Görkemli günler! Bugün “Yenikapı’ya gitmek” isteyenlere yardımcı olacağım ya da üşenip “yenikapı nasıl gidilir” ? diye aratanları hızlıca ulaştıracak önerilerim olacak. Bu tarz aramalarda hep standart ansiklopedik bilgiler çıkıyor biliyorum.

Burası Görkemliyollar! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan biri olarak sizlere Yenikapı’ya nasıl gidileceğini kendi tecrübelerimle anlatacağım, genellikle sizi trafikten kaçıracak hızlı ve kolay yollar önereceğim, başlayalım!

Yenikapı’ya Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle neredesin? Eğer Avrupa yakasından Yenikapı’ya gidiyorsan öncelikle metro ve marmaray seçeneklerini düşün derim.

Anadolu yakasından Yenikapı’ya gidecekler yine marmaray ve metro alternatiflerinden birini kullanmalı. Şimdi genel hatları çizdiysek, detaylara geçebiliriz!

Yenikapı Nerededir?: Yenikapı, tarihi yarımadanın güney tarafında bulunan Fatih’in tarihi ve ünlü semtlerinden biri. Yazı içerisindeki haritadan tam konumu görebilirsiniz.

Marmaray İle Yenikapı’ya Nasıl Giderim?

Yenikapı demek marmaray demektir!

Çünkü Yenikapı marmarayın en meşhur ve en işlek istasyonu. Öyle bir istasyon düşünün ki müzesi bile olsun:) Marmaray ile Yenikapı’ya gidecekler Halkalı’dan Gebze’ye kadar yalnızca tek bir trene binerek çok hızlı bir sürede Yenikapı’ya ulaşabilir.

Yenikapı Marmaray’dan da yürüyerek birkaç dakika da Yenikapı Sahil’e ve Yenikapı Miting ve Etkinlik alanına ulaşabiliyorsunuz.

Marmaray Durakları Listesi (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

Marmaray Durakları Listesi / Yanlarında Referans Alabileceğiniz İlk ve Son Sefer Saatleri Yazıyor ( sefer saatleri sadece fikir vermesi için )

Metro İle Yenikapı’ya Nasıl Gidilir?

Yenikapı genel olarak İstanbul raylı ulaşım sistemlerinin kesiştiği ulaşımı kolay bir nokta. İlk olarak aşağıdaki metrolardan direkt olarak Yenikapı’ya ulaşabilirsiniz;

 • M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosu
 • M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı metrosu
 • M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hattı

Bunun dışında İstanbul’un öteki metrolarından da öncelikle bu metrolara aktarma yaparak ya da marmaray üzerinden Yenikapı’ya ulaşım mümkün.

Not: İstanbul Toplu Taşıma & Raylı Sistemler Haritası’nı yazı sonunda paylaşıyorum, metro aktarma seçeneklerini inceleyebilirsiniz!

Metrobüsle Yenikapı’ya Nasıl Gidilir?

Eğer herhangi bir metrobüs istasyonunun yakınlarındaysanız kolayca Yenikapı’ya ulaşabilirsiniz.

Yenikapı’ya gitmek için metrobüsün Zeytinburnu ya da Mecidiyeköy istasyonlarında inebilirsiniz. Hangisine ilk varırsanız onda inin ve, M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosu ya da M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı metrosuna aktarma yaparak Yenikapı’ya ulaşın. Zeytinburnu’ndan T1 tramvayına binerek de Yenikapı’ya gidebilirsiniz, inmeniz gereken durak Aksaray!

Ayrıntılı Metrobüs Durakları (büyütmek için resim üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Metrobüs Durakları Haritası

Tramvay’la Yenikapı’ya Nasıl Gidilir?

Yenikapı’dan direkt olarak geçen bi tramvay olmasa da tramvay ile Yenikapı’ya gitmek mümkün!

Çünkü T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayının Aksaray durağı aslında Yenikapı’ya sadece 5 dakika mesafede 🙂 Eğer T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayı hattı üzerinde bir noktadaysanız Yenikapı’ya gitmek için direkt olarak T1’e binin.

Deniz Otobüsü İle Yenikapı’ya Nasıl Gidilir?

Yenikapı İDO’nun çeşitli iç hat seferlerine de yer yer ev sahipliği yapıyor.

Bakırköy, Kadıköy ve Bostancı’dan dönemsel olarak İDO Deniz Otobüsü seferleri ile de Yenikapı’ya ulaşmanız mümkün. Fakat son zamanlarda bu seferler Marmaray’ın varlığı ile oldukça azaldı hatta bazen yapılmıyor.

Yürüyerek Yenikapı’ya Nasıl Giderim?

Yenikapı tarihi yarımadanın hemen başlangıcında bulunan bir semt! Yeni bu da demektir ki Fatih, Eminönü, Beyaz, Aksaray, Çapa, Kumkapı hatta Karaköy gibi noktalardan bile keyifle Yenikapı’ya yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Bu rotada yorulunca T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayına da binebilirsiniz 🙂

İETT Otobüsleri ile Yenikapı’ya Gidiş

Yenikapı, İstanbul’da otobüslerin en temel kalkış noktalarından biri. Yenikapı’dan birçok yere otobüsle ulaşabiliyorsunuz.

Ancak ben Marmaray ve metro gibi seçenekler varken otobüsle Yenikapı’ya gitmenizi pek tavsiye etmem. Şimdi yine de size Yenikapı’ya giden otobüsleri listeleyeceğim;

Yenikapı’ya Giden İETT Otobüsleri

 1. Şişli’den 77,
 2. Yeşilköy’den 72YT,
 3. Feriköy’den 70FY,
 4. Bahçeşehir’den 146T,
 5. Ayazağa ve Kağıthane’den 41Y,
 6. Alibeyköy Otogar’dan 47A,
 7. Esenler Metro’dan 33E,
 8. Ortaköy’den 30D,
 9. Binevler’den 33K,
 10. Yenibosna ve Kuyumcukent’ten 31,
 11. Halkalı’dan ve Eminönü’den BN1, numaralı otobüslerle Yenikapı’ya gidebilirsiniz 🙂

Yenikapı’ya Araçla Yol Tarifi

Yenikapı’ya özel araçla gitmek isteyenler için ulaşım oldukça kolay!

Öncelikle Anadolu yakasından gelecekler direkt olarak Avrasya tünelini kullanarak Yenikapı’ya trafiğe yakalanmadan gidebilir.

Avrupa yakasından da yapmanız gereken Eminönü sahil yoluna çıkmak ve Yenikapı yönüne doğru devam etmek. Aracınızla İDO iskelesine gidecekseniz de bu tarif geçerli. Ben şimdi Yenikapı’ya gidecekler için yol tarifi haritamı da paylaşıyorum;

Not: Sağ üst köşedeki büyütme ikonuna tıklayarak telefonunuza indirebilir ve detaylı inceleyebilirsiniz. Yenikapı’ya bulunduğunuz yerden yol tarifi almak için buraya tıklayın.

Sabiha Gökçen’den Yenikapı’ya Nasıl Gidilir?

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Yenikapı’ya gitmenin birçok farklı yolu olabilir. Benim size önerim, öncelikle havalimanından MR-60 otobüsüne binin ve Pendik Marmaray’a ulaşın.

Sonrasında da marmaray ile Yenikapı’ya ulaşım oldukça kolay. Bunun dışında E-9 ile Kartal ya da Bostancı sahile giderek de marmaraya geçilebilir.

Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşım rehberi yazıma bakarak ayrıntılı seçenekleri öğrenebilirsiniz.

İstanbul Yeni Havalimanı’ndan Yenikapı’ya Gidiş

İstanbul Havalimanı’ndan Yenikapı’ya gideceklere en trafiksiz ve hızlı önerim;

Öncelikle terminalden Havaist-14b ye binerek 4. Levent metroya gidin. Buradan da M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna binerek son durak olan Yenikapı’ya ulaşabilirsiniz.

İstanbul Havalimanı’na ulaşım rehberi yazıma bakarak ayrıntılı seçenekleri öğrenebilirsiniz.

Otogar’dan Yenikapı’ya Nasıl Giderim?

Esenler Otogar’dan direkt olarak M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hattı ile 20-25 dakika içerisinde Yenikapı’ya ulaşabiliyorsunuz. Alibeyköy Cep Otogarı’ndan da 47A otobüsü sizi aktarmasız olarak Yenikapı’ya götürür.

Alibeyköy otogardan isteyenler önce T5 metrosu ile Eminönü’ne kadar gidip oradan da T1 metrosuna geçerek Aksaray’dan da Yenikapı’ya ulaşabilir.

Esenler otogar ulaşım rehberi, Alibeyköy otogara nasıl gidilir? ve Harem’e gidiş seçenekleri yazıma bakarak ayrıntılı gidiş yollarını öğrenebilirsiniz.

Semt Semt Yenikapı’ya Ulaşım & Öneriler

Semt Semt Toplu Taşıma İle Tarif! / Burgazada Gezimden

Üsküdar ve Kadıköy’den Yenikapı’ya Nasıl Gidilir?

Üsküar ve Kadıköy’den Yenikapı’ya giderken size iki seçenek sunuyorum 🙂 Vakti olanlar, keyifli olanlar vapurla önce Eminönü’ne geçsin ve sonra T1 tramvavı ile Yenikapı’ya ulaşsın.

Acelesi olanlar ise Üsküdar’dan ya da Söğütlüçeşme’den marmaraya binsin ve 15 dakikada Yenikapı’da olsun!

Beşiktaş’tan Yenikapı’ya Nasıl Gidilir?

Beşiktaş’tan Yenikapı’ya gitmenin en hızlı ve mantıklı yolu bence öncelikle Kabataş’a giderek T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayına ulaşmak olacak. Sahilden herhangi bi otobüsle Kabataş’a kolayca gidebilirsiniz.

T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayına geçince de Aksaray’da inip Yenikapı’ya ulaşabilirsiniz.

Taksim ve Mecidiyeköy’den Yenikapı’ya Nasıl Gidilir?

Mecidiyeköy ve Taksim tarafından otobüslerle Yenikapı’ya ulaşım seçenekleri mevcut, yukarıda otobüs bölümünde hatları yazdım.

Ama bence bu semtlerden Yenikapı’ya giderken hiç düşünmeden M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna binin ve Yenikapı’da inin!

Eminönü ve Karaköy’den Yenikapı’ya Nasıl Gidilir?

Eminönü ve Karaköy’den isteyenler yürüyerek bile Yenikapı’ya ulaşabilir 🙂 Ama bence en mantıklısı T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayına binmek ve Aksaray üzerinden Yenikapı’ya ulaşmak!

Fatih ve Zeytinburnu’ndan Yenikapı’ya Nasıl Gidilir?

Yenikapı zaten Fatih ilçesinin bir semti. Fakat Fatih merkezden ya da Zeytinburnu’ndan Yenikapı’ya gidecekseniz;

Fatih’ten M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hattına, Zeytinburnu’ndan da T1 Kabataş-Eminönü-Bağcılar tramvayı binin ve kolayca Yenikapı’ya gidin 🙂

Ayrıntılı İstanbul Raylı Sistemler & Metro Haritası (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Toplu Taşıma ve Metro Haritası @İBB

Maltepe, Kartal, Pendik’ten Yenikapı’ya Nasıl Gidilir?

Anadolu yakası sahil ilçelerinden Yenikapı’ya gitmenin yolu bellidir!

Hemen en yakın marmaray durağına gidin ve tek vasıta olarak 20-25 dakikada Yenikapı’ya ulaşın 🙂

Şirinevler, Avcılar, Beylikdüzü ve Bakırköy’den Yenikapı’ya Nasıl Gidilir?

Öncelikle Bakırköy’den marmarayla kısa sürede Yenikapı’ya gidebilirsiniz.

Şirinevler, Avcılar, Beylikdüzü tarafından Yenikapı’ya gidecekler ise metrobüsü kullanıp Zeytinburnu’ndan T1 tramvayına binerlerse Aksaray’da inip sonra biraz yürüyerek Yenikapı’ya gidebilir.

Başakşehir ve İkitelli’den Yenikapı’ya Nasıl Gidilir?

Başakşehir ve İkitelli tarafından Yenikapı’ya gitmek için hemen M3 Başakşehir-İSTOÇ-Mahmutbey metrosuna binin ve son durak Kirazlı’dan;

M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hattına geçip son durak Yenikapı’ya gidin, tamamdır!

Bağcılar, Kirazlı ve Esenler’den Yenikapı’ya Nasıl Gidilir?

Bağcılar, Kirazlı ve Esenler’den direkt olarak M1B Yenikapı-Otogar-Bağcılar-Kirazlı metro hattına binerek Yenikapı’ya gidebiliyorsunuz.

Ayrıca Bağcılar Soğanlı, Güneştepe tarafıdaysanız T1 tramvayı da direkt olarak Aksaray’a yani Yenikapı’ya gidiyor.

Alibeyköy ve Silahtarağa’dan Yenikapı’ya Nasıl Giderim?

Alibeyköy, Silahtarağa tarafından Yenikapı’ya giderken öncelikle T1 tramvayı ile Cibali’den Eminönü’ne gidip, oradan da T1 tramvayı ile Yenikapı’ya gidebilirsiniz.

Aksaray’dan Yenikapı’ya Nasıl Gidilir?

Burada hep anlattığım gibi 🙂 Aksaray zaten neredeyse Yenikapı demek!

Aksaray’dan aşağıya sadece 5 dakika sahile doğru yürüyün Yenikapı’dasınız 🙂

Kağıthane, Tekstilkent ve Mahmutbey’den Yenikapı’ya Ulaşım Nasıl?

Kağıthane ve Mahmutbey tarafından Yenikapı’ya gidecekler ilk olarak M7 Mecidiyeköy-Kağıthane-Mahmutbey metrosuna binsin ve Mecidiyeköy’den M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna aktarma yapsın.

Zaten M2 metrosunun son istasyonu Yenikapı!

Sarıyer, Levent ve Zincirlirkuyu’dan Yenikapı’ya Nasıl Gidilir?

Sarıyer, Levent gibi noktalardan gelecekler öncelikle  otobüsle M2 metrosuna ulaşmaya çalışssın. Sonrasında da M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna binerek kolayca Yenikapı’ya gidebilirler.

İDO Yenikapı İskelesi’ne Nasıl Gidilir?

İstanbul Deniz Otobüsleri’nin Bursa, Mudanya, Bandırma gibi noktalara seferleri bulunuyor ve bu deniz otobüsü, feribotlar İDO Yenikapı iskelesinden kalkıyor.

Yenikapı Marmaray’dan İDO Yenikapı iskelesine gitmek için marmaraydan indikten sonra sahile doğru 10 dakika yürümek yeterli. Bu rotada zaten tabelalar sizi yönlendirecek.

Yenikapı Sahil’den Marmaraya Nasıl Gidilir?

Aynı şekilde Yenikapı Sahil’den de üst geçitle yolun öteki tarafına geçerseniz sizi marmaray tabelaları karşılayacak 🙂 5-10 dakika da yürüyerek marmaraya ulaşabilirsiniz.

Yenikapı Miting – Etkinlik Alanına Nasıl Gidilir?

Yeniakpı Miting ve Etkinlik alanına bu yazıdaki tüm tariflerle ve marmarayla kolayca gidebilirsiniz. Metro ya da Marmaray’dan Yenikapı’da inin ve sahile doğru 5-10 dakika yürürseniz miting ve etkinlik alanına ulaşacaksınız.21

Bu şekilde Yenikapı’ya nasıl gidileceğini anlattığım yazımı bitiriyorum. Eğer özel bir noktadan Yenikapı’ya nasıl gidileceğini merak ediyorsanız lütfen aşağıdaki yorum bölümünden bana sorun 🙂 size özel hemen yanıtlıyorum, herkese sevgiler ?

Bu Yazıları da Okumalısınız

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.