Görkemli günler! Bugün “Rumeli Feneri’ne gitmek” konusundan bahsedeceğim, ya da üşenip arattığımız şekliyle “rumeli feneri nasıl gidilir” ? Bu tarz aramalarda hep standart ansiklopedik bilgiler çıkıyor.

Burası Görkemliyollar! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan biri olarak sizlere Rumeli Feneri’ne ve Rumeli Feneri Kalesi’ne nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, hem de en hızlı ve rahat yolla gitmekten söz ediyorum.

Rumeli Feneri’ne ve Rumeli Feneri Kalesi’ne Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle hep nereyedesiniz diye sorarım 🙂 Çünkü bulunduğunuz yere göre farklı gidiş yolları çıkabilir. Fakat Rumeli Feneri ve Rumeli Feneri Kalesi’ne giderken buna gerek yok çünkü ana hatlarıyla tek bir seçenek var!

Anadolu ya da Avrupa yakasından Rumeli Feneri’ne gitmek için İETT otobüslerini kullanmanız gerekiyor. Bir de özel araçla gitme seçeneğiniz var tabii ki 🙂 Şimdi genel bi giriş yaptıysak, sıra detaylarda…

Rumeli Feneri Nerededir?: Rumeli Feneri, İstanbul boğazının Karadeniz’e açılan noktasında bulunan tarihi bir semt. Yazı içerisindeki haritadan tam konumu görebilirsiniz.

İETT Otobüsleri ile Rumeli Feneri’ne Gidiş

Rumeli Feneri’ne toplu taşıma ile gitmek için tek seçeneğimiz 150 numaralı belediye otobüsü. Bu 150 numaralı otobüs Hacıosman Metro-Garipçe-Rumeli Feneri hattında çalışıyor.

Nerede olursanız olun önce Hacıosman Metro ya da Sarıyer’e ulaşmalısınız ve 150 numaraları otobüse binip Rumeli Feneri’ne gitmelisiniz 🙂

150 numaralı Rumeli Feneri otobüsü neredeyse her 10-15 dakikada bir çalıştığından aslında saatlerine pek bakmaya gerek yok ama sizler için şuradan saatlerini bulacağını linki bırakayım.

Rumeli Feneri’ne gidişin ne kadar olduğunu da merak edebilirsiniz. İETT 150 hatlı otobüsü tek bilet ve toplamda 50 dakika gibi bir sürede Hacıosman Metro’dan sizi önce Garipçe’ye sonra da Rumeli Feneri’ne götürüyor.

Metro İle Rumeli Feneri’ne Nasıl Gidilir?

Rumeli Feneri’nden geçen direkt olarak bir metro bulunmuyor.

Fakat İstanbul metrolarının herhangi birinden M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna aktarma yaparsanız, son durak Hacıosman Metro’dan 150 numaralı otobüse binerek Rumeli Feneri’ne gidebilirsiniz.

Not: İstanbul Toplu Taşıma & Raylı Sistemler Haritası’nı yazı sonunda paylaşıyorum, metro aktarma seçeneklerini inceleyebilirsiniz!

Metrobüsle Rumeli Feneri’ne Nasıl Gidilir?

Rumeli Feneri’ne metrobüsle gitmek isteyenler de olacaktır!

Metrobüs ile Rumeli Feneri’ne gitmek için inmeniz gereken durak Mecidiyeköy ya da Zincirlikuyu. Bu iki duraktan da M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna aktarma yapıp son durak Hacıosman’a gidip sonra da otobüse binerek Rumeli Feneri’ne gidebilirsiniz.

Ayrıntılı Metrobüs Durakları (büyütmek için resim üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Metrobüs Durakları Haritası

Marmaray İle Rumeli Feneri’ne Nasıl Giderim?

Eğer bulunduğunuz yere herhangi bir Marmaray istasyonu yakınsa Marmaray ile de Rumeli Feneri’ne gitme şansınız mevcut.

Hangi yönden olursa olsun ilk önce Marmaray’la Yenikapı’ya gidin ve M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna geçiş yapıp. Sonrası için yukarıda metro bölümüne bakabilirsiniz 🙂

Marmaray Durakları Listesi (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

Marmaray Durakları Listesi / Yanlarında Referans Alabileceğiniz İlk ve Son Sefer Saatleri Yazıyor ( sefer saatleri sadece fikir vermesi için )

Rumeli Feneri’ne Araçla Yol Tarifi

Özel aracıyla Rumeli Feneri’ne gidecekler için yol tarifi de basit. İlk olarak nereden gelirseniz gelin Sarıyer’e ulaşmanız gerekiyor. Sonrasında zaten Rumeli Feneri ve Garipçe tabelalarını göreceksiniz.

Ben şimdi sizler için harita üzerinde Rumeli Feneri’ne yol tarifini paylaşıyorum;

Not: Sağ üst köşedeki büyütme ikonuna tıklayarak telefonunuza indirebilir ve detaylı inceleyebilirsiniz. Rumeli Feneri’ne bulunduğunuz yerden yol tarifi almak için buraya tıklayın.

Semt Semt Rumeli Feneri’ne Ulaşım & Öneriler

Semt Semt Toplu Taşıma İle Tarif! / Burgazada Gezimden

Üsküdar ve Kadıköy’den Rumeli Feneri’ne Nasıl Gidilir?

Üsküdar ve Kadıköy’den Rumeli Feneri’ne gitmenin en kolay yolu bence direkt olarak metro ya da Marmaray’a atlayarak Yenikapı istasyonundan M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna ulaşmak olacak.

Sonrasında son durak Hacıosman metroda inip 150 numaralı otobüs ile Rumeli Feneri’ne gidebilirsiniz.

4. Levent, Zincirlikuyu ve Beşiktaş’tan Rumeli Feneri’ne Nasıl Gidilir?

4. Levent, Zincirlikuyu, Maslak tarafından Rumeli Feneri’ne giderken bence hiç düşünmeden M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna binin ve Hacıosman Metro + Hat 150 yapın!

Beşiktaş’tan Rumeli Feneri’ne gitmek için ise önerim 40B ile Sarıyer’e gidin ve  yine 150 nolu otobüse aktarma yapın.

Sarıyer, Bebek, Emirgan ve İstinye’den Rumeli Feneri’ne Nasıl Giderim?

Öncelikle Sarıyer’den direkt 150 numaralı otobüsle Rumeli Feneri’ne gidebilirsiniz.

Bebek, Ortaköy, Emirgan, İstinye tarafından Rumeli Feneri’ne gitmek için sahilden 25E otobüsüne atlayın ve sonra Sarıyer’den 150 numaralı otobüse geçin derim.

Ayrıntılı İstanbul Raylı Sistemler & Metro Haritası (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Toplu Taşıma ve Metro Haritası

Mecidiyeköy ve Taksim’den Rumeli Feneri’ne Nasıl Gidilir?

Mecidiyeköy ve Taksim’den kolayca M2 Hacıosman metrosuna binebildiğiniz için başta seçenek düşünmeyin! Hemen metroya atlayın ve Hacıosman’da inerek 150 nolu otobüsü yakalayın 🙂

Eminönü ve Karaköy’den Rumeli Feneri’ne Nasıl Gidilir?

Eminönü ve Karaköy tarafından Rumeli Feneri’ne giderken yolun uzunluğu düşünüldüğünde direkt olarak M2 Hacıosman metrosuna yürüyerek ulaşmak en mantıklı olacak bence.

İstanbul Üniversitesi ya da Şişhane duraklarına yürüyün ve Hacıosman metroya gidip 150 numaralı otobüse binerek Rumeli Feneri’ne ulaşın!

Maltepe, Kartal, Pendik’ten Rumeli Feneri’ne Nasıl Gidilir?

Anadolu yakasının sahil ilçelerinden Rumeli Feneri’ne giderken en mantıklı yol metro ya da Marmaray’ı kullanmak olacaktır.

M4 Kadıköy-Kartal-Pendik metrosu ile geliyorsanız Ayrılıkçeşme’den Marmaray’a geçin. Marmaray ile Rumeli Feneri’ne giderken de Yenikapı’dan M2 Hacıosman metrosuna geçmeniz gerektiğini biliyorsunuz 🙂

Beylikdüzü, Şirinevler, Avcılar, Bakırköy’den Rumeli Feneri’ne Nasıl Gidilir?

Beylikdüzü, Şirinevler, Avcılar, Bakırköy gibi noktalardan Rumeli Feneri’ne gitmenin bence en hızlı ve kolay yolu direkt olarak Metrobüs’e binmek!

Metrobüs’e atlayın ve Mecidiyeköy’de inip M2 Hacıosman metrosuna geçiş yapın 🙂 Sonrası hat 150 ye kalıyor…

Garipçe’den Rumeli Feneri’ne Nasıl Gidilir?

Son olarak Garipçe’den Rumeli Feneri’ne nasıl gidileceğini de merak ediyor olabilirsiniz.

Aslında bu iki semt birbirine oldukça yakın. Hatta bahsettiğimiz meşhur hat 150 otobüsü hem Garipçe’den geçiyor hem de Rumeli Feneri’nden. Garipçe’den Rumeli Feneri’ne 150 numaralı otobüsle kolayca gidebilirsiniz.

Rumeli Feneri’ne Toplu Taşımayla Ulaşımda & Sıkça Sorulanlar

Rumeli Feneri’ne En Ucuz Ulaşım Yolu Hangisi?: Rumeli Feneri’ne en uygun ulaşım yolu otobüse binmek olacaktır. Bir tam akbil ya da gerekliyse 1-2 aktarma ücreti ile uygun şekilde gidebilirsiniz.

Rumeli Feneri’ne En Hızlı Nasıl Gidilir?: Rumeli Feneri’ne ulaşımın en hızlı yolu metro + otobüs seçeneklerini kullanmak olur.

Rumeli Feneri’ne Gitmek Ne Kadar Sürer?: Rumeli Feneri’ne ulaşım bulunduğunuz yere göre değişmekle beraber ortalama 30dk ile 2 saat aralığında sürecektir.

Rumeli Feneri’nde Otopark Var mı?: Rumeli Feneri’nde ücretsiz park seçenekleri mevcut.

Bu şekilde Rumeli Feneri’ne nasıl gidileceğini anlattığım yazım bitiyor. Eğer özel bir noktadan Rumeli Feneri’ne nasıl gidileceğini merak ediyorsanız lütfen aşağıdaki yorum bölümünden bana sorun 🙂 size özel hemen yanıtlıyorum, herkese sevgiler ?

Bu Yazıları da Okumalısınız

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.