Görkemli günler! Bugün “Pendik’e gitmek” konusundan bahsedeceğim ya da üşenip arattığımız şekliyle “pendik nasıl gidilir” ? Böyle aratınca karşımıza hep standart ansiklopedik tarzda siteler çıkıyor.

Şimdi tüm bildiklerinizi unutun! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan biri olarak sıklıkla gidip geldiğim Pendik’e nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, hem de en hızlı ve rahat yolla gitmekten bahsediyorum.

Pendik’e Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle neredesin? Eğer Avrupa yakasından geliyorsan Metrobüs ya da Marmaray seçeneklerine yoğunlaşmalısın. Evin iskeleye yakınsa Vapurla da gitmeyi düşünebilirsin.

Anadolu yakasından Pendik’e gidiyorsan direkt olarak Metro ya da Marmaray’a ulaşmayı dene. Evin hangisine yakınsa ilk olarak onu tercih et derim! Şimdi genel hatlarıyla ulaşım yolunu seçtiysen kendine uygun kısma gel ve Pendik’e ulaş 🙂

Pendik’e Kadar Gidebileceğiniz M4 Kadıköy-Kartal-Pendik Metrosu

Metro İle Pendik’e Nasıl Gidilir?

Çok beklediler ama Pendikliler metroya kavuştu 🙂 Bir süre Kadıköy-Kartal arasında işleyen M4 metrosu günümüzde Pendik hatta Tavşantepe’ye kadar gidiyor.

Nereden gelecek olursan ol kendini İstanbul’un herhangi bir raylı sistemine atarsan direkt olarak M4 metrosuna ulaşmaya çalış. M4 Kadıköy-Pendik Metrosu’na Metrobüsten Uzunçayır, Marmaray’dan da Ayrılıkçeşme İstasyonu’ndan aktarma yapabilirsin.

Metro’nun direkt olarak Pendik durağında ineceksiniz. Bu durak “Pendik Köprüsü” dediğimiz oto sanayinin olduğu biraz yukarı E-5 tarafında bırakıyor sizi. Buradan isterseniz Pendik merkeze ve yürüyebilir ya da köprü üzerinden herhangi bir otobüse binerek 2-3 durakta sahil tarafına ulaşabilirsiniz.

Marmaray İle Pendik’e Nasıl Giderim?

Eğer işiniz Pendik merkez ya da Pendik sahildeyse kesinlikle Marmaray’ı tercih et!

Marmaray neredeyse bütün İstanbul’u geçiyor 🙂 Halkalı’dan, Florya, Bakırköy, Zeytinburnu, Üsküdar, Kadıköy, Maltepe, Kartal… İşte bu ilçelerin hepsinden Pendik’e giderken kendini en yakın Marmaray istasyonuna at derim. Direkt olarak Pendik durağında ineceksiniz. Bu Pendik’e ulaşımın en hızlı ve rahat yolu.

Metrobüsle Pendik’e Nasıl Gidilir?

Eğer Avrupa Yakası’nda oturuyorsan ve evin metrobüse yakınsa metrobüsle de Pendik’e gidebilirsin.

Metrobüs’le Pendik’e giderken ineceğiniz durak Uzunçayır! Buradan M4 Kadıköy-Pendik metrosuna direkt aktarma yaparak Pendik’e ulaşabilirsiniz. Ya da daha kolayı Söğütlüçeşme’de inerek Marmaray’a geçip Pendik’e ulaşabilirsiniz.

Yenikapı Marmaray’dan Pendik’e 45 Dakika’da Ulaşabilirsiniz

İETT Otobüsleri İle Pendik’e Gidiş

Anadolu Yakası’nda Üsküdar ve Kadıköy’den sonra otobüslerin kalkış merkezi sanırım Pendik’tir.

Eğer Pendik-Tuzla-Sabiha Gökçen taraflarından Pendik merkeze ulaşmak istiyorsan İETT otobüslerini tercih edebilirsin ya da Anadolu Yakası sahil tarafındaysan çift katlı 16D otobüsü seni direkt olarak Pendik’e götürür.

Bunlar dışında ben otobüsle Pendik’e gitmeyi pek önermiyorum. Yalnızca 3-5 km’ye kadar minibüs yolundan 16 ve 17 hat otobüsleri ya da minibüs ile Pendik’e gidebilirsiniz. Daha uzaktan gelecekler trafiğe takılmadan metro ya da Marmaray’ı kullanmalı.

Vapurla Pendik’e Nasıl Gidilir?

Evi vapur iskelesine yakın olanların keyifli bir başlangıç seçeneği de var!

Kendinizi direkt olarak bi Üsküdar Vapuru’na atın ve Üsküdar sahilden de Marmaray’a binerek 30dk sonra Pendik’te olun 🙂

Araçla Pendik Yol Tarifi

İstanbul’un bu trafiğinde araçla Pendik’e gelmek isteyeceğiniz sanmam 🙂

“Görkem ben arabamla pendik’e gideceğim” diyorsanız aslında rota basit. Boğaziçi Köprüsü ve E-5 rotasını İzmit yönünde takip edin ve Pendik’e ulaşın bu kadar.

Vapursuz Bir İstanbul Düşünülebilir mi?

Sabiha Gökçen’den Pendik’e Nasıl Gidilir?

Sabiha Gökçen Havalimanı İstanbul’un ülkemize ve dünyaya açılan kapısı. Buradan Pendik’e gidecekler şanslı! Çünkü havalimanı zaten Pendik sınırları içerisinde.

Sabiha Gökçen-Pendik arası çok seçenek var ama ben size en rahatını önereceğim. MR60 otobüsü 🙂 Bu otobüs ile yalnızca 15-20 dakikada rahatça Pendik merkez’e ulaşabilirsiniz.

İstanbul Yeni Havalimanı’ndan Pendik

Yeni Havalimanı’ndan Pendik’e gelecekler için de en rahat yol Havaist’in direkt Pendik otobüsü.

Yeni Havalimanı’nda Havaist otobüslerinin olduğu yere gidin ve Pendik’e giden otobüsü sorun yeterli. Alternatif çözümleri pek mantıklı bulmuyorum ( metrosu açılana dek 🙂 )

Kadıköy’den Pendik’e Nasıl Gidilir?

Kadıköy’den Pendik’e gitmenin de iki yolu var!

Eğer işiniz Pendik E-5, oto sanayi tarafındaysa ya da oradan Kurtköy gibi noktalara geçecekseniz. Kadıköy rıhtımdan M4-Kadıköy Kartal metrosuna binin ve Pendik’te inin.

İşiniz Pendik sahilde ise de Söğütlüçeşme’ye yürüyün ve Marmaray’la kolayca Pendik’e ulaşın.

Pendik YHT İstasyonu

Pendik YHT Hızlı Tren’e Nasıl Gidilir?

Pendik ayrıca YHT Ankara, İzmit, Eskişehir ve Konya trenlerinin geçtiği bir istasyon. Pendik hızlı tren istasyonuna ulaşmak isteyenler direkt olarak kendini bir Marmaray durağına atsın ve Pendik’te insin 🙂

YHT treni kullanacaklar Pendik’e gitmeden Söğütlüçeşme ve Bostancı istasyonlarından da bu trenlere binebileceğini unutmamalı.

Pendik Sahil’e – İDO İskelesi’ne Nasıl Gidilir?

Son olarak Pendik Sahil’e nasıl gidileceğinden de bahsedeyim. Bu rotada iki temel seçeneğiniz var;

Ya Marmaray’la gelip sahile 15-20 dakika kadar yürüyeceksiniz ya da Anadolu Yakası sahil yolundan 16D otobüsüne bineceksiniz ve direkt olarak Pendik sahilde ineceksiniz.

Bu şekilde Pendik’e nasıl gidileceğini anlattığım yazımı bitiriyorum. Eğer özel bir noktadan Pendik’e nasıl gidileceğini merak ediyorsanız aşağıdaki yorum bölümünden bana sorun hemen yanıtlıyayım! Herkese sevgiler 🙂

Bu Yazıları da Okumalısınız

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.