Görkemli günler! Bugün konumuz “Kartal’a gitmek” ya da üşenip arattığımız şekliyle “kartal nasıl gidilir” ? Böyle aratınca karşımıza hep standart ansiklopedik tarzda siteler çıkıyor.

Şimdi tüm bildiklerinizi unutun! 10 yılı aşkın süredir İstanbul Kartal’da yaşayan biri olarak Kartal’a nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, hem de en hızlı ve rahat yolla gitmekten bahsediyorum.

Kartal’a Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle neredesin? Eğer Anadolu yakasındaysan Marmaray ve Metro’dan sana yakın olanı seç derim.

Avrupa yakasından geliyorsan da Metrobüs ve Marmaray seçeneklerine yoğunlaşmalısın. Eğer evin herhangi bir vapur iskelesine yakınsa vapurla da gitmeyi düşünebilirsin. Yakınlardaysan da belki otobüsle Kartal’a gidebilirsin. Şimdi bulunduğun yere göre yolunu seç ve aşağıdaki sana uygun yeri oku!

Kartal Sahil’den Adalar Manzarası

Metro İle Kartal’a Nasıl Gidilir?

Kartal, İstanbul’da metronun direkt olarak geçtiği ilçelerden biri. Kartal’a ulaşmak için kendini İstanbul’un herhangi bir raylı sistemine at ve bağlantılarla beraber M4-Kadıköy-Kartal-Pendik metrosuna ulaş.

Bu metroyla Kartal durağında indiğin zaman bizim “Kartal Köprüsü” dediğimiz yerde inmiş olacaksın. Muhtemelen buradan Kartal Merkez’e bir otobüs ya da minibüse binmen gerekecek. Köprünün üzerine çık ve sahile doğru herhangi bir otobüse bin 5 dakikada Kartal’dasın.

Kartal metrosuna ulaşmak için başka metrolardan aktarma yapacağın 2 durak var. Birincisi Metrobüs ile Uzunçayır’dan, ikincisi de Ayrılıkçeşme’si ile Marmaray’dan.

Metrobüsle Kartal’a Nasıl Gidilir?

Avrupa Yakası’ndan Kartal’a gidiyorsan ve evin metrobüse yakınsa bu yolu tercih edebilirsin. Fakat kendini ya uzunçayırdan M4-Kartal metrosuna atmalısın ya da Söğütlüçeşme’de inip Marmaray’a binmelisin.

Bana kalırsa Söğütlüçeşme’den Marmaray’a bin 🙂

Marmaray İle Kartal’a Nasıl Giderim?

Marmaray ile Kartal merkeze ve Cevizli, Atalar, Dragos gibi semtlerine direkt olarak ulaşabilirsin. Direkt olarak kendi ismindeki duraklarda inmen yeterli.

Marmaray neredeyse tüm İstanbul’u geçtiğinden illaki sana yakın bir durak vardır. Marmaray’a bir şekilde ulaştığın an Kartal’a gitmen çok kolay olacak.

Adalar’dan Kartal’a Gidecekseniz Bu Vapurlara Bineceksiniz 🙂

İETT Otobüsleri İle Kartal’a Gidiş

Eğer 3-5 kilometreden uzaktaysan bence raylı sistemlere yönel. İETT otobüsleri artık bu İstanbul trafiğinde çok tercih edilesi durumda değil. Fakat Kadıköy tarafından 16D, 16, 17 ve Üsküdar’dan 16A otobüsleri ile direkt Kartal’a ulaşabilirsin. Yakacık tarafından da 134 YK ve türevleri otobüslerle Kartal’a gitmek mümkün.

Ayrıca Kadıköy-Kartal-Pendik rotasında 24 saat çalışan minibüsler de var. Gece ulaşımı için bu minibüsler ciddi derecede önemli.

Vapurla Kartal’a Nasıl Gidilir?

“Ben iskeleye yakınım Görkem!” diyenler de keyifle Kartal’a gidebilir. Gönül isterdi direkt olarak Kartal’a şehir hatları vapurları çalışsın. Ama şimdilik yapmanız gereken ilk olarak vapurla Üsküdar’a ulaşmak.

Üsküdar iskeleden de direkt Marmaray’a geçip Kartal’a rahatça ulaşabilirsiniz.

Araçla Kartal Yol Tarifi

Özel aracıyla Kartal’a gidecekler, birinci köprü-harem tarafından E5 üzerinde ilerlerlerse Kartal tabelalarını takip edip Kartal’a ulaşabilir. Ya da Ankara,İzmit ya da FSM üzerinden gelenler TEM otoyolunun Sancaktepe,Kartal sapağından düm düz inerek Kartal Sahil’e kadar gidebilir.

Fakat Kartal’da arabayı park etmek sorun olabileceğinden ben toplu taşıma kullanmanızı tavsiye ederim.

Marmaray Yenikapı İstasyonu’ndan Direkt Olarak Kartal’a Ulaşabilirsiniz

Sabiha Gökçen’den Kartal’a Nasıl Gidilir?

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Kartal’a gidecekler için birçok seçenek ortaya konabilir. Ben kafanızı karıştırmamak adına tek bir öneride bulunacağım.

Havalimanı önünden MR60 otobüsüne binin ve Pendik YHT Marmaray’da inin. Buradan da Marmaray’la 10 dakikada kolayca Kartal’a ulaşın. Eğer yükünüz çoksa E-10 ve E-9 otobüsleriyle direkt olarak da Kartal’a ulaşabilirsiniz.

İstanbul Yeni Havalimanı’ndan Kartal

Yeni Havalimanı’ndan Kartal’a ulaşmanın uzun bir süre alacağı kesin. Bu rotada ya direkt olarak Pendik Havaist otobüsüne binip Pendik’ten Marmaray’la Kartal’a geçin ya da Havaist ile Kadıköy’e ulaşıp oradan Metro ile Kartal’a geçin.

Yakın bir zaman sonra üçüncü havalimanına metro da açılacağından Kartal’a direkt raylı sistem bağlantısı ile ulaşmak da mümkün olacak.

Kadıköy’den Kartal’a Nasıl Gidilir?

Son olarak Kadıköy’den Kartal’a gitmek isteyenlere özel bir başlık koymak istedim. Eğer işiniz Kartal E-5, Soğanlık, Yakacık tarafındaysa M4-Kadıköy-Kartal metrosunu kullanın.

Eğer Kartal Sahil ya da merkezde işiniz varsa da Söğütlüçeşme’ye yürüyün ve Marmaray’a binin derim. Yürümek istemeyenler 16D çift katlı otobüsü ile de sahilden Kartal’a ulaşabilir.

Kartal’a gitmenin yollarını anlattığım yazımı bitiriyorum. Eğer özel bir noktadan Kartal’a nasıl gidebileceğinizi merak ediyorsanız aşağıdaki yorum bölümünden bana sorun hemen yanıtlayayım! Herkese görkemli günler 🙂

Bu Yazıları da Okumalısınız

7 Yorum Yapılmış

    • Merhabalar Baran Bey,

      Eğer yürüyerek metroya ulaşabiliyorsanız direkt Kozyatağı veya Bostancı M4 metrosundan Kartal’a gidebilirsiniz. Yürüyerek olmuyorsa 19F veya minibüsler ile Bostancı veya Kozyatağı metroya ulaşabilirsiniz

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.