Tek Başına Seyahat Etmek Adına Herşey

Gezi Rehberi / Öne Çıkanlar

Tek Başına Seyahat Etmek Adına Herşey

Bugüne dek yurtdışı gezilerimde türlü tecrübeler elde ettim. Bu gezilerimin bazılarında sevdiğim arkadaşlarım bana eşlik ederken, bazılarında da “tek başına seyahat” ediyordum.

Tek başına seyahat ettiğim zamanlarda bunu duyan herkes bana çeşitli sorular yönlendiriyordu. Yurtdışında tek başına olmak zor mu, nasıl bir duygu ya da avantaj ve dezavantajları neler ?

Ben de bugün bu soruları yanıtlamak adına aldım elime kalem kağıdı 🙂

Tek Başına Gezdiğim Cluj Napoca, Romanya’dan

Neden Tek Başıma Seyahat Ediyorum ?

Öncelikle ben deli miyim 🙂 Neden yalnız başıma sırt çantamı alıyor da gidiyoruım !

Tabii ki ilk tercihim yanımda sevdiğim yol arkadaşlarım olmasıdır. Bugüne dek bana katılmak isteyen kimseyi geri çevirmedim. Fakat hayat şartlarımız ortada, çoğu zaman dostlarımızla buluşmak için bile vakit bulmakta zorluk çekerken, kapsamlı yurtdışı planlarını bir araya getirmek çok zor.

Görkemliyollar’ı devamlı okuyanlar benim yurtdışı hikayemi bilecektir. Ben yurtdışı gezilerinde cesaretli olma ve anında karar verebilme davranışından yanayım. Fazla düşünmek yok, bu kaybı olan bir risk değil, kazanmak ya da hiç denememek !

E hal böyle olunca, anında verilen kararlarda yanınızda arkadaş bulmanız kolay olmuyor. Genellikle benim yurtdışı gezilerim biranda ortaya çıkıp birkaç saat içerisinde alınan bir biletle son buluyor 🙂

Nasıl Bu Kadar Çok Geziyorum ?

Paris Gezimden 2014

Yurtdışında Tek Başına Olmak

Bu işte anlatılmaz bir duygu 🙂 Düşünsenize, biletimi alıyor ve tek başıma doğduğum yerden 10 bin kilometre öteye San Francisco’ya gidiyorum, Amerika’nın bile en uzak ucu…

..ve o an diyorum ki dünya üzerindeki en yakın tanıdığım başka bir kıtada !

İşte özgürlük bu, yurtdışında tek başınıza olduğunuzda tamamen farklı bir dünyanın içine girmiş oluyorsunuz. Yanınızda önceki hayatınızdan kalan hiçbir şey yok. Bu sanki bir film ya da oyunun içinde olmak gibi bir şey, sadece sokaklarda yürümek bile ayrı bir heyecan.

Dubrovnik, Hırvatistan Gezimden 2018 Nisan

Tek Başıma Dolaşırken Sıkılmıyor muyum ?

İnsan yukarıdaki hissi yaşayarak sıkılabilir mi ? Bence çok zor 🙂 Fakat sadece bu yeterli değil.

Size hep ne diyorum, seyahat planlaması herşeyin anahtarı, planlı seyahatler size mutluluk getirir. İşte burada da planlama devreye giriyor. Benim için tek başına gittiğim bir yurtdışı gezisi ile arkadaşlarımla gittiğim birbirinden farklı planlar içeriyor.

Tek başınıza seyahat ederken öyle bir planlama yapmalısınız ki sıkılmanıza vaktiniz olmasın !

Örneğin Balkanlardan bir şehir düşünelim, Sarajevo olsun. Ben bu şehirde tek başına 3 günlük bir gezi planlarsam sıkılmaz mıyım ? Arkadaşlarımla olsam, sokaklarda oturup müzik bile yaparım haftalar geçirebilirim ama tek iken herşey başka.

Yalnız başınıza çıktığınız bir yolda doyurucu bir rota çizin. Sizi heyecanlandıracak ülkeler, şehirler ve etkinlikler… Fazlaca kalmaktan da kaçının, en ideali 4-6 gün arası olanlar. Uzuun bir tura çıkacaklar için söylemiyorum bunu, genel kısa bir Avrupa seyahati olabilir.

Sıkılmama Olanak Dahi Vermeyen Manhattan’da / New York, Birleşik Devletler

Tek Başına Gezerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tabii bir de dikkat etmemiz gerekenler var. Türk ailelerinde büyümüş insanlar olarak, kaba tabirle “arkamızın toplanmasına” biraz alışığız. Sevdiğimiz insanlar, ailelerimiz, büyüklerimiz bize hep yardımcı olur. Ancak yurtdışında bunları unutun !

Tek başına yurtdışına çıktığınızda kendinizle ilgili herşeyden siz sorumlusunuz. Başta güvenliğiniz, kişisel ihtiyaçlarınız, planlamanız ve dahası sadece size ait.

Size şöyle yapın böyle yapın gibi kült ifadeler kullanmayacağım, sadece iplerinizi elinize alın ve kendinize güvenin 🙂

İlk Kez Yurtdışına Çıktığım İnterrail Zamanlarımdan / Amsterdam Kanalları ile / Hollanda

Tek Olmak ile Yalnız Olmanın Farkı

Bu başlık için ayrı bir yazı mı yazmalıyım diye çok düşündüm. Sanırım konunun yegane temsilcilerindenim !

Tek olmak ile yalnız olmak nedense hep aynı kefeye konuluyor, bu iki kelime birbirinden çok farklı 🙂

Ben sadece tek başıma yola çıkıyorum, sonrasında ise tahmininizden uzak bir gezi hayatım oluyor. Size bunun örneğini verebileceğim en az 10 gezi sayabilirim. Daha uçakta tanıştığım insanlarla gezdiğim hatta misafir olduğum oldu !

Ya da İtalya’da gezerken beni yerli sananların yol sormasından tutun, trenlerdeki gündelik sohbetlere katılmama kadar. Yurtdışında eğer tekseniz insanlar size çok girişken 🙂 ve yalnız kalmanız da çok zor.

Kotor’da Kaldığım Hostelden Gün Batımı / Karadağ

Yalnız Başına Gezmek Güvenli mi

Evet güvenli 🙂 Başınıza birşey gelecek olsa yanınızdaki arkadaşınız mı kurtaracak sizi !

Yalnız gezdiğinizde sadece, yukarıda bahsettiğim gibi kendi kendinizi düşünmeniz gerekir. Bunun dışında etraftaki riskler aynıdır. Hatta iki insanın birbirine güvenip yapacağı saçma ve güvensiz hareketleri yapmaya, tek iken cesaret edemezsiniz 🙂

Birçok İnsanın Tek Başına Gitmeye Çekindiği İsrail Gezimden / Tel Aviv

Tek Başına Gezerken Yaşanabilecek Zorluklar

Tek başına olmak zor anlar da yaşatabiliyor tabii. Örneğin hostel kullanmıyorsanız otellerde iki kişilik ücreti tek başınıza üstlenmeniz gerekir, çoğu otelde oda fiyatları sabittir.

Ya da lavaboya bile gittiğinizde eşyalarınızı bırakacağınız kimse olmaz. Tüm eşyalarınızın sorumluluğu daima sizdedir 🙂

Başınıza gelebilecek küçük bir olumsuzlukta bunu telafi edecek kimse de olmaz. Örneğin birkaç gün arayla Budapeşte ve Bangkok’ta bulunmamı şüpheli bulup, kartımın kopyalandığını düşünen bankam benden habersiz kartlarımı iptal etmiş ! Hem de benim güvenliğim için 🙂

Sonucunda ise sadece elimdeki nakitle idare etmek zorunda kaldım. “Senden para çekelim, dönünce hesaplaşırız” diyeceğim biri yoktu !

Tek Başıma Yola Çıktığım Kotor, Karadağ Gezimden 2018 Nisan

Tek Başına Seyahat Etmenin Avantajları

Önceki madde ile moralinizi bozmayın. Yalnız başına olmanın verdiği o kadar fazla avantaj var ki bunun için ayrı bir yazı kaleme aldım !

Yurtdışında tek başına olmanın avantajlarını ve bunu kullanabilmeniz için gerekli incelikleri anlattığım yazımı da buradan okuyabilirsiniz. Hepinize seyahat dolu günler !

Yazının Devamı: Tek Başına Seyahatin Avantajları Neler ? →


GörkemliyollarTakip

22 Yorum Bırakılmış

 1. Raziye Tanış says:

  Merhaba
  Ben de tek başıma Gürcistan’a gideceğim bir gönüllülük programıyla. Vize ya da pasaport sıkıntısı yok ancak seyahat sağlık sigortası yaptırmam gerekiyor. Bu konu hakkında bilginiz ya da öneriniz varsa paylaşabilir misiniz acaba?
  Şimdiden teşekkür ederim…

  • Merhabalar,

   Gürcistan’a giderken seyahat sağlık sigortası yaptırmanız zorunlu değil. Fakat kişisel isteğinizle yaptırmak isterseniz, bilinen sigorta firmalarını tercih edebilirsiniz.

   Poliçenizi online olarak gönderebiliyorlar. Hangi günler arasında oradaysanız bunu belirtmeniz yeterli.

 2. bülent köycü says:

  Merhaba,sitenizi yeni keşfettim, gezilerinizi keyifle okudum. Moskova da 15 yaşımdaki oğlumla…..

 3. Meral Yüksel says:

  Abi ben de senin gibiyim yabancı herhangi bir ülkeye gitmek için sanırım her şeyi yapardım.. 10.sınıfa gidiyorum ve her lafının arasında bir yabancı ülkeye gitmek oluyor benden bıktılar diyebilirim.. Sorun şu ki benim Ailem yurt dışına çıkmama pek sıcak bakmıyorlar aslında umursamıyorlar. Yapamıcakmışım gibi geliyor onlara.. Aslında her düşünceye kapalı değillerdir fakat bu konuda neden böyleler anlayamadım bir türlü!!… benim Annem de birsürü ülkeye gitti daha önce yurt dışı hostesiysi Annem pek karışmıyor ama babam küçük olduğumu söyleyip gülüyor!!!!! … Bu da benim tüm planlarımı suya düşürüyor tabiki de sen olsan bu durumda ne yapardın?

  • Merhaba sevgili Meral 🙂

   Yazdıkların çok hoşuma gitti. İnsanın yaşı ne olursa olsun, hayalleri olması bunlar için planlar yapıp kendini, şartlarını zorlaması harika birşey !

   Seni tebrik ederim. Buraya yazdığın bu cümleler bile, günün birinde bu hayallere ulaşacağının göstergesi.

   Evet 10. sınıfta olduğuna göre 15-16 yaşlarında olmalısın. Yurtdışında tek başına gezmen için doğru bir yaş değil. Şimdilerde, 18 olduğun zamanlar için planlar yapıp, o zamanki gezilerine para biriktirmeye başlayabilirsin mesela.

   Bunun yanında lise öğrencileri için uluslararası gençlik kampları var. Cüzi ücretler karşılığında bu programlara katılmanı tavsiye ederim. Önce kendin araştır sonra da bunu ailene sun. Eğer imkanları dahilindeyse ben kabul edeceklerini düşünüyorum.

   Son olarak da üniversite ve geleceğin ile ilgili hazırlıklarını yaparak da yurtdışı hayaline yaklaşabilirsin. İyi bir okul, iyi bir ingilizce bilgisi daima işine yarayacak. Sana başarılar ve güzel günler diliyorum 🙂

 4. Eylül Kılınç says:

  Merhaba,

  Ben normalde Washington D.C.’de yaşıyorum, birlikte tatil yapmayı düşündüğüm bir arkadaşım vazgeçti ve ben de tek başıma yapmaya karar verdim ancak nedensizce endişeli ve panik olmuş durumdayım ve gideceğim yer de Boston ki güvenilir bir şehir. Neden böyle oldu bilmiyorum, yalnız gezme fikri beni korkutuyor. Siz yalnızken hiç korku ya da güvensizlik hissi yaşadınız mı? Yaşadıysanız nasıl atlattınız?

  • Merhabalar Eylül Hanım,

   İnsanlar genelde tek başına yurtdışına gitmekten çekinirler 🙂 Siz zaten Amerika’da yaşayan biri olduğunuz için bence burada yazdıklarımdan çok daha kolay işiniz.

   Öncelikle Boston dediğiniz gibi ABD’nin en kendi halinde güvenli şehirlerinden biri. Ben de yalnız gezmiştim Boston’ı. Özellikle hafta içleri geç saatlerde şehir biraz tenhalaşabiliyor, hala güvenli ama etraf bomboş bu konuda uyarayım.

   Tabii ki zaman zaman yaşadığım olmuştur 🙂 Bu duygular sizi geliştirecek, olgunlaştıracak şeyler, illa yalnız gezmek olmayabilir bir çok şekilde insanlar bu duyguları yaşıyor.

   Korku yada güvensiz hissettiğim zamanlarda, mantığımı devreye soktum hep 🙂 Başıma ne gelebilir ki ?

   Ayrıca etrafınızdaki insanlarla iletişime geçmeniz sizi rahatlatacaktır. Zaten orada yaşadığınıza göre iyi derecede ingilizceniz olmalı. Bunu kullanıp insanlara yol sorun, gezeceğiniz yerler hakkında bilgiler edinin. Başta MIT olmak üzere üniversiteleri gezin içeri, sınıflara girin öğrencilerle konuşun, insanların fotoğrafınızı çekmesini isteyin 🙂

   Sanırım artık gitmek için hazırsınız !

 5. Hayalimdeki hayatı yaşıyorsun.21 yaşında Eskişehir ‘de öğrenciyim.Dünyayı gezmek çocukluktan beri en büyük hayallerimden ama nedense bunun için cesaretimi toplayamıyorum.Yazılarını okudukça cesaretleniyorum.Umarım başarabilirim.Sevgiler

 6. orhan yaman says:

  merhabalar görkem bey.. amerika vizem var. 2022 ye kadar. ilk defa gidecegim. ingilizce pek yok. beni oradan bir arkadsaşım karşılayacak. sorum şudur : pasaport kontrolde beni karşılayacak arkadaşımın bilgilerini mi versem iyi olur yoksa bir otel adresi mi atayım.
  ikinci sorum : ne kadar kalacaksın dediğinde 6 ay desem ” ne kadar paran var ”’
  diye sorarsa ??…. çünkü ben orada çalışmak zorundayım.. yani görkem bey ben gittiğim zaman bir daha dönmeyeceğim. çalışmam lazım. sizden ricam kendinizi beni yerine koyun lütfen. ve pasaport kontrol memurunun soularına cevap verin… teşekkür ederim. saygılar…

  • Merhabalar Orhan Bey,

   Öncelikle tek başınıza seyahat ettiğinizden bir göçmen potansiyeli imajı zaten yaratılacaktır. Bence anlattığınız işe kalkışmamalısınız.

   O sorulan sorulara doğru cevap vereceğiniz bir seyahat planlamanızı öneririm yoksa deport almanız an meselesi olur…

 7. Özge Çevik says:

  Merhaba, ben 20 yaşındayım ve Haziran’da Atina’da gerçekleşen bir konsere katılacağım fakat geç bittiği için başıma kötü bir şey gelmesinden korkuyorum. Cesaretim var ama çevreden şüpheliyim. Yine de kötü düşünmemeye çalışıyorum

  • Merhabalar Özge Hanım,

   Aa Atina’dan korkmanıza gerek yok 🙂 Evet öyle çoook güvenli bir yer değil ama ülkemizden de güvensiz sayılmaz. Bence standart güvenlik unsurlarını dikkate alarak çok rahat seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 8. ahmet harman says:

  Merhaba
  Ben 47 yaşındayım. ingilizce bilmiyorum. tek başıma yurtdışına gezi planlaması yapmak istiyorum. 3-5 defa grup ile yurtdışına çıktım. tek başıma (sıkılmaktan) ve ingilizce bilmeden gezi beni ürkütüyor. Bunu yenmem gerektiğini düşünüyorum.
  İngilizce bilmeden yurtdışına çıkmamı tavsiye edermisiniz. Tavsiye ederseniz hangi ülke veya bölgeden başlamamı tavsiye edersiniz.

  • Merhabalar Ahmet Bey,

   İllaki azıcık da olsa bildiğinizi düşünüyorum. Gitmeden pratik şeylere çalışarak en azından basitçe anlaşabilirsiniz. Bu koşulda da bence oldukça keyifli bir gezi geçirebilirsiniz.

   Ayrıca buraya yazdığınıza göre gideceğiniz yerde sıkılacağınızı pek sanmam 🙂 Bence tek önemli olan gerçekten istediğiniz bir yere gidin.

 9. Arzu soner says:

  Merhaba Görkem,
  Yazın için teşekkürler. Letonya’da erasmus yapıyorum buraya kadar gelme cesareti buldum ama başka ülkelere gidip tek başıma gezmek çok ayrı bir olay gibi geliyor ve bunun için kendimde o güveni bulamıyorum. Arkadaşlarımdan yeterli desteği alamadım ama senin yazından aldım . Umarım ilerde gezmek istediğim yerleri gezdikten sonra buraya gelir ve sana tekrar teşekkür ederim 🙂

  • Merhabalar Sevgili Arzu!

   En zor kısmı atlatmışsın 🙂 Ayrıca şanslısın Letonya oldukça keyifli bir ülke. Bence yakın zamanda alışacak ve yeni yerlere gideceksin, keyfini çıkart, çekinecek birşey yok.

 10. rozerin çiçek says:

  Selamlar,
  kendimi ve sınırlarımı keşfetmek için yurtdışına gitmeyi planlıyorum. Yazın çok güzel.Bir kaç sorum olacaktı sana yanıt verirsen mutlu olurum. ilk olarak uzun süreli olarak farklı ülkeleri gezmeyi düşünüyorum sadece sırt çantası yeter mi? ikinci olarak sürekli o sırt çantası belirli bir süre sonra insanın canını sıkmıyor mu? üçüncü ve son sorum iletişimle ilgili sen telefonunu yurtdışına mı açtırdın yoksa oradan hat mı aldın?

  • Merhabalar Sevgili Rozerin,

   Yeter tabii ki ve neden sıkacak ki anlamadım 🙂

   Sen böyle detay şeylere takılma fazla hayallerini gerçekleştir 🙂 Son soru da ülkeden ülkeye göre değiştir.

 11. Sema Demirbaşak says:

  Ben birçok gezgin yazısı takip ediyorum, içimde inanılmaz bir gezme tutkusu var ama eşim malesef pek gezme taraftarı değil, bende kızıma aşılamaya çalışıyorum bu tutkumu. 2 senedir yurtiçinde epey yer gezdik,( Eskişehir Edirne Bursa İzmir Gaziantep Muğla Çanakkale, Ankara) sıranın yurtdışına gelmesini sabırsızlıkla bekliyorum. Yazılarınızı takip ederek kendime bir rota oluşturmaya çalışıcam fakat 7 yaşımla kızımla gezebileceğim güvenli rota önerileri verirseniz de sevinirim.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*