Norveç, Norveç, Norveç… Normalde uzun bir açıklama yaparım ama bu ülkenin adı geçince direkt konu paraya çıkmıyor mu? Ben de bugün paradan konuşacağım yani Norveç’ten Türkiye’ye nasıl para gönderilebileceğinden!

Ben de bir yıl Avrupa’da yaşamış biri olarak bu para transfer prosedürlerinden çekmiş biriyim. Ama şimdi yardımcı olacak bir yazı geliyor. Sizlere Norveç’ten Türkiye’ye en hızlı, uygun fiyatlı ve aynı zamanda güvenli yolla Türkiye’ye nasıl para yollanacağını anlatacağım.

Norveç’ten Türkiye’ye Nasıl Para Yollanır?

Öncelikle bunu belki biliyorsunuzdur ama Norveç Kronu neredeyse bir kripto para! En son Alesund’a gidişimde hiç nakit Norveç Kronu kullanmamıştım. Çünkü herşey temassız ödeme ve online olarak yapıldığından nakitsiz “cashless” bir ortamı Norveç’te deneyimleyebiliyorsunuz.

Bu da demektir ki Norveç’ten Türkiye’ye para göndermek de öyle zor olmasa gerek, çünkü herşeyin elektronik bir yöntemi var!

Yıllar Sonra Yeniden Norveç’teyim 🙂 Alesund ve Norveç Fiyortları

1. Norveç’ten Türkiye’ye Banka Havalesi (Swift Yapmak)

Norveç’ten Türkyiye’ye para gönderecekseniz bunun akla gelen ilk yolu tabii ki Norveç’ten Türkiye’ye banka havalesi yapmak olacaktır. Bu banka havalesi Norveç Kronu, Euro gibi para birimleri üzerinden gerçekleşeceği için buna bankacılar swift yapmak demişler 🙂

Swift dediğimiz aslında bildiğimiz havalenin döviz üzerinden olanı. Swift yapmanın en büyük farkı, paranın ulaşma süresi 1-3 iş günü içinde tamamlanıyor. Bunun çeşitli güvenlik v.b gibi sebepleri olabilir. Ayrıca swift ücretleri de Norveç bankalarında biraz pahalıya gelebilir. Ortalama olarak 20-40 euro arasında bir gönderim ücreti ödemeniz gerekecektir.

Ayrıca swift işlemi yaparken alıcının IBAN’ının yanı sıra bir de swift koduna ihtiyacınız var. Buna Norveç’te BIC deniyor olabilir. Bu kod tamamen alıcının hesabının bulunduğu ülke ve bankaya göre şekilleniyor. Şimdi sizlere Türkiye’deki bazı bankaların swift kodlarını paylaşayım;

Türkiye’deki Bankaların Swift Kodları

Ziraat Bankası: TCZBTR2A ,Vakıfbank: TVBATR2A, Halkbank: TRHBTR2A, Akbank: AKBKTRIS, İş Bankası: ISBKTRIS, Yapı Kredi: YAPITRISXXX, Denizbank: DENITRIS, Garanti BBVA: TGBATRIS, QNB Finansbank: FNNBTRIS, ING: INGBTRIS

2. Online Para Transfer Firmalarını Kullanmak

Bir diğer seçeneğe geçelim şimdi de! Hayatınızın bir yerinde illaki karşılaşmış olacağınız bu online para transfer firmaları ile de Norveç’ten Türkiye’ye para transferi yapmanın mümkün. Bu firmaların en önemli özelliği internetten hızlıca işlem yapabilmeleri ve bankalara göre daha düşük fiyatlar sunabilmeleri.

Online para transfer firmalarından gönderim yaparken iyi bir firma seçmek oldukça önemli. Çünkü genelde sistem şöyle işliyor; ilk olarak bu firmalara üye olup hesap açıyorsunuz, sonra paranızı buraya yatırıp alıcı bilgilerini giriyorsunuz, en sonunda da onlar sizin için parayı alıcıya transfer ediyor. Şimdi sizlere bazı online para gönderme firmalarından bahsedeyim;

Western Union

Western Union hepinizin yakından tanıdığı bir firma. Türkiye’deki bankalarla da bazı anlaşmaları bulunduğu için tercih edebilirsiniz. Genellikle gönderim ücretleri biraz daha pahalı olabiliyor ancak ortalama 10-40 euro arasında değişecektir.

Transfer Wise ( Wise )

Bu alanda faaliyeti olan bir diğer gönderim firması da Wise. Yine anlık olarak transfer yapıyorlar ve ücretleri biraz daha makul olduğu için tercih edilebiliyor.

Transfer Go, Money Gram

Bu iki firma konusunda bi tecrübem olmadı ancak yine internette para gönderimi konusunda adı geçen firmalar.

ParaGönder.com ve PTT (UPT) Servisi

Bu iki site sırasıyla İş Bankası ve PTT’nin kurduğu elektronik ortamda para gönderim siteleri. Arkalarında bilinen firmalar olduğu için güvenlik konusunda kafaları biraz daha rahat ettirebilir.

Oslo Opera Binası Üzerinden Oslo Şehir Silüeti ve Norveç Manzarası

4. Kripto Para İle Norveç’ten Türkiye’ye Para Transferi

Norveç Kronu zaten neredeyse bir kripto para olmuş dedim 🙂 Yani Norveç’ten Türkiye’ye paranızı kripto para ile de gönderebilirsiniz. Bu işlem anında gerçekleşecek, hatta otomatik olarak paranız her yerde!

Ayrıca bu işlem için bir para ödemeniz gerekmeme ihtimali de var. Ancak en önemli konu güvenlik! AB, Norveç ve TC yasalarına uygun şekilde işlem yapmanızı güvenilir firmalar kullanmanızı öneririm. Gönderim sonrasında ülkeler çeşitli vergiler de alabilir.

5. Norveç’ten Türkiye’ye Seyahat Ederken Para Taşımak

Eğer zaten Türkiye’ye planlanmış bir geziniz varsa Norveç’ten Türkiye’ye giderken nakit para da taşıyabilirsiniz. Bu sayede ücretsiz bir para transferi yapmış olacaksınız. Ancak böyle bir durumda euro kullanmanızı öneririm. Çünkü Norveç Kronu’nu Türkiye’de bozdurmanız biraz zor olabilir.

Bu şekilde seyahatle taşınan paralarda maksimum 10.000 euro limiti olduğunu da hatırlatayım. Bunun üzerindeki tutarlar için gümrük polislerine bildirim yapmanız ve paranın kaynağını açıklamanız gerekecektir.

Norveç’ten Türkiye’ye Para Gönderme Ücretleri Ne Kadar?

Norveç’ten Swift Ücretleri : Norveç’te bankacılık ücretleri yüksek; ortalama 20-40 euro aralığında bir swift ücreti ödemeye hazır olun.

Kripto Para ile Transfer Ücreti: Kripto para ile Norveç’ten Türkiye’ye ücretsiz olarak para transferi yapabileceğiniz gibi %1-2 komisyon da ödemeniz gerekebilir. Ayrıca soğuk cüzdan seçeneği de var. Ama yasalara dikkat!

Online Para Transfer Firmalarının Ücretleri: Para transfer firmaları Norveç için daha uygun bir seçenek sunacaktır. Ortalama 10-40 euro arasında bir ücretle para transferinizi anında gerçekleştirebilirler.

Nakit Para Taşıma Ücreti: Bu tabii ki ücretsiz bir yol.

En Ucuz, Hızlı ve Güvenli Yol Hangisi?

Norveç’ten Türkiye’ye para gönderecekseniz hangi yolu seçeceğiniz size kalmış ama ben kısaca şöyle toparlayabilirim; bu para transferindeki en hızlı ve ucuz yollar genelde internetten elektronik olarak yapılan transferlerde oluyor.

Ancak size en güvenlisi lazımsa, paşa paşa 2-3 gün bekleyin ve resmi bankalar arasındaki swift işlemi ile paranız hesabınıza yatsın.

Türkiye’den Norveç’e Nasıl Para Gönderebilirim?

Burada anlattığım para gönderim metotlarının hepsini tam tersi olarak da uygulayabilirsiniz. Yani tüm seçenekler için Norveç’e de para gönderimi geçerlidir. Banka swift ücretleri Türkiye’de nispeten daha uygun bile olabilir. Türkiye’den yurtdışına para gönderme hakkında ayrı bir yazım da bulunuyor!

Tıklayın ve Görkemli Dünya’yı Benimle Keşfedin!

Sıkça Sorulanlar & Merak Edilenler

Norveç’ten Gelen Para Nasıl Çekilir, Kesinti Var mı?

Eğer para size bir swift işlemi ile ulaşıyorsa bankanız sizden küçük bir kesinti yapabilir. Bu konuda bankanızın ücret sayfasına bir bakın. Bunun dışında parayı çekmek için özel bir prosedür gerekmiyor.

Norveç Kronu Hesabından TL Hesabına Para Gönderebilir miyim?

Direkt olarak NOK ile TRY arasında işlem yapılabiliyor çünkü sistemler otomatik olarak çeviri yapabilir. Ama kaybım en az olsun derseniz euro üzerinden işlem yapabilirsiniz.

Norveç’ten Türkiye’ye Para Göndermek Kaç Gün Sürer, Neler Gerekli ?

Norveç – Türkiye arasındaki para gönderim işlemleri ortalama 1-3 iş günü sürüyor. Alıcının IBAN numarası, isim ve swift kodu bilgileri oldukça önemli.

Bu şekilde Norveç’ten Türkiye’ye para transferi konusunu anlatmış bulunuyorum. Genel olarak yurtdışından ibana para gönderimini şuradan inceleyebilirsiniz. Eğer sorularınız varsa lütfen sorun 🙂 Burada yazanlar bilgilendirme içindir yani işlem yaparken sorumluluk sizde resmi kaynaklardan da araştırın. Sitedeki gezi yazılarıma da bakmadan çıkmayın derim, herkese sevgiler!

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.