Görkemli günler! Bugün “Sarıyer’e gitmek” konusundan bahsedeceğim, ya da üşenip arattığımız şekliyle “sarıyer nasıl gidilir” ? Bu tarz aramalarda hep standart ansiklopedik bilgiler çıkıyor.

Burası Görkemliyollar! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan biri olarak sizlere Sarıyer’e nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, hem de en hızlı ve rahat yolla gitmekten söz ediyorum.

Sarıyer’e Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle neredesin? Eğer Avrupa yakasından Sarıyer’e gidiyorsan vapur, metro ve otobüs seçeneklerini düşünmen gerekli.

Anadolu yakasından Sarıyer’e gidecekler bence metro ve marmaray seçeneklerine yoğunlaşmalı. Ayrıca yine vapur hatları da mevcut. Şimdi genel hatları çizdiysek aşağıdan sana uygun başlığı seç ve Sarıyer’e gidiş yolunu öğren!

Sarıyer Nerededir?: Sarıyer, İstanbul’un boğaz kıyılarındaki önemli bir ilçesi. Boğazın kuzey batı tarafında Avrupa yakasında yer alıyor. Yazı içerisindeki haritadan tam konumu görebilirsiniz.

Sarıyer Sahil’e Nasıl Gidilir?

İlk olarak Sarıyer Sahil’e nasıl giderim diyenler de olacağı için ayrı bir parantez açmak istedim. Genel olarak Sarıyer merkez zaten sahilde olduğundan burada anlattığım tüm yollar Sarıyer Sahil’e gitmek için de geçerli 🙂

Vapurla Sarıyer’e Nasıl Gidilir?

Sarıyer boğazın kuzey tarafında yer aldığı için ulaşım oldukça zor olabiliyor. Bu yüzden eğer imkanınız varsa ben Sarıyer’e vapurla gitmenizi öneririm.

Sırasıyla Eminönü, Beşiktaş, Arnavutköy, Bebek, Emirgan, İstinye, Büyükdere, Sarıyer ve Rumeli Kavağı hattında çalışan bir vapur hattı bulunuyor. Özellikle Eminönü-Sarıyer arasında neredeyse 1-2 saatte bir karşılıklı olarak seferler düzenleniyor. Bu hat üzerindeki her hangi bir noktadan Sarıyer’e vapurla kolayca gidebilirsiniz.

Ayrıca Sarıyer’den Üsküdar, Kadıköy, Beykoz gibi noktalara da şehirhatları seferleri var. Bu seferlerin sıklığı biraz az olduğundan şuraya link bırakıyorum, bi kontrol edin.

Metro İle Sarıyer’e Nasıl Gidilir?

Sarıyer’e günümüz İstanbul’unda ulaşımın bir diğer mantıklı seçeneği metro kullanmak olacak. Çünkü trafikten ne kadar kurtulabilirsek o kadar iyi!

Sarıyer’e metro ile gitmek isteyenlerin öteki metrolardan aktarma yaparak M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna geçmesi ve son durak Hacıosman’a kadar gitmesi gerekiyor. Son durak Hacıosman Metro’dan da 25Y otobüsü ile kolayca Sarıyer’e gidebilirsiniz.

Not: İstanbul Toplu Taşıma & Raylı Sistemler Haritası’nı yazı sonunda paylaşıyorum, metro aktarma seçeneklerini inceleyebilirsiniz!

Metrobüsle Sarıyer’e Nasıl Gidilir?

Eğer bulunduğunu yer herhangi bir metrobüs durağına yakınsa metrobüs ile de Sarıyer’e gidiş imkanınız bulunuyor.

Metrobüs’le Sarıyer’e giderken inmeniz gereken durak Mecidiyeköy ya da Zincirlikuyu! Bu iki duraktan da M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna aktarma yapabilir ve son durak Hacıosman’a kadar metroyla gidebilirsiniz. Hacıosman Metro’dan da 25Y ile Sarıyer’e gidebildiğinizi söylemiştim.

Ayrıntılı Metrobüs Durakları (büyütmek için resim üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Metrobüs Durakları Haritası

Marmaray İle Sarıyer’e Nasıl Giderim?

Marmaray duraklarından birine yakınsanız Sarıyer’e giderken tabii ki Marmaray’ı kullanmalısınız bence 🙂

Marmaray ile Sarıyer’e giderken iki yönden de Yenikapı istasyonunda inip M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna geçmeni gerekli. Bu metronun son istasyonuna kadar gidip Hacıosman’dan 25Y otobüsüne binmeniz gerektiğini biliyorsunuz artık 🙂

Marmaray Durakları Listesi (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

Marmaray Durakları Listesi / Yanlarında Referans Alabileceğiniz İlk ve Son Sefer Saatleri Yazıyor ( sefer saatleri sadece fikir vermesi için )

İETT Otobüsleri ile Sarıyer’e Gidiş

Sarıyer genel olarak metrolara uzak kaldığı için maalesef otobüsleri kullanmak zorunda kalıyoruz. Şimdi sizlere genel hatlarıyla Sarıyer’e gidebileceğiniz otobüs seçeneklerinden bahsedeceğim.

Sarıyer’den Geçen İETT Otobüsleri

  1. Sarıyer’e Beşiktaş’tan 40B ve 25E ile,
  2. Hacıosman Metro’dan 25Y ile,
  3. Ayazağa’dan 41C ile,
  4. Rumeli Hisarüstü’nden 59RS ile,
  5. Taksim’den 25G ile
  6. Zincirlikuyu ve Levent’ten 40B ile ulaşabilirsiniz.

Sarıyer’e Araçla Yol Tarifi

Sarıyer’e özel aracıyla gitmek isteyenler için de kısa bir yol tarifi yapmak istiyorum. Aslında nereden gelirseniz gelin öncelikle Maslak kavşağına ulaşıp oradan Sarıyer yönüne sapmalısınız.

Sarıyer zaten merkezi bir konum olduğundan yolun sonu sizi Sarıyer’e götürecektir. Ayrıca gezmeyi sevenler Beşiktaş-Sarıyer hattındaki sahil yolundan da Sarıyer’e ulaşabilir. Ben sizlere harita üzerinden Sarıyer’e özel araçla ulaşım için yol tarifleri de paylaşayım;

Not: Sağ üst köşedeki büyütme ikonuna tıklayarak telefonunuza indirebilir ve detaylı inceleyebilirsiniz. Sarıyer’e bulunduğunuz yerden yol tarifi almak için buraya tıklayın.

Sabiha Gökçen’den Sarıyer’e Nasıl Gidilir?

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Sarıyer’e gideceklere benim önerim öncelikle Havabüs otobüsleriyle Taksim’e geçin!

Taksim’den sonra da M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosu ile Hacıosman’a gidip sonra da 25Y otobüsü ile Sarıyer’e ulaşabilirsiniz.

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Sarıyer’e gidecekler isterlerse önce E-10 ile Kadıköy’e geçip oradan, vapurla Beşiktaş yapıp sonra da 40B ile de Sarıyer’e gidebilir.

Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşım rehberi yazıma bakarak ayrıntılı seçenekleri öğrenebilirsiniz.

İstanbul Yeni Havalimanı’ndan Sarıyer’e Gidiş

İstanbul Havalimanı aslında Sarıyer’e oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Eğer İstanbul Havalimanı’ndan Sarıyer’e gidecekseniz Havaist otobüsüne binin ve 4. Levent’te inin! Buradan 40B otobüsüne binerek Sarıyer’e ulaşabilirsiniz.

Bunun dışında İstanbul Havalimanı – Sarıyer arasında çalışan H-8 otobüsü de bulunuyor. Ancak sefer saatlerinin azlığından ötürü şuradan saatlerine bakmanızı öneririm.

İstanbul Havalimanı’na ulaşım rehberi yazıma bakarak ayrıntılı seçenekleri öğrenebilirsiniz.

Otogar’dan Sarıyer’e Nasıl Gidilir?

Esenler Otogar’dan Sarıyer’e gidecekler hemen otogardaki M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hattına binerek Yenikapı’ya gitsinler. Yenikapı’dan da M2 Taksim metrosuna geçip son durak Hacıosman’a ulaşabilir. Sonrası için otobüs var 🙂 numarası yukarıda metro kısmında yazıyor!

Alibeyköy Otogar’dan Sarıyer’e gitmek için ise en mantıklı yol önce tramvay + metro ile Mecidiyeköy’e gitmek ve buradan M2 metrosuna geçerek yine Hacıosman’a ulaşmak. Sonrasında da tabii ki otobüs…

Esenler otogar ulaşım rehberi, Alibeyköy otogara nasıl gidilir? ve Harem’e gidiş seçenekleri yazıma bakarak ayrıntılı gidiş yollarını öğrenebilirsiniz.

Semt Semt Sarıyer’e Ulaşım & Öneriler

Semt Semt Toplu Taşıma İle Tarif! / Burgazada Gezimden

Üsküdar ve Kadıköy’den Sarıyer’e Nasıl Gidilir?

Üsküdar ve Kadıköy’den Sarıyer’e giderken eğer saatlerini denk getirebilirseniz vapur en iyi ulaşım yolu. Hatta bu bir keyif yolu 🙂

Bunun dışında vapurla Beşiktaş’a geçip oradan 25E ya da 40B gibi otobüslere de binebilirsiniz.

Ayrıca ben hız ararım diyenler metro ve marmarayı da kullanabilir 🙂 Onun ayrıntısı yukarıda…

4. Levent, Zincirlikuyu ve Beşiktaş’tan Sarıyer’e Nasıl Gidilir?

4. Levent, Zincirlikuyu tarafından Sarıyer’e giderken isterseniz direkt 40B otobüsüne binebilirsiniz. Ama benim tavsiyem M2 Taksim-Hacıosman metrosuyla son durağa kadar gidin ve 25Y otobüsüne binin, böylesi çok daha hızlı olabilir.

Beşiktaş’tan Sarıyer’e gidecekler ise ister vapur ister 40B, 25E otobüslerini kullanabilir.

Ortaköy, Bebek, Emirgan ve İstinye’den Sarıyer’e Nasıl Giderim?

Ortaköy, Bebek, Emirgan ve İstinye gibi boğaz semtlerinden Sarıyer’e gitmek için yalnızca sahil yolu üzerinden herhangi bir otobüse binmek yeterli!

Bu otobüs büyük ihtimalle 25E olacak ama siz Sarıyer yazıyorsa direkt atlayın 🙂

Ayrıntılı İstanbul Raylı Sistemler & Metro Haritası (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Toplu Taşıma ve Metro Haritası

Mecidiyeköy ve Taksim’den Sarıyer’e Nasıl Gidilir?

Mecidiyeköy ve Taksim’den otobüsle Sarıyer’e gitmek mümkün. Ama burası Görkemliyollar ve ben metroyla gitmenizi öneririm.

Bu iki noktadanda M2 Taksim-Hacıosman metrosuna binebilirsiniz. Bu metrodan Hacıosman’a gidin ve otobüüs 🙂

Eminönü ve Karaköy’den Sarıyer’e Nasıl Gidilir?

Eminönü ve Karaköy, Sarıyer’e oldukça ters kalan noktalardan biri. Bence ilk seçeneğiniz vapura binip Sarıyer’e gitmek olsun.

Eğer vapur saatleri size uymuyorsa da hemen yürüyerek M2 metrosuna ulaşın (İstanbul Üniversitesi ve Şişhane durakları yakında) Metro’dan sonra Sarıyer’e ulaşım yukarıda yazıyor!

Maltepe, Kartal, Pendik’ten Sarıyer’e Nasıl Gidilir?

Anadolu yakası ilçelerinden Sarıyer’e giderken bence ya Marmaray ya da Metro kullanın! Ya da direkt Metrobüs’e de binebilirsiniz.

Marmaray’la gelirken Yenikapı, Metrobüsle Zincirlikuyu, Metro’dan da Uzunçayır’da aktarma yaparak sizi Sarıyer’e götürecek M2 Taksim-Hacıosman metrosuna ulaşabilirsiniz. Sonrası malum 🙂

Beylikdüzü, Şirinevler, Avcılar, Bakırköy’den Sarıyer’e Nasıl Gidilir?

Avrupa yakasının batı ilçelerinden Sarıyer’e giderken bence hiç düşünmeden Metrobüs’e atlayın. Metrobüs’le Sarıyer’e giderken Zincirlikuyu’da inerek M2 metrosuyla Sarıyer’e gidebilirsiniz. Ayrıntılar yukarıda Metrobüs bölümünde…

Sarıyer’e Toplu Taşımayla Ulaşımda & Sıkça Sorulanlar

Sarıyer’e En Ucuz Ulaşım Yolu Hangisi?: Sarıyer’e en uygun ulaşım yolu metro ya da vapurla ulaşmak olacaktır. Bir tam akbil ya da gerekliyse 1-2 aktarma ücreti ile uygun şekilde gidebilirsiniz.

Sarıyer’e En Hızlı Nasıl Gidilir?: Sarıyer’e ulaşımın en hızlı yolu metro + otobüs seçeneklerini kullanmak olur.

Sarıyer’e Gitmek Ne Kadar Sürer?: Sarıyer’e ulaşım bulunduğunuz yere göre değişmekle beraber ortalama 20dk ile 1.5 saat aralığında sürecektir.

Sarıyer’de Otopark Var mı?: Sarıyer’de ücretli ve ücretsiz otopark seçenekleri mevcut.

Bu şekilde Sarıyer’e nasıl gidileceğini anlattığım yazım bitiyor. Eğer özel bir noktadan Sarıyer’e nasıl gidileceğini merak ediyorsanız lütfen aşağıdaki yorum bölümünden bana sorun 🙂 size özel hemen yanıtlıyorum, herkese sevgiler ?

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.