Görkemli günler ! Bugün “pasaportsuz yurtdışına çıkmak“tan söz edeceğim. Aslında pasaport yurtdışına gitmek için bir gereklilik, fakat bazı istisnalar ile sadece kimlikle de yurtdışına gidilebiliyor.

Tabi vize yok, pasaport yok hadi direkt gidelim değil 🙂 50’den fazla ülkedeki tecrübelerimle beraber sizlere pasaportsuz yurtdışı gezisinin nasıl olacağını ve dikkat etmeniz gerekenleri anlatacağım, başlayalım !

Pasaportsuz Seyahat Edebileceğiniz Ukrayna’dan / Karadeniz Sahilleri, Odessa

Hangi Ülkelere Gidilebilir ?

Öncelikle pasaportsuz gidilebilen ülkeleri kısaca sıralayalım, zaten çok uzun sürmeyecek 🙂 Gürcistan, Ukrayna, Moldova ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti. Bu dört ülkeye yalnızca Türkiye Cumhuriyeti kimliğimiz yani nüfus cüzdanımızla gidebiliyoruz.

Bu ülkelerin dışında bir yere gideceksek pasaportun şart olduğunu tekrar hatırlatayım.

Moldova listeye 2019 yılında eklenmiştir.

Odessa Sokakları / Pasaportsuz Ukrayna Gezimden

Kimliğim Nasıl Olmalı ?

Nüfus cüzdanı dedim ama ağız alışkanlığı 🙂 Bu çipli yep yeni bir kimlik olmalı. Yani kredi kartı kartı boyutunda olanlardan söz ediyorum. Eğer bu kimliklerden sahipseniz içinde zaten bilgileriniz ve parmak iziniz olduğundan pasaporta gerek kalmayabiliyor.

Eski tarz herhangi bir kimlikle yurtdışına gidemiyorsunuz.

Odessa’da Kış / Ukrayna Gezimden

Kimlikle Giderken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Bundan önceki yazıklarım sadece genel bir tanıtımdı. Şimdi kimlikle yurtdışına çıkarken dikkat edilmesi gerekenler var. Bu ülkeler sizden vize, pasaport istemiyor diye elinizi kolunuzu sallayıp gireceğinizi sanmayın.

Öncelikle rutin olarak yurtdışına giderken gerekli belgeler yazımı bir okumadan sakın çıkmayın yurtdışına, bu yazıyı sıkça güncelliyorum.

Ardından pasaportsuz yurtdışına giderken, kalacağınız otel rezervasyonunuzun, gidiş-dönüş uçak biletinizin ve orada kalacağınız gün başına yeterli olacak bir nakit parayı yanınızda bulundurduğunuzdan emin olun. Bu belgelerin tercihen çıktıları o an yanınızda bulunsun. 2020 ye geldiğimiz günlerde bu nereye giderseniz gidin gerekli ! Eğer bu belgeler yanınızda olmazsa ülkeye alınmama ihtimaliniz çok yüksek.

Kıbrıs’a da Kimlikle Gidilebiliyor / Girne Limanı

Seyahat Sağlık Sigortası Gerekir mi ?

Bir diğer gerekli belge konusu da seyahat sağlık sigortası. Bahsettiğim ülkeler direkt olarak seyahat sağlık sigortası isteğinden söz etmiyor. Fakat özellikle Ukrayna ve Moldova için ben öneririm.

Buradaki yazımdan detaylı olarak seyahat sağlık sigortası gerekliliği ve alış aşamaları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ukrayna’ya Kimliksiz Gidin ama Operaya Gitmeden Gelmeyin 🙂

Giriş Formu Nasıl Dolduracağım ?

Kimlikle yurtdışına giderken bir de giriş formu konusu var. Bu özellikle Ukrayna için geçerli. Ukrayna’ya giderken uçaktan indiğinizde ya da sınırdan geçerken size bu form veriliyor ve basitçe geliş amacınızı, kalacağınız yeri vs yazıyorsunuz.

Bu formu dikkatli biçimde doldurmak çok önemli. Ne kadar iyi doldurursanız görevli de o kadar soru sormaz size 🙂

Kişinev Sokakları / Birileri Birşey mi Yazmış 🙂

Pasaportla mı Giriş Yapmalıyım ?

E Görkem benim hali hazırda pasaportum var, onu mu kullansam?” Bence kullanabilirsiniz 🙂 Hatta ben kullandım.

Neden mi ? Giriş formu gibi ekstra belgeler pasaportla girişte gerekmiyor. Özellikle Ukrayna için ben pasaportunu varsa onunla girmeyi önerebilirim, KKTC için ise kimliği… Çünkü KKTC siyasi statüsü hala batı dünyasında tartışmalı olduğu için pasaportunuzdaki damgası az bir ihtimal de olsa sorun çıkarabilir, riske atmaya değmez.

Kimlikle Gidilebilen Diğer Bir Ülkeden / Kişinev, Moldova

Yurtdışı Çıkış Harç Pulu Gerekli mi ?

Son olarak yurtdışı çıkış harç pulu gerekliliği var. Gereklilik diyorum çünkü KKTC dışındaki ülkelere giderken harç pulu almanız zorunlu. Kimlikle gidiyor bile olsanız sonuç değişmez, alacaksınız 🙂

KKTC’ye olan gezilerde ise harç pulu almanız gerekmiyor. Yurtdışı harç pulu 2020 yılında fiyatı ve değişen kanunları ile gündemde, bu yazımdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu şekilde pasaportsuz yurtdışına çıkma konulu yazımı bitiriyorum. Yorum bölümünden bana ayrıntılı olarak sorularınızı yöneltebilirsiniz, hepsini kısa sürede yanıtlıyorum 🙂 Yurtdışına çıkmak için gerekli belgeleri genel olarak anlattığım kapsamlı yazım da buradadır, onu incelemeden olmaz, sevgiyle kalın !

Yazının Devamı: Pasaport Kontrolünde Ne Sorulur, Nasıl Kolay Geçilir ?

İlginizi Çekebilir: Ukrayna’ya Girişte Gerekli Belgeler Neler?

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir