Selamlar! Bugün tam anlamıyla Sevilla’ya bir bakıp çıkacağız🙂 Belki de çok uzun yazılardan sıkılıyorsunuzdur, işte bu gezi yazısı tam size göre 🙂

İspanya’ya ilk kez gitmiyorum. Daha önce defalarca Barselona, Madrid, Mallorca, Valencia gibi şehirleri gittim gezdim. Fakat şu İspanya’nın güney batısı yani Endülüs’e ilk kez gideceğim.

Oldum olası gerçek İspanya’yı en azından Valencia olarak tanımlamışımdır. Barselona ve Madrid turist akınından gerçek latin kültürünü hissedemediğiniz noktalar. Peki ya Sevilla?

Sevilla Genel Görünüm

Sevilla Hakkında

Sevilla, İspanya’nın Endülüs bölgesinde aslında tarih boyunca oldukça önemli yerler edinmiş bir şehir. Günümüzde turistik anlamda öteki İspanyol şehirlerinin bir adım arkasında olsa da beklenenden çok daha fazlasını vermeye hazır gibi.

Sevilla için beklentim hep yüksekti aslında. Neden mi? Bir yıldır İtalya, Brescia’da yüksek lisans yapıyorum ve oda arkadaşım Jesus Garcia bir Sevillalı 🙂 Öyle biri düşünün ki dur durak bilmeden partilerden partilere koşsun, hem de oldukça sevecen bir çocuk.

Yani Sevilla’da biraz ev sahibi sayılırım 🙂 Fakat Sevilla’ya bu seferlik gidişim Kanarya Adaları’na ucuza ulaşmak için seçtiğim bir aktarma noktası sıfatıyla olacak. Lüksemburg’dan Sevilla’ya sadece 10 euro’ya gelirken yarın da 12 euro’ya Gran Canaria’ya uçacağım!

Sevilla Ben Geliyorum 🙂 / Lüksemburg Havalimanı

Tam Yol Güneye!

Lüksemburg’da yorucu ve bolca soğuk geçen günün ardından uçağıma atlayıp “tam yol güneye!” diyorum 🙂

Fena bir uçuş da sayılmaz; yaklaşık 2.5 saat…

Sevilla’ya akşam 7 civarında iniş yapıyoruz. Baştan söyleyeyim, hayatımda gördüğüm en kötü havalimanına sahip 🙂 Sanırım yarısı tadilatta ama gerçekten görmelisiniz. Fakat bu durum beni Sevilla’nın özel atmosferi içine sokmaya başladı bile.

Sevilla Genel Görünüm / Capcanlı Sokaklar

Real Betis mi Sevilla FC mi?

Sevilla’nın futbol kulubüyle ünlü olduğunu hepiniz bilirsiniz. Buradaki insanlar futbolla yatıp kalkıyor!

Tabi bir de Real Betis var 🙂 Pek bilinmese de Betis, Sevilla’nın en ateşli taraftarlarını barındıran kulüp, oda arkadaşım Jesus takma adıyla Koi’den biliyorum…

Havalimanından çıkarken Sevilla futbol takımı hoşgeldin diyor tabelalarda, artık açık havaya çıkıyorum ve inanılmaz!!

Birkaç saat önce neredeyse kar yağacak Lüksemburg’un soğuk havasından 18-20 derece bir kış havasına geldim 🙂 Kış dediysem Sevilla’nın kışı yani bahar.

Hoşbulduk Sevilla 🙂

Sevilla’da Dört Mevsim Yaz!

Sevilla zaten bulunduğu konumdan da anlayabileceğiniz gibi oldukça sıcak bir iklime sahip. Burası yıl boyu 15-20 derecenin altına pek düşmüyor. Hatta çevrede göreceğiniz yaygın müstakil evlerin neredeyse hepsinin birer havuzu var.

Terminalin hemen önünde “EspecialAeropuerto” dedikleri EA Havalimanı otobüslerini göreceksiniz. Bu otobüs sizi fazla durmadan ekspres şekilde Armas Meydanı’na götürüyor ( Plaza de Armas ), fiyatı da 4 euro.

Torre del Oro / Tam Otobüsten İnince Gördüğüm Manzara 🙂

Sevilla’dan İlk İzlenimler

Otobüs baya eski püskü, işte bu yüzden gerçek İspanya diyorum 🙂 Sevilla tam orta sınıf bir İspanyol şehri, biraz Latin Amerika havasını ilk dakikalarda hissettiriyor.

20-25 dakika sonra görkemli Oro Kulesi (Torre del Oro) önünde otobüsten iniyorum.

Vovv bu şehrin nehri, köprüleri var!

Hayatımda çok az kez bu kadar az bilgiyle bir şehre gelmişimdir 🙂 Pek az vaktim olduğundan ve sadece aktarma noktası olarak baktığımdan Sevilla’da gezilecek yerleri, şehrin sahip olduklarını çok bilmiyorum.

“Vovv bu şehrin nehri, köprüleri var!”

Sevilla’da Gezilecek Yerler

Fakat ilk dakikadan gördüğüm manzara beni şok ediyor. Hemen yanımda az önce söylediğim Torre del Oro, Guadalquivir Nehri ve rengarenk ışıklarla süslenmiş bir sürü tarihi yapı var…

Akşam olduğu için fotoğraflar anlattığım kadar kaliteli çıkmadı 🙂 Ama kesinlikle mükemmel…

Puerta de Jerez Metro İstasyonu’nun olduğu merkezi tarafa doğru ilerliyorum, neyseki hostelim tam da şehrin kalbinde: Sevilla Kitsch Hostel Art

Hemen hostele girer girmez “Ciao!” diyorum 🙂 Şansa bakın ki hostelde çalışan çocuk da Lombardiyalı hemşerim bir İtalyan! Hostelin içi tam da yolda gelirken gördüğüm klasik Sevilla tarzı ile çok uygun.

Benim için sadece 10 euro verdiğim ve yeri harika olan bir kalma yeriyken muhteşem Sevilla Katedrali manzaraları terasını da görünce! İşte burada gelin kalıın diyorum 🙂

İşte Hostelimin Terası / Sevilla

Avenida de la Constitución

Vakit kaybetmeden Avenida de la Constitución’a geçiyorum. “Görkem neden böyle isimler veriyorsun bize?”

Çünkü burası adeta yanıyor 🙂 Cadde biraz İstiklal, biraz Kadıköy, biraz La Rambla ne derseniz… Sokakta “bella ciao” çalan gitaristler, cıvıl cıvıl sıcacık insanların doldurduğu bir cadde düşünün…

Avenida de la Constitución

En güzeline daha gelmedim! Bu cadde de inanılmaz yapılar var; hepsi de açık sarı tonlu ve geceleri aydınlatmaları ile bence müthiş bir görüntüye bürünmüş.

Sevilla’da gezilecek yerlerin hepsini gezme niyetinde değilim bu seferlik. Çünkü çok çok az vaktim var. Ben de Constitución Caddesi üzerinden yürümeye başlıyorum, doğaçlama ve karşımda…

İşte Avenida de la Constitución

Bu Katedral Bir Başka!

Sevilla Katedrali!

50’den fazla ülkeye gidince artık kiliseler camiler ekstrem her türlü yapıya alışıyorsunuz ama Sevilla Katedrali büyüleyici. Sanırım gördüğüm en en en güzel yapılardan biri. Sırf bu katedral bile Sevilla’yı Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri yapar.

Biraz ilerde ünlü Edificio de La Adriática’yı görüyorum; La Adriatica Binası.

Nasıl tarif edilir bilmiyorum, yumuşak yuvarlak hatları kubbesi ve açık tonlu renkleriyle özel bir yapı olduğu aşikar. Sevilla’ya gelince bunu istemeseniz de keşfedecek ve aşık olacaksınız biliyorum 🙂

Sevilla Katedrali ve Akşam Muhteşem Işıkları

Tapas mı ? Olur

Şimdi biraz ara sokaklara dalacağım; Tapas Vakti…

Tapas kelimesi kesinlikle Sevilla için yaratılmış olmalı. Katedralin oradaki tüm ara sokaklar, adeta eğlenceden çılgına dönen insanlarla dolu 🙂 Tapas kültürünü anlatmama gerek yoktur bence, bu insanlar Aperatif sıcak, soğuk yemeklerini alıp, biralarını yudumlarken deli gibi eğleniyor hem de sokaklarda!

Sevilla’nın Tapas, Bar Mekanları 🙂 Şuradaki Canlılığa Bakın!

Sevilla’da eğlenmek için bir mekana, bara ihtiyacınız yok. Burası özellikle haftasonları şuan olduğu gibi kasım ayında bile insanlarla dolu… Sokakların kendisi bir bar. Ben de kafama göre bir tapasa dalıp özel birşeyler atıştırıp biramı alıyorum.

Fiyatlara da inanamayacaksınız! Genelde deneyimleyebileceğiniz aperitif tapas yemekleri 2-3-4 euro bandında, cerveza yani bira 1-2 euro hem de mekanlar harika 🙂

Sevilla’daki Genel Restoran Fiyatları da Burada

Latin Gecelerine Giriş: Sevilla

Gecenin sonunda Koi’nin önerdiği The Clan’a gidiyorum. Burası yerel öğrencilerin takıldığı bir pub mış. Bu kadar kısa sürede herşeyi nasıl anında buldum biliyorum derseniz başka sırrımı söylemiştim. Sevilla’da torpilliyim 🙂

The Clan’da biraz günün yorgunluğu üzerine birşeyler içerken benim için de Sevilla gezi macerası son bulmuş oluyor. Bu kadar kısa bir geziyi bile bu kadar uzun anlatmışssam siz Sevilla’yı bir hayal edin…

The Clan’da Birşeyler İçiyorum / Sevilla, İspanya

Gidiyorum Ama Geri Geleceğim

Benim için kesinlikle son Sevilla gezisi olmayacak zaten evim de hazır Koi bekliyor. Daha bu şehirde gezilecek görülecek o kadar çok yer var ki.  Meydanları, bahçeleri, tarihi üniversiteleri, boğa güreş alanları… Bunları size bırakıyorum sadece bakıp çıkacağız demiştim.

Ben yarın Kanarya Adaları’na uçacağım!!! Evet Atlantik Okyanusu’nun ortasındaki İspanyol Adalarına gidiyorum, bence oradaki gezi notlarımı da inceleyin, orayı derinlemesine gezmek istiyorum.

Yukarıda Bahsettiğim La Adriatica Binası Hemen Sağdaki

Sevilla Gezisi Tavsiyeleri

Hep bıraktığım gibi küçük bir gezi tavsiyesi de vereyim 🙂

  • Tapas Tapas Tapas deneyin.
  • Latin eğlencelerine katılın.
  • Bahar ayları en çok yerel eğlencenin olduğu zamanlarmış.
  • Sevilla Katedrali’ni özel olarak inceleyin.
  • Real Betis maçına gidin.
  • Nehir kenarında turlayın.
  • Sevilla’nın gece renklerini, ışıklarını keşfedin.
Tekrar Görüşeceğiz Sevilla 🙂 / Avenida de la Constitución

Toparlamak gerekirse, Sevilla benim gibi İspanya’nın çoğu yerine gitmiş biri için bile İspanya’nın en güzel şehirlerinden biri hatta belki de en iyisi olabilir.

Fırsatınız varsa bu Endülüs havasını gelin bir alın. Ayrıca sıcakkanlı insanları ve keyifli ortamıyla Sevilla gençler için de vazgeçilmez bir nokta kanımca. Bir sonraki sefere beraber gelmek isteyen ?

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.