Suomenlinna Adası, Finlandiya Gezi Notlarım

Baltık Ülkeleri ve Belarus Gezisi / Gezi Notları

Suomenlinna Adası, Finlandiya Gezi Notlarım


Bugün sizlere Helsinki yakınlarındaki, Finlandiya’nın en güzel adalarından biri olan Sumenlinna Adası’ndan bahsedeceğim. Ziyaretimi, Helsinki’ye olan seyahatimde gerçekleştirdim. Helsinki ve genel Finlandiya notlarıma sayfanın altından ayrıca ulaşabilirsiniz.

Suomenlinna Adası’na Nasıl Gidilir ?

10 Aralık 2016 Cumartesi. Öğlen saatleri ve Helsinki merkezdeki Kauppatori iskelesindeyim. Suomenlinna Adası – Helsinki arası ulaşımı sağlayan yerel feribotlar buradan kalkıyor.

Feribotlar, 06.20-02.20 saatleri arasında çalışıyor. Yolculuk süresi ortalama 15 dakika kadar. Gidiş-dönüş için geçerli 12 saatlik bileti ise makinelerden 5 euro karşılığında alabiliyorsunuz.

Beni Suomenlinna Adası’na Getiren Feribot / Sveaborg İskelesi

Suomenlinna Adası’na ulaşmanın tek yolu Helsinki üzerinden seyahat etmek. Zaten buraya kadar gelip de Helsinki’yi görmemek olmazdı !

Havanın güneşli ve açık olmasından ötürü kendime manzaralı güzel bir yer seçiyorum. Teknenin çok büyük olduğunu da söyleyemem.

Suomenlinna Adası / Taşlı Yollar

Suomenlinna Adası Nerededir ?

Öncelikle kısaca Suomenlinna Adası’ndan söz etmek istiyorum. Suomenlinna, başkent Helsinki’nin 3 km güneyinde, Baltık Denizi’nde bulunan tarihi bir ada.

Bu adanın Finlandiya tarihi için oldukça önemli olduğunu söyleyebilirim. İlk olarak 1748 yılında İsveçliler tarafından bir kale inşa edilmeye başlanmış ve 40 yılda bitirilmiş. Aradan geçen yıllarda birçok savaşa sahne olan bu ada bir süre Ruslar’ın eline geçmiş ve 6 Aralık 1917’de Finlandiya’nın bağımsızlık ilanı ile günümüz şekline kavuşmuş.

İskeleden Sonra Karşınıza Çıkan Saatli Yapı

Günümüzde ada tamamen turistik bir nokta ve bir şehir parkını andıran hale bürünmüş. Adada birçok yürüyüş yolu, ufak kafeler ve müzeler bulunuyor ayrıca 1991 yılında Unesco Dünya Kültür Mirası listesine de dahil edilmiş. Yerel olarak da yaşayan az bir nüfusun olduğunu söylemeliyim.

Kısa bir yolculuğun ardından Sveaborg iskelesine varıyoruz. Artık Suomenlinna Adası’ndayım. İlk olarak insanın içine huzur veren bir atmosferi olduğunu söyleyebilirim.

İskandinavya’ya Has Köy Evleri

Suomenlinna Adası’nda Gezilecek Yerler

Hemen iskelenin oradaki turizm bürosundan ücretsiz olarak adanın haritasını da alabiliyorsunuz. Ben biraz doğaçlama ve biraz harita yardımıyla gezmeye başlıyorum.

İskeleden sonra karşınıza üzerinde hoş bir saat barındıran kuleye sahip, bir bina çıkıyor. Arasından geçtiğinizde sizi bu bölgeye has etkileyici evler karşılıyor. Tipik olarak İskandinav köy evleri diyebiliriz aslında. Genellikle belgesellerden görmeye alışığız böyle manzaraları.

Adadaki Tersane

Hava güneşli demiştim. Ancak oldukça soğuk. Yaklaşık -10 derece civarlarında. Yerler kuru fakat etraftaki tüm su birikinleri donmuş durumda. Buz, güneşle beraber ayrıca bir uyum içinde.

Adanın taşlı yollarından yürümeye devam ediyorum. Yürüyüş bölgelerinde turistler için tabelalar ve dinlenme noktaları bulunuyor. Lavabo ihtiyacınız için de ayrı yerler var. Ben genelde buraları biraz olsun ısınmak için kullanıyorum.

Turistler İçin Yön Tabelaları

Karşıma adadaki eski tersane çıkıyor. Eski demem hala kullanılmadığı anlamına gelmiyor tabii ki. İçerisinde yapımı devam eden güncel tekneler de mevcut.

Yol boyunca hoş çiftlikler ve binalardan geçtiğimi söyleyebilirim. Özellikle bazı noktalardaki donmuş su birikintileri ve göletler gerçekten kartpostallardaki gibi görüntü oluşturmuş.

Adadaki Donmuş Gölet

Suomenlinna Kalesi

Adanın güney ucundaki Suomenlinna Kalesi’ne varıyorum. Burası aslında Çanakkale Tabya’larını anımsatıyor. Kaleden çok fazla birşey kalmamış. Turistik olması açısından temsili top ve çeşitli savaş aletleri konumlandırılmış.

Gözümün alabildiği her yer tepeciklerle dolu. Tüm tepelerde küçük de olsa bir yürüyüş yolu var. Keşfetmekte özgürsünüz.

Adadaki İrili Ufaklı Tepeler ve Tabyalar

Kale etrafındaki Baltık Denizi ve önündeki kayalıklar güzel bir görüntü oluşturuyor. Kale çevresinde King’s Gate adında da bir önemli nokta var. İsminden anlayabileceğiniz gibi burası, dönemin kralının adaya giriş yaptığı noktaymış.

Devam ediyorum gezmeye adanın doğu uçlarına doğru, sahil kenarında çok hoş evler var. Bir süre onları seyre dalarken vaktin farkına bile varamamışım. Soğuk olmasa sanırım saatler geçirebilirim.

Suomenllina Kalesi ve Topları

Suomenlinna Adası Müzeleri

Şimdi adanın orta noktalarına yakın bir yerdeyim. Genel olarak müzeler burada. Çok büyük olduklarını söyleyemem birisi oyuncak ve kalan ikisi tarih müzeleri. Ben tarihi olanları cüzi bir ücret karşığılı ziyaret ediyorum. Fazla bir vakit almıyor gezmek.

Son olarak karşıma terkedilmiş izlenimi veren tasarımı oldukça güzel bir bina çıkıyor. Hemen önünde donmuş bir futbol sahası ve karşısında kilise var. Burada çektiğim birkaç fotoğraf ardından artık dönüş için iskeleye doğru ilerliyorum.

Terkedilmişi Andıran Hoş Yapı

Bir süre turizm ofisinde ısındıktan sonra Helsinki’ye dönüş için feribota yöneliyorum. Suomenllina seyahatim burada noktalanıyor. Bahsetmek istediğim birkaç husus var.

Suomenlinna Adası Kaç Saatte Gezilir ?

Öncelikle Suomenlinna Adası’nda ne kadar süre geçirmeliyiz, dediğinizi duyar gibiyim. Burası daha çok dinlenmek ve hoş vakit geçirerek gezmek için dizayn edilmiş bir açık hava müzesi şeklinde. Tüm gününüzü de ayırabilirsiniz ancak amacınız benim gibi sadece deneyimlemek ise 2-3 saat yeterli olacaktır.

Donmuş Futbol Sahası ve Kilise

Adadaki çoğu noktada market ve kafe olmadığını söylemeliyim. Yanınıza Helsinki’den yiyecek alarak gelmenizi öneriyorum. Özellikle fotoğraf çekmeyi sevenler daha fazla vakit ayırmalı çünkü adanın neredeyse her tarafı fotoğraflanacak kadar özel.

Son olarak ben, Helsinki’ye giden herkesin bu adayı ziyaret etmesini öneriyorum. Ulaşımı oldukça kolay ve yaşattığı deneyim harika. Helsinki’nin zaten sessiz ve sakin yaşantısından sonra burası daha da bir huzur veriyor.

Dönüş Yolunda Feribottan Helsinki Manzarası / Baltık Denizi

Şimdi günün öncesinde olduğu gibi Helsinki’de kalan yerleri gezmeye devam edeceğim. Suomenlinna gezi notlarımı burada noktalıyorum. Keyifli günler !

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*