Görkemli günler! Bugün sizlere 2020 yılı için güncel olarak pasaport harçlarından söz edeceğim. Maalesef ki dünyanın en pahalı pasaportlarından birini kullanıyoruz ve pasaport çıkarmanın ne kadar olduğu bile muamma olan bir konu. 

Dünya çapında 50’den fazla ülkedeki tecrübelerim ile beraber sizlere 2020 için net ve güncel olarak pasaport harç bedeli ve pasaport cüzdan bedelini anlatacağım.

Harç Bedeli Nedir?

Kısaca pasaport ücretidir, yani devlet böyle bir isim vermiş 🙂 Pasaport vergisi diyebilirsiniz!

Aslında çoğu ülkede but tarz bir pasaport ücreti bulunmuyor, fakat ülkemizde uzun yıllardır pasapart harç ücreti ödemek zorundayız. Şimdi detaylara geçelim 🙂

İşte Bahsi Geçen Pasaport 🙂 İşte Benim Gibi O Kadar Çok Gezin ki Yazıları Silinsin 🙂

Güncel Fiyatı Ne?

2020 yılı içerisinde pasaport çıkarmak istiyorsanız toplamda en az 368.30 lira vermeniz gerekiyor. Eğer 10 yıllık bir pasaportunuz olsun istiyorsanız da pasaport ücreti 865.90 lira olarak belirlenmiş. Aşağıdaki tablodan detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

2020 Pasaport Harç Bedelleri

Süre Harç Bedeli Defter Bedeli Toplam Pasaport Ücreti
6 Aylık 208,30 TL 160,00 TL 368,30 TL
1 Yıllık 304,40 TL 160,00 TL 464,40 TL
2 Yıllık 497,00 TL 160,00 TL 657,00 TL
3 Yıllık 705,90 TL 160,00 TL 865,90 TL
4-10 Yıllık 994,80 TL 160,00 TL 1154,80 TL

Nereye Yatırılır?

Pasaport harç bedelli neredeyse tüm bankalardan yatırılabiliyor. Yalnızca pasaport ücreti yatırmak istiyorum diyip, kendi TC numaranızı söyleyip yatırabiliyorsunuz. Bu aşamada size ödediğinize dair dekont da veriliyor fakat 2020 yılı için artık bunun çok önemi kalmadı 🙂 Çünkü sistemden görünebiliyor.

Ayrıca bazı bankalarda kredi kartı ile de ödeme seçeneğiniz bulunuyor, ben size şöyle resmi linki bırakayım buradan anlaşmalı bankaları ve detayları öğrenebilirsiniz.

Pasaport Başvuru Sırasındaki Harç Ödeme Dekontum

Defter Ücreti Ne Kadar?

Pasaport toplamda 2 ücretten oluşuyor; pasaport harç bedeli ve defter bedeli. Harç bedelini geçerlilik süresi için verirken defter bedeli de o somut cüzdanın ücreti.

2020’de açıklanan defter ücreti 160 lira şeklinde. 

Harç Bedeli Ödemeden Pasaport

Evet alınabilir 🙂 Bunun temelde iki yolu var;

Birincisi eğer 25 yaşının altında ve öğrencisyseniz harçsız öğrenci pasaportu alabilirsiniz. Sadece cüzdan bedeli ödemeniz yeterli oluyor. Eğer alabilir miyim diye merak ediyorsanız şu yazımı inceleyin.

İkincisi de yeşil pasaport! Yeşil pasaport alacaklar da harç ücretinden muaf, sadece defter bedeli ödüyor ve 5 yıllık pasaport alıyorsunuz. Yeşil pasaport alabilir miyim diyenler için yazım da burada.

Görkemliyollar’da Pasaport Harçlarını 2020 İçin Güncel Olarak Paylaşıyorum / Ayrıca Güncellenirse Hemen Ekliyorum!

Zamlanacak Mı?

En çok merak edilen konu bu. Ülkemizde pasaport ücretleri maalesef ki her yıl zamlanıyor. Bu zam artık sürpriz değil çünkü yıllık enflasyon rakamlarına göre her sene sonunda artırılıyor.

Eğer pasaport alacaksanız yıl sonunu kaçırmamanızı tavsiye ederim 🙂 Eğer yıl içerisinde bir fiyat güncellemesi olursa burada sizler için güncelliyorum yazımı.

Nasıl Başvururum?

Son olarak pasaport ücretlerini öğrendikten sonra bir de başvuru aşaması var. Pasaport başvurusu 2020 yılında artık çok kolay. Nüfus müdürlüğünün şu sayfasından randevu alıp birkaç basit evrağı götürdükten sonra pasaportunuza kavuşuyorsunuz.

Bu şekilde yazımı bitiriyorum 🙂 2020 için güncel pasaport harç bedellerini anlatmış oldum. Eğer sorularınız varsa aşağıdaki yorum bölümünnden bekliyorum, keyifle hepsini yanıtlıyorum, sevgiler!

Yazının Devamı: Yurtdışı Çıkış Harç Pulu Ne Kadar?

İlginizi Çekebilir: Çift Pasaport Nedir Nasıl Alınır?

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir