Görkemli günler! Bugün konumuz “Sultanahmet’e gitmek” ya da üşenip arattığımız şekliyle “sultanahmet nasıl gidilir” ? Böyle aratınca karşımıza hep standart ansiklopedik tarzda siteler çıkıyor.

Şimdi tüm bildiklerinizi unutun! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan biri olarak Sultanahmet’e nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, hem de en hızlı ve rahat yolla gitmekten bahsediyorum. Ayrıca yazıda Sultanahmet Camii’ne nasıl gidilir ve Sultanahmet Meydanı’na nasıl giderim gibi konuları da yanıtlıyorum.

Sultanahmet’e Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle neredesin? Eğer Anadolu yakasından Sultanahmet’e gideceksen Marmaray ve vapur seçeneklerine yoğunlaşmalısın.

Avrupa yakasından Sultanahmet’e gidecekler tramvay ve metrobüs seçeneklerini düşünmeli. Şimdi genel hatları anlattıktan sonra kendine uygun yolu seç ve alt başlıklardan detayları bul!

Sultanahmet Nerededir?: Sultanahmet, Sultanahmet Meydanı ve Sultanahmet Camii’ne ev sahipliği yapan İstanbul’un tarihi ve turistik semti. Tam olarak tarihi yarımadanın kalbinde bulunuyor. Yazi içerisindeki haritadan tam konumu görebilirsiniz.

Sultanahmet Camii’ne ve Sultanahmet Meydanı’na Nasıl Gidilir?

Başlamadan önce, eminim bu yazıyı okuyanlar arasında Sultanahmet Camii’ne nasıl gidilir ya da Sultanahmet Meydanı’na nasıl giderim gibi soru soranlar olacaktır.

Genel olarak Sultanahmet Camii ve Sultanahmet Meydanı, Sultanahmet semtinin tam merkezinde yer aldığı için, bu yazıdaki tüm seçenekler sizi bu üç noktaya da götürecek.

Metro İle Sultanahmet’e Nasıl Gidilir?

Sultanahmet’ten direkt olarak geçen bir metro hattı bulunmuyor. Fakat Sultanahmet’e metro ile gideceklerin birkaç seçeneği var;

İlk olarak M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosunun İstanbul Üniversitesi duraklarından birinde indikten sonra yürüyerek Sultanahmet’e ulaşabilirsiniz.

İkinci olarak da M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı ve M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hatlarının Aksaray duraklarında inerek T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayına aktarma yapıp Sultanahmet’e ulaşabilirsiniz. Diğer metrolardan da M2 ve M1 metrolarına aktarma yaparak Sultanahmet’e gitmenizi tavsiye ederim.

Metrobüsle Sultanahmet’e Nasıl Gidilir?

Eğer bulunduğunuz yer bir metrobüs durağına yakınsa Metrobüsle de Sultanahmet’e gidebilirsiniz!

Metrobüsle Sultanahmet’e gidecekler hangi taraftan gelirlerse gelsinler, Zeytinburnu’nda inerek T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayına aktarma yapmalı. Bu tramvayın Sultanahmet durağında inerek Sultanahmet’e ulaşabilirsiniz.

Ayrıntılı Metrobüs Durakları (büyütmek için resim üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Metrobüs Durakları Haritası

Tramvay İle Sultanahmet’e Nasıl Gidilir?

Sultanahmet’e tramvayla gidilir!

T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayının bir durağı da Sultanahmet. Bu da demektir ki T1 tramvayına herhangi bir noktadan ulaşıp direkt olarak Sultanahmet’e ya da Sultanahmet Camii’ne ulaşabilirsiniz.

T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayı Zeytinburnu’ndan metrobüse, Sirkeci’den de Marmaray’a aktarma veriyor.

Marmaray İle Sultanahmet’e Nasıl Giderim?

İstanbul’un en önemli ulaşım araçlarından biri de şüphesiz ki Marmaray!

Marmaray ile de Sultanahmet’e gitmek mümkün. Marmaray’la Sultanahmet’e gidecekler her iki yönden de Sirkeci durağında inerek T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayına aktarma yapıp Sultanahmet’e ulaşabilir.

Ayrıca vakti olanlar Yenikapı Marmaray durağında inip 20-30 dakika da Aksaray, Beyazıt üzerinden de Sultanahmet’e gidebilir.

Marmaray Durakları Listesi (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

Marmaray Durakları Listesi / Yanlarında Referans Alabileceğiniz İlk ve Son Sefer Saatleri Yazıyor ( sefer saatleri sadece fikir vermesi için )

İETT Otobüsleri İle Sultanahmet’e Gidiş

Sultanahmet Camii ve meydanının olduğu bölge fazlasıyla turistik olduğundan artık araçların ve İETT otobüslerinin geçişlerine kapalı.

Yani Sultanahmet’e gitmek istiyorsanız bence tramvayı tercih edin. Ya da 91E, 92B, 97G, 31A, 35A, 93C gibi otobüslerle Beyazıt’a ulaşarak oradan da biraz yürüyüp Sultanahmet’e gidin.

Yürüyerek Sultanahmet’e Nasıl Gidilir?

Sultanahmet’e gitmenin yollarından biri de tabii ki yürümek!

Sultanahmet’in tarihi yarımadanın en nadide yerinde olduğunu biliyorsunuz 🙂 Bu da demektir ki Sultanahmet’e yürüyerek ulaşmak oldukça keyifli bir aktivite.

Yenikapı, Aksaray, Beyazıt, Eminönü, Karaköy hatta Taksim  (taksim biraz uzak olabilir) gibi noktalardan yürüyerek Sultanahmet Camii’ne, meydanına gidebilirsiniz.

Araçla Sultanahmet’e Yol Tarifi

Eğer özel aracıyla Sultanahmet’e gitmeyi düşünenler varsa bence bu düşüncelerinden vazgeçsinler çünkü özel araç trafiğine kapalı 🙂

Fakat ben yine de özel aracımla en yakına kadar giderim diyenler için aşağıdaki haritadan Sultanahmet’e yol tarifini bırakıyorum.

Not: Sağ üst köşedeki büyütme ikonuna tıklayarak telefonunuza indirebilir ve detaylı inceleyebilirsiniz. Sultanahmet’e bulunduğunuz yerden yol tarifi almak için buraya tıklayın.

Sabiha Gökçen’den Sultanahmet’e Nasıl Gidilir?

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Sultanahmet’e gitmek isteyenler için ise önerim E-10 ya da Havabüs otobüsleri ile önce Kadıköy’e gitmeleri yönünde olacak. Kadıköy’den vapurla Eminönü ve T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayı ile de Sultanahmet!

Ayrıca MR-60 otobüsü ile Pendik Marmaray’a gidip, oradan Sirkeci ve yürüyerek Sultanahmet’e de gidilebilir.

Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşım rehberi yazıma bakarak ayrıntılı seçenekleri öğrenebilirsiniz.

İstanbul Yeni Havalimanı’ndan Sultanahmet’e Gidiş

İstanbul Havalimanı’ndan Sultanahmet’e gitmek için en mantıklı yol Havaist otobüsleri ile direkt olarak Beyazıt Meydanı’na gitmek ve ardından 5-10 dakika yürümek.

Yakın zaman sonra açılacak yeni havalimani metrosuyla beraber yeni seçeneklerimiz de olacak ama şimdilik en mantıklısı anlattığım gibi.

İstanbul Havalimanı’na ulaşım rehberi yazıma bakarak ayrıntılı seçenekleri öğrenebilirsiniz.

Otogar’dan Sultanahmet’e Nasıl Gidilir?

Esenler Otogar’dan Sultanahmet’e gidecekler hemen otogarda yer alan M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hattına binerek Aksaray istasyonunda inmeli. İndikten sonra ister yürüyerek ister de T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayı ile Sultanahmet’e ulaşabilirsiniz.

Alibeyköy Cep Otogarı’ndan Sultanahmet’e gitmek için ise T5 Alibeyköy Cep Otogarı-Eyüp-Balat tramvayını son durağına kadar gidip oradan biraz yürüyerek M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna geçilmeli. Metrodaki İstanbul Üniversitesi durakları sizi Sultanahmet’in yakınına kadar götürecek.

Esenler otogar ulaşım rehberi, Alibeyköy otogara nasıl gidilir? ve Harem’e gidiş seçenekleri yazıma bakarak ayrıntılı gidiş yollarını öğrenebilirsiniz.

Semt Semt Sultanahmet’e Ulaşım & Öneriler

Semt Semt Toplu Taşıma İle Tarif! / Burgazada Gezimden

Beşiktaş’tan Sultanahmet’e Nasıl Gidilir?

Beşiktaş’tan ya da Karaköy’den Sultanahmet’e gitmek isteyenler için ise rota bellidir 🙂 Beşiktaş’tan biraz yürüyerek Kabataş’a ulaşın ve T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayının Sultanahmet durağında inin.

Karaköy’den bu tramvay zaten geçiyor 🙂

Üsküdar ve Kadıköy’den Sultanahmet’e Nasıl Gidilir?

Üsküdar ya da Kadıköy’den Sultanahmet’e gidecekler bence ilk seçenek olarak vapurla Eminönü’de ulaşsınlar. Eminönü’nden de T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayı ile Sultanahmet’e gidebilirsiniz.

Ayrıca Üsküdar’dan Marmaray’a binerek de Sirkeci üzerinden Sultanahmet’e ya da T1 tramvayına ulaşabilirsiniz.

Taksim’den Sultanahmet’e Nasıl Gidilir?

İstanbul’un iki önemli noktası Taksim ve Sultanahmet arası aslında düşündüğünüzden daha yakın 🙂 İsteyenler Taksim-Tünel-Karaköy-Eminönü ve Sultanahmet rotası ile yürüyerek 1 saatte Sultanahmet’e gidebilirler.

Taksim’den Sultanahmet’e gitmenin en hızlı yolu ise M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna binmek ve İstanbul Üniversitesi metro duraklarından birinde inmek sonra biraz yürümek.

Ayrıntılı İstanbul Raylı Sistemler & Metro Haritası (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Toplu Taşıma ve Metro Haritası

Eminönü’nden Sultanahmet’e Nasıl Gidilir?

Eminönü’den Sultanahmet’e bence yürünerek ulaşılmalı 🙂 Sirkeci’ye doğru yürüyün Gülhane falan derken zaten Sultanahmet’e 15-20 dakika da gidebilirsiniz.

Ayrıca Eminönü’nden T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayı ile Sultanahmet’e ulaşım mümkün.

Maltepe, Kartal, Pendik’ten Sultanahmet’e Nasıl Gidilir?

Anadolu Yakası ilçelerinden Sultanahmet’e ulaşım eskiden çok daha kolay 🙂

Hemen size en yakın Marmaray durağına gidin ve ilk treni yakalayın! Sirkeci istasyonunda inin ve biraz yürüyün Sultanahmet’tesiniz.

Beylikdüzü, Avcılar, Bakırköy’den Sultanahmet’e Nasıl Gidilir?

Avrupa Yakası’nın batı ilçelerinden Sultanahmet’e gideceklere önerim Metrobüs’ü kullanmaları olacak. Eğer metrobüs duraklarına yakından hemen birine bin ve Zeytinburnu’nda inerek T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayın geç!

Beylikdüzü, Avcılar, Bakırköy v.b her noktadan metrobüs + tramvay ile Sultanahmet’e kolayca ulaşım mümkün.

Görkemli Dünya’yı Keşfedin!

Sultanahmet’e Toplu Taşımayla Ulaşımda & Sıkça Sorulanlar

Sultanahmet’e En Ucuz Ulaşım Yolu Hangisi?: Sultanahmet’e en uygun ulaşım yolu metro ya da raylı sistemlerle ulaşmak olacaktır. Bir tam akbil ya da gerekliyse 1-2 aktarma ücreti ile uygun şekilde gidebilirsiniz.

Sultanahmet’e En Hızlı Nasıl Gidilir?: Sultanahmet’e ulaşımın en hızlı yolu tramvay ve metro seçeneklerini kullanmak olur.

Sultanahmet’e Gitmek Ne Kadar Sürer?: Sultanahmet’e ulaşım bulunduğunuz yere göre değişmekle beraber ortalama 20dk ile 1.5 saat aralığında sürecektir.

Sultanahmet’te Otopark Var mı?: Sultanahmet’e özel araçla gitmeniz mümkün değil.

Bu şekilde Sultanahmet’e nasıl gidileceğini anlattığım yazımı da bitiriyorum. Eğer özel bir noktadan Sultanahmet’e nasıl gidileceğini merak ediyorsanız lütfen aşağıdaki yorum bölümünden bana sorun 🙂 size özel hemen yanıtlıyorum! Şimdilik benden bu kadar, sevgiler 🙂

Bu Yazıları da Okumalısınız

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.