Bugünün rehberinde Baltık’ın en önemli şehirlerinden biri Riga var. Sizler için Riga hakkındaki en kapsamlı gezi rehberini hazırladım. Konu içerisinde Riga’da gezilecek yerler ve aklınıza gelebilecek tüm soruların yanıtlarını bulabilirsiniz !

Yeni Başlayanlar İçin Riga, Letonya

Öncelikle Letonya, 1991 yılında SSCB’den ayrılarak bağımsızlığını ilan eden küçük bir Baltık Ülkesi. Nüfusu yaklaşık 2 milyon.

Riga ise Letonya’nın başkenti. Nüfusu 2017 yılı itibariyle 600 bin civarında. Riga, Letonya’nın sosyo-kültürel, ekonomik ve endüstriyel anlamda en önemli şehri.

13. yüzyılın başlarında uğrayan Alman Ticaret Gemileri ile ün ve nüfus kazanan kentin en önemli yapıları da bu tarihte inşa edilmeye başlanmış. Günümüzde Old Town ismi verilen Eski Şehir Merkezi, sahip olduğu Art Nouveau Mimari’si ve yüksek yaşam standartları ile günümüzün popüler olmaya aday turizm destinasyonlarından biri.

Riga Nerededir ?

Riga, Avrupa’nın kuzeydoğusunda, Baltık Denizi kenarında yer alıyor. Letonya’nın tam ortası sayılabilecek bir noktasında.

Şehir merkezi Baltık Denizi’ne Daugava nehri ile açılıyor.

Riga, ülkemizin kuzey sınırlarından 1.700 kilometre kadar uzakta.

Riga’ya Nasıl Gidir ? – Riga Uçuşları

Riga’ya Türkiye’den direkt olarak ulaşmak isterseniz. Türk Hava Yolları’nın İstanbul – Riga Uçuşları bulunuyor. Sadece 3 saat gibi kısa bir sürede ulaşabiliyorsunuz. Riga – İstanbul uçak seferleri döneme bağlı olarak haftanın 5 ila 7 günü yapılıyor.

Riga Uluslararası Havaalanı’na diğer Avrupa şehirlerinden de havayolu ile ulaşabilirsiniz. Air Baltic, RyanAir ve WizzAir bu bölgede hizmet veren önemli “Low Cost Havayolu Firmaları”.

Riga’ya ulaşmanın bir diğer yolu da otobüsler. Letonya’nın kuzey komşusu Estonya’nın başkenti Tallinn’den, güney komşusu Litvanya’nın başkenti Vilnius’dan ve Moskova, Minsk, Varşova gibi şehirlerden de düzenlenen direkt otobüs seferleriyle ulaşabilirsiniz.

Beni Riga’ya Getiren Otobüs

Tallinn – Riga arasında yolculuk yapacaksanız ben LuxExpress isimli otobüs firmasını öneririm sizlere. Kendim de bu şekilde ulaştım Riga’ya. Fiyatları 5-20 euro arasında değişmekte.

Tren seferleri de mevcut ama pek fazla önerdiğimi söyleyemem. Çünkü Letonya ve genel olarak baltık bölgesindeki tren sefer sıklıkları ve yolların gelişmişliği iyi durumda sayılmaz.

Riga’ya ülkemizden en ucuz ulaşım yolunun Avrupa’dan aktarma yaparak olacağını düşünüyorum. Dönem dönem THY’nin İstanbul – Riga uçuşları için kampanyalarını da yakalayabilirsiniz.

Letonya’ya Vize Almak Gerekli mi ?

Letonya, Avrupa Birliği ve Schengen Anlaşması üyesi bir ülke. Riga’ya olan seyahatlerinizde Schengen Vizesi almanız gerekiyor. Hususi ve hizmet pasaportu sahiplerinin vize almasına gerek yok.

Riga’ya eğer diğer Schengen ülkelerinden giriş yapacaksanız herhangi ekstra bir başvuru yapmanız gerekmiyor. Serbest dolaşım kapsamında ziyaret edebiliyorsunuz. Ülkeye bu yolla girişlerde pasaport kontrolü yapılmıyor. Yalnızca isim kontrolü mevcut.

Riga Genel Görünüm

Riga Hava Durumu ve İklimi

Riga ülkemize göre oldukça kuzey enlemlerde bulunuyor. Bu yüzden hava sıcaklıkları biraz daha düşük.

Kışları genellikle kar yağışlı ve eksi derecelerde. Yazları ise bizim için bahar ayları gibi. Şehir özellikle yaz aylarında ayda ortalama 10-15 gün yağış alıyor.

Riga Yıllık Sıcaklık Ortalaması

  Oca Şub Ma Nis May Haz Tem Agu Eyl Eki Kas
Maks °C -2 -2 3 9 16 20 21 20 15 11 4 0
                         
Min °C -6 -7 -2 1 7 11 13 13 9 5 1 -4
                         

*Veriler holiday-weather.com’dan alınmıştır.


Riga’ya Ne Zaman Gidilir ?

Ben heryere yazın gitme önerilerine karşı bir insanım.

Bana kalırsa bu şehrin en güzel dönemi benim de gitmiş olduğum kış ayları. Çünkü burası soğuğu ve karlı atmosferi ile ünlü. Tam bir kış şehri diyebiliriz. Şehrin kültürü ve alışkanlıkları buna uyumlu.

Eğer aralık ayında ziyaret ederseniz Riga Gezi Notları’mda okuyacağınız üzere noel süslü ağaçlarını görebilir ve çeşitli şehir organizasyonlarını yakalayabilirsiniz. Kış boyunca şehrin güneş süresinin de 6-7 saat aralığında olduğunu hatırlatmalıyım.

Daha uzun günler ve sıcak bir gezi istiyorsanız yazın da gidilmez diye birşey yok. Zaten yazları fazlaca sıcak olmadığından bahsetmiştim. Yeşili bol olan Riga’da keyifli bir bahar tadında yaz seyahati yaşanabilir !

Riga’da Noel Etkinlikleri

Riga’da Hangi Dil Konuşuluyor ?

Riga’da ülkenin aynı isimli dili yani Letonca konuşuluyor. Letonca, Letonya’nın da resmi dili konumunda. Riga ve genel olarak Letonya nüfusunun yarıya yakını Rus kökenli olduğundan, şehirde Rusça’da anlaşmanız mümkün olacaktır.

İngilizce konusunda şehir ortalama seviyede. Hemen kuzeylerindeki İskandinav Ülkeleri kadar iyi konuşamasalar da anlaşmanıza yetecek düzeyde biliyor çoğu insan İngilizce’yi.

Riga’da Hangi Para Birimi Geçerli ?

Letonya’nın Avrupa Birliği üyesi olduğundan bahsetmiştim. Ülke geneinde Euro para birimi kullanılıyor. Bu aslında tüm Baltık Ülkeleri için de geçerli. Bu yüzden para çevirileri konusunda bir sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum.

Şehirde yeteri kadar banka ve atm de mevcut. Banka kartlarınız ile para çekebilirsiniz Riga’da.

Riga’da Gezilecek Yerler Listesi

 • House of Blackheads
 • St. Peter’s Kilisesi
 • Riga Central Market
 • Riga Katedrali
 • Riga Kalesi
 • Bastion Hill Park
 • Swedish Gate
 • Jēkaba Kışlası
 • Three Brothers Binaları

Riga’da başlıca gezilecek yerler bu şekilde. Kısaca bahsedeceğim bunlardan, ayrıntıları Riga Gezi Notlarım’da okuyabilirsiniz.

House of Blackheads şehrin en önemli yapısı kanımca. Hemen yanındaki St Peters. Kilisesi’de sahip olduğu kulesi ile görülmeye değer.

Three Brothers Yapıları, Riga

Riga Central Market, Avrupa’nın diğer şehirlerinde olduğu gibi yerel hal binası diyebilirim. Burada daha çok yiyecek ürünlerini bulmanız ve yaşamdan anlara tanık olmanız mümkün.

Riga Katedrali şehrin en eski yapılarından. Önündeki meydanı ile beraber bir bütünlük oluşturuyor.

Riga Kalesi günümüze tam olarak gelememiş olsa da Letonya Tarihi için önem taşıyan bir bina. Hemen yakınlarında bulunan Jekaba Kışlası’da sahip olduğu savaş müzesi ile ziyaret edilmeli.

Swedish Gate ve Three Brothers Binaları, Riga’nın sevimli yapılarından diyeblirim.

Bastion Hill Park şehrin en ferah noktası. Geçen küçük kanalı ve kuğuları ile bolca fotoğraf çekebileceğiniz bir nokta.

Riga Kalesi, Letonya

Riga’da Şehir İçi Ulaşım

Riga oldukça küçük bir şehir. Old Town ismi verilen Eski Şehir Merkezi sadece 1 kilometre çapında bir daire içinde kalıyor. Şehir merkezindeki çoğu noktaya yürüyerek ulaşbilirsiniz.

Nehrin karşı tarafı ve şehrin daha uzak kesimleri için, Riga Central Market’in oradaki otobüs duraklarına gitmelisiniz.

Riga’da Ne Yenir ?

Riga’da yerel Leton Mutfağı’nı deneyebilirsiniz. Genellikle et ve pilav üzerine kurulu bu mutfakta yeni lezzetler deneyebilirsiniz.

Kalku Caddesi üzerinde ve sokak aralarında güzel yerel restoranlara rastlamanız mümkün.

Şehirde ünlü yemek zincirlerinin dükkanları da mevcut.

Leton Mutfağından Bazı Lezzetler

Riga Kaç Günde Gezilir ?

Riga etkileyici ama küçük bir şehir. Benim önerim 1-2 gün şeklinde olacaktır.

İlk planda görülmesi gereken yerler için 1 tam gün yeterli, ancak şehir atmosferini tam yaşamak için daha fazla vakit ayırmalısınız.

Riga’da Ne Kadar Para Harcanır ?

Riga, Avrupa skalasında ucuz bir şehir. Genel olarak Letonya da uygun bir ülke. Fiyatlar genelde ülkemiz ayarında. İçki ve et fiyatları ülkemizden uygun.

Bir gecelik hostel fiyatları ortalama 10 euro ve marketler de yarım litre su 0.30 cent.

Harcamanız tabii ki size kalan birşey ancak Riga’da tahmininizin üstüne çıkmayacaktır.

Riga Sokakları

Riga’da Nerede Kalınır ?

Riga’da çoğu otel ve hostel, eski şehir merkezi bölgesinde bulunuyor. Siz de bu bölgede kalmalısınız bana kalırsa.

Bu sayede sadece yürüyerek şehrin tüm önemli noktalarına gidebilirsiniz. Uygun olmasındansa iyi bir lokasyonda olmasına önem verin Riga’da kalacağınız yeri bulurken.

Riga’da Alışveriş

Öncelikle Riga alışveriş için bana kalırsa uygun biryer. Şehir merkezine çok yakın alışveriş merkezleri bulunuyor. Bizdekiler kadar büyük olmasa da geniş çapta ürünler bulabilirsiniz.

Eski şehir merkezinde de yerel ürünleri bulmanız mümkün.

Fiyatlardan çok da fazla birşey beklememelisiniz. Günümüz dünyasında nereye giderseniz gidin artık fiyatlar çok yakın bir banda geldi. Ben sadece yöresel ürünlerin almaya değecek olduğunu düşünüyorum, bir de indirime girmiş ürünleri yakalarsanız.

Riga’da Gece Hayatı Nasıl ?

Riga gece hayatı konusunda oldukça renkli seçenekler sunan bir şehir. Eğlence şehrin kültüründe olan bir konu. Şehrin çoğu noktasında yol üzeri pub’lara rastlayabilirsiniz. Yerel bira ve şarapları da oldukça ünlü.

Riga gece hayatının en dikkat çekici özellikleri, oldukça ucuz olması ve şehrin sahip olduğu Rus kökenli nüfusun fazlalığından ötürü, halkın eğlenceyi sevmesi.

Riga’da en az bir akşamın eğlenceye ayırılması gerektiğini düşünüyorum.

Karşıda Swedish Gate ve Solda Yerel Bir Bar

Riga’ya Gidecekler İçin İpuçları

 • Riga’ya özellikle kışın gitmeden sıkıca giyinmeli ve çantanızı buna göre hazırlamalısınız.
 • Kalku Caddesi üzerinde yemek ve kahve zincirlerinin dükkanlarında ücretsiz lavabo ve internet bulabilirsiniz.
 • Hostelde kalacaksanız, gitmeden kendi içinde bir pub’a sahip olan bir hostel seçebilirsiniz.

Yurtdışı Seyahat İpuçları

Riga’da Yapılması Gerekenler

 • Riga’da Old Town bölgesinde bolca yürümelisiniz
 • Riga Katedrali’nin önündeki meydanda yer alan küçük dükkanları gezmelisiniz
 • Riga’nın eğlenceli sokak arası pub’larından birinde vakit geçirmelisiniz.
 • Özellikle haftasonları, Riga Central Market çevresindeki sokak pazarını gezmelisiniz.

Riga Çevresinde Gezilmesi Gereken Şehirler

Riga’ya gelen herkesin sadece 300 kilometre kuzey ve güneyinde yer alan Tallinn ve Vilnius şehirlerini ziyaret etmesini öneriyorum. Bu bahsettiğim şehirler en az Riga kadar önemli ve çok yakınlar.

Ayrıca bu şehirleri arka arkaya görmeniz, aralarındaki kültür geçişlerine de canlı şahit olmanız anlamına geliyor.

Riga’ya kadar gelmişseniz Letonya’nın daha mütevazi küçük şehirlerini de keşfetmenizi öneririm. İsim isim vereceğim kadar ünlü bir şehir bulunmuyor ancak keşfedebileceğiniz onlarca gizli yer var !

Harita Üzerinde Riga ve Baltık Ülkeleri

Leton Birası ve Şarapları Nasıldır ?

Leton Birası’nı Riga’nın her yerinde bulabilirsiniz. Tadına göre daha aromalı ve hafif halde çeşitleri bulunuyor. Zaten Bira, Rigalılar için önemli bir kültür. Kişisel olarak beğendiğimi söyleyebilirim.

Şaraplara gelirsek konu biraz ayrılacak. Riga’ya kışın gidenler kesinlikle yerel sıcak şarapları denemeli. Riga Katedrali’nin önündeki meydanda bulunan küçük sokak dükkanlarında içmenin keyfi de bir başka !

Bunun yanında Letonya’nın seçkin kırmızı ve beyaz sarapları da bulunuyor. Ben de şarap koleksiyonuma bir adet katmış bulundum Riga’dan.

Riga Katedrali’nin Oradaki Yerel Dükkanlar

Leton İnsanları Sıcakkanlı mı ?

Leton insanları tahmin edilenin aksine oldukça sıcakkanlılar. Ya da ülkemiz insanlarına öyleler diyebilirim en azından. Riga’nın her noktasında güleryüzlü ve samimi insanlarla tanışıp, sohbet etme imkanı buldum. Bu konuda bir çekinceniz olmasın.

Neden Riga’ya Gidilmeli ?

Riga ülkemizde çok fazla meşhur olmayıp, gidilmesi gereken ilk yerler arasında gösterilmese de bana kalırsa, sahip olduğu eşsiz atmosferi, çok pahalı olmaması ve etrafında barındırdığı diğer güzel şehirlerle gidilmesi gereken bir nokta.

Ayrıca şehrin sahip olduğu rahatlatıcı ve sakin hava, biraz olsun ülkemiz karışıklığından uzaklaşıp kafa dinlemek için de birebir.

Riga Sokakları ve Yerel Dükkanlar

Riga Seyahat Rotası Nasıl Olmalı ?

Riga gezi rotası kesinlikle sadece bir şehri içermemeli. Az önce bahsettiğim çevresindeki Baltık Başkentleri’ni de içermeli. Tallinn ve Vilnius bu rotaya eklenmesi gereken en önemli şehirler.

Riga insanı çok fazla yoran bir şehir değil. Bu yüzden seyahat rotanızı nispeten daha sıkışık da oluşturma lüksünüz var. Bunu gezmek için kısıtlı vakti olanlar için söylüyorum.

Şehir içine dönecek olursam, Riga’da araba kiralamak ya da taksiye binmek gibi konuları aklınızdan çıkarın. Burası Avrupa’nın önemli atmosferik şehirlerinden biri ve sadece yürüyerek tadını çıkarın.

Riga’dan Ne Alınır ?

Riga’da öncelikle benim gibi koleksiyonunuz varsa çeşitli bira, şarap gibi içkilerden alabilirsiniz. Şehrin sahip olduğu özel mimarisi ve kendine has evlerinin küçük maketleri de alınmaya değer.

Letonya’da el işi ürünler de oldukça fazla. Şehri keşfederken bunlara rastlamanız mümkün.

Riga Sokakları

Riga, Letonya Güvenli midir ?

Riga, Avrupa’da gördüğüm en güvenli şehirlerden. Zaten ülke çok fazla ismi geçen hedef bir ülke sayılmaz. Kendi içlerinde bir siyası karışıklıkları ve sorunlar mevcut değil.

Gece geç saatlerde bile benim geçerken acaba dediğim yerlerden kadınlar tek başlarına rahatça geçiyor. Bu konuda kesinlikle bir şüpheniz olmasın.

Tabii bu söylediklerim demek değil ki Riga’da başınıza hiçbir şey gelmez. Siz yine de dikkatli olun ama sadece normal düzeyde, Riga size yardımcı olacaktır.

Riga’ya Tek Başına Gidilir mi ?

Riga’ya yalnız başına gidilir, gittim. Önceki soruda bahsettiğim gibi güvenlik sorunu yaşayacağınız bir yer zaten değil.

Şehrin sıcak insanları ve eğlenceli gece hayatından da söz etmiştim. Kalan vakitlerinizde saati unutacağınız kadar güzel bir şehir Riga.

Riga Şehrindeki Eski Dökük Binalar ve Soğukta Ben

Riga’daki Önemli Festivaller

Letonya’da dünyaca ünlü olmasa da güzel festivaller mevcut. Özellikle yaz aylarında Positivus ve Salacgriva müzik festivalleri katılamasam da adını duyduğum etkinliklerden.

Aralık ayında gidenler ücretsiz noel etkinliklerine de katılabilir.

Riga’da Noel Etkinlikleri / Arkada Riga Katedrali

Riga’ya Gitmeden Yapılması Gerekenler

Riga’ya gitmeden önce bilinmesi gereken çoğu şeyi yukarıda sorular eşliğinde öğrendiniz. Şimdi yapmanız gereken benim Riga’da neler yaşadığım ve nasıl hareket ettiğime şahit olarak hazırlığınızı tamamlamak !

Riga Gezi Notlarım

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.