Görkemli günler! Bugün “Taksim’e gitmek” konusundan bahsedeceğim, ya da üşenip arattığımız şekliyle “taksim nasıl gidilir” ? Bu tarz aramalarda hep standart ansiklopedik bilgiler çıkıyor.

Burası Görkemliyollar! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan biri olarak sizlere Taksim’e nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, hem de en hızlı ve rahat yolla gitmekten söz ediyorum. Ayrıca Taksim Meydanı’na nasıl gidilir ve İstiklal Caddesi’ne nasıl gidilir sorularını da yanıtlayacağım.

Taksim’e Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle neredesin? Eğer Anadolu yakasından geliyorsan Metro ve Marmaray seçeneklerine yoğunlaşmalısın.

Avrupa yakasından Taksim’e gidecekler de ilk olarak Metro seçeneğini düşünmeli. Ayrıca Taksim’e yürüyerek bile ulaşabileceğin yerler var. Şimdi genel hatları çizdiğimize göre seninle ilgili olan yolu seç ve alt başlıkları oku!

Taksim Nerededir?: Taksim, Beyoğlu’nun merkezinde bulunan İstanbul’u en ünlü ve tarihi semti. Yazı içerisindeki haritadan tam konumu görebilirsiniz.

İstiklal Caddesi ve Taksim Meydanı’na Nasıl Gidebilirim?

Yazıya başlamadan önce, Taksim Meydanı’na ve İstiklal Caddesi’ne nasıl gidilir diyenler de olduğunu bildiğimden bu konuya da açıklık getirmeliyim.

Aslında Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi tam olarak Taksim’in göbeğinde yer alıyor. Yani bu yazıda size anlattığım Taksim’e tüm gidiş yolları İstiklal Caddesi ve Taksim Meydanı için de geçerli. Ayrıca yazı sonunda haritadan da işaretleyeceğim.

Metro İle Taksim’e Nasıl Gidilir?

Artık 21. yüzyılda yaşıyoruz 🙂 İstanbul içinde ulaşımdan söz ediyorsak kesinlikle raylı sistemlere, metrolara yoğunlaşmamız gerekiyor.

Taksim Metro ile ulaşmanın en kolay olduğu yerlerden birisi. M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosunun “Taksim” durağı sizi tam olarak taksime götürüyor.

Nerede olursanız olun, Taksim’e gitmek için size en yakın metroya atlayın ve M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna Yenikapı, Gayrettepe, Levent ve Mecidiyeköy’den aktarma yapın.

Not: İstanbul Toplu Taşıma & Raylı Sistemler Haritası’nı yazı sonunda paylaşıyorum, metro aktarma seçeneklerini inceleyebilirsiniz!

Metrobüsle Taksim’e Nasıl Gidilir?

Metrobüs İstanbul’un en temel ulaşım araçlarından biri. Bu da demektir ki Metrobüsle Taksim’e gidebilirsiniz!

Eğer eviniz ya da gideceğiniz yer herhangi bir metrobüs durağına yakınsa hemen bir metrobüse binin ve Mecidiyeköy ya da Zincirlikuyu duraklarında inin.

Metrobüsle Taksim’e gitmek için hem Mecidiyeköy hem de Zincirlikuyu Metrobüs istasyonunda inip, metro tabelalarını takip edip M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna ulaşabilirsiniz. Ardından da kolayca birkaç durak sonra Taksim 🙂

Ayrıntılı Metrobüs Durakları (büyütmek için resim üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Metrobüs Durakları Haritası

Marmaray İle Taksim’e Nasıl Giderim?

Aslında o bir tren! Eskiden beri kullananlar bilirler 🙂

Eğer bulunduğunuz yer Marmaray’a yakınsa, Taksim’e Marmaray’la da gidebilirsiniz. Öncelikle hangi Marmaray istasyonunda olursanız olun gideceğiniz yer Yenikapı!

Yenikapı Marmaray’da inerek direkt olarak M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna geçiş yapıp Taksim’e, Taksim Meydanı’na ve İstiklal Caddesi’ne ulaşabilirsiniz.

Marmaray Durakları Listesi (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

Marmaray Durakları Listesi / Yanlarında Referans Alabileceğiniz İlk ve Son Sefer Saatleri Yazıyor ( sefer saatleri sadece fikir vermesi için )

Tramvay İle Taksim’e Nasıl Gidilir?

Taksim, Tramvay ile özdeşleşmiş semtlerimizin başında geliyor. T2 Taksim-Tünel Nostaljik Tramvayı ile Tünel’den kolayca Taksim’e ulaşabilirsiniz.

T2 tramvayı dışında başka bir tramvay Taksim’den geçmiyor. Fakat T1 Kabataş-Bağcılar Tramvayı’ndan Kabataş’ta inerek, ardından F1 Kabataş-Taksim Füniküler hattıyla Taksim’e ulaşabilirsiniz.

Ayrıca T5 Alibeyköy Cep Otogarı-Eyüp-Balat tramvayından da önce Alibeyköy İstasyonu’nda inip M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu’na geçip, sonrasında da M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna geçiş yapıp Taksim’e ulaşabilirsiniz.

Füniküler İle Taksim’e Nasıl Gidilir?

Füniküler Taksim’e gitmenin bence en nostaljik ve keyifli yolu!

Eğer Beşiktaş ya da Boğaz tarafından Taksim’e gideceksen, Kabataş’tan F1 Kabataş-Taksim Füniküleri ile, Karaköy’den de F2 Karaköy-Beyoğlu Füniküleri ile Taksim’e ulaşabilirsiniz.

Özellikle İstanbul Anadolu Yakası’ndn vapurla Taksim’e gidecekler Karaköy ya da Kabataş’a deniz yoluyla ulaşıp buradan da Füniküler’e aktarma yapabilir.

Yürüyerek Taksim’e Nasıl Gidilir?

Taksim, İstanbul’un tam da ortasında yer aldığından yürüyerek de gidilebilecek bir nokta. Eğer Beşiktaş, Eminönü, Karaköy, Maçka, Nişantaşı gibi noktalardaysanız bence Taksim’e yürüyerek gitmeyi düşünebilirsiniz.

Tünel ve Galata’dan zaten direkt olarak Taksim’e yürürsünüz diye özel olarak yazmıyorum 🙂

İETT Otobüsleri ile Taksim’e Gidiş

Bu İstanbul trafiğinde ben artık otobüslerle Taksim’e gidişi pek önermesem de tabii ki İETT otobüsleriyle de Taksim’e gidebilirsiniz.

Taksim’e gidebileceğiniz otobüs numaraları; 37T, 38KT, 40, 48T, 49T, 129T, DT2 şeklinde sıralanabilir. Ayrıca İETT hatlarının detaylarına şuradan ulaşabilirsiniz.

Taksim Araçla Yol Tarifi

Taksim’e özel araçla gitmek gibi bi hata yapmazsınız diye düşünüyorum 🙂 Taksim oldukça kalabalık bir bölge olduğu için tüm gününüz yolda geçebilir. Park yeri bulma konusuna girmiyorum bile…

Ben yine de Taksim’e araçla gideceğim diyenler, yol tarifi için aşağıdaki haritaya bakabilir!

Not: Sağ üst köşedeki büyütme ikonuna tıklayarak telefonunuza indirebilir ve detaylı inceleyebilirsiniz. Taksim’e bulunduğunuz yerden yol tarifi almak için buraya tıklayın.

Sabiha Gökçen’den Taksim’e Nasıl Gidilir?

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Taksim’e gitmenin en iyi yolu direkt olarak Taksim-Sabiha Gökçen Havalimanı arasında çalışan Havabüs otobüsleri. Bu otobüsler ortalama 1-2 saatte bir olarak kalkıyor ve sizi trafiğe bağlı olarak 1-2 saatte Taksim’e ulaştırıyor, sefer saatleri şurada.

Ayrıca Sabiha Gökçen’den MR-60 İETT otobüsüne binerek hızlıca Pendik Marmaray’a ulaşabilir, Marmaray’la Yenikapı’ya giderek M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna aktarma yaparak Taksim’e ulaşabilirsiniz.

Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşım rehberi yazıma bakarak ayrıntılı seçenekleri öğrenebilirsiniz.

İstanbul Yeni Havalimanı’ndan Taksime’e Gidiş

İstanbul Havalimanı’ndan Taksim’e gidecekler ise bence direkt olarak Havaist otobüslerine binerek kolayca Taksim’e ulaşsın. Ayrıca H-2 otobüsü ile önce Mecidiyeköy’e gidip oradan M2 metrosu ile de taksime geçebilirsiniz.

Bunun dışında yakın zaman sonra tamamlanacak Yeni Havalimanı metrosuyla beraber direkt olarak Mecidiyeköy’e ulaşılabilecek. Bu da demektir ki hemen bi aktarma ile Taksim’e geçilebilir.

İstanbul Havalimanı’na ulaşım rehberi yazıma bakarak ayrıntılı seçenekleri öğrenebilirsiniz.

Otogar’dan Taksim’e Nasıl Gidilir?

Esenler Otogarı’ndan Taksim’e gidecekler hemen otogardan geçen M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hattına binsin ve Yenikapı yönüne doğru son durağa kadar gitsin. Yenikapı’dan da M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna geçerek Taksim’e kolayca ulaşabilirsiniz.

Alibeyköy Cep Otogarı’ndan Taksim’e gidecekler ise T5 Tramvayına binerek Alibeyköy durağından M7 metrosuyla Mecidiyeköy’e gitmeli ve sonrasında M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna aktarma yapmalı 🙂 Biraz anlatması karışık ama aslında toplamda 1 saat gibi bi sürede Taksim’e ulaşabilirsiniz.

Esenler otogar ulaşım rehberi, Alibeyköy otogara nasıl gidilir? ve Harem’e gidiş seçenekleri yazıma bakarak ayrıntılı gidiş yollarını öğrenebilirsiniz.

Semt Semt Taksim’e Ulaşım & Öneriler

Semt Semt Toplu Taşıma İle Tarif! / Burgazada Gezimden

Beşiktaş’tan Taksim’e Nasıl Gidilir?

Bence Beşiktaş’tan Taksim’e yürünür 🙂 Bu tabii ki her zaman olmaz… Bence siz Kabataş’a yürüyün ve Füniküler’e binerek Taksim’e kolayca ulaşın.

Sirkeci, Eminönü ve Karaköy’den Taksim’e Nasıl Gidilir?

Aslında Sirkeci, Eminönü ve Karaköy’den yürüyerek keyifle 30-40 dakikada Taksim’e ulaşılabilir 🙂

“Görkem ben yürüyemem” diyenler hemen tramvaya atlasın ve son durak Kabataş’ta insin sonrasında da Füniküler…

Üsküdar ve Kadıköy’den Taksim’e Nasıl Gidilir?

Üsküdar’dan Taksim’e gidecekler ya Marmaray’a binip Yenikapı’ya gidip oradan da M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna geçerek Taksim’e ulaşssınlar, ya da Vapurla Beşiktaş, Karaköy ya da Kabataş’a geçip oradan Füniküler’e binsinler derim.

Kadıköy’den Taksim’e gidecekler de bence direkt olarak Söğütlüçeşme’den Marmaray’a atlasınlar ve Yenikapı’dan M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna geçip Taksim’e ulaşssınlar.

Ayrıntılı İstanbul Raylı Sistemler & Metro Haritası (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Toplu Taşıma ve Metro Haritası @İBB

Maltepe, Kartal, Pendik’ten Taksim’e Nasıl Gidilir?

Anadolu Yakası ilçelerinden Taksim’e gideceklere benim tavsiyem Marmaray! Hemen size en yakın Marmaray’a binin ve Yenikapı’da inerek M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna aktarma yapın ve Taksim’desiniz 🙂

Benim evim M4 Kadıköy-Kartal-Pendik ya da M5 Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe metrosuna yakın diyorsanız da Ayrılıkçeşme ve Üsküdar’dan Marmaray’a aktarma yapın sonrası yukarıda anlattığım gibi.

Şirinevler, Avcılar, Bakırköy’den Taksim’e Nasıl Gidilir?

Avrupa yakasının batı ilçelerinden Taksim’e gidecekler bence direkt olarak hangisi yakınsa Metrobüs’e, Marmaray’a ya da M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı metrosuna binsinler.

Metro ve Marmaray’a binenler direkt olarak Yenikapı’da, Metrobüs’e binenler ise Mecidiyeköy’de inerek M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosun geçip Taksim’e ulaşabilir.

Taksim – Tünel’e Nasıl Gidilir?

Son olarak Tünel’e nasıl giderim diyenlere de kısa bir notum olacak. Aslında Taksim ile Tünel birbirine oldukça yakın bi konumda bulunuyor. Bence önce Taksim’e ulaşın ve nostaljik tramvaya atlayıp Tünel’e gidin ya da direkt yürüye de bilirsiniz 🙂

Taksim’e Toplu Taşımayla Ulaşımda & Sıkça Sorulanlar

Taksim’e En Ucuz Ulaşım Yolu Hangisi?: Taksim’e en uygun ulaşım yolu metro ya da raylı sistemlerle ulaşmak olacaktır. Bir tam akbil ya da gerekliyse 1-2 aktarma ücreti ile uygun şekilde gidebilirsiniz.

Taksim’e En Hızlı Nasıl Gidilir?: Taksim’e ulaşımın en hızlı yolu metro seçeneklerini kullanmak olur.

Taksim’e Gitmek Ne Kadar Sürer?: Taksim’e  ulaşım bulunduğunuz yere göre değişmekle beraber ortalama 20dk ile 1.5 saat aralığında sürecektir.

Taksim’de Otopark Var mı?: Taksim’de ücretli otopark seçenekleri mevcut. Ben özel araçla gitmenizi hiç önermem 🙂

Bu şekilde Taksim’e, İstiklal Caddesi’ne ve Taksim Meydanı’na nasıl gidileceğini anlattığım yazım bitiyor. Eğer özel bir noktadan Taksim’e nasıl gidileceğini merak ediyorsanız lütfen aşağıdaki yorum bölümünden bana sorun 🙂 size özel hemen yanıtlıyorum, herkese sevgiler ?

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.