Görkemli günler! Bugün “Rumeli Kavağı’na gitmek” konusundan bahsedeceğim, ya da üşenip arattığımız şekliyle “rumeli kavağı nasıl gidilir” ? Bu tarz aramalarda hep standart ansiklopedik bilgiler çıkıyor.

Burası Görkemliyollar! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan biri olarak sizlere Rumeli Kavağı’na nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, hem de en hızlı ve rahat yolla gitmekten söz ediyorum.

Rumeli Kavağı’na Nasıl Gidebilirim?

Aslında hep öncelikle neredesin diye sorarım 🙂 Ama Rumeli Kavağı’na giderken bunu sormayacağım. Çünkü Rumeli Kavağı’na gidiş yolları bellidir!

Eğer herhangi bir vapur iskelesi yakınındaysa vapurla Rumeli Kavağı’na gidebilirsin. Bunun dışındaki tüm yollar aslında metro ve otobüse çıkacak, şimdi genel hatları çizdiysek detaylarla Rumeli Kavağı’na ulaşım rehberi başlasın!

Rumeli Kavağı Nerededir?: Rumeli Kavağı, İstanbul’un boğaz kıyısındaki keyifli semtlerinden biri. Sarıyer ilçesinde bulunuyor. Yazı içerisindeki haritadan tam konumu görebilirsiniz.

Vapurla Rumeli Kavağı’na Nasıl Gidilir?

Öncelikle İstanbul’da ulaşımın en en güzel yolu tabii ki vapurla seyahat. Ben genellikle böyle bir imkanım varsa kaçırmıyorum 🙂

Rumeli Kavağı’na gitmenin de en güzel yolu vapurla ulaşım. Sırasıyla Eminönü, Beşiktaş, Arnavutköy, Bebek, Emirgan, İstinye, Büyükdere, Sarıyer ve Rumeli Kavağı hattında çalışan bir vapur hattı bulunuyor. Bu hattın Rumeli Kavağı bağlantısı genellikle günde karşılıklı olarak 2-4 sefer olarak işletildiğinden şuradan saatlerine bir bakın.

Eğer Eminönü, Beşiktaş hattı üzerinde bi noktadaysanız vapurla Rumeli Kavağı’na gitmenizi öneririm.

Bunun dışında dönemine göre Üsküdar, Kanlıca üzerinden de Rumeli Kavağı’na vapur seferleri düzenleniyor.

Metro İle Rumeli Kavağı’na Nasıl Gidilir?

Eğer vapur seçeneği dışında bir yol arıyorsanız Rumeli Kavağı’na ulaşmanın en güzel yolu metro!

Rumeli Kavağı’ndan direkt olarak bir metro hattı geçmiyor. Fakat M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosunun son durağı olan Hacıosman’dan kalkan 25A Rumelikavağı – Hacıosman Metro otobüsüyle kolayca Rumeli Kavağı’na ulaşabiliyorsunuz.

Yani nerede olursanız olun Yenikapı, Mecidiyeköy gibi noktalardan M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna aktarma yapın ve son durak Hacıosman’dan Rumeli Kavağı’na ulaşın.

Not: İstanbul Toplu Taşıma & Raylı Sistemler Haritası’nı yazı sonunda paylaşıyorum, metro aktarma seçeneklerini inceleyebilirsiniz!

Metrobüsle Rumeli Kavağı’na Nasıl Gidilir?

Benim evim metrobüse yakın diyenler metrobüsü kullanarak da Rumeli Kavağı’na gidebilir.

Metrobüsle Rumeli Kavağı’na gideceklerin inmesi gereken durak Mecidiyeköy ya da Zincirlikuyu! Bu iki istasyondan da M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna aktarma yaparak Hacıosman’a ulaşıp sonra da 25A otobüsüyle Rumeli Kavağı’na gidebilirsiniz.

Ayrıntılı Metrobüs Durakları (büyütmek için resim üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Metrobüs Durakları Haritası

Marmaray İle Rumeli Kavağı’na Nasıl Giderim?

Marmaray ile Rumeli Kavağı’na gitmek için her iki taraftan da önce Yenikapı Marmaray İstasyonu’nda inmeniz ve M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna geçmeniz gerekiyor.

Zaten Taksim M2 metrosuna geçtikten sonra Hacıosman + 25A bağlantısını öğrendiniz 🙂

Marmaray Durakları Listesi (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

Marmaray Durakları Listesi / Yanlarında Referans Alabileceğiniz İlk ve Son Sefer Saatleri Yazıyor ( sefer saatleri sadece fikir vermesi için )

İETT Otobüsleri ile Rumeli Kavağı’na Gidiş

Vapur dışında Rumeli Kavağı’na direkt olarak ulaşımın tek yolu Hacıosman Metro – Rumeli Kavağı arasında çalışan 25A numaralı otobüs.

Yani Rumeli Kavağı’ndan geçen tek iett otobüsü de 25A numara olmuş oluyor 🙂 Bu otobüse en kolay şekilde M2 metrosuyla ulaşabilirsiniz.  Ayrıca Sarıyer’den de direkt olarak 25A otobüsüne binerek Rumeli Kavağı’na gitmek mümkün.

Rumeli Kavağı’na Araçla Yol Tarifi

Rumeli Kavağı’na özel aracınızla gitmek mantıklı olabilir. Araçla Rumeli Kavağı’na yol tarifi de oldukça kolay. Nerede olursanız olun önce ulaşmanız gereken yer Sarıyer!

Sarıyer’den sonra da sahilden Rumeli Kavağı’na ulaşabilirsiniz. Ben size şimdi Rumeli Kavağı’na yol tarifini harita üzerinde paylaşıyorum;

Not: Sağ üst köşedeki büyütme ikonuna tıklayarak telefonunuza indirebilir ve detaylı inceleyebilirsiniz. Rumeli Kavağı’na bulunduğunuz yerden yol tarifi almak için buraya tıklayın.

Semt Semt Rumeli Kavağı’na Ulaşım & Öneriler

Semt Semt Toplu Taşıma İle Tarif! / Burgazada Gezimden

Üsküdar ve Kadıköy’den Rumeli Kavağı’na Nasıl Gidilir?

Üsküdar ve Kadıköy’den Rumeli Kavağı’na gitmek için bence en mantıklı seçenek Marmaray’a binerek Yenikapı’ya gitmek ve oradan da M2 metrosu + 25A otobüsü yapmak.

Bunun dışında bu iki noktadan da vapurla Beşiktaş’a geçip, ardından öteki vapurla da Rumeli Kavağı’na ulaşabilirsiniz. Saatleri iyi ayarlamanız lazım!

4. Levent, Zincirlikuyu ve Beşiktaş’tan Rumeli Kavağı’na Nasıl Gidilir?

Öncelikle Beşiktaş’tan Rumeli Kavağı’na gitmek için önce 40B ya da 25E gibi otobüslere binerek Sarıyer’e ulaşmayı düşünebilirsiniz. Sonra da 25A ile Rumeli Kavağı’na gitmek hiç zor olmayacak.

Levent, Zincirlikuyu gibi noktalardan Rumeli Kavağı’na gitmek için bence en makul yol M2 Taksim-Hacıosman metrosuna binip son durak Hacıosman’a kadar gitmek ve 25A otobüsüne ulaşmak.

Ayrıntılı İstanbul Raylı Sistemler & Metro Haritası (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Toplu Taşıma ve Metro Haritası

Mecidiyeköy ve Taksim’den Rumeli Kavağı’na Nasıl Gidilir?

Mecidiyeköy ve Taksim’den M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna direkt olarak binip kısa sürede Hacıosman Metro’ya gidebildiğiniz için Rumeli Kavağı’na da gitmeniz çok kolay.

Hacıosman Metro’dan sonra da sadece 25A’ya atlayın ve bu yolculuğun keyifini çıkararak Rumeli Kavağı’na ulaşın 🙂

Eminönü ve Karaköy’den Rumeli Kavağı’na Nasıl Gidilir?

Eminönü ve Karaköy’den eğer yakalayabiliyorsanı vapurla Rumeli Kavağı’na geçin 🙂

Olmuyorsa da 🙂 hemen M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosunun İstanbul Üniversitesi ve Şişhane duraklarına yürüyerek son durak Hacıosman’a ulaşın. Sonrası yukarıda metro bölümünde yazıyor.

Maltepe, Kartal, Pendik’ten Rumeli Kavağı’na Nasıl Gidilir?

Anadolu yakasından Rumeli Kavağı’na gitmek oldukça uzuun bir yol gibi gözüküyor biliyorum 🙂 Ama aslında eğer direkt Marmaray’a ya da M4 Metrosu’nun Ayrılıkçeşme durağı ile Marmaraya’a geçerseniz kolayca Yenikapı’ya gidip M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna ulaşabilirsiniz.

M2 Metrosu’na ulaştıysanız da yolu biliyorsunuz, Hacıosman Metro ve 25A!

Beylikdüzü, Şirinevler, Avcılar, Bakırköy’den Rumeli Kavağı’na Nasıl Gidilir?

Avrupa Yakası’nın batı ilçelerinden Rumeli Kavağı’na gideceklere önerim direkt olarak metrobüs olacak. Hemen en yakın metrobüs durağına gidin ve Mecidiyeköy’den M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna atlayın. Kalan sürpriz değil Hacıosman + 25A 🙂

Rumeli Kavağı’na Toplu Taşımayla Ulaşımda & Sıkça Sorulanlar

Rumeli Kavağı’na En Ucuz Ulaşım Yolu Hangisi?: Rumeli Kavağı’na en uygun ulaşım yolu otobüs ile ulaşmak olacaktır. Bir tam akbil ya da gerekliyse 1-2 aktarma ücreti ile uygun şekilde gidebilirsiniz.

Rumeli Kavağı’na En Hızlı Nasıl Gidilir?: Rumeli Kavağı’na ulaşımın en hızlı yolu metro + otobüs seçeneklerini kullanmak olur.

Rumeli Kavağı’na Gitmek Ne Kadar Sürer?: Rumeli Kavağı’na ulaşım bulunduğunuz yere göre değişmekle beraber ortalama 20dk ile 1.5 saat aralığında sürecektir.

Rumeli Kavağı’nda Otopark Var mı?: Rumeli Kavağı’nda ücretli ve ücretsiz otopark seçenekleri mevcut.

Bu şekilde Rumeli Kavağı’na nasıl gidileceğini anlattığım yazım bitiyor. Eğer özel bir noktadan Rumeli Kavağı’na nasıl gidileceğini merak ediyorsanız lütfen aşağıdaki yorum bölümünden bana sorun 🙂 size özel hemen yanıtlıyorum, herkese sevgiler ?

Bu Yazıları da Okumalısınız

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.