Herkese Görkemli günler! Bugün 4 sene lisans 2 sene de yüksek lisans okuyup 6 sene kaldığım Kocaeli’ye yani “İzmit’e gitmek” konusundan bahsedeceğim ya da üşenip arattığımız haliyle “izmit nasıl gidilir” 🙂 Böyle aratınca karşımıza hep ansiklopedik bilgiler çıkıyor.

Fakat şimdi sizlere kendi tecrübelerimle İzmit’e nasıl gidileceğini keyifli seçenekler ile anlatacağım, benimle gelin!

İzmit’e Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle nerede olduğunu bilmemiz gerek 🙂 Eğer İstanbul’dan İzmit’e gidiyorsan seçenek çok biraz bekle!

Eğer doğu illerimizden ya da en az 4-5 saat araba mesafesinden geliyorsan da bence uçak seçeneğini düşünmelisin. Ankara, Eskişehir ya da Konya’dan geliyorsan yüksek hızlı tren en mantıklı gibi duruyor.

Ayrıca İzmit’e gitmek demek İstanbul demek sayılır, yani özel aracınla da gelebilirsin. Şimdi kısaca hatları çizdikten sonra gelelim detaylı olarak Kocaeli’nin merkez ilçesi İzmit’e gidiş seçeneklerine;

Arabayla Kefken’den İzmit’e Gidiyorum! / Biraz Trafik mi Var?

Otobüs İle İzmit’e Gitmek

İlk olarak nerede olursan ol otobüsle İzmit’e gitmek en temel yol diyebilirim. Eğer acil bir işin varsa rota bilgin yoksa sadece otogara git ve Kocaeli, İzmit otobüsüne bin.

Zaten İstanbul’a giden çoğu otobüs İzmit’e de uğradığından bu otobüsleri bulman zor olmayacak.

Uçakla İzmit’e Nasıl Gidilir?

“İzmit’te havalimanı mı var Görkem?”

Evet var 🙂 İsmi de Sabiha Gökçen!

Çünkü İzmit demek İstanbul demek. Eğer 300-400km den daha uzaktaysan İzmit’e gitmek için kesin bir uçak bileti bak. Ama Sabiha Gökçen’e olsun. Çünkü oradan da İzmit’e sanki şehir içi gibi kolayca ulaşabiliyorsun.

Bunun dışında bir de Cengiz Topel Havalimanı var. Bu havalimanından az sayıda Ankara ve Trabzon uçuşları var. Eğer denk getirirsen Anadolujet’te bulabilirsin.

Burası Benim Okulum! / Koceli Üniversitesi / Az mı Gittim Geldim 🙂

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan İzmit’e Nasıl Gidilir?

Sabiha Gökçen Havalimanı aynı zamanda Kocaeli’nin yani İzmit’in de havalimanı sayıldığından buraya Kocaeli’den belediye otobüsü bile var 🙂 Numarası 250

Kocaeli Belediyesi’nin 250 nolu otobüsü ile yalnızca 1 saatte Sabiha Gökçen’den İzmit’e ulaşabilirsiniz. Hem de ücetleri oldukça cüzi. Şuradan saat ve fiyat hakkında bilgi alabilirsin.

Özel Araçla İzmit’e Nasıl Gidilir?

“Görkem ben özel aracımla gideceğim!”

Özel araçla İzmit’e giderken yol tarifine bile gerek yok. Nerede olursanız olun İstanbul’a gider gibi yapın ve biranda kendinizi İzmit’te bulun. Eğer İstanbul’dayım diyorsanız da bir sonraki seçeneğe bakın bakalım neymiş 🙂

Hızlı Tren İle İzmit’e Nasıl Giderim?

Ülkemizin yepyeni ulaşım aracı YHT trenlerimiz İzmit’ten de geçiyor. Yani başta İstanbul, Ankara, Eskişehir ve Konya olmak üzere bu illerimizden İzmit’e en hızlı ve rahat ulaşım yolu hızlı trenler.

İzmit’ten İstanbul’a 1 saatte, Ankaraya’da 3.5 saatte ulaşabiliyorsunuz. Ben özellikle İstanbul hattını neredeyse yüzlerce kez kulladım ve çok memnun kaldım.

İzmit Yüksek Hızlı Tren İstasyonu / İstanbul’a Dönerken

İstanbul’dan İzmit’e Nasıl Gidilir?

Evet şimdi özel olarak İstanbul’dan İzmit’e gidecekler için bir başlık açmak istedim. Çünkü burada çoook seçenek var 🙂 Ama bendeniz profesyonel olarak bu hattı 6 sene geçmiş biri olarak size en mantıklı, ucuz ve rahat yolları sıralayacağım.

Kocaeli Hat 200 Belediye Otobüsü İle İzmit’e Gitmek

Öncelikle İstanbul’dan İzmit’e gitmenin en ucuz yolu Kocaeli Belediyesi’nin Hat 200 otobüsü. Bu otobüs ile öğrenci 10 lira altına İzmit’e gitmeniz mümkün.

Hat 200 tüm gün ortalama yarım saatte bir kalkıyor. Kalkış durağı ise D100 üzerindeki Kartal Köprüsü. Hat 200 E-5 yani D100’ü takip ettiğinden Pendik Köprüsü gibi ara duraklardan da binip gidebiliyorsunuz. Ayrıca Kartal ve Pendik köprüsünde M4 Kadıköy-Kartal metrosunun durakları olduğundan metrodan da direkt bu otobüse ulaşabilirsiniz.

Emekter Kırmızı İbizam İzmit’teki Evimde…

Marmaray İle İzmit’e Nasıl Gidilir?

Bir diğer seçenek de Marmaray ile İzmit’e gitmek. Marmaray zaten Gebze’ye kadar gittiğinden teknik olarak Kocaeli’ye direkt olarak gidiyor. Fakat İzmit’e gitmek için ya Gebze Marmaray’da inip 400MR Kocaeli belediye otobüsüne bineceksiniz;

ya da Söğütlüçeşme, Bostancı, Pendik ya da Gebze’de inip oradan YHT hızlı trenlerine aktarma yapacaksınız. Ayrıca Pendik’ten İzmit’e Ada Ekspresi ile de gidebilirsiniz.

Gebze’den İzmit’e Nasıl Gidilir?

Gebze’den İzmit’e gidecekler de yukarıda bahsettiğim gibi ya 400MR ile direkt olarak istasyondan İzmit’e ulaşacak ya da YHT hızlı trenleri ile İzmit’e gidecek.

Bunun dışında D100 üzerinden Hat 200’e de binebilirler. Ayrıca Gebze’den özel araçla direkt olarak D100’den İzmit’e kolayca ulaşabilirler.

Otobüsle İzmit’e Geleceklerin Varış Noktası! / İzmit Otobüs Terminali

Kartal, Kadıköy, Maltepe ve Pendik’ten İzmit’e Nasıl Gidilir?

İstanbul Anadolu Yakası’ndaki Kartal, Kadıköy, Maltepe ve Pendik gibi ilçelerden İzmit’e gidecekler ya Marmaray’a binmeli ve yukarıda bahsettiğim şekilde Marmaray’dan İzmit’e ulaşmalı ya da Hat 200′ ile direkt olarak gitmeli.

Ben kişisel olarak Marmaray ve YHT kombinasyonu ile gitmeyi en rahat ve mantıklı bulduğumdan size de tavsiyem o yönde olacak.

İzmit’e En Ucuz Nasıl Gidilir?

Peki en ucuz yöntem ne 🙂

Öncelikle İstanbul’dışından gelecekler için en ucuz yol bence Sabiha Gökçen üzerinden uçakla ulaşmak olacaktır. Ya da direkt olarak YHT ile İzmit’e ulaşmanız da ekonomik bir yol

Eğer İstanbul’dan geliyorsanız Kocaeli Hat 200 sizi en ucuz İzmit’e ulaştıracak seçenek.

Bu şekilde İzmit’e nasıl gidileceğini anlattığım yazımı da bitiriyorum. Eğer özel bir noktadan İzmit’e nasıl gidileceğini merak ediyorsanız lütfen aşağıdaki yorum bölümünden bana sorularınızı iletin, hemen yanıtlıyorum! Şimdilik bu kadar, görkemli yolculuklar 🙂

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir