Görkemli günler! Bugün konumuz “Üsküdar’a gitmek” ya da üşenip arattığımız şekliyle “üsküdar nasıl gidilir” ? Böyle aratınca karşımıza hep standart ansiklopedik tarzda siteler çıkıyor.

Şimdi tüm bildiklerinizi unutun! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan biri olarak İstanbul’un merkezi Üsküdar’a nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, hem de en hızlı ve rahat yolla gitmekten bahsediyorum.

Üsküdar’a Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle neredesin? Eğer Anadolu yakasındaysan Metro ve Marmaray’ı kullanmalısın.

Avrupa yakasından gelecekler için de  ilk önerim Marmaray. Eğer herhangi bir vapur iskelesine kolayca ulaşabilirim dersen vapurla da Üsküdar’a gidebilirsin. Ya da Beykoz gibi bir noktadan geliyorsan otobüsle de Üsküdar’a ulaşabilirsin. Şimdi kendine bir yol seç ve aşağıdaki detayları oku 🙂

“Üsküdar’a Gideriken Aldı da Bir Yağmur” / Beşiktaş’tan Üsküdar’a Giden Şehirhatları Vapurunda

Metro İle Üsküdar’a Nasıl Gidilir?

Üsküdarlılar bilir, yıllar yıllar süren çalışmaların ardından Üsküdar metrosuna da Marmaray’ına da kavuştu!

Eğer metro Ümraniye, Çekmeköy tarafından geliyorsan kesinlikle M5 Üsküdar-Çekmeköy metrosunu kullanmalısın. Ayrıca örneğin Şile’den geliyorsan da otobüsten Çekmeköy’de inerek Üsküdar’a gelebilirsin.

Bunun dışında öteki metrolardan Üsküdar’a gelecekler Marmaray’a aktarma yapmalı.

Marmaray İle Üsküdar’a Nasıl Giderim?

Marmaray açıldıktan sonra Üsküdar neredeyse İstanbul’un heryerine oldukça yaklaştı. Nerede olursanız olun Pendik’ten Halkalı’ya bir Marmaray istasyonuna gidin ve tek vasıta kolayca Üsküdar’a gidin…

Yukarıda bahsettiğim gibi metro ile gelecekler de Yenikapı, Ayrılıkçeşmesi gibi istasyonlarda aktarma yaparak Marmaray ve Üsküdar’a ulaşabilir.

Metrobüsle Üsküdar’a Nasıl Gidilir?

Metrobüsle Üsküdar’a gitmek de etkisinden çok daha kolay. Bu rotada artık iki seçeneğiniz var;

İlk seçenek Altunizade Metrobüs’te inip M5 Üsküdar-Çekmeköy metrosuna binip Üsküdar’ ulaşmak. İkinci seçenek ile Metrobüs’ten Söğütlüçeşme’de inip Marmaray ile Üsküdar’a gitmek. Her iki yol da rahat ve kolay ancak ben ilkini öneririm.

Üsküdar’a Marmarayla Gitmek En İyi Seçeneklerden Biri / Marmaray Vagonundan

İETT Otobüsleri İle Üsküdar’a Gidiş

Artık otobüslerin pek önemi kalmadı 🙂 Çoğu yerde metro var.

Üsküdar’a otobüsle gitmeyi önerdiğim tek rota Beykoz-Üsküdar arası. Bu rotada sıkça çalışan 15 numaralı Beykoz-Üsküdar otobüsüyle Üsküadr’a gelebilirsiniz. Bu rotada metro seçeneği olmadığı için otobüs önerdiğimi hatırlatayım.

Bunun dışında Anadolu yakasındaki neredeyse tüm otobüslerin kalkış noktası ya Üsküdar ya da Kadıköy’dür. Yani gelen otobüse bakın Üsküdar’sa atlayın 🙂

Çamlıca Kulesi: 587 Metreden Panorama İstanbul!

Vapurla Üsküdar’a Nasıl Gidilir?

Üsküdar’a gitmenin en güzel yolu bu 🙂 Keşke Avrupa Yakası’nda otursaydım…

Bazen Kartal’dan Üsküdar’a giderken bile diyorum Marmaray’la bi Sirkeci yapıp vapurla mı Üsküdar’a geçsem?

Üsküdar’a Eminönü, Beşiktaş ve Karaköy’den devamlı olarak vapurla ulaşabilirsiniz. Daha az sıklıkla çalışan Haliç ve Boğaz hatları ile Balat’tan Sarıyer’e kadar da opsiyonunuz var. Vapura binin ve bir çay alın işte en tatlı Üsküdar yolu…

Araçla Üsküdar Yol Tarifi

Üsküdar’a arabayla gitmek gibi bir hata yapmazsınız sanırım 🙂 Üsküdar da araç kullanmak sanırım arabasına aşık insanlar için bile eziyete dönebilir. Bence metroyu kullanın…

Arabayla Üsküdar’a gelecekler Avrupa yakasından geliyorsa birinci köprüden sonra Altunizade’den saparak ulaşabilirler. Eğer Anadolu tarafındaysanız da E-5 i sonuna kadar takip edin ve Harem üzerinden Üsküdar’a ulaşın.

Bağlarbaşı Nuhkuyusu Caddesi’nden / Üsküdar

Sabiha Gökçen’den Üsküdar’a Nasıl Gidilir?

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Üsküdar’a gitmek isteyenler de olacaktır. Bu rotada birçok seçenek olabileceği gibi benim önerim size net!

MR-60 ile hemen Pendik YHT Marmaray istasyonuna gidin. Oradan da Marmaray’a binerek kolayca Üsküdar’a ulaşın.

İstanbul Yeni Havalimanı’ndan Üsküdar

Yeni havalimanı, metrosu açılana kadar ulaşımı Üsküdar’a biraz zor gibi. Havalimanından Üsküdar’a giderken benim önerim Zincirlikuyu’ya giden Havaist otobüsüne binin.

Zincirlikuyu’dan sonra da ya Beşiktaş’a inip vapurla Üsküdar’a geçin ya da Metrobüs’e binip Altunizade’den Üsküdar Metrosu’na aktarma yapın.

Kadıköy’den Üsküdar’a Nasıl Gidilir?

“Peki Anadolu Yakası’nın iki incisi Kadıköy’den Üsküdar’a nasıl gidebiliriz Görkem?”

İlk seçenek 12 ve 12A İETT Otobüsleri ile direkt olarak gitmek. Eğer trafiğe kalırım diyorsanız ya Kadıköy Rıhtım’dan metroya binip, bir durak gidip, Ayrılıkçeşme’den Marmaray’a binin ya da Söğütlüçeşme’ye yürüyüp oradan direkt Marmaray ile 2 durak sonra Üsküdar’a ulaşın.

Üsküdar Demek Kız Kulesi Demek 🙂

Ümraniye ve Çekmeköy’den Üsküdar’a Nasıl Gidilir?

Eskiden bu rotanın otobüsleri minibüsleri ah ah…

Şimdilerde Ümraniye, Çekmeköy taraflarından Üsküdar’a gitmek oldukça kolay. Sadece M5 Üsküdar-Çekmeköy metrosuna binin ve kendinizi 30 dakika içerisinde Üsküdar’da bulun!

Avcılar ve Beylikdüzü’nden Üsküdar’a Nasıl Gidilir?

Avrupa Yakası’nın batı tarafındaki ilçe ve semtlerden Üsküdar’a gelecekler için ise yol belli!

Direkt olarak metrobüse atlayın ve Altunizade’de inin. Altunizade’den de M5 Metrosu ile 10 dakikada Üsküdar’a ulaşın 🙂

Üsküdar Salacak Sahil ve Kız Kulesi’ne Nasıl Gidilir?

Son olarak Üsküdar’ın eşsiz güzellikteki boğaz manzarası ile Salacak Sahil’e ve Kız Kulesi’ne nasıl gidilebileceğinden bahsedeyim. Bu yazıda anlattığım şekilde Üsküdar’a geldikten sonra, sahilden sadece 15 dakika yürüyeceksiniz 🙂 Herhangi bir vasıtaya gerek yok!

Üsküdar’a nasıl gidileceğini anlattığım yazımı bitiriyorum, eğer özel bir noktadan Üsküdar’a nasıl gidileceğini merak ediyorsanız aşağıdaki yorum bölümünden bana sorun hemen yanıtlayayım! Herkese sevgi dolu günler 🙂

Çamlıca Kulesi: 587 Metreden Panorama İstanbul!

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.