Birleşik Devletler’e ilk seyahatimin üzerinden yaklaşık bir sene geçti ve uzunca zamandır ikinci bir Amerika seyahati üzerine düşünmekteydim. Geçtiğimiz sefer batı eyaletlerini ( California / Nevada / Arizona ) keşfetmiştim. Bunun sebebi hayalimde olan San Francisco şehrinin orada olmasıydı. Diğer bir yandan bakarsak dünyanın başkenti olarak kabul edebileceğimiz New York gibi dev bir metropolün heyecanını biraz daha taşımak istiyordum belki de.

Bu sefer rotamı New York’a çevirme vaktı geldi. İlk olarak bahsetmem gerekiyor ki, New York yaşadığım İstanbul’dan yaklaşık 8.000 km uzakta bulunuyor. Şans eseri Türk Hava Yolları’ndan 1380 TL gibi uygun bir fiyata yakaladığım direkt gidiş-dönüş bilet ile 24-29 Eylül 2016 tarihleri arasında Amerika’da bulunacağım.

Süre size biraz kısa gelebilir ancak, uçak biletlerimi koordineli almamdan ötürü 24 eylül sabah New York’a inip 29 eylül akşamı yerel saatle 23.55 te dönüş için hareket edeceğim. Bu bana fazladan iki gün kazandıracak. Ayrıca bunun New York’a olan son seyahatim olacağını söylemedim! 

amerika2rota
Harita Üzerinde Rota / İstanbul – New York

Uçak biletimi aldıktan sonra, her seyahatimde olduğu gibi sadece biletimde yazılı olan şehri değil çevresini de keşfetmeye kararlıyım. Bu sefer rotamı çok daha uzaklara çevirdiğimden bu konu daha fazla önem taşıyor benim için.

Haritada ilk olarak göz gezdirdiğimde tabiki New York’a yakınlığı ile gözüme çarpan Boston ve Washington DC şehirleri oluyor. Ayrıca bu iki şehir Amerikan eğitim ve siyasetinin başkentleri.

Geçen sefer olduğu gibi aldığım Megabus biletleri ile aşağıdaki rotayı oluşturmuş bulundum. Otobüs fiyatının uygunluğundan ötürü araya bir de Philadelphia şehrini ekledim.

amerika2rota2
Harita Üzerinde Amerika İçi Rota / Karayolu ile

Ayrıca eklemek istediğim bir not da,  Amerika Birleşik Devletleri’nin tüm Türk Pasaportları’ndan vize istiyor oluşu. Ben daha önceki seyahatimde aldığım 10 yıllık vizem ile bu sefer başvuruya gerek olmadan seyahat edeceğim.

Amerikan Vizesi için ayrı bir başlık altında bahsediyor olacağım sitede ancak kısa olarak şunu demeliyim ki vize başvurusunu şahsen Amerikan Konsoloslukları’na yapmanız gerekiyor ve randevuları birkaç ay önceden almalısınız.

  • Amerika Vizesi Nasıl Alınır ?

Sonuç olarak rotamın sırasıyla aşağıdaki şekilde olmasına karar verdim ;

  • İstanbul – New York  
  • New York – Boston
  • Boston – Philadelphia
  • Philadelphia – Washington DC
  • Washington DC – New York
  • New York – İstanbul 

Bu rotada toplam katedeceğim mesafe 17.600 km

Amerika içindeki ulaşımları karayolu ( otobüs ) ile yapacağım. Türkiye’den ulaşımım bahsettiğim gibi 11 saatlik direkt bir uçuşla New York JFK Havalimanı’na olacak.

En yakın zamanda Amerika Birleşik Devletleri’ne yapacağım ikinci gezimin notlarını sizinle buradan paylaşacağım benimle kalın.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.