Görkemli günler! Bugün Erdek plajları ve Bandırma’da gezilecek yerleri bitirenler için sırada enfes Kapıdağ koyları var:) Biliyorum Marmara cam gibi, temiz deniz ile meşhur değil. Ama bu fikir değişecek 🙂 sizlere Marmara Denizi’nde denize girilebilecek en güzel yerleri tanıtacağım.

Kapıdağ ve Erdek Koyları bu bölgede doğup büyüyen bendeniz Görkem’in gerçekten vazgeçilmezleri diyebilirim. Şimdi tamamen kendi tecrübelerimle Kapıdağ’ın, Erdek’in, Bandırma’nın eşsiz koyları gelsin!

Bu listedeki tüm koylara yazının sonundaki haritadan kolayca ulaşabileceğinizi ve koyları güzelliklerine göre sıralamadığımı belirtmek isterim 🙂 Kalem kağıt hazırlansın…

Kapıdağ ve Erdek’teki En Güzel 11 Koy

1. Küçükova Koyu

İlk sırada Küçükova Koyu var. Burası İlhanköy ve Turanköy arasında bulunan orta-küçük arası büyüklükte enfes bir koy.

Küçükova’da denize girerken kendinizi cennette hissedebilirsiniz!  Koy güzel de bir kumsala da sahip. Buraya araçla direkt olarak ulaşım yok, zaten güzelliğini buradan anlayın 🙂 Koy içerisinde küçük de bir ada var.

Küçükova Koyu / @Serhan Kayıkçı / Kapıdağ’ın En Güzel Koylarından Biri

2. Görkemli Koy

Kapıdağ’da anlatacağım 2. enfes koy Görkemli bir koy!

Görkemli Koy Ballıpınar’dan Çayağzı’na giderken Çayağzı Köyü’ne gelmeden önce yol kenarındaki son koy. Burası genel olarak Bandırma ve Erdek’e ulaşımı en uzak noktalar olduğundan bir o kadar da doğal kalmış.

Koyun çevresindeki kaya parçaları ve sığ kumluk tabanı ile beraber Görkemli görüntüsünü tek bakışta farkedeceksiniz.

Çayağzı Görkemli Koy / @Orhan Sakarya

3. Yolsuz Koy

Ne demiştim! Bir koyun araçla yolu yoksa orası emin olun güzeldir 🙂

Yolsuz koy benim en sevdğim Kapıdağ Koyları’ndan biri. Yeşilliklerin içinde öyle kala kalmış bir baha gibi. Denizi akvaryumdan farksız 🙂 Araçla ulaşım da imkansız. Ama yol kenarından sonra yürüyerek ulaşabilirsiniz.

İşte Muhteşem Yolsuz Koy! / @Orhan Sakarya

4. Manastır Koyu Gizli Plaj

Yolsuz Koy’un hemen komşusu da Manastır Koyu ve Manasır Koyu’nın Gizli Plajı!

Manastır Koyu’nun en güzel özelliği, gizli plajı içeren bölümle beraber otantik bir görüntüye sahip olması. Manastır Koyu’ndan yüzerek gizli tarafa bile ulaşılabilir 🙂 Aman siz önlemleri almadan bu yola çıkmayın.

Bu koyun suyunun temizliği, berraklığını anlatmaya kelime yetmez…

Manastır Koyu’nun Gizli Plajında Bir Görkem!

5. Çayağzı İsimsiz Koy

Az önce bahsettiğim Çayağzı Görkemli Koy’un hemen yanı başında ise isimsiz bir koyumuz var!

Bu koya aracınızla direkt olarak ulaşabilirsiniz. Güzel denizin yanı sıra, keyifli de bir piknik alanı olan İsimsiz Koy, Kapıdağ Koyları arasında da önemli bir yere sahip.

Çayağzı İsimsiz Koy / @Gokhan Eryiğit

6. Ormanlı Koyu

Turanköy ile Ballıpınar arasında yer alan Ormanlı Köyü ve kapsadığı geniş koy, yine Kapıdağ’ın özel noktalarından biri.

Ormanlı Koyu’nda hem denize girebilir hem de tatlı küçük bir köy ortamını yaşayabilirsiniz. Bu koydaki denizi size anlatmama gerek bile yok 🙂

Ormanlı Koyu’nun Muhteşem Denizi / @Zafer Dede

7. Turanlı Koyu

Ah Turanköy!

Burayı eskiden kimseler bilmezdi 🙂 Turanköy son zamanlarda turistik anlamda baya bir bilinir oldu. Kendisi aynı zamanda hala Kapıdağ’ın en güzel koylarından biri. Mükemmel berraklıkta bir denize ve plaja da sahip.

Kapıdağ’a, Erdek’e gelip Turanköy’ü görmeden olmaz 🙂

Turanköy Plajı ve Kapıdağ’ın En Güzel Koylarından Biri / Bir Erdek Gezimden

8. Büyükova Koyu

Küçükova’sı var sa Büyükova’sı yok mu!

Büyükova Koyu, Küçükova koyunun hemen yanıbaşında adı gibi daha büyük bir koy. Burası öyle gizli cennet sayılmaz  Büyük bir plaj ve turistik tesislere sahip. Ama deniz yine mükemmel 🙂

Buyukova Plaji / @Haingeceler Google Earth

9. Kılıç Koyu

Turanköy, Ormanlı derken bu köyleri geçtiğinizde karşınıza Kılıç Koyu çıkacak!

Kılıç Koyu tam da aradığınız o  Akvaryum koyu 🙂 Hele bir de güzel bir güneş yakalarsanız, balıklarla beraber yüzmeniz olası. Kılıç Koyu tavsiye ettiğim denize girilecek en iyi yerlerden biri.

Muhteşem Kılıç Koyu’nun Uzaktan Görüntüsü / @Delibaskan Google Earth

10. Ballıpınar İsimsiz Koy

Ballıpınar’a gelmeden güzel bir Kapıdağ Koyu daha var!

“Görkem ne kadar çok koy varmış”

Kapıdağ gerçekten gizli koyları ile beraber keşfetmesi oldukça keyifli bir destinasyon. Ballıpınar’a gelmeden önceki yol kenarındaki isimsiz koy da denize girmek için de piknik yapmak için de fazlasıyla uygun.

Ballıpınar İsimsiz Koy @Delibaskan Google Earth

11. Elvancık Koyu

Kapıdağ’ın bahsedeceğim son güzel koyu da Elvancık!

Elvancık Koyu, Kapıdağ’ın kuzeydoğusuna yani İstanbul’a doğru bakan tarafındaki minik bir koy. Otantik görüntüsüyle beraber özellikle kamp severler için eşsiz bir nokta diyebilirim.

Eğer Kapıdağ’da kamp yapmayı düşünüyorsanız, Erdek’te kamp yapılacak en güzel yerleri yazdığım yazımı da okumanızı kesinlikle öneririm.

Elvancık Koyu / @İbrahim Yıldız / İzlanda Koylarını Andırıyor 🙂

Kapıdağ Koyları Haritası

Şimdi Kapıdağ’ın en güzel koylarının yerlerini harita üzerinden sizlerle paylaşacağım. Malum bu koyların bazılarına Google Maps’te aratarak bile ulaşamıyorsunuz. Yazıdaki sıra numaraları ile işte Erdek – Kapıdağ bölgesinin en güzel koylarının haritası!

Haritayı şu linkten telefonunuza indirebilir ve Erdek plajlarını kolayca bulabilirsiniz.

En Güzel Kapıdağ Koyu: Hepsi birbirinden güzel 🙂 Ama ben Küçükova ve Yolsuz koya bayılıyorum. Ulaşımları biraz zor ama sonunda değen manzara ve keyfe değer

Koylara Ulaşım Zor mu? : Aslında harita ve fotoğraflardan anlayabileceğiniz üzere bazılarının yolu yok. Fakat ulaşımı rahat olsun diyenler Orhanlı ve Turanlı koylarını tercih edebilir.

Denizi Kumluk mu?: Genel olarak Kapıdağ ve Erdek bölgesinin deniz tabanı kumluk. Fakat Kapıdağ’ın doğu uç kesimine gittikçe biraz kayalık bir görüntü de görmeniz olası.

Turanköy Plajı’nın Eski Müdavimlerinden Olduğum Doğrudur ? Babam ve Küçücük Görkem / Tahminen 2001-2002 Yılları

Kapıdağ’ın eşsiz güzellikteki koylarını anlattığım yazımı da burada bitiriyorum. Bu yazıyla beraber okumadıysanız Erdek plajları, Erdek’te gezilecek yerler ve Erdek’e gitmeden bilmeniz gerekenler yazılarımı da okumanızi öneririm.

Eğer sorularınız olursa aşağıdaki yorum bölümünden bana her zaman sorabilirsiniz 🙂 İçtenlikle yanıtlıyorum, herkese sevgiler!

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.