Bu makaleye 18 yaş sınırı var ! Sadece 18 yaşının altındakiler okuyabilir 🙂 Çünkü lise öğrencilerinin yurtdışına gitmesi için gerekenlerden söz edeceğim. Size sayacağım yöntemlerin çoğu da aramızda kalmalı ki aileden izni alalım 🙂

Lise zamanlarımın üzerinden çok zaman geçmese de bu yazıda Görkem Abi oldum. Ben o sıralardayken yurtdışına gitmek bir hayalin ötesindeydi adeta, şimdi hepiniz çok şanslısınız unutmayın ve çabalayın !

Şimdi sizler yani lise öğrencileri için yurtdışına gidiş seçeneklerini listeyeleceğim, lisede yurtdışına gitmek bence sizin ilerideki başarınız için de çok önemli bir deneyim bence dikkate alın 🙂

Herkese Merhaba! Ben 24 yaşımda 50’den Fazla Ülkeye Gittim 🙂

Yurtdışı Lise Değişim Programı

Başta anlaşalım, reşit olmadığınız için kendi başınıza bir gezi planlamanız imkansız. Aile desteği ve aile koordinasyonu içinde olacağız. Lisede yurtdışına gitmek öyle çok kolay bi iş değil ama yine de bi zorlayalım.

Yurtdışı lise değişim programları Milli Eğitim Bakanlığı destekli bir proje. Bu da demek oluyor ki lisenin bir sınıfını yurtdışında seçeceğiniz bir ülkede okuyabilirsiniz. Bunun için azıcık maddi destek şart, size düşen de iyi bir İngilizce bilgisine sahip olmak. 

Gençlik Kampları

Bu daha ayakları yere basan bir proje. Çünkü lise zamanımızda bolca boş vaktimiz oluyor, sınava hazırlananları saymıyorum 🙂 İşte bu tatillerde, örneğin sömertir ve yazın bu gençlik kamplarına katılarak yurtdışına gidebilirsiniz.

Gençlik kampları ile gittiğiniz ülkede basit bir sosyal sorumluluk işi yapacaksınız ya da sizi geliştirecek bir kurs şeklinde de olabilir. Cüzi bir ücret karşılığında sayılabileceğinden ailenizin daha hoşuna gidebilir. 

Lise Öğrencileri İçin Gençlik Kampları’nın Sıkça Olduğu Norveçten/ Oslo

Yurtdışında Dil Okuluna Gitmek

İngilizce bilmek ileride işinize çok yarayacak, hatta daha fazlası ! Yurtdışına çıkınca daha iyi anlıyor insan, İngilizce bilmeden koca bir dünya ile nasıl anlaşacağız ki ?

Dil okulu lise öğrencileri için iyi bir yurtdışına gidiş seçeneği.  Dil okullarına gönderen firmalar genellikle konaklama, eğitim, yol, transfer gibi konuları da hallettiğinden Ailenizin de içi rahat olmuş olacak.

Dil okuluna danışmanlık olmadan gitmeniz çok zor, üniversite olsanız neyse ama lise de az önce saydığım şeylerin de halledilmesine gerek var. 

Sanat, Spor ve Proje Etkinlikleri ile

Lisede size “angarya” gibi gelebilen resim, müzik ve beden eğitimi dersleri aslında ne kadar da önemli ! İnsanın kişisel gelişiminde önemli rol oynayan kültür-sanat ve spor, lisede size yurtdışı kapıları açabilir.

Ben daha ilkokuldayken yelken yarışmalarına gidiyordum, hem de tek başıma 🙂 Eğer bugüne kadar bu tarz bir etkinliğe katılmadıysanız kendinize bir hobi seçmeye başlayın. Ayrıca kurs almanız da şart değil, ben kendi kendime gitar çalmayı öğrendim, siz de yapabilirsiniz ?

Atlantik Sahillerindeyken / Cascais, Portekiz / Portekiz’e Bu Tarz Etkinlikler İçin Giden Lise Öğrencisi Arkadaşlarım Vardı Zamanında

Akraba Yanına Gitmek

“Görkem Abi ben hiçbir yol bulamadım ama yurtdışında akrabalarımız var” diyorsan bir kapı aralandı bile… Çoğumuzun Fransa, Almanya, İsviçre, İsveç, Danimarka gibi ülkelerde tanıdıkları vardır. Eğer yakınlık derecesi yüksekse bu tatilde onların yanına gitmeye ne dersin ?

Bu şekilde çıkılan yollarda masraflar da oldukça az olur. Hem de bir lise öğrencisi olarak orada kuzenlerinle, yeğenlerinle vakit geçirip, eğlenebilirsin.

Aileniz İle Yurtdışı Gezisi

Bence diğer bir yol da anne ya da babanı yurtdışına gitmeye ikna etmek olabilir. Sensiz gidecek halleri yok 🙂 Onları yurtdışına gitmeye ikna edersen, sen de gidersin !

Genelde büyükler bu konudan çekiniyor, onların zamanında yurtdışına gitmek şimdiki kadar kolay değildi. Onlara bu isteğinden bahsedip, yurtdışına çıkmak isteyenler için yazdığım yazıyı okutabilirsin.

Öğrenciyken Gittiğim Güneydoğu Asya Gezimden / Singapur

Ailemi Nasıl İkna Ederim ?

Başta aramızda bir yazı demiştim 🙂 Bazen en zoru da ailemizi ikna etmek oluyor. Bir kere bu yazıyı okuyan bi lise öğrencisiysen araştırmayı, sorgulamayı ve yol haritasi çizmeyi biliyorsun !

Şimdi yazıda verdiğim ana fikirlerle, yurtdışı gezisinin sana neler katabileceğini, senin ne kadar istdiğini ailene anlatmalısın. Tabii onları sıkıştırmaya gerek yok, maddi imkanlarınız ölçüsünde onlara seçenekler sunmalısın. Sonunda da bu yazıyı okutabilirsin, en azından bunu gerçekleştiren birinin gözünden yurtdışı konusunu ele almış olurlar.

Bu şekilde lise öğrencileri için yurtdışı çıkış rehberimi bitiriyorum. Bu seçenekler eminim işinizi görecektir, eğer aklınızda soru kaldıysa yorum bölümünden çekinmeden sorabilirsiniz ! Unutmayın yolun daha çok başındasınız, en kötü ihtimal birkaç sene daha beklersiniz, hedefleriniz yüksek yollarınız Görkemli olsun 🙂

Yazının Devamı: 18 Yaşından Küçüklerin Yurtdışına Çıkması İçin Gerekli Belgeler Neler?

İlginizi Çekebilir: Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır?

12 Yorum Yapılmış

 1. Görkem abi merhabalar, benim Amerika’da kuzenlerim ve halam bulunuyor halam doktor henüz lise 3. sınıftayım. Üniversite döneminde amerikaya gitmek, orada okumak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim bana ne şekilde yardımcı olabilirler ? Günlerdir okumadığım blog, izlemediğim video kalmadı ama senin kadar iyi anlatanını görmedim şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Sevgili Mustafa,

   Bence öncelikle derslerine çalışmalısın ve ingilizceni geliştirmelisin. Üniversite de amerika da bir kuruma başvuruda bulunabilirsin.

 2. görkem abi ben 8. sınıfım ve koreye gitmek istiyorum araştırma yaptım ama bi sonuca varamadım. size soracağım şu nasıl başvurabilirim,nerden başvurabilirim,burs alabiliyormuyum,neler gerekli,ücretsiz mi,lgs puanı önemi,neler gerekiyor bunun için , kısacası gereken herşey….

  • Merhabalar Sevgili Özlem,

   Açıkçası şuan için derslerine ve dil eğitimine önem vermen en iyisi. Çünkü bu tarz projeler daha çok üniversite dönemlerinde oluyor. Eğer iyi bir hazırlık yaparsan üniversitede dediğini gerçekleştirebilirsin.

 3. Merhaba görkem abi ben lise 1’e geçmis yeni bir oğrenciyim benim planım yurt dısında okumak sebebi ülkemdeki eğitim sistemini yanlış buluyorum ve yabancı ülkelerdeki kültürleri kendi gözlerim ile görmek istiyorum ondan dolayı tavsiyelerini bekliyorum şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar Sevgili Ulaş,

   Açıkçası bunu lisede gerçekleştirmen biraz zor, çeşitli programlar var ama önce ailenin onayını alman lazım ve onların bunun için uğraşması lazım. Ancak kendini lisede geliştirirsen dil, genel ders yeteneği, spor, sanat v.s üniversitede kolayca kendi başarınla ve bursla yurtdışında okuyabilirsin. Şuan sana tavsiyem sadece çok çalışmak

 4. Gorkem bey merhabalar. Ailecek yesil pasaportluyuz.esim doktor ve ben ogretmenim. Kızımız 13 yaşında. Burada konservatuvarda muzik bölümünde. Almayada bir konservatuvarda sinava girmeye kabul edildi.davetiyemiz de geldi.Almanyada oturumu olmayan devlet okuluna kayit yaptiramiyor.onservatuvarda böyle bir durum yok sanırım. Çünkü sinava girmeye hak kazandınız diye mail geldi.gerrkli belgeleri de gonderdik.Almanyaya girişte federal polis sorun cikartir mi acsba?

  • Merhabalar Esma Hanım,

   Pasaport polisi bu tarz işlerle ilgilenmez. Eğer resmi bir kabul belgeniz ve vizeniz varsa sorun olmayacaktır, iyi şanslar dilerim sınavda da 🙂

  • Lise 4 e geçtim ve 2 yıldır dil bölümünde okuyorum.Ingilizce bilgime güveniyorum diyebilirim ve daha da geliştirmek istiyorum,başka bir ülkede son senemizi okuyabilir miyiz?

 5. Merhabalar gorkem abi benim yasim 16 amcam halamlar hepsi avrupada bende oraya okula gidip iyi bir gelecek planliyorum gitmek icin vize red gelmemesi icin ne yapmam lazim

  • Merhabalar Sevgili Berkcan,

   Sen önce derslerini çalış ve dil öğren derim 🙂 Üniversite zamanında da ailenle görüşerek kendine yurtdışına üniversite eğitimi ayarlayabilirsin. Bunların hiçbiri vizeyle ilgili değil. Vize bir amaç değil araçtır, sen başarılı biri olup iyi okullara kabul alırsan vize tamamıyla bir evrak işidir.

   Başarılar dilerim 🙂

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.