Schengen Vizesi Nedir, Nasıl Alınır ?

Schengen Vizesi / Vize

Schengen Vizesi Nedir, Nasıl Alınır ?


Görkemli günler ! Bugün Avrupa’ya gitmenin ilk adımı olan Schengen Vizesi’nden bahsedeceğim. Vize konusu yurtdışı seyahatlerinin en stresti bölümü. Bu konuda içinizi rahatlatacak öneriler ve net bilgiler ile Schengen Vizesi almak konusunda sizlere yardımcı olmak istiyorum.

Yazım içerisinde, Schengen vizesi ile ilgili genel bilgilerle beraber vizeyi nasıl alabileceğinizi de bulabilirsiniz 🙂

Schengen İle Gidilen İtalya’dayken

Schengen Vizesi Nedir ?

Öncelikle nedir bu Schengen ? Kısaca Avrupa Birliği’nin sınır birliği anlaşması ve bu bölgeye girmek için verilen ortak vize olarak tanımlanabilir. Birkaç istista dışında Avrupa Birliği üyesi tüm ülkelere Schengen Vizesi ile giriş yapabiliyorsunuz.

Coğrafi yakınlığımız sebebiyle ilk olarak Avrupa’ya gitmeyi tercih ettiğimizden bu vize hep gündemde 🙂

İsmime Festival Düzenlenirken / Brugge, Belçika

Schengen Vizesi Hangi Ülkelerde Geçerli ?

Schengen’in genel bir vize olduğundan bahsettik. Şimdi de hangi ülkelerde kullanıldığı konusu var !

Size sunduğum haritada 2019 için güncel olarak Schengen Vizesi kullanan ülkeleri görebilirsiniz. Dikkatinizi çekebilecek olan Norveç ve İsviçre, Avrupa Birliği üyesi olmayıp Schengen kullanan ülkeler. Ayrıca Hırvatistan, Güney Kıbrıs, Romanya ve Bulgaristan, AB Üyesi olmasına rağmen Schengen’e geçiş yapmamış ülkelerden.

Schengen Vizesi İle Gidebileceğiniz Ülkeler 2019

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İzlanda, İtalya, İspanya, İsveç, İşviçre, Litvanya, Lihtenştayn, Latvia, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Monako, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, San Marino, Yunanistan, Vatikan

Haritada Schengen Vizesi İle Gidilebilen Ülkeler

Yeşil Pasaportum Var, Schengen Gerekli mi ?

Yeşil renkteki, hususi pasaporta sahipseniz, yazıyı okumanıza gerek yok 🙂 Çünkü resmi pasaport sahipleri, 90 güne kadar yapacakları Avrupa seyahatlerinde Schengen vizesinden muaflar.

Yeşil pasaportu olanların, yurtdışına çıkmak isteyenler için yazdığım faydalı yazımı okumasını tavsiye ediyorum 🙂

Floransa Sokaklarındaki Şirin Bir Araba

Schengen Vizesine Nereden Başvurulur ?

Schengen Vizesi maalesef ki bireysel olarak konsolosluklara başvurabileceğiniz bir vize değil. Ülke konsoloslukları tarafından yetkilendirilmiş resmi aracı firmalarla çalışmanız gerekiyor.

Bu konuda karışıklık olmaması açısından sizlere ülkelere göre çalıştıkları firmaları, 2019 için güncel olarak sunmak istiyorum.

Schengen Ülkeleri Anlaşmalı Vize Merkezleri
Almanya Idata
Avusturya Vfs Global
Belçika Vfs Global
Çek Cumhuriyeti Vfs Global
Danimarka Vfs Global
Estonya Orange Vize
Finlandiya Vfs Global
Fransa Vfs Global
Hollanda Vfs Global
İspanya Vfs Global
İsveç Vfsglobal
İsviçre Vfs Global
İtalya Idata
İzlanda Vfs Global
Letonya Vfs Global
Lıhtenştayn TLScontact
Litvanya Vfs Global
Lüksemburg Vfs Global
Macaristan Orange Vize
Malta Vfs Global
Norveç Orange Vize
Polonya Vfs Global
Portekiz Orange Vize
Slovakya *Aracı Firma Yok
Slovenya Orangevize
Yunanistan Vfs Global

Prag’ın Eğlenceli Sokaklarında Gezerken / Çekya

Schengen Vizesi Ücretleri

Schengen Vizesi almak için güncel olarak 60 Euro ödemeniz gerekiyor. Bu ücret 6-12 yaş arasındaki çocuklar için 35 Euro olarak belirlenmiş.

Takip ettiğim güncel siyasi olaylarla beraber yakın zaman sonra Avrupa ile ülkemiz arasında kolaylaşacağı düşünülen Schengen Vizesi’nin ücretleri de daha aşağı inebilir…

*2019’a doğru yaklaşırken Avrupa Parlamentosu’nun görüşmeleri sonucunda Schengen vize ücretinin 80 euro’ya çıkması gündemde. Aynı şekilde Erasmus gibi öğrenci programları ile gidenlerden de ücret alınmayabilir, kural değişirse bu sayfada sizlerle paylaşacağım.

Schengen Vizesi Temsili Görünüm

Schengen Vizesi Alma Aşamaları

Başvuru Formunun Doldurulması

Öncelikle gitmek istediğiniz ülkenin hangi aracı vize kurumuyla çalıştığını yukarıdan kontrol edip, o firmanın resmi sitesinden başvuru formu doldurmalısınız.

Randevu Alınması

Başvuru esnasında sizden istenen belgeleri sunduktan sonra, parmak izi ve pasaport gibi belgeleri teslim etmek için konsolosluktan randevu almanız gerekiyor. Randevuyu alırken de aracı vize acentesini kullanmalısınız.

Gerekli Evrakların Toplanması

Bu noktadan sonra yapacağınız tek iş, vize için gerekli evrakları toplarlamak. Aslında bu kısım vize geleceğiniz ile ilgili kilit bir yer. Göstereceğiniz belgelerin türü ve doğruluğu sizin vize sürenize de alıp alamamanıza da etki edecektir.

Bu konunun önemimi bildiğimden sizlere ayrı bir makalede olayı mantığıyla anlatmak istedim, yazı sonunda bir göz atın derim.

Schengen Vizesi İle Gidebileceğiniz Monako’dan

Vize Görüşmesi

Aslında çok da bir görüşme yok ortada. Yalnızca belgelerinizi teslim ediyorsunuz denilebilir. Fakat bazen sizden istenecek ek bilgiler de olabilir. Bu yüzden vize görüşmenize Seyahat planınızı kafanızda oturtup gitmelisiniz.

Schengen Vizeniz ve Pasaportunuzun Teslimi

Umuyorum ki 🙂 vizeniz onaylandıktan sonra, pasaportunuzu görüşmede orada bırakacaksınız. Onlar vizenizi pasaportunuza işleyip bir hafta içinde adresinize gönderiyor.

Gördüğünüz üzere vize almak aslında o kadar da komplike bir şey değil 🙂 Doğru planlanmış bir gezi için vize almak çok kolay. Bu yazıyla beraber, Schengen Vizesi için gerekli evraklardan bahsettiğim ve Schengen Vizesi hakkında merak edilen soruların yanıtladığım yazılarımı okumanızı tavsiye ederim, sevgiyle kalın !

Yazının Devamı: Schengen Vizesi İçin Gereken Belgeler Listesi →

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

15 Yorum Bırakılmış

 1. Birgül eker says:

  Mrblar görkem bey arkadasım ve ben en buyuk hayalimiz norvec e gitmek ve hatta yerlesmek ve dedıgım gıbı hayal den oteye gidemiyor schengen vizesini ne sekilde uzatabılırız

 2. Şule Karadenz says:

  Merhaba ben yazın Bulgaristan a Erasmus a gideceğim gitmişken de diğer ülkeleri de ziyaret etmek istiyorum.Bulgaristan için ayrı vize ve diğer ülkeleri gezmek için ayrı vize almam gerekiyormuş araştırdığım kadarıyla.Şimdi ben Bulgaristan için vize alırken aynı zamanda Schengen vizesi de almak istiyorum avrupadaki çoğu ülkeyi görebilmek için.Schengen vizesi için illaki belirli bir ülke için mi alıp ona göre mi plan yapmam gerekiyor?aldığım Schengen vizesi ile diğer avrupa ülkelerine giriş-çıkış sağlayabiliyor muyujm?İlk defa yurt dışına çıkacağım çok fazla bilgim yok bilgilendirseniz ve tavsiyede bulunabilirseniz çok memnun olurum.

  • Merhabalar Şule Hanım,

   Şanssız olmuş sizin için 🙂 Erasmus kapsamında sanırım sadece birkaç ülkede bu problem var. Evet diğer Avrupa ülkeleri için Schengen vizesi almanız gerekiyor.

   Schengen için ilk giriş yapacağınız ülkeye başvuruda bulunmalısınız, ardından Schengen bölgesi içindeki geçişlerinizi serbestçe yapabilirsiniz.

 3. Deniz Uslu says:

  Merhaba Görkem Bey,
  Ben ilk defa Schengen vizesi alacağım.
  Seyahat planımı önce 1 hafta Prag ordan da 1 hafta Sicilya olarak kafamda tasarladım. Paylaştığınız tabloda başvuru için Çek Cumhuriyeti’ne Vfs Global, İtalya’ya ise Idata firması bakıyor görünüyor. Ben ilk önce Prag’a gideceğimden Vfs Global firmasından 2 ülke için de alabiliyor muyum?
  İkinci sorum da vize süresi hakkında, 2 haftalık talebimin geri çevrilme riski olabilir mi?
  Teşekkürler..

  • Merhabalar Deniz Hanım,

   Zaten iki ülkede Schengen bölgesi içerisinde. Eğer ilk olarak Çek Cumhuriyeti’ne gidecekseniz oradan vize başvurusu yapmanız gerekiyor, sonra zaten diledeğinizce diğer AB ülkelerine geçebilirsiniz.

   Eğer vize alacaksanız zaten alırsınız 🙂 İki hafta uzun bir süre maddi yeterliliğe dikkat edin yeterlidir, iyi şanslar.

 4. Selami kula says:

  Merhaba görkem bey

  Almanya için schengen başvurusunda bulunmayi planlıyorum çalışanın , iş yerim kurumsal bir firma gerekli bütün evrakları verecek ( izin belgesi , sigorta giriş dökümü vs) vizeyi alma şansım sizce nedir 2 hafta tatil amaçlı dusunuyorum ilk olcak ?

  • Merhabalar Selami Bey,

   Açıkçası hakkınızda birşey bilmediğim için yorum yapmam zor. Eğer yeterlilikleri sağlayabiliyorsanız alırsınız. İki hafta uzun bir süre özellikle maddiyat konusu önemli, en azından 5-6 bin euro teminat gösterebilmelisiniz.

 5. burak ipek says:

  MERHABALAR GÖRKEM BEY.DEVLET KURUMUNDA HEMŞİRE OLARAK GÖREV YAPMAKTAYIM..BEN 28 MARTTA BAŞVURUMU YAPTIM.AMA EVRAKLARIMIN ARASINDA BANKA HESAP DÖKÜMANLARIMI ISLAK İMZALI VE KAŞELİ OLARAK GÖNDERDİM. FAKAT BANKA İMZA SİRKÜLERİNİ KOYMAYI UNUTTUM. BU VİZE ALMAMDA SORUN YAŞATIR MI. DEVLET KURUMUNDA HEMŞİRE OLARAK GÖREV YAPMAKTAYIM.

  • Merhabalar Burak Bey,

   Açıkçası kaşe sirkü vs çok detay konular, önemli olan resmi bir geçerliliği olup olmadığı. Eğer bu özelliğe sahip bir belge ise iş görür, ıslak imza varsa zaten büyük ihtimalle öyledir.

 6. elif yetiş says:

  Merhabalar görkem bey.
  Ben üniversite öğrencisiyim ve 2 kuzenimle fransaya gitmek istiyorum. Sponsor olarak kuzenim teyzesini bende amcamı göstermek istiyorum bazı özel nedenlerden dolayı. sizce gösterebilir miyim?

  • Merhabalar Sevgili Elif,

   Evet gösterilebilir ama bunu iyi bir gerekçeye dayandırman gerek. Çünkü birinci derece yakınlar dışındaki sponsorluk talepleri olumsuz karşılanabilir.

 7. Uğur yılmaz says:

  Merhabalar Görkem bey, yaz tatilinde yunanistana gitmeyi düşünüyorum.Vize işlemlerim tahmini ne kadar sürer

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*