Görkemli günler! Bugün “Maçka’ya gitmek” isteyenlere yardımcı olacağım ya da üşenip “maçka nasıl gidilir” ? diye aratanlara önerilerim olacak. Bu tarz aramalarda hep standart ansiklopedik bilgiler çıkıyor biliyorum.

Burası Görkemliyollar! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan biri olarak sizlere Maçka’ya ve Maçka Demokrasi Parkı’na nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, genellikle sizi trafikten kaçıracak hızlı ve kolay yollar önereceğim, başlayalım!

Maçka’ya ve Maçka Parkı’na Nasıl Gidebilirim?

Kısa bi not ile başlamak istiyorum 🙂 Maçka ve Maçka Parkı aslında aynı yerde bulunuyor. Bu yüzden yazıdaki tüm tariflerim Maçka semti için de Maçka Demokrasi Parkı için de geçerli.

Öncelikle neredesin? Maçka’ya Avrupa yakasından geliyorsan bence metro seçeneğini düşünmelisin. Anadolu yakasından Maçka Demokrasi Parkı’na gidecekler vapur ve metro alternatiflerini düşünmeli. Şimdi genel hatları çizdiysek detaylara geçelim 🙂

Maçka Nerededir?: Maçka, Taksim, Nişantaşı ve Dolmabahçe arasında kalan bölgede bulunan Şişli’nin eski ve ünlü semtlerinden biri. Yazı içerisindeki haritadan tam konumu görebilirsiniz.

Metro İle Maçka’ya Nasıl Gidilir?

“Maçka’ya hangi metro gidiyor?” deyişlerinizi duyar gibiyim. Aslında Maçka’dan direkt olarak bir metro geçmiyor. Fakat M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosu ile Maçka’ya oldukça kolay bir biçimde ulaşabiliyorsunuz.

İstanbul’un neresinde olursanız olun Maçka’ya ya da Maçka Parkı’na metroyla gitmek için M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna binin ve ister Osmanbey ister Taksim istasyonunda inin.

M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna öteki metrolardan Yenikapı ve Mecidiyeköy’den aktarma yapabilirsiniz. Maçka Demokrasi Parkı aslında hem Taksim Metro’ya hem de Osmanbey Metro’ya eşit mesafede bulunuyor. Fakat Osmanbey tarafından bana kalırsa ulaşım biraz daha rahat. Çünkü Taksim’in kalabalığını tahmin edebilirsiniz 🙂 Metrodan inince de boğaza doğru yürüyeceksiniz!

Not: İstanbul Toplu Taşıma & Raylı Sistemler Haritası’nı yazı sonunda paylaşıyorum, metro aktarma seçeneklerini inceleyebilirsiniz!

Metrobüsle Maçka’ya Nasıl Gidilir?

Eğer herhangi bir metrobüs durağına yakınsanız Maçka’ya metrobüsle de ulaşabilirsiniz.

Metrobüs’le Maçka Parkı’na gitmek için Zincirlikuyu ya da Mecidiyeköy’de inin ve M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna aktarma yapın. Sonrasında Osmanbey durağın inip biraz yürürseniz Maçka’ya ulaşacaksınız.

Ayrıntılı Metrobüs Durakları (büyütmek için resim üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Metrobüs Durakları Haritası

Marmaray İle Maçka’ya Nasıl Giderim?

Özellikle uzak noktalardan Maçka’ya giderken marmarayı kullanmanızı özellikle tavsiye ediyorum. Marmaray ile Maçka’ya ya da Maçka Parkı’na gitmek için inmeniz gereken durak Yenikapı!

Yenikapı’dan da M2 Taksim metrosuna geçiş yaparak kolayca Maçka’ya ya da Maçka Parkı’na ulaşabilirsiniz. Osmanbey’de inip biraz yürüyoruz 🙂

Marmaray Durakları Listesi (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

Marmaray Durakları Listesi / Yanlarında Referans Alabileceğiniz İlk ve Son Sefer Saatleri Yazıyor ( sefer saatleri sadece fikir vermesi için )

Vapurla Maçka Demokrasi Parkı’na Nasıl Gidilir?

Bence Maçka Demokrasi Parkı’na gitmenin en en en mantıklı yollarından biri vapur 🙂 Eğer Anadolu yakasından Maçka Parkı’na gidecekseniz, ilk hedef olarak Kadıköy ya da Üsküdar’a gidin. Sonrasında da ilk vapurla Beşiktaş’a geçin!

Beşiktaş’tan da Dolmabahçe yönüne doğru 10-15 dakika yürüdükten sonra Maçka Parkı’na ulaşabileceksiniz.

Teleferik İle Maçka’ya Nasıl Gidilir?

Bu seçenek İstanbul’da çok az yerde var!

Maçka’ya teleferik ile havadan da gidebilirsiniz 🙂 İşin şakası aslında bu teleferik Maçka Parkı’nın üzerinden geçerek Maçka’yı Taşkışla’ya bağlıyor. Sadece bu deneyimi yaşamak için bile binilmesini öneririm 🙂

Maçka, Taşkışla arasında çalışan bu teleferiğin hat kodu da TF1.

Yürüyerek Maçka’ya Nasıl Gidilir?

Maçka’ya ya da Maçka Parkı’na ulaşımın yollarından biri de şüphesi yürümek.

Eğer Taksim, Nişantaşı, Teşvikiye, Dolmabahçe, Harbiye gibi noktalardan birindeyseniz Maçka’ya yürüyerek ortalama 10-15 dakikada ulaşabilirsiniz. Önerilir 🙂

İETT Otobüsleri ile Maçka’ya Gidiş

Maçka’ya pek önermesem de İETT otobüsleri ile gitme şansınız bulunuyor. Bu bölge trafiği ile meşhur olduğundan mümkün oldukça metroları tercih etmek gerek.

Ben şimdi yine de sizler için Maçka’ya ya da Maçka Parkı’na giden otobüsleri listeleyeceğim;

Maçka’ya Giden Otobüsler

  1. Eminönü’nden 26,26A
  2. Kabataş ve Fulya’dan 26B
  3. Beşiktaş ve Mecidiyeköy’den de 30A otobüsleri ile Maçka’ya gidebilirsiniz.

Ayrıca Maçka’ya çok yakın noktadaki Halaskargazi Caddesi üzerinden geçen onlarca otobüs ile de Maçka’ya 10-15 dakikalık yürüme ile ulaşabiliyorsunuz.

Halaskargazi Üzerinden Maçka’ya Giden Otobüsler

  1. Sarıyer’den 25G
  2. Kağıthane ve Çağlayan’dan 46Ç,
  3. Eminönü’den 70FE,70FY,74,74A,66
  4. Ataşehir’den 256
  5. Ortaköy’den DT2
  6. Taksim’den de neredeyse tüm otobüslerle 🙂 Maçka’ya gidebilirsiniz

Maçka’ya Araçla Yol Tarifi

Maçka özel araçla gitmek için doğru yer mi emin değilim 🙂 Fakat Maçka’ya ya da Maçka Parkı’na özel arabanızla gitmek istiyorsanız yol tarifi kısaca önce sahil yolundan Beşiktaş’a ulaşmak ve sonrasında Beşiktaş Stadyumu’nun oradadan yukarı Maçka yönüne sapmak.

Şimdi Maçka’ya ya da Maçka Parkı’na özel araçla yol tarifini haritam üzerinde göstereceğim;

Not: Sağ üst köşedeki büyütme ikonuna tıklayarak telefonunuza indirebilir ve detaylı inceleyebilirsiniz. Maçka’ya bulunduğunuz yerden yol tarifi almak için buraya tıklayın.

Semt Semt Maçka’ya Ulaşım & Öneriler

Semt Semt Toplu Taşıma İle Tarif! / Burgazada Gezimden

Üsküdar ve Kadıköy’den Maçka’ya Nasıl Gidilir?

Üsküdar ya da Kadıköy’den Maçka’ya ya da Maçka Parkı’na gidecekseniz önerim vapurla Beşiktaş’a geçmek olacak.

Beşiktaş’tan da ister yürüyerek ister 30A otobüsü ile Maçka’ya ulaşabilirsiniz

Ümraniye ve Sancaktepe’den Maçka’ya Nasıl Giderim?

Ümraniye tarafından Maçka’ya gidecekler M5 Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe metrosunu kullanarak Üsküdar merkeze kadar ulaşabilir.

Üsküdar’dan da yukarıdaki başlıktaki gibi vapur + otobüs yapılarak Maçka’ya ulaşım mümkün.

Beşiktaş’tan Maçka’ya Nasıl Gidilir?

Beşiktaş Maçka ve Maçka Parkı’na oldukça yakın bir konumda bulunduğundan dolayı enerjiniz varsa ilk önerim yürümeniz olur 🙂

Ama yürüme günümde değilim diyenler 30A otobüsüne binerek Beşiktaş’tan Maçka’ya ulaşabilir.

Ayrıntılı İstanbul Raylı Sistemler & Metro Haritası (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Toplu Taşıma ve Metro Haritası @İBB

Mecidiyeköy ve Taksim’den Maçka’ya Nasıl Gidilir?

Mecidiyeköy’den Maçka’ya giderken yine 30A otobüsüne binebilirsiniz. Bu otobüs ring şeklinde Beşiktaş-Mecidiyeköy-Maçka hattında çalışıyor.

Taksim’de Maçka’ya yürüyecekler tabana kuvvet 🙂 Ya da yukarıda otobüs önerilerim de var.

Eminönü ve Fatih’ten Maçka’ya Nasıl Gidilir?

Eminönü ve Fatih tarafından Maçka’ya gitmenin en hızlı yolu İstanbul Üniversitesi metro duraklarından birine gidip oradan M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna binmek.

M2 metrosundan da Osmanbey’de inerseniz Maçka’ya çok yaklaşmış oluyorsunuz… Kısa bir yürüme ile Maçka!

Maltepe, Kartal, Pendik’ten Maçka’ya Nasıl Gidilir?

Anadolu yakası sahil ilçelerinden Maçka Demokrasi Parkı’na ya da Maçka’ya gidecekler ilk seçenek olarak Marmaray’ı düşünebilir.

Marmaray’dan Yenikapı’da inerseniz M2 metrosu ile Maçka’ya ulaşabilirsiniz. Detaylar yukarıda Marmaray bölümünde.

Şirinevler, Sefaköy, Avcılar, Beylikdüzü ve Bakırköy’den Maçka’ya Nasıl Gidilir?

Şirinevler, Sefaköy, Avcılar, Beylikdüzü ve Bakırköy ilçelerden Maçka’ya gitmek için en mantılı yol metrobüse binmek.

Metrobüs’ten Mecidiyeköy’de inmeli ve M2 metrosuna geçmelisiniz. Sonrasında Osmanbey’de inip biraz yürürseniz tamamdır 🙂

Levent, Kağıthane, Fatih ve Yenikapı’dan Maçka’ya Nasıl Gidilir?

Levent, Kağıthane, Fatih ve Yenikapı zaten M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosu üzerinde yer aldığı için direkt en yakın istasyondan M2 metrosuna binin ve Osmanbey’de inin!

İTÜ Maçka Kampüsü ve İTÜ Taşkışla’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Maçka Kampüsü’ne gitmek için de bu yazıdaki tüm tariflere uygun şekilde ilerlyebilirsiniz. Bence Beşiktaş’tan 30A ya binmek de mantıklı olur.

İTÜ Taşkışla’ya gidecekseniz da gitmeniz gereken yer Taksim! Taksim’den de yürüyerek İTÜ Taşkışla Mimarlık Fakültesi’ne gidebilirsiniz.

Nişantaşı’ndan Maçka’ya Nasıl Gidilir?

Son olarak Nişantaşı’ndan Maçka Demokrasi Parkı’na gidecekler varsa onlara da yardımcı olayım 🙂 Ama cevap basit, yürüyerek 10 dakika da ulaşın!

Maçka’ya Toplu Taşımayla Ulaşımda & Sıkça Sorulanlar

Maçka’ya En Ucuz Ulaşım Yolu Hangisi?: Maçka’ya en uygun ulaşım yolu metro ya da raylı sistemlerle ulaşmak olacaktır. Bir tam akbil ya da gerekliyse 1-2 aktarma ücreti ile uygun şekilde gidebilirsiniz.

Maçka’ya En Hızlı Nasıl Gidilir?: Maçka’ya ulaşımın en hızlı yolu metro + otobüs seçeneklerini kullanmak olur.

Maçka’ya Gitmek Ne Kadar Sürer?: Maçka’ya ulaşım bulunduğunuz yere göre değişmekle beraber ortalama 20dk ile 1.5 saat aralığında sürecektir.

Bu şekilde Maçka’ya ve Maçka Parkı’na nasıl gidileceğini anlattığım yazım bitiyor. Eğer özel bir noktadan Maçka’ya nasıl gidileceğini merak ediyorsanız lütfen aşağıdaki yorum bölümünden bana sorun 🙂 size özel hemen yanıtlıyorum, herkese sevgiler ?

Bu Yazıları da Okumalısınız

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.