en mantıklı yolu önce yürüyerek M2 metrosunun İstanbul Üniversitesi ve Şişhane duraklarına ulaşmak olacak.

Bu iki duraktan da M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna binip İTÜ’ye gitmek mümkün.

Maltepe, Kartal, Pendik’ten İTÜ’ye Nasıl Gidilir?

Eğer Anadolu yakasından İTÜ’ye gidecekseniz Maltepe, Kartal ve Pendik gibi noktalardan hemen marmaraya atlayın!

Marmarayın Yenikapı istasyonundan M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna geçebileceğinizi artık biliyorsunuz 🙂 Bu metro İTÜ metrosudur!

Bağcılar’dan İTÜ Maslak Kampüsü’ne Nasıl Gidilir?

Eğer Bağcılar’dan İstanbul Teknik Üniversitesi’ne gidecekseniz hiç düşünmeden M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hattına atlayıp son durağa kadar gidin!

Son durak Yenikapı 🙂 ve buradak M2 İTÜ metrosuna binin tamamdır 🙂

Şirinevler, Avcılar, Bakırköy’den İTÜ’ye Nasıl Gidilir?

Avrupa yakasının batı ilçelerinden İTÜ Ayazağa Yerleşkesi’ne gitmenin en mantıklı yolu metrobüse binip Mecidiyeköy’de inmek ve buradan M2 Taksim metrosuna atlayıp Hacıosman yönünde giderek İTÜ’ye ulaşmak olacak

İTÜ’ye Toplu Taşımayla Ulaşımda & Sıkça Sorulanlar

İTÜ’ye En Ucuz Ulaşım Yolu Hangisi?: İTÜ’ye en uygun ulaşım yolu metro ya da raylı sistemlerle ulaşmak olacaktır. Bir tam akbil ya da gerekliyse 1-2 aktarma ücreti ile uygun şekilde gidebilirsiniz.

İTÜ’ye En Hızlı Nasıl Gidilir?: İTÜ’ye ulaşımın en hızlı yolu metro seçeneklerini kullanmak olur.

İTÜ’ye Gitmek Ne Kadar Sürer?: İTÜ’ye ulaşım bulunduğunuz yere göre değişmekle beraber ortalama 20dk ile 1.5 saat aralığında sürecektir.

İTÜ’de Otopark Var mı?: İTÜ’de ücretsiz otopark mevcut. Ancak okula giriş izniniz konusunu araştırmalısınız.

Bu şekilde İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak Kampüsü’ne nasıl gidileceğini anlattığım yazım bitiyor. Eğer özel bir noktadan İTÜ’ye nasıl gidileceğini merak ediyorsanız lütfen aşağıdaki yorum bölümünden bana sorun 🙂 size özel hemen yanıtlıyorum, herkese sevgiler ?

Bu Yazıları da Okumalısınız

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.