Arada Yurtiçi Tatile de Çıkıyorum :) / Kekova, Kaş

Arada Yurtiçi Tatile de Çıkıyorum :) / Kekova, Kaş

Hostel / Öne Çıkanlar / Seyahat Rehberi / Türkiye

Türkiye’de Hostel Deneyimine Giriş: Kaş

Görkemli günler ! Daha birkaç gün önce geldiğim Brezilya seyahatim sonrasında 5 kıtada hostelde kalmış biri olarak bugün sizler için Türkiye’de hostel konaklamasından bahsedeceğim.

Bu benim için özel bir tecrübe 🙂 Çünkü daha önce Türkiye’de hiç hostelde kalmamıştım. Aslında herşey aldığım güzel bir davet ile başladı...“Bu kadar hikaye yeter Görkem” evet karşınızda türkiye’de hostel deneyimi”

Türkiye’de Hostel Tecrübesi / Hostelden Genel Görünüm

Türkiye’de Hostel’de Kalmak

Misafirperverlikle andığımız ülkemizde maalesef ki son zamanlarda birbirimize güvenemez olmuşuz. Bunun sonucunda da “Türkiye’de hostelde mi kalınır?” gibi sorular akla gelmiyor değil. Fakat aynı dünyanın onlarca ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de hosteller yasal birer konaklama işletmesi, yani öyle yol geçen hanı değil !

Ben bu düşüncelerle boğuşurken, sevgili Tayfun abinin reddedilemez teklifi ile kendimi birden Kaş’ta buldum. Tüm bu yazıdaki düşüncelerimi In House Hostel Kaş’taki tecrübelerimle sizlerle paylaşacağım. Tabi 40’tan fazla ülkedeki hostellerle kıyaslayarak 🙂

Kaş’a Hoşgeldim / Solda Manzara Eşliğindeki Hostel Kahvaltım

İlk İzlenimlerim

Herşeyden önce Antalya’ya hatta bana kalırsa en güzel yerine Kaş’a geldiğimi hatırlatmalıyım, belki de bu yüzden biraz taraflı yorum yapabilirim 🙂 In House Hostel, Kaş merkeze birkaç kilometre mesafede bulunuyor ve açıkçası ilk dakikadan itibaren beğenimi kazanmayı başardı. Ben Türkiye’de bu konsept beni nasıl hissettirir derken, gördüğüm ilk sahne ile;  “işte burası bir hostel !”

Kumsal, deniz ve Caretta Caretta boyamasıyla süslü duvar,  hostelin “welcome board’u” ile birleşince kendimi biranda yurtdışında hisettim. Gülşah ve Emre’nin hoş karşılaması sonrası 180 derece deniz manzarasını da görünce dedim burası tamam olmuş.

“Kumsal, deniz ve Caretta Caretta boyamasıyla süslü duvar,  hostelin “welcome board’u” ile birleşince”

Hostelde Kimler Kalıyor ?

Gelelim hostelin biraz teknik konularına. Şaşırtıcı derecede hostelde kalanların neredeyse tamamı yabancı !

Belki de hostel konaklaması ülkemizde pek bilinmediğindendir…Hostelin bilinmemesi ilk kez işe yaradı 🙂 Gelsin kültür paylaşımı, hoş sohbetler, İngilizce… 

Hostel Ortamı Nasıl ?

Ortamı az önce biraz betimledim aslında. Fotoğrafları da bilerek çok toplu şekliyle çekmedim 🙂 Doğal haliyle oldukça temiz bir hostel, ön taraftaki havuz ve manzaradan sosyal ortam çıkmaması imkansız.

Ayrıca arka bölümdeki bahçe ve açık mutfak bence oldukça keyifli. Kalanlar yabancı ağırlıkta olunca herkes hostel şartlarına da uygun hareket ediyor. Çoğunluk yabancı olunca gelen Türklerin de hostel konseptine uyması baya kolay.

Hostelin Sevimli Arka Bahçesi

Güvenli mi ?

Hostellerin güvenliği ile ilgili özel bir yazım var. Burası da bir hostel olduğuna göre aynen geçerli.

Ama kısaca söylemem gerekirse, gayet güvenli ve rahat. Türkiye’de olması da hiçbirşey değiştirmemiş, bence kendimizi bu kadar kötülemeyelim 🙂 Türkiye’de de hostel güvenli olur !

Dünyadaki Hostellere Göre Fark Nasıl ?

Bu başlığı yazmadan önce kafamda oluşturmuştum da şimdi yazacak pek birşey bulamadım 🙂 Çünkü neredeyse yurtdışında gibi bir hostel ortamından söz ediyorum. 

Şimdi bir fark geldi aklıma ! Ülkemizin kaliteli hizmet sektöründen burası da nasibini almış…

Doğal Haliyle Hostelin Yatakhane Odaları / Kaş, Antalya

Türkiye’de Hostel’de Kalmalı mı, Önerir misin ?

“Görkem şimdi sonuca gel artık” diyenlere de diyeceklerim var. Hostel konaklaması daha çok sırt çantalı gençlere hitap eden bir ortam. Bu konuda “kimler hostelde kalabilir” başlıklı yazıma bir bakın derim.

Eğer bu kriterlere uyuyorsanız, aynı yurtdışındaki gibi Türkiye’de de hostelde kalabilirsiniz. Bildiğiniz yurtdışındaki ortam ayağımıza gelmiş. Özellikle gençler bu deneyimi kesin yaşamalı !

Bana Hostelden Çok Lüks Bir Oteli Anımsatan Manzara / Karşıda Yunanistan’ın Meis Adası

Uygun konaklama, harika deniz, manzara, İngilizce pratiği, kültür paylaşımı….Tabi bu yorumlarım sadece bu gezideki deneyimlerimden. Fakat ben benzer ortamların Türkiye’deki diğer hostellerde de olduğunun duyumlarını sıkça alıyorum.

Bu tecrübeyi edinmeme olanak sağlayan In House Hostel Kaş‘a, Tayfun abiye, tabii ki Gülşah ve Emre’ye teşekkürlerimi sunmadan olmaz, bence Türkiye’de hostel işini bi deneyin, ne dersiniz ?

Yazının Devamı: Hostelde Konaklamanın Avantajları Neler ?


GörkemliyollarTakip

2 Yorum Bırakılmış

  1. kamer yılmaz says:

    Görkem youtube videoalari çekmelisin kendini daha iyi ifade edersin ve de ilerde gezi ihtiyaçlarini bile karşılayabilirsin bol şans 🙂

    • Merhabalar Sevgili Kamer,

      Teşekkür ederim ama youtube çok ayrı bir mecra, elimden geldiği kadar her yerde olup özgün içeriklerime devam etmeye çalışacağım tabii ki, keyifli günler !

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*