Herkese Görkemli günler! Bugün sizlere online araç kiralamanın püf noktalarından bahsedeceğim. Ben de Dubai’den Bakü’ye, San Francisco’dan Antalya’ya dünyanın birçok yerinde birebir araç kiraladım ve tecrübe ettim, şimdi sizler için bu tecrübelerimle konunun inceliklerini anlatmaya başlıyorum 🙂

Araç kiralama öncelikle özellikle büyük şehirlerde bir ihtiyaç haline geldi. Gelişen teknolojiyle birlikte araç kiralama işlemleri de artık çok kolay bir şekilde online yapılabiliyor. Bu noktada araç kiralama hizmeti hakkında bilgi sahibi olmak ve en uygun aracı en doğru şekilde kiralamak oldukça önemli bir nokta, aman dikkat! Peki 2022 araç kiralama fiyatları ne kadar, en kolay şekilde nasıl online araç kiralayabiliriz, nelere dikkat etmeliyiz?

Araç Kiralama Türleri Nelerdir?

İlk önce araç kiralama türlerinden kısaca bahsedelim. Genellikle günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak kiralamalar yapılıyor. Özellikle günlük ve haftalık yapılan araç kiralamaları kısa süreli tatiller, iş seyahatleri ve acil ulaşım gibi sebepler için oldukça makul. Uzun dönem araç kiralama ise daha çok küçük işletme sahipleri ya da benim gibi uzun süre gezmeyi düşünenler 🙂 tarafından tercih edilir bence. Bu noktada tabi araç kiralama fiyatları kiralama işleminin yapılacağı mevsime, aracın kiralandığı dönemin resmi tatillere denk gelip gelmediğine göre de değişiklik gösterebiliyor.

Şimdi adım adım online araç kiralama nasıl yaparız onu detaylandıralım;

Ben Yurtdışına Araba Kiraladım 🙂 Yabancı Plakalı Bir Araç Kullanmak Harika Bir Duygu / Abu Dhabi, BAE

Online Araç Kiralama İşlemi Nasıl Yapılıyor?

  • Aracınızı kiralamayı düşündüğünüz karşılaştırma sitesinde araç kiralama anasayfaya gelin.
  • Aracınızı nereden ve hangi gün kiralayacağınızı, nerede ve hangi gün teslim edeceğinizi işaretleyin.
  • Bu işaretlemeleri yaptıktan sonra araçları sıralayarak bütçenize en uygun araç seçeneklerini ve farklı araç sınıflarına göre değişen ücretleri görebilirsiniz.
  • Detaylı bilgileri inceleyerek aracın depozito ücretlerini ve ehliyet yaş sınırlamasıyla ilgili bilgileri karşılaştırabilir hem bütçenize hem de ihtiyaçlarınıza uygun bir aracı seçerek ödeme adımına geçebilirsiniz.
  • Ödeme sayfasında sizden istenen bilgileri girerek kiralama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İlk olarak araç kiralayacaksanız, dikkat etmeniz gereken en önemli kısım, doğru bir karşılaştırma sitesinden yararlanmak. Çünkü ancak bu şekilde size en uygun aracı bulabiliyorsunuz. Tabi bu noktada ihtiyacınıza göre bir araç seçimi yapmanız da önemli. Mesela Dubai’ye gidiyorsanız benim gibi Mustang kiralayın 🙂 Şaka şaka…

Örneğin uzun yola gidecekseniz ve hava sıcaksa klimalı bir araç tercih etmek gerekli, tabi klimasız bir araç kalmadı 🙂 ama anlaşılsın diye örnek veriyorum siz çaktırmayın… Günübirlik araç kiralıyorsanız ya da mevsim kışsa aracın klimasının özellikleri pek de önem arz etmeyecektir. Bir de yakıt türü araç kiralarken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri. Artık elektrikli seçenekler bile var!

Günübirlik araç kiralayacaksanız aracınızı teslim alacağınız ve teslim edeceğiniz noktaların size uzak olmaması da dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta. Eğer ehliyetiniz yeniyse firmaların ehliyet prosedürlerini de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Çünkü bazı firmalar araçlarını minimum 2 yıllık ehliyeti olan kişilere kiralıyor. Seçeceğiniz araca karar verdikten sonra sözleşme detaylarını ve sigorta ile ilgili maddeleri dikkatlice okumanız da çok önemli.

Dikkat etmeniz gerekenler aracı kiraladıktan sonra da bitmiyor. Şöyle ki kiraladığınız aracın koltuğuna ilk oturduğunuz an aracın herhangi bir hasarının olup olmadığına da bakmanız gerekiyor. Çünkü araç kiralama firması aracı teslim etme anınızda bu hasarların sizden kaynaklı olduğunu söyleyerek sizden ek ücret talep edebilir. Ben mesela Azerbaycan’da araç kiraladığımda video ile aracın çevresini çekmiştim görevli yanımdayken 🙂

Konuyla ilgili bizim gibi gençlerin en çok merak ettiği konulardan biri de şüphesiz araç kiralamada yaş sınırının olup olmadığı!

Temsili Araç Kiralama 🙂 En Uygun Fiyata Anahtarınızı Böyle Alın Derim!

Araç Kiralamada Yaş Sınırı Var mı?

Araç kiralamada yaş sınırları araç sınıflarına göre değişiklik gösterebiliyor. Şöyle ki kabaca ekonomik araç kiralamak için 21 yaşında, orta ve üst sınıf araç kiralamak için minimum 25 yaşında, lüks araç kiralamak içinse 28 yaşından büyük olmak gerekli. Bazı firmalar 19 yaşındaki bir kişiye bir yıllık ehliyeti olması durumunda Genç Sürücü ücreti ödemeleri koşuluyla araç da kiralayabiliyor tabi.

Araç Kiralama Depozito Ücreti ne Kadar?

Şimdi gelelim depozito konusuna!

Depozito, araç kiralayan kişinin araca verebileceği hasar ya da kural ihlali yapması durumunda ödenecek ceza tutarı düşünülerek kiralama işlemi öncesinde alınan tutar olarak düşünülebilir. Depozito aracın sınıfına göre farklılık gösteriyor haliyle. 2022 yılında araç kiralama firmaları araç sınıfına göre 500 TL ile 5.000 TL arasında depozito talep edebiliyor. Araç hasarsız şekilde teslim edilirse depozitonun geri iadesi 10 ila 20 iş gün arasında gerçekleşiyor. Hatta çoğu zaman provizyon alınıyor, ancak özellikle yurtdışında kiralıyorsanız ülkenin trafik kurallarına da çok dikkat edin derim.

Kiralanan Araç Nasıl Teslim Alınır – Teslim Edilir?

Araç kiralarken aracınızı teslim alacağınız noktayı giriyorsunuz zaten. Örneğin bu nokta bir havalimanı olacaksa havalimanında yer alan araç kiralama firmalarının ofislerinden yetkililerle görüşerek aracınızı alabilirsiniz. Yine aynı şekilde araç havaalanında teslim edilecekse firmanın ofisindeki yetkililerle görüşülerek aracın anahtarı teslim edilebilir. Şehir merkezinden kiralama yapılacaksa da araç firmanın şehir merkezindeki ofislerinden alınıp bu ofislere teslim edilebilir. Araç örneğin Milas Havalimanı’ndan kiralanıp İstanbul şehir merkezinde teslim edilecekse aradaki mesafeye göre hesaplanan drop ücretinin de  ödenmesi gerekiyor.

Araç Kiralama İşlemi İçin Hangi Belgeler Gerekiyor?

Eğer T.C. vatandaşıysanız ehliyet ve nüfus cüzdanınızın yanınızda olması yeterli. T.C. vatandaşı değilseniz de araç kiralamak için pasaportunuz da yanınızda olmalı. Bunun dışında ekstra bir belgeye gerek yok, ancak depozito için bir kredi kartı da bulundurmanız gerek!

Yurtdışında Araç Kullandığım Dubai’den / Dubai Marina Manzaramız

Araç Kiralama Fiyatları Hakkında Genel Bilgiler (2022)

Şimdi gelelim fasulyenin faydalarına 🙂 “Görkem online araç kiralamada fiyatlar nedir?”

Ülkemizde net bir fiyat vermek çok zor ancak ben sizler için güncel olarak 2022 araç kiralama fiyatlarını ortalama olarak söyleyeceğim, tabi bu fiyatlar araç kiraladığınız segmente göre de değişiklik gösteriyor.

İstanbul günlük araç kiralama fiyatları :İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Fiat Egea’nın günlük kiralama fiyatı 365 TL’den, Peugeot 3008 veya benzeri modellerin günlük kiralama fiyatı 926 TL’den başlıyor. (Ortalama günlük 20-50 euro)

Ankara günlük araç kiralama fiyatları :Esenboğa Havalimanı’ndan araç kiralama yapmak isterseniz günlük kiralama ücreti 450 TL’den başlıyor. Ekonomik kiralık araçlar arasında yer alan Kia Picanto’yu, Esenboğa Havalimanı’ndan 442 TL’ye, Manuel bir Opel Corsa’yı günlük 450 TL’ye kiralayabilirsiniz. (Ortalama günlük 20-30 euro)

İzmir araç kiralama fiyatları :İzmir ekonomik kiralık araç seçeneklerine bakınca Peugeot 208’in günlük 402 TL’ye, orta sınıf Renault Taliant’ın ise 569 TL’ye kiralandığını görebilirsiniz. (Ortalama günlük 20-30 euro)

Eskişehir araç kiralama fiyatları :Eskişehir Merkez’den araç kiralama yapmak isterseniz Fiat Egea günlük kiralama ücreti 504 TL. Daha konforlu bir araca ihtiyaç duyarsanız Audi A3 günlük kiralama ücreti Eskişehir’de 1.076 TL’den başlıyor. (Ortalama günlük 20-50 euro)

Not: Araç kiralama fiyatları Enuygun.com’dan Ağustos 2022 tarihinde bakılarak yazılmıştır.

Bu şekilde online araç nasıl kiralanacağını ve işin inceliklerini anlattığım yazımı bitiriyorum. Eğer merak ettikleriniz olursa lütfen çekinmeden alttaki yorum bölümünden bana yazın 🙂 Hepsini keyifle okuyup yanıtlıyorum, herkese sevgi dolu günler!

Bu Yazıları da Okumalısınız

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.