Görkemli günler! Bugün “Pierre Loti’ye gitmek” isteyenlere yardımcı olacağım ya da üşenip “pierre loti nasıl gidilir” ? diye aratanlara önerilerim olacak. Bu tarz aramalarda hep standart ansiklopedik bilgiler çıkıyor biliyorum.

Burası Görkemliyollar! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan biri olarak sizlere Pierre Loti Tepesi’ne nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, genellikle sizi trafikten kaçıracak hızlı ve kolay yollar önereceğim, başlayalım!

Pierre Loti’ye Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle neredesin? Eğer Avrupa yakasından Pierre Loti’ye gidiyorsan ilk olarak tramvay, metro ve iett otobüsü seçeneklerini düşünmelisin.

Anadolu yakasından Pierre Loti’ye gidecekler vapur, marmaray ve metro alternatiflerinden birini kullanmalı. Şimdi genel hatları çizdiysek, detaylara geçelim.

Pierre Loti Nerededir?: Pierre Loti, Eyüp Sultan ilçesinde bulunan İstanbul’un turistik tepe seyir noktalarından biri. Yazı içerisindeki haritadan tam konumu görebilirsiniz.

Teleferikle Pierre Loti’ye Nasıl Çıkılır?

İlk olarak nereden gelirsek gelelim Pierre Loti’ye teleferikle çıkmamız gerekiyor 🙂 Pierre Loti, İstanbul’un en güzel manzaralarından birine sahip. Bu manzaraya TF2 Eyüp-Pierre Loti teleferiği ile yavaş yavaş ulaşabiliyoruz.

Peki Pierre Loti teleferiği nereden kalkıyor?

Cevabı Eyüp! İstanbul’un neresinden gelirseniz gelin Pierre Loti’ye gitmek için öncelikle ulaşmanı gereken yer Eyüp Sultan olacak. Eyüp’e vardıktan sonra da bu TF2 teleferiği ile Pierre Loti’ye gitmiş olacaksınız.

TF2 Eyüp – Pierre Loti Teleferiği Saatleri Ne Zaman?: Teleferik hattı gün içerisinde neredeyse her daim çalışıyor bi sorun yaşamazsınız 🙂

TF2 Eyüp – Pierre Loti Teleferiği’nin Ücreti Ne Kadar?: Teleferiğe standart bir akbille binebiliyorsunuz ücret sabit!

Teleferik ile Pierre Loti Tepesi’ne çıkmak ne kadar sürüyor?: Toplamda yaklaşık 10 dakikada tepeye ulaşabiliyorsunuz.

Tramvay’la Pierre Loti’ye Nasıl Gidilir?

Eğer T5 Alibeyköy Cep Otogarı-Eyüp-Balat tramvayı üzerinde bir noktadan Pierre Loti’ye gidecekseniz şanslısınzı! Çünkü direkt olark T5 tramvayı ile Eyüp’te inerek oradan TF2 Eyüp – Pierre Loti Teleferiği’ne ulaşabilirsiniz.

T5 Alibeyköy Cep Otogarı-Eyüp-Balat tramvayına M7 Mahmutbey-Mecidiyeköy metrosundan aktarma yapabildiğinizi de hatırlatayım.

Metro İle Pierre Loti’ye Nasıl Gidilir?

Pierre Loti’den geçen bir metro bulunmuyor. Ancak Pierre Loti’ye metro ile de ulaşmanız mümkün. Bunun için temelde iki seçeneğiniz var;

  • Eğer M3 Başakşehir-İkitelli, M9 Ziya Gökalp – Olimpiyat ya da M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosu yakınlarındaysanız. İlk olarak M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosuna aktarma yapın ya da direkt olarak binin.
  • Sonrasında Alibeyköy’de inerek T5 Alibeyköy Cep Otogarı-Eyüp-Balat tramvayına binip Eyüp Sultan’a gidin ve oradan teleferiğe binerek Pierre Loti’ye ulaşın.

İkinci seçenek;

  • Eğer yukarıda saydığım yerler dışındaki yerlerden metroyla geliyorsanız da Yenikapı’dan M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna ulaşın ve Haliç istasyonunda inin.
  • Haliç istasyonundan sonra sahilden ister tramvaya binin isterseniz  36CE, 48E, 99, 99A, 99Y gibi herhangi bir otobüse binerek 3-4 durak sonra Eyüp Sultan’a ulaşabiliyorsunuz. Sonrasında TF2 Teleferiği ile Pierre Loti’ye! Biraz karışık duruyor ama aslında oldukça kolay ?
Not: İstanbul Toplu Taşıma & Raylı Sistemler Haritası’nı yazı sonunda paylaşıyorum, metro aktarma seçeneklerini inceleyebilirsiniz!

Metrobüsle Pierre Loti’ye Nasıl Gidilir?

Metrobüsle Pierre Loti’ye gitmek için metrobüsün Ayvansaray durağında inebilirsiniz. Sonrasında biraz yürüme ile sahil yoluna çıkıp T5 tramvayı ile Eyüp’e geçer ve oradan da Pierre Loti’ye çıkabilirsiniz.

Ayrıntılı Metrobüs Durakları (büyütmek için resim üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Metrobüs Durakları Haritası

Marmaray İle Pierre Loti’ye Nasıl Giderim?

Marmaray ile Pierre Loti’ye gitmek için de bir seçenek var!

Marmarayla Pierre Loti’ye giderken ilk olarak Yenikapı’da inip M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna aktarma yapmanız gerekiyor. M2 Metrosundan da Haliç’te inerseniz hemen sahil yoluna çıkıp oradan bineceğiniz herhangi bir otobüsle kolayca Eyüp Sultan’da olursunuz. Sonrasında da kolayca teleferikle Pierre Loti’ye

Ya da isterseniz marmaraydan Sirkeci’de inip T1+ T5 Tramvayı ile de Eyüp’e ulaşabilirsiniz. Sonrası teleferik tabii ki 🙂

Marmaray Durakları Listesi (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

Marmaray Durakları Listesi / Yanlarında Referans Alabileceğiniz İlk ve Son Sefer Saatleri Yazıyor ( sefer saatleri sadece fikir vermesi için )

Vapurla Pierre Loti’ye Nasıl Gidilir?

Sırasıyla Üsküdar, Karaköy, Kasımpaşa, Fener, Balat, Hasköy, Ayvansaray, Sütlüce ve Eyüp  hattında çalışan bir vapur hattı bulunuyor. Gün içerisinde neredeyse 1-2 saatte bir karşılıklı olarak seferler düzenleniyor. Bu hat üzerindeki her hangi bir noktadan Eyüp’e vapurla kolayca gidebilirsiniz.

Eyüp’e ulaşmak demek de Pierre Loti’ye ulaşmak demektir!

Yürüyerek Pierre Loti’ye Nasıl Giderim?

Aslında Pierre Loti’ye isteyenler teleferiksiz olarak yürüyerek de çıkabilir 🙂

İlk olarak Pierre Loti’nin arka tarafında kalan Bülbül Deresi Caddesi üzerinden yukarı çıkıp tepeye ulaşma şansınız mevcut. Ya da Eyüp Sultan Mezarlığı tarafından da çıkış yolu var ama ben teleferiği öneririm!

İETT Otobüsleri ile Pierre Loti’ye Gidiş

Pierre Loti’ye direkt olarak otobüsle gitmek mümkün değil. Ancak aşağıdaki otobüslerle Eyüp’e ulaşabilir ve sonrasında teleferikle yukarı çıkabilirsiniz.

Eyüp’e Gidebileceğiniz İETT Otobüsleri

  1. Otogar’dan 39O,
  2. Şişli’den 55,
  3. Taksim’den 55T,
  4. Vezneciler’den, 55V, 86V,
  5. Bakırköy’den 94Y,
  6. Eminönü’nden 99A, 33ES gibi otobüslerle kolayca Eyüp’e gidip Pierre Loti’ye çıkabilirsiniz

Pierre Loti’ye Araçla Yol Tarifi

Ben İstanbul’da hiçbir yere giderken özel aracı pek önermiyorum ? Malum trafik!

Ayrıca Pierre Loti gibi bir noktaya gitmenin keyif zaten teleferikte 🙂 Bu yüzden bence önce Eyüp Sultan’a gidin ve sonrasında Pierre Loti’ye çıkın.

Teleferiğe binmeden önce aşağıda Eyüp’te bir sürü otopart seçenei de mevcut. Ben şimdi sizlere bir de yol tarifi haritası paylaşıyorum;

Not: Sağ üst köşedeki büyütme ikonuna tıklayarak telefonunuza indirebilir ve detaylı inceleyebilirsiniz. Pierre Loti’ye bulunduğunuz yerden yol tarifi almak için buraya tıklayın.

Semt Semt Pierre Loti’ye Ulaşım & Öneriler

Semt Semt Toplu Taşıma İle Tarif! / Burgazada Gezimden

Eyüp’ten Pierre Loti’ye Nasıl Gidilir?

Eyüp’e gelmişseniz zaten Pierre Loti’ye gelmişsinizdir 🙂 Yalnızca TF2 Eyüp – Pierre Loti Teleferiği’ne binin ve tepeye ulaşın!

Üsküdar ve Kadıköy’den Pierre Loti’ye Nasıl Gidilir?

Üsküdar’dan Pierre Loti’ye gidecekler vapur dışında başka seçenek düşünmez bence! En iyi yol vapur ? Detaylar yukarıda vapur bölümünde yazıyor.

Kadıköy’den de bence vapurla önce Eminönü’ne geçin ve sonra ister T5 tramvayına ister de otobüse binerek Eyüp’e ulaşın, sonrası malum 🙂

Beşiktaş’tan Pierre Loti’ye Nasıl Gidilir?

Beşiktaş’tan Pierre Loti’ye gidecekseniz bence öncelikle 30A gibi bi otobüsle önce Karaköy’e gidin. Karaköy’den de vapur!

Daha hızlı ulaşmak isteyenler vapur saati denk gelmezse Eminönü’ne gidip de oradan da Eyüp’e geçebilir. Eyüp’ten sonra da teleferik!

Taksim ve Mecidiyeköy’den Pierre Loti’ye Nasıl Gidilir?

Taksim ve Mecidiyeköy’den gidecekler 55T ve 55 numaraları otobüslere binebilir.

Ama bence trafiğe takılmamak için siz önce M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna binin ve sonra Haliç’te inerek T5 tramvayına aktarma yapmaya çalışın.

Ayrıntılı İstanbul Raylı Sistemler & Metro Haritası (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Toplu Taşıma ve Metro Haritası @İBB

Eminönü ve Karaköy’den Pierre Loti’ye Nasıl Gidilir?

Eminönü’nden Pierre Loti Tepesi’ne gitmenin en mantıklı yolu T5 Alibeyköy Cep Otogarı-Eyüp-Balat tramvayına aktarma yapmak. Ya da sahilden giden herhangi bi otobüse binmek. Aynısı Sirkeci’den de geçeli.

Karaköy’den de bence vapurla direkt olarak Eyüp’e ulaşın! Sonrasında da hep dediğim gibi teleferik.

Sütlüce, Ayvansaray, Balat, Fener ve Kasımpaşa’dan Pierre Loti’ye Nasıl Giderim?

Sırasıyla Üskdüar, Karaköy, Kasımpaşa, Fener, Balat, Hasköy, Ayvansaray, Sütlüce ve Eyüp  hattında çalışan bir vapur hattı olduğunu söylemiştim.

Yani bu hat üzerinde bir yerdeyseniz kesinlikle öncelikle vapuru tercih edin!

Maltepe, Kartal, Pendik’ten Pierre Loti’ye Nasıl Gidilir?

Anadolu yakası ilçelerinden Pierre Loti’ye giderken en mantıklı yol marmarayı kullanarak Sirkeci’ye ya da Üsküdar’a ulaşmak olacaktır.

Üsküdar’dan direkt vapurla, aceleniz varsa da Sirkeci’den T1+ T5 tramvayı ile Pierre Loti’ye ulaşabilirsiniz.

Şirinevler, Avcılar, Beylikdüzü ve Bakırköy’den Pierre Loti’ye Nasıl Gidilir?

Şirinevler, Avcılar, Beylikdüzü ve Bakırköy gibi noktalardan Pierre Loti’ye giderken ben metrobüsü kullanmanızı öneririm. Sonrasında Ayvansaray’da inip sahilden T5 tramvayına ya da herhangi bi otobüse binebilirsiniz.

Kağıthane, Tekstilkent ve Mahmutbey’den Pierre Loti’ye Ulaşım Nasıl?

Kağıthane tarafından Pierre Loti’ye gidecekseniz de en hızlı yol direkt olarak M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosuna binmek ve Alibeyköy’den T5 tramvayına aktarma yapmak olur.

Pierre Loti’ye Toplu Taşımayla Ulaşımda & Sıkça Sorulanlar

Pierre Loti’ye En Ucuz Ulaşım Yolu Hangisi?: Pierre Loti’ye en uygun ulaşım yolu vapur ya da raylı sistemlerle Eyüp’e ulaşıp teleferiğe binerek ulaşmak olacaktır. Bir tam akbil ya da gerekliyse 1-2 aktarma ücreti ile uygun şekilde gidebilirsiniz.

Pierre Loti’ye En Hızlı Nasıl Gidilir?: Pierre Loti’ye ulaşımın en hızlı yolu metro + teleferik seçeneklerini kullanmak olur.

Pierre Loti’ye Gitmek Ne Kadar Sürer?: Pierre Loti’ye ulaşım bulunduğunuz yere göre değişmekle beraber ortalama 20dk ile 1.5 saat aralığında sürecektir.

Pierre Loti’de Otopark Var mı?: Teleferiğin kalktığı bölgede ücretli otopark seçenekleri mevcut. Ben özel araçla gitmenizi pek önermem 🙂

Bu şekilde Pierre Loti’ye nasıl gidileceğini anlattığım yazım bitiyor. Eğer özel bir noktadan Pierre Loti’ye nasıl gidileceğini merak ediyorsanız lütfen aşağıdaki yorum bölümünden bana sorun 🙂 size özel hemen yanıtlıyorum, herkese sevgiler ?

Bu Yazıları da Okumalısınız

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.