Herkese merhaba! Bugün Avrupa’dan Türkiye’ye özel arabasıyla gideceklerin bilmesi gereken vinyet ve vinyet ücretleri konusundan bahsedeceğim. Almanya, Fransa, İsviçre, Belçika v.b Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye gelirken, doğal olarak birçok farklı ülkeden de geçiş yaparak ulaşım sağlanıyor. Geçtiğimiz ülkelerin de otobanlarını, köprülerini ve tünellerini kullandığımız için bunların da ücretlerini ödememiz gerekli.

İşte bu geçtiğimiz ülkelerdeki otoban ücretleri aslında vinyet (vignette) ücretleri oluyor. Yani bir yerde otoban pass kartı da diyebilirsiniz. Bu vignette stickerlarını aracınızın camına yapıştırıyorsunuz ve otobanlardan kolayca geçiyorsunuz. Peki bu vignette’leri nereden alacağız? Birebir 55’ten fazla ülkedeki tecrübem ve onlarca kez karayoluyla bu ve benzer yolculuklardaki deneyimlerimle anlatmaya başlıyorum, başlayalım!

Vinyet & Vignette Nasıl Alınır?

Vinyet almak için iki temel seçeneğiniz var. Birincisi online olarak ülkelerin resmi sitelerinden ödeme yaparak almanız. Bu şekilde alırsanız, herhangi bir vakit kaybetmeden yolunuza devam edebiliyorsunuz. E – Vignette denen bu sistemde size bir kod veriliyor, ayrıca otoban sistemlerine de aracınızın plakası kaydediliyor ve sorunsuzca geçişinizi sağlıyorsunuz.

İkinci vinyet alma seçeneğiniz de fiziksel olarak vignette almak! Peki nereden alacağız? Vignette’leri otoban girişlerindeki satış noktalarından, bazı benzin istasyonlarından alabiliyorsunuz. Bu aldığınız vinyetleri aracınızın camına yapıştırmanız gerekli.

Avrupa’dan Türkiye’ye Arabayla Nasıl Gidilir?

Zorunlu Olarak Vinyet Gereken Ülkeler Hangileri?

Öncelikle iki tip ülke mevcut; ilk tip ülkelerde zorunlu olarak vinyet almanız gerekiyor. Yani otoban gişesi gibi bir durum söz konusu değil. İkincisi de direkt olarak gişeden rotaya göre ödeme yapabildiğiniz ülkeler.

Zorunlu olarak vinyet alınması gereken ve önerdiğim ülkeler: Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Slovakya, Slovenya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, İsviçre

Vinyet’e gerek olmadan gişeden ödeme yapabileceğiniz ülkeler: Yunanistan, İtalya, Sırbistan, Hırvatistan, Makedonya

Vinyet Ücretleri Ne Kadar?

Şimdi sizlere güncel olarak resmi sitelerden aldığım bilgilere göre Avrupa ülkelerindeki otoyol geçişi vignette fiyatlarını paylaşıyorum; (not: elektronik vignette satın almak için verdiğim linkler otoyolların resmi internet siteleridir)

 • Avusturya Vignette Ücreti: 10 euro (10 gün), 92 euro, (1 yıllık) satın almak için
 • Çek Cumhuriyeti Vignette Ücreti: 12 euro (310 czk ) (10 günlük) satın almak için
 • Macaristan Vignette Ücreti: 10 euro ( 10 günlük), 14 euro (1 aylık) satın almak için
 • Bulgaristan Vignette Ücreti: 8 euro (1 hafta), 15 euro (1 aylık) satın almak için
 • Romanya Vignette Ücreti: 3 euro (1 hafta), 7 euro (1 aylık) satın almak için
 • Slovakya Vignette Ücreti: 10 euro (10 günlük), 14 euro (1 aylık) satın almak için
 • İsviçre Vignette Ücreti : 38 euro ( 1 yıllık)
 • Hırvatistan Vignette / Otoban Ücretleri: 1-7 euro ( rotaya göre değişiyor)
 • Makedonya Vignette / Otoban Ücretleri: 1, 1.5 euro (rotaya göre değişiyor)
 • Sırbistan Vignette / Otoban Ücretleri: 5,12 euro ( rotaya göre değişiyor)
 • Yunanistan Vignette / Otoban Ücretleri: 1,2 euro (rotaya göre değişiyor)
 • Slovenya Vignette Ücretleri: 15 euro (1 hafta), 30 euro (1 aylık)
 • İtalya Vignette / Otoban Ücretleri: 10, 100 euro ( rotaya göre değişiyor)

Eğer rotalara göre toplam ne kadar vinyet ücreti ödeyeceğinizi merak ediyorsanız lütfen yorum bölümünden sorun sizin için hemen yanıtlayayım!

Malmö’de Yollara Düşmüşüm! / İsveç’ten Dönerken Yol Tabelaları ile Ben 🙂

Sıkça Sorulan Sorular & Merak Edilenler

Vinyet Nedir?

Vignette yazı başında bahsettiğim gibi, Avrupa otoyollarında ödenmesi gereken sabit fiyat ücrettir. Kısaca otoyol kullanım ücreti diyebilirim.

Vinyet Nereye Konur, Yapıştırılır?

Vinyeti aldıktan sonra aracınızın ön ya da arka camına köşeye yapıştırabilirsiniz. Size önerim ön tarafa yapıştırmanız yönünde olur.

Elektronik Vinyet Nedir?

Vinyetin adı üzerinde elektronik olan hali 🙂 Yani sadece online ödeme yapıyorsunuz ve size verilen online barkodu gösteriyorsunuz. Hatta otomatik olarak plaka tanımayla beraber bunu bile yapmanız gerekmeyebilir.

Kredi Kartı ile Vinyet Alabilir miyim?

Evet kredi kartı ve banka kartı ile vinyet alabilirsiniz. Ama eğer elektronik olarak değil de gişeden alacaksanız siz yine de ne olur ne olmaz bozuk para bulundurun ki mağduriyet yaşamayın.

Vinyet Almazsam Ceza Var mı?

Bazı ülkelerde vinyet için özel bir kontrol yeri yok. Yani vinyet almayı unutursanız öyle bedava sanıp gidebilirsiniz 🙂 Ancak polis bunu tespit ederse size vinyet ücretinin 10-20 katına kadar bir ceza yazabilir aman dikkat, vignette’leri alalım!

Görkemli Dünya’yı Keşfedin!

Avrupa’dan Türkiye’ye Arabayla Nasıl Giderim?

Bu şekilde vinyet ücretleri konusunu ayrıntılı olarak anlatmış bulunuyorum. Şimdi diğer bir merak edebileceğiniz konuda da Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye özel araçla nasıl gidileceği olabilir.

Ayrıca Türkiye’ye arabayla girişte gerekli belgeler de şurada. Sorularınız olursa yorum bölümünden bekliyorum 🙂 hepinize, iyi yolculuklar, sevgiler…

4 Yorum Yapılmış

 1. Görkem merhaba
  Ben Londra dan İtalya ya geçip, oradan gemiyle Yunanistan a ve oradan da Türkiye ye gitmek istiyorum. Uzun karayolu macerasından ( sağın solun da uyarmalarıyla) biraz tırstım açıkçası. Kadın başına hem de tek başına o yollara dayanamazmışım. Tek başına kısmı bana da mantıklı geldi?
  Bu güzergahla ilgili herhangi bir bilgin var mı diye sormak istedim.
  Şimdiden teşekkürler

 2. merhaba.
  21-28 mayıs 2022 arası italya’da olacağım.
  roma fiumicino havaalanından araç kiraladım.
  sırasıyla
  roma – floransa
  floransa – pisa
  pisa – milano
  milano – verona
  verona – perugia
  perugia – napoli
  napoli – roma
  rotasını izleyeceğim.
  bu rotadaki otaban ücretlerini ayrı ayrı bildirirseniz çok memnun olurum.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.