Görkemli günler! Bugün konumuz İstanbul’un tatil cenneti “Şile’ye gitmek” ya da üşenip arattığımız şekliyle “şile nasıl gidilir” ? Böyle aratınca karşımıza hep standart ansiklopedik tarzda siteler çıkıyor.

Şimdi tüm bildiklerinizi unutun! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan ve Şile, Ağva’da yazlığı olan biri olarak Şile’ye nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, hem de en hızlı ve rahat yolla gitmekten bahsediyorum.

Şile’ye Nasıl Gidebilirim?

Normalde öncelikle neredesin diye bir sorarım 🙂 Fakat Şile’ye nerede olursan ol gidiş yolu hemen hemen belli. İlk olarak Üsküdar’a ulaşman lazım. Çünkü Şile’ye ulaşımın başlangıç noktası Üsküdar, Üsküdar’a nasıl gideceğine şuradan bakabilirsin.

Eğer özel aracında gidiyorsan tabi durum farklı! Şimdi genel hatları çizdiysek detaylarıyla Şile’ye ulaşıma bir bakalım;

Burası Şile’nin Ağvası!

İstanbul’dan Şile’ye Nasıl Gidilir?

Bu yazımda genel olarak İstanbul’dan Şile’ye gitmeyi anlatıyorum! Çünkü Şile’ye toplu ulaşım sadece İstanbul’dan var.

İstanbul’dan Şile’ye giderken de yine tek bir alternatif var: İETT Otobüsü

İETT Otobüsü İle Şile’ye Nasıl Gidilir?

İETT yani belediye otobüsü ile Şile’ye gidilebiliyor. 139 ve 139A otobüsleri Üsküdar sahilden kalkıyor ve sizi yaklaşık 1.5-2 saatte Şile’ye götürüyor. İstanbul’un başka herhangi bir noktasından Şile’ye bir otobüs kalkmıyor.

Bu yüzden de önce Üsküdar’a ulaşacaksınız sonra da Şile’ye.

*139T otobüsü ile 21.57 liraya da Şile’ye gidebilirsiniz, abonman da geçiyor!

Üsküdar-Şile Otobüsü Kaç Saat?

Az önce bahsettiğim gibi 139 ve 139A İETT otobüsleri Üsküdar’dan yaklaşık 2 saatte Şile’ye varıyor.

Fakat bu süre trafiğe bağlı olarak 3-4 saate bile çıkabilir. Eğer vakit kaybetmek istemiyorsanız bu otobüslere Çekmeköy metrosunun oradan da binebiliyorsunuz. Üsküdar sahilden M5 Çekmeköy metrosuna binin ve indiğiniz yerde Şile yolu üzerindeki durakta bekleyin!

Üsküdar- Şile Özel Otobüs Saatleri

Şile’ye hem 139 hem de Ağva’ya kadar çalışan 139A otobüsü çalışıyor. Her ikisi de ortalama iki saatte bir olduğu için Üsküdar’dan Şile’ye her saat otobüs var diyebiliriz.

Sefer saatlerini direkt koysam kesin güncelliğini kaybedeceğinden ben size resmi iett linkini vereyim şuradan 139, şuradan da 139A saatlerini bi kontrol edin.

Karadeniz’in Eşsiz Kumsallarına Nasıl Gidebiliriz?

139 ve 139a Biletleri Ne Kadar ve Nereden Alınır?

Gelelim Şile otobüslerinin biletlerine. Şuanda güncel olarak Üsküdar-Şile arasında otobüs ücreti 31.75 Türk Lirası.

Şile’ye giderken otobüs biletini isterseniz Şile ve Üsküdar’daki kalkış noktalarından ya da direkt otobüsün içinden alabiliyorsunuz. Bu rotada İstanbulkart ya da Akbil geçmiyor. Yani nakit parayla bilet almanız gerekiyor. Ayrıca öğrenci v.s bir indirim de bulunmuyor fakat 65 yaş üzeri ücretsiz binebilir.( 2022 itibariyla Şile-Ağva 139 – 139A otobüslerinde sadece istanbulkart yani akbil geçiyor! yani binerken ödeme yapıyorsunuz )

Kişisel tecrübelerimden yola çıkarak Üsküdar-Şile biletlerini önceden almanızı tavsiye ederim. Yoğun saatlerde otobüs ayakta yolcu alabiliyor ve bu rotada ayakta gitmek pek keyifli değil 🙂

Otogardan Şile’ye Otobüs Var mı?

Hepinizin merak ettiği şeylerden biri de Şile’ye Bayrampaşa, Harem ya da öteki otogarlardan otobüs olup olmadığı.

Yazının başında dediğim gibi Şile’ye toplu ulaşımın tek yolu Üsküdar’dan kalkan İETT Otobüsleri. Yani otogardan Şile’ye otobüs yok. Öncelikle Üsküdar’a gitmelisiniz.

Ümraniye ve Çekmeköy’den Şile’ye Nasıl Giderim?

Az önce sadece Üsküdar’dan Şile’ye otobüs var dedim ama bu otobüs Ümraniye ve Çekmeköy’den de geçtiği için bu iki ilçeden de direkt olarak otobüse binebiliyorsunuz.

Az önce sefer saatlerini paylaştığım sayfada ayrıntılı olarak güncel durakları görüp size en yakın olanından Şile’ye gidebilirsiniz.

Ümraniye Trafiği Hep Böyle 🙂 Kozyatağı Tarafından Şile’ye Giderken

Pendik’ten Şile’ye Nasıl Gidilir?

Başta Pendik olmak üzere Kartal, Maltepe, Kadıköy gibi Anadolu Yakası’nın öteki ilçelerinden Şile’ye toplu taşıma gitmek için de önce Marmaray’la Üsküdar’a gitmenizi öneriyorum.

Pendik’ten özel araçla Şile’ye gidecekler önce Sabiha Gökçen Havalimanı’na gider gibi yapıp oradan Şile tabelalarını takip ederlerse çok daka kolay şekilde Şile’ye ulaşabilirler.

Arabayla Şile’ye Yol Tarifi

Şile’ye ulaşımın diğer bir yolu ise tabii ki özel araç. Zaten kişisel önerim Şile’ye özel aracınızla gitmeniz yönünde olacak. Çünkü toplu taşıma gördüğünüz gibi çok kısıtlı ve uzun süre alıyor.

Özel araçla Şile’ye gitmek isteyenler her iki yakadan da önce TEM’e ulaşıp Ümraniye kavşağından da Şile yoluna girebilir. Bu yol geniş bir otoban ve ücretsiz. Üçüncü köprü, Kuzey Marmara Otoyolu ve bunun dışında Pendik, Gebze’den de köyler üzerindeki yollardan Şile’ye gitmek mümkün.

Araçla Şile’ye onlarca rota çıkabileceğinden size genel mantığı anlatıp kalanı Google Haritalar yardımıyla bulmanızı öneriyorum. Direkt olarak Şile’ye tarif almanız yeterlidir. Ayrıca yorum bölümünden bana da sorabilirsiniz, hemen yanıtlıyorum!

Sabiha Gökçen’den Şile’ye Nasıl Gidilir?

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Şile’ye eğer özel aracınızla gidiyorsanız yolunuz çok kolay! Havalimanının ana çıkış kapısından çıkın ve düm düz gidin, zaten Şile’ye kadar kesintisiz tabelalar var…

Sabiha Gökçen’den toplu taşıma ile Şile’ye gidecekler ilk önce Üsküdar’a ulaşmalı. Bunun için MR60 ile önce Pendik’e sonra da Marmaray ile Üsküdar’a geçerek 139 nolu otobüse de binip Şile’ye gidebilirsiniz.

İETT Otobüsleriyle Şile’ye Gidebilirsiniz / Otobüsler Bunlardan Değil 🙂 Şehirlerarası Otobüslerden

Yeni Havalimanından Şile’ye Nasıl Gidilir?

İstanbul Havalimanı’ndan Şile’ye gitmek de düşündüğünüzden daha kolay!

Özel araçla gidecekler direkt olarak yeni yapılan Kuzey Marmara Otoyolu ve Üçüncü Köprü’yü takip ederse zaten Şile sapağını görmemeli imkansız 🙂

İstanbul Havalimanı’ndan toplu taşıma ile Şile’ye gidecekler önce Havaist 9’a binip Tepeüstü’nde inmeli ardından da Şile yolu üzerinden 139 veya 139A binmeli.

Avrupa Yakası’ndan Şile’ye Nasıl Gidilir?

Aslında az önce bahsettiğim gibi Avrupa Yakası’ndan Şile’ye gitmek isteyenler önce Üsküdar’a gidiyor gibi düşünsün. Marmaray ya da Metrobüs ile Üsküdar’a ulaşabilirsiniz. Veya en keyifli olan yol Vapur ile…

Ardından da yukarıda bahsettiğim 139 ve 139A otobüsleri ile Şile’ye ulaşabilirler.

Özel araçla Bakırköy, Zeytinburnu, Mecidiyeköy, Kağıthane, Beşiktaş, Avcılar, Beylikdüzü gibi noktalardan Şile’ye gidecekler trafik durumuna göre üç köprüyü de tercih edebilirler. Üçünden de geçip Anadolu Yakası’na varınca Şile sapağını göreceklerdir.

Bursa, Sakarya ve Kocaeli’den Şile’ye Nasıl Gidilir?

Son olarak Kocaeli, Bursa, Balıkesir ve Sakarya gibi şehirlerden Şile’ye gitmek isteyenler olacaktır. Buradan toplu taşıma ile gitmek isteyenler önce Üsküdar’a ulaşmalı yine.

Özel aracıyla bu şehirlerden Şile’ye gidecekler önce İzmit’e oradan da Kandıra’ya gitmeli. Kandıra’dan da Ağva ve Şile’ye ulaşabilirler. Bu rotada yol biraz dar ve dolanbaçlı ama manzaralar şahane!

Şile’ye nasıl gidileceğini anlattığım yazımı burada bitiriyorum. Eğer özel bir noktadan Şile’ye nasıl gidileceğini merak ediyorsanız lütfen alttaki yorum bölümünden bana sorun, hemen yanıtlıyorum! Hepinize Görkemli günler 🙂

Yazının Devamı: Ağva Gezi Notlarım

Konu İçerisinde: Ağva’ya Nasıl Gidilir?

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.