Schengen Vizesi Hakkında Merak Edilenler

Schengen Vizesi / Vize

Schengen Vizesi Hakkında Merak Edilenler


Bizler için Avrupa kapılarının anahtarı olan Schengen vizesi hakkında merak edilenlerden bahseceğim sizlere. Yazıdaki soru başlıklarını, vize başvurusu sırasında bilinmesi gerekenlerden yola çıkarak hazırladım.

Sizlere anlattığım tüm bilgileri 40’tan fazla ülkedeki tecrübelerim ile kaleme alıyorum, faydası olması dileğiyle başlıyorum 🙂

Schengen Vizesi Kaç Günde Alınır ?

Schengen vizesi 2019 itibariyle bir hafta içinde sonuçlandırılıyor. Bu süre siyasi koşullara göre ve kişiden kişiye değişebilir. Konsolosluk size bir süre garantisi vermiyor.

Ben her ihtimale karşı en az 1 ay evelinden başvuru yapmanızı öneriyorum. Bu sayede rahat biçimde vizenizi alabilirsiniz 🙂

Schengen Vizesi İle Gidilen İsviçre Sokaklarında / Basel

Schengen Vizesi Kaç Günlük Verilir ?

Schengen vizesi için belirlenmiş net bir süre yok. Başvurunuza göre birkaç günlükten, yıllarca geçerli olana kadar vizeler verilebiliyor. Genellikle Schengen vizesine ilk kez başvuranlara yalnızca belirttikleri seyahat günleri için vize veriliyor. Daha sonraki başvurularda süre artabiliyor.

Yakın çevremde 2 yıllık Schengen vizesi alan bir duydum !

Bologna İstasyonu’nda / İtalya

Hesabımda Ne Kadar Para Olmalı ?

Bu konu efsanelere gebe 🙂 Her kafadan ayrı bir ses çıkıyor. Önemli olan hesaptaki paradan çok, hesabın doğal bir akış içinde olması. 100 bin lira bulunup da birden çekilen ya da yatırılan bir hesaptansa, maaşın yattığı düzenli bir birikim hesabındaki 50 bin lira daha çok iş görecektir !

Peki minimum ne kadar olması derseniz, 2019 itibariyle 1 haftalık bir gezi için 2000 euro’ya yakın bir tutar bulunmalı hesabınızda. Bu para sizin oradaki harcamalarınızı temin edebilmeniz için.

Verona’daki Hoş Detaylardan Biri

Schengen’de İlk Giriş Yapılacak Ülke Prosedürü

Schengen vizesine başvurken, ilk olarak hangi ülkeye gidecekseniz o ülkeden vize almanız gerekiyor. Ben Almanya’dan Schengen alıp İtalya’ya gideyim yok 🙂

Bu kural çok katı değil ! Yani giriş yapabilme şansınız var, fakat kapıdan geri de dönebilirsiniz.

Tüm bunların yanında farklı bir ülkeye giriş yapmak, sizin seyahat planlamanıza uymadığınızın bir göstergesi olacak ve sonraki vizelerinizde olumsuz bir etki yaratacaktır. Scghengen bölgesine girdikten sonra serbest dolaşım içinde ülke değiştirmeniz sorun değil.

Berlin’den / Schengen Bölgesi

Tek Vize İle Kaç Kez Giriş Yapabilirim ?

Bu aslında alacağınız vizenin türüne göre değişkenlik göstermekte. Schengen vizesinin “single, double ve multiple entry” olanları var. İngilizce olarak söylüyorum çünkü vizeniz üzerinde bu yazmakta 🙂

Eğer tek girişli bir vizeniz varsa yalnızca bir kez Schengen bölgesine girebilirsiniz. Çift girişli ise iki kez, çok girişli ise de geçerlilik süresi içinde istediğiniz kadar giriş çıkış yapabilirsiniz.

Burada karıştırılan şey, önemli olan Schengen bölgesine giriş çıkışların olması. Örneğin İspanya’ya gitmişsseniz, Fransa ve Portekiz’e dilediğinizce gidebilirsiniz. Ancak tekrar Türkiye’ye dönerseniz veya Rusya’ya giderseniz geri döndüğünüzde 2. kez giriş yapmanız gerekir.

Schengen’e Dahil Olmayıp AB Üyesi Hırvatistan ve Dubrovnik Gezimden

En Fazla Ne Kadar Kalabilirim ?

Bu da yanlış bilinenlerden biri. Öncelikle Schengen vizenizin geçerlilik süresi kadar orada kalabilirsiniz. Eğer bu geçerlilik süresi 6 aydan fazla ise farklı kurallar da devreye giriyor.

Süresi ne kadar olursa olsun turistik Schengen vizesinde 6 ayda 90 günden fazla kalış izniniz bulunmuyor. Bu demek değil ki 90 gün sonra gelip bir gün Türkiye’de kalıp tekrar gidelim 🙂

Kalış süreniz o gün için, son 180 günde 90 günü geçmemiş olmalı !

Michelangelo’dan Floransa ve Ben

Vizem Var, Yeniden Schengen’e Başvurabilir miyim ?

Aslında genel olarak başvuramazsınız. Sadece Schengen vizenizin geçerlilik süresinin sonu yaklaşmıssa bu başvuruya izin veriliyor. Yeniden başvuru yaptığınızda aynı prosedüre tabisiniz. Fakat sunmanız gereken belgeler konusunda daha esnek olabilirsiniz.

Pasaportumun Geçerliliği Bitti Ama Vizem Devam Ediyor

Böyle bir durumu ben de Amerika vizemde yaşamıştım. Eğer vizenizin geçerlilik süresi devam ediyorsa, korkmayın hala vizeniz var !

Yapmanız gereken şey, Avrupa’ya giderken yeni pasaportunuzun yanında vizesi bulunan eski pasaportu da götürmeniz. İkisini birden sunduğunuz zaman, ülkeye kolayca alınacaksınız 🙂

İsviçre’de Gezerken / Basel

Schengen Başvurum Reddedildi, Ne Yapmalıyım ?

Bu cümleyi de son zamanlarda sıkça duymaya başladım. Vize reddi düşünülenin aksine ciddi bir sorundur. Ülkeler genellikle red sebeplerini belirtmezler, fakat sizin tahmin etmeniz de zor olmaz.

Vize redlerinin büyük bir kısmı aslında başvuruda yapılan teknik hatalardan meydana geliyor. Yanlış ya da aldatıcı belge beyanları ya da seyahat planının netleşmemiş olması gibi. Bunun dışında yeterlilikleri sağlayamıyor da olabilirsiniz.

İlerleyen günlerde vize reddi yaşayanlar için ayrı bir yazı kaleme alacağım ve bu durumda izlenmesi gereken yoldan bahsedeceğim. Şimdilik vize alırken dikkat edilmesi gerekenler başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ediyorum. Çünkü o yazımdan yola çıkarak, kendinizdeki eksikliği görebilir ve sorunun kaynağını bulabilirsiniz.

Berlin, Almanya / İnterrail 2013 Gezim 🙂

Bu şekilde Schengen vizesi ile ilgili sıkça sorular soruları yanıtlamış oldum. Eğer aklınızda daha fazla soru varsa lütfen yorum bölümünden bana bunları ulaştırın. Çok kısa süre içerisinde, içtenlikle yanıtlamaya gayret ediyorum.

Eğer okumadıysanız, Schengen vizesi nasıl alınır ve Schengen için hangi evraklar gereklidir isimli yazılarıma da göz atmanızı tavsiye ederim 🙂

Yazının Devamı: Vize Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ? →

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

2 Yorum Bırakılmış

  1. Ben univesiteyi
    almanyada okuycam da lisans egitiminden sonra orda çalişabilir miyim?

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*