Görkemli günler! Bugün konumuz “Karaköy’e gitmek” ya da üşenip arattığımız şekliyle “karaköy nasıl gidilir” Böyle aratınca karşımıza hep standart ansiklopedik tarzda siteler çıkıyor.

Şimdi tüm bildiklerinizi unutun! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan biri olarak Karaköy’e nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, hem de en hızlı ve rahat yolla gitmekten bahsediyorum.

Karaköy’e Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle neredesin? Eğer Anadolu yakasından Karaköy’e gideceksen vapur ve Marmaray seçeneklerini düşünmelisin.

Avrupa yakasından Karaköy’e gidecekler ilk olarak Tramvay ve Metro seçeneğini düşünmeli. Ayrıca Karaköy’e bazı noktalardan yürüyerek bile ulaşılabilir. Şimdi genel resmi çizdiğimize göre kendinle ilgili olan yolu seç ve detaylı alt başlıkları oku!

Karaköy Nerededir?: Karaköy Beyoğlu’nun haliç kenarında bulunan tarihi bir semti. Tam olarak Galata köprüsünün ucunda bulunuyor. Yazi içerisindeki haritadan tam konumu görebilirsiniz.

Metro İle Karaköy’e Nasıl Gidilir?

Artık herkes İstanbul içinde ulaşımı metro ile yapması gerektiğini biliyor 🙂 Çünkü şehir çok daha kalabalık ve metro hatları çok daha geniş yere ulaşıyor.

Fakat direkt olarak Karaköy’den geçen bir metro bulunmuyor. Eğer Metro ile Karaköy’e ulaşmak istiyorsanız M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna geçip oradan da Şişhane durağından F2 Karaköy-Beyoğlu füniküleri ile Karaköy’e ulaşabilirsiniz.

Ayrıca M4 Kadıköy-Kartal-Pendik metrosu ve M5 Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe metrosunun son durakları olan Kadıköy ve Üsküdar’dan da vapurla direkt olarak Karaköy’e ulaşmanız mümkün.

Not: İstanbul Toplu Taşıma & Raylı Sistemler Haritası’nı yazı sonunda paylaşıyorum, metro aktarma seçeneklerini inceleyebilirsiniz!

Metrobüsle Karaköy’e Nasıl Gidilir?

Metrobüs İstanbul’u boydan boya geçen en önemli toplu taşıma araçlarından biri. Eğer bulunduğunuz yer herhangi bir metrobüs durağına yakınsa metrobüsle de Karaköy’e gidebilirsiniz.

Metrobüs’le Karaköy’e gidecekler ya Zeytinburnu’nda inip T1 Kabataş-Bağcılar tramvayına geçerek Karaköy’e ulaşsınlar ya da Mecidiyeköy’de inip oradan M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuyla Şişhane’de inip fünikülerle ya da yürüyerek Karaköy’e gitsinler. Ben ilk seçeneği öneririm 🙂

Ayrıntılı Metrobüs Durakları (büyütmek için resim üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Metrobüs Durakları Haritası

Tramvay İle Karaköy’e Nasıl Gidilir?

Tramvay Tramvay!!

Karaköy’ün şimdilik resmi ulaşım aracı bu. T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayı tam olarak Karaköy’den de geçiyor. Yani eğer T1 tramvayının herhangi bir durağına yakınsanız tek vasıta olarak Karaköy’e gidebilirsiniz.

T1 Kabataş-Bağcılar tramvayına Marmaray’dan Sirkeci, Metrobüs’ten de Zeytinburnu istasyonundan geçiş yaparak Karaköy’e ulaşmanız mümkün.

Marmaray İle Karaköy’e Nasıl Giderim?

Eğer bulunduğun yer Marmaray istasyonlarından birine yakınsa bence Karaköy’e giderken ilk olarak bu seçeneği düşünmelisin.

Marmaray ile Karaköy’e gidecekler Sirkeci istasyonunda inerek hemen T1 Kabataş-Bağcılar tramvayına aktarma yapmalı. Sadece 5-10 dakikalık bir yolculuk ardından Karaköy’e ulaşabilecekler. İsteyenler Sirkeci’den sonra Karaköy’e yürüyerek de ulaşabilir.

Marmaray Durakları Listesi (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

Marmaray Durakları Listesi / Yanlarında Referans Alabileceğiniz İlk ve Son Sefer Saatleri Yazıyor ( sefer saatleri sadece fikir vermesi için )

Füniküler İle Karaköy’e Nasıl Gidilir?

Ben İstanbul’un keyfini yaşayarak Karaköy’e giderim diyenler buraya!

F2 Karaköy-Beyoğlu füniküleri ile Taksim ve Tünel bölgesinden kolayca Karaköy’e ulaşabilirsiniz. Bu yolculuk yalnızca birkaç dakika sürüyor ve inanılmaz keyifli 🙂

İETT Otobüsleri İle Karaköy’e Gidiş

Bence artık otobüsle Karaköy’e gitmek gibi bi hata yapmazsınız 🙂 Çünkü oldukça fazla trafik olduğundan ve tramvay seçeneği olduğundan çok da tavsiye etmiyorum.

İETT Belediye Otobüsleri ile Karaköy’e gidecekler Fulya’dan 26A, Topkapı’dan 28T,28, Eminönü’den 70KE, Ortaköy’den 30D numaralı otobüslerle Karaköy’e ulaşabilir.

Vapurla Karaköy’e Nasıl Gidilir?

Bu kadar seçenek yazdım ama bence Karaköy’e Vapurla gidilir! Bir tatlı huzuru Karaköy’e giderken almaya ne dersiniz?

Üsküdar, Kadıköy, Fener, Balat, Eyüp ve Bostancı gibi noktalardan vapurla direkt olarak Karaköy’e ulaşabilirsiniz. Özellikle Kadıköy ve Üsküdar’dan sıkça vapur ve motor seferleri mevcut.

Araçla Karaköy’e Yol Tarifi

İstanbul trafiğinde Karaköy gibi turistik ve merkezi bir noktaya araçla gitmek hiç iyi bir fikir olmayabilir baştan uyarayım 🙂

Araçla Karaköy’e gidecekler aslında basitçe Avrupa Yakası sahil yolundan Eminönü ve Galata Köprüsü yönünü takip ederek Karaköy’e ulaşabilir. Anadolu Yakası’ndan gelenler de Boğaziçi Köprüsü sonrasında Zincirlikuyu’dan Beşiktaş yönüne dönerek sahil den Karaköy’e gidebilir.

Ayrıca Karaköy’e araçla yol tarifini gösteren haritayı da sizlerle şurada paylaşıyorum;

Not: Sağ üst köşedeki büyütme ikonuna tıklayarak telefonunuza indirebilir ve detaylı inceleyebilirsiniz. Karaköy’e bulunduğunuz yerden yol tarifi almak için buraya tıklayın.

Sabiha Gökçen’den Karaköy’e Nasıl Gidilir?

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Karaköy’e gidecekler için bence en mantıklı yol Havabüs otobüsleri ya da E-10 ile Kadıköy’e giderek oradan da vapurla Karaköy’e ulaşmak.

Bunun dışında MR-60 otobüsüyle Pendik Marmaray’a gidip oradan da Marmaray’la Sirkeci de inip T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayı ile Karaköy’e ulaşabilirsiniz.

Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşım rehberi yazıma bakarak ayrıntılı seçenekleri öğrenebilirsiniz.

İstanbul Yeni Havalimanı’ndan Karaköy’e Gidiş

İstanbul Havalimanı’ndan Karaköy’e gidecekler önce Havaist otobüslerle Beşiktaş’a gidip sahilden de otobüsle Karaköy’e geçebilir. Yakın bir zaman sonra açılacak İstanbul Havalimanı Metrosu ile de Karaköy’e ulaşım raylı sistem aktarması ile mümkün olabilecek.

İstanbul Havalimanı’na ulaşım rehberi yazıma bakarak ayrıntılı seçenekleri öğrenebilirsiniz.

Otogar’dan Karaköy’e Nasıl Gidilir?

Esenler Otogar’dan Karaköy’e gidecekler ilk olarak M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hattı ile Yenikapı’ya gidip oradan da M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna geçip Şişhane’de inerek Karaköy’e ulaşabilir. Şişhane’den füniküler ile ya da yürüyerek Karaköy’e ulaşım oldukça kolay.

Alibeyköy Cep Otogarı’ndan Karaköy’e gidecekler direkt olarak T5 Alibeyköy Cep Otogarı-Eyüp-Balat tramvayı ile son durağa gidip biraz yürüdükten sonra T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayına aktarma yapıp Karaköy’e ulaşabilir. Yakın zaman sonra bu iki tramvay arasında direkt olarak Eminönü’de aktarma yapılabilecek.

Esenler otogar ulaşım rehberi, Alibeyköy otogara nasıl gidilir? ve Harem’e gidiş seçenekleri yazıma bakarak ayrıntılı gidiş yollarını öğrenebilirsiniz.

Semt Semt Karaköy’e Ulaşım & Öneriler

Semt Semt Toplu Taşıma İle Tarif! / Burgazada Gezimden

Beşiktaş’tan Karaköy’e Nasıl Gidilir?

Beşiktaş’tan Karaköy’e gitmenin iki mantıklı yolu var 🙂 Birincisi keyifli sahil yolu boyunca yürüyerek yaklaşık 20-30 dakika da Karaköy’e ulaşmak.

İkincisi ise 28 ve 28T otobüslerine binerek kolayca Beşiktaş’tan Karaköy’e gitmek.

Üsküdar ve Kadıköy’den Karaköy’e Nasıl Gidilir?

Eğer Üsküdar ya da Kadıköy’den Karaköy’e gidiyorsanız kesinlikle vapura binmelisiniz. Bu rotada başka bir seçenek sunmuyorum 🙂

Benden de size vapurda birer çay!

Taksim’den Karaköy’e Nasıl Gidilir?

Taksim’den Karaköy’e bence yürümek en güzel yol 🙂 Önce İstiklal Caddesi boyunca Tünel’e kadar gidip oradan da yokuş aşağı hemen Karaköy’desiniz.

Bunun dışında Taksim’den F1 ve F2 fünikülerleriyle de Karaköy’e ulaşabilirsiniz.

Ayrıntılı İstanbul Raylı Sistemler & Metro Haritası (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Toplu Taşıma ve Metro Haritası

Eminönü’nden Karaköy’e Nasıl Gidilir?

Eminönü’nden Karaköy’e gitmenin en güzel ve tek yolu yürümektir!

Muhteşem Galata Köprüsü’nden yürümenin ve Karaköy’e geze geze ulaşmanın keyfi başka ne de var ki? Ama ben yürüyemem diyorsanız T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayı ile de 2 dakikada Eminönü’nden Karaköy’e gidebilirsiniz.

Maltepe, Kartal, Pendik’ten Karaköy’e Nasıl Gidilir?

Anadolu Yakası ilçelerinden Karaköy’e gidecekler bence eğer Marmaray’a yakınlarsa Marmaray ile Sirkeci’ye ulaşıp T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayı ile Karaköy’e gidebilirler.

M4 Kadıköy-Kartal-Pendik ve M5 Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe metrosuna yakınlarsa da bu iki metronun son durakları olan Kadıköy ve Üsküdar’da inip oradan vapurla Karaköy’e gidebilirler.

Beylikdüzü, Avcılar, Bakırköy’den Karaköy’e Nasıl Gidilir?

Avrupa Yakası’nın batı ilçelerinden Karaköy’e gidecekler bence direkt olarak Metrobüs’e atmalı ve Zeytinburnu’nda inerek T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayına geçiş yapmalı. Bu şekilde kolayca Karaköy’e ulaşabilirsiniz.

Anadolu Yakası’ndan Karaköy’e Nasıl Gidilir?

Son olarak Ataşehir, Beykoz, Ümraniye, Sancaktepe ve yukarıda anlattığım öteki Anadolu Yakası ilçelerinden Karaköy’e gidecekler bence temel olarak Kadıköy ve Üsküdar’a ulaşıp oradan vapurla Karaköy’e gitmeyi düşünsün derim.

Karaköy’e Toplu Taşımayla Ulaşımda & Sıkça Sorulanlar

Karaköy’e En Ucuz Ulaşım Yolu Hangisi?: Karaköy’e en uygun ulaşım yolu metro ya da raylı sistemlerle ulaşmak olacaktır. Bir tam akbil ya da gerekliyse 1-2 aktarma ücreti ile uygun şekilde gidebilirsiniz.

Karaköy’e En Hızlı Nasıl Gidilir?: Karaköy’e ulaşımın en hızlı yolu vapur ve metro seçeneklerini kullanmak olur.

Karaköy’e Gitmek Ne Kadar Sürer?: Karaköy’e ulaşım bulunduğunuz yere göre değişmekle beraber ortalama 20dk ile 1.5 saat aralığında sürecektir.

Karaköy’de Otopark Var mı?: Karaköy’de ücretli otopark seçenekleri mevcut.

Bu şekilde Karaköy’e nasıl gidileceğini anlattığım yazımı da bitiriyorum. Eğer özel bir noktadan Karaköy’e nasıl gidileceğini merak ediyorsanız lütfen aşağıdaki yorum bölümünden bana sorun 🙂 size özel hemen yanıtlıyorum! Şimdilik benden bu kadar, sevgiler…

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.