Görkemli günler! Bugün “Tarabya’ya gitmek” konusundan bahsedeceğim, ya da üşenip arattığımız şekliyle “tarabya nasıl gidilir” ? Bu tarz aramalarda hep standart ansiklopedik bilgiler çıkıyor.

Burası Görkemliyollar! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan biri olarak sizlere Tarabya’ya ve Tarabya sahile nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, hem de en hızlı ve rahat yolla gitmekten söz ediyorum.

Tarabya’ya Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle neredesin? Eğer Avrupa yakasından Tarabya’ya gideceksen metro ve İETT otobüslerini kullanmanı öneririm. Anadolu yakasından Tarabya’ya gideceklerin yolu uzun 🙂 Fakat bu yolu Marmaray ve metro ile kısaltabilirler. Şimdi sana uygun yolu seç ve aşağıdaki alt başlıkla Tarabya’ya ulaşım yolunu bul!

Tarabya Nerededir?: Tarabya, Sarıyer’in boğaz kıyısındaki semtlerinden biri. Yeniköy ile Kireçburnu semtleri arasında bulunuyor. Yazı içerisindeki haritadan tam konumu görebilirsiniz.

Vapurla Tarabya’ya Nasıl Gidilir?

Öncelikle Tarabya’dan geçen bir vapur hattı bulunmuyor. Fakat sırasıyla Eminönü, Beşiktaş, Arnavutköy, Bebek, Emirgan, İstinye, Büyükdere, Sarıyer ve Rumeli Kavağı hattında çalışan bir vapur hattı bulunuyor. Özellikle Eminönü-Sarıyer arasında neredeyse 1-2 saatte bir karşılıklı olarak seferler düzenleniyor.

Bu vapur hattının İstinye ya da Büyükdere duraklarında inerek sonrasında sahilden 40B, 25E gibi otobüslerle Tarabya Sahil’e gidebilirsiniz.

Yürüyerek Tarabya’ya Nasıl Gidilir?

Tarabya mükemmel bir sahil noktasında yer aldığı için yürüyerek de gitme şansınız olduğunu asla unutmayın!

Atatürk Kent Ormanı, Yeniköy, İstinye gibi noktalardan yürüyerek Tarabya’ya gidebilirsiniz. Hatta boğazdan Emirgan’dan gelmek keyifli olabilir.

Metro İle Tarabya Sahil’e Nasıl Gidilir?

Tarabya’dan geçen bir metro hattı bulunmuyor. Fakat Tarabya’ya metro ile gitmek mümkün!

Peki Tarabya’ya en yakın metro hangisi?

Tarabya’ya en yakın metro M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosunun son durağı olan Hacıosman istasyonu.

İstanbul’un herhangi bir metrosundan Yenikapı ya da Mecidiyeköy’den aktarma yaparak M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna ulaşabilir ve sonuna kadar giderek Hacıosman’dan Tarabya’ya ulaşabilirsiniz.

Hacıosman Metro’dan Tarabya’ya gitmek için ise 25Y otobüsüne binin. Bu rotada en fazla 10-15 dakika sürecek sefer saatleri de oldukça sık. Ayrıca isteyenler Tarabya Bayırı’ndan aşağıya 20-25 dakika yürüyerek de Hacıosman metrodan Tarabya sahile gidebilir.

Not: İstanbul Toplu Taşıma & Raylı Sistemler Haritası’nı yazı sonunda paylaşıyorum, metro aktarma seçeneklerini inceleyebilirsiniz!

Metrobüsle Tarabya’ya Nasıl Gidilir?

Eğer bulunduğunuz yer bir metrobüs durağına yakınsa bence Tarabya’ya gitmek için metrobüsü de kullanabilirsiniz.

Metrobüs’le Tarabya’ya giderken inmeniz gereken durak Mecidiyeköy! Ardından M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna aktarma yapıp en sondaki Hacıosman durağına kadar gidin, sonrası 25Y 🙂 yukarıda anlattığım gibi…

Ayrıntılı Metrobüs Durakları (büyütmek için resim üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Metrobüs Durakları Haritası

Marmaray İle Tarabya’ya Nasıl Giderim?

Marmaray özellikle İstanbul’un Marmara kıyılarındaki ilçelerinden Tarabya’ya gitmek için en iyi seçeneklerden biri.

Marmaray ile Tarabya’ya gitmek için ilk olarak iki yönden de Yenikapı’ya gidin ve M2 Taksim-Hacıosman metrosuna aktarma yapın! Hacıosman zaten neredeyse Tarabya olduğundan 🙂 Biraz yürüme ya da 25Y ile Tarabya ve Tarabya Sahil’e ulaşmış olacaksınız.

Marmaray Durakları Listesi (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

Marmaray Durakları Listesi / Yanlarında Referans Alabileceğiniz İlk ve Son Sefer Saatleri Yazıyor ( sefer saatleri sadece fikir vermesi için )

İETT Otobüsleri ile Tarabya’ya Gidiş

Tarabya’dan direkt olarak bi metro v.b sistem geçmediğinden mecbur otobüslere binmek zorunda kalabiliyoruz. Şimdi sizlere bazı noktalardan Tarabya’ya giden otobüsleri listelemek istiyorum.

Tarabya’dan Geçen İETT Otobüsleri

  1. Beşiktaş’tan ve Sarıyer’den 25E ve 40B numaraları otobüsler ile,
  2. Taksim’den 42T ile,
  3. Kabataş’tan 25E ile,
  4. Hacıosman Metro’dan 25Y ile,
  5. Zincirlikuyu ve Levent’ten 40B ile
  6. Ortaköy, Bebek, Emirgan, İstinye’den 25E ile Tarabya’ya ulaşabilirsiniz.

Tarabya’ya Araçla Yol Tarifi

Tarabya artık İstanbul’un orta ve kuzey kesimlerinde kaldığından sahil yolundan gitmek pek mantıklı olmayacaktır, çünkü çok trafik var!

Siz her iki yakadan da bir veya ikinci köprüden Maslak yönüne sapın ve Hacıosman’a geldiğinizde Tarabya bayırından aşağıya inin ve Tarabya’dasınız. Şimdi sizler için Tarabya’ya çeşitli noktalardan yol tarifini de harita üzerinde paylaşıyorum;

Not: Sağ üst köşedeki büyütme ikonuna tıklayarak telefonunuza indirebilir ve detaylı inceleyebilirsiniz. Tarabya’ya bulunduğunuz yerden yol tarifi almak için buraya tıklayın.

Semt Semt Tarabya’ya Ulaşım & Öneriler

Semt Semt Toplu Taşıma İle Tarif! / Burgazada Gezimden

Üsküdar ve Kadıköy’den Tarabya Sahil’e Nasıl Gidilir?

Üsküdar ve Kadıköy’den Tarabya’ya gitmek için en mantıklı yol en yakın Marmaray’a binmek ve Yenikapı üzerinden M2 metrosu + 25Y otobüsü kombinasyonunu yapmak olacaktır.

İsteyenler ve vakti olanlar önce vapurla Beşiktaş’a geçip oradan da 25E ye binerek tüm boğazı turlayıp Tarabya Sahil’e gidebilir.

4. Levent, Zincirlikuyu ve Beşiktaş’tan Tarabya’ya Nasıl Gidilir?

Öncelikle Beşiktaş’tan Tarabya’ya gitmek için direkt olarak 40B ve 25E otobüslerine binebilirsiniz. En mantıklı rota bu…

Zincirlikuyu, Levent gibi yerlerden ise Tarabya’ya giderken bence direkt M2 Hacıosman metrosun binin ve son duraktan 25Y ile Tarabya’ya ve Tarabya Sahil’e ulaşın.

Sarıyer, Bebek, Emirgan ve İstinye’den Tarabya’ya Nasıl Giderim?

Sarıyer, Bebek, Emirgan, İstinye ve Ortaköy gibi boğaz hattındaki semtlerden Tarabya’ya gidecekler hiç düşünmeden 25E’ye binsin!

Ayrıca bu rotada biraz yürüme yardımı da alabiliriz 🙂 Hatta bisikletiniz varsa otobüse de ihtiyacınız yok!

Ayrıntılı İstanbul Raylı Sistemler & Metro Haritası (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Toplu Taşıma ve Metro Haritası

Mecidiyeköy ve Taksim’den Tarabya’ya Nasıl Gidilir?

Mecidiyeköy ve Taksim’den Tarabya’ya giderke bence hiç düşünmeden M2 Taksim-Hacıosman metrosuna binin ve son durak Hacıosman’a kadar gidin.

Sonrası yukarıda metro bölümünde yazıyor 🙂 25Y!

Eminönü ve Karaköy’den Tarabya’ya Nasıl Gidilir?

Eminönü, Sultanahmet ve Karaköy tarafından Tarabya’ya giderken bence Şişhane ve İstanbul Üniversitesi duraklarından M2 Taksim-Hacıosman metrosuna geçiş yapın ve son durağa kadar gidin.

Hacıosman metroda inince Tarabya’ya nasıl gideceğinizi artık biliyorsunuz 🙂

Maltepe, Kartal, Pendik’ten Tarabya’ya Nasıl Gidilir?

Anadolu yakasının sahil ilçelerinden Tarabya’ya giderken kesinlikle metro ya da marmaray kullanılmalı bence. Hangisi yakınsa ona binin ve Yenikapı ya da Zincirlikuyu’dan M2 metrosuna ulaşıp Hacıosman’a kadar gidin…

M4 Kadıköy-Kartal metrosundan gelecekler Uzunçayır’dan Metrobüs’e geçip Zincirlikuyu’dan M2 Hacıosman metrosuna aktarma yaparak Tarabya’ya gidebilir.

Beylikdüzü, Şirinevler, Avcılar, Bakırköy’den Tarabya’ya Nasıl Gidilir?

Avrupa yakasının batı ilçelerinden Tarabya’ya giderken en mantıklı yol Metrobüs’e binmek ve Mecidiyeköy’e kadar gitmek.

Sonrasında M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna geçip son durağa kadar gidin, 25Y ya da yürüme ile de Tarabya’ya ulaşın!

Tarabya Oteli’ne Nasıl Gidilir?

Aslında tüm bu yazıda anlattığım yollar Tarabya Oteli’ne gitmek için de geçerli. Çünkü Tarabya Oteli tam olarak Tarabya Sahil’de yer alıyor 🙂

Tarabya’ya Toplu Taşımayla Ulaşımda & Sıkça Sorulanlar

Tarabya’ya En Ucuz Ulaşım Yolu Hangisi?: Tarabya’ya en uygun ulaşım yolu metro ya da otobüsle ulaşmak olacaktır. Bir tam akbil ya da gerekliyse 1-2 aktarma ücreti ile uygun şekilde gidebilirsiniz.

Tarabya’ya En Hızlı Nasıl Gidilir?: Tarabya’ya ulaşımın en hızlı yolu metro + otobüs seçeneklerini kullanmak olur.

Tarabya’ya Gitmek Ne Kadar Sürer?: Tarabya’ya ulaşım bulunduğunuz yere göre değişmekle beraber ortalama 20dk ile 1.5 saat aralığında sürecektir.

Tarabya’da Otopark Var mı?: Tarabya’da ücretli otopark seçenekleri mevcut.

Bu şekilde Tarabya’ya nasıl gidileceğini anlattığım yazım bitiyor. Eğer özel bir noktadan Tarabya’ya nasıl gidileceğini merak ediyorsanız lütfen aşağıdaki yorum bölümünden bana sorun 🙂 size özel hemen yanıtlıyorum, herkese sevgiler ?

Bu Yazıları da Okumalısınız

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.