Görkemli günler! Bugün “Yeniköy’e gitmek” konusundan bahsedeceğim, ya da üşenip arattığımız şekliyle “yeniköy nasıl gidilir” ? Bu tarz aramalarda hep standart ansiklopedik bilgiler çıkıyor.

Burası Görkemliyollar! 10 yılı aşkın süredir İstanbul’da yaşayan biri olarak sizlere Yeniköy’e nasıl gidileceğini bireysel tecrübelerimle anlatacağım, hem de en hızlı ve rahat yolla gitmekten söz ediyorum.

Yeniköy’e Nasıl Gidebilirim?

Öncelikle neredesin eğer Avrupa yakasından Yeniköy’e gitmek istiyorsan metro ve İETT otobüs seçeneklerini düşün derim.

Anadolu yakasından Yeniköy’e gidecekler de Marmaray, metro ve vapur gibi yollar mevcut. Şimdi size en yakın olanı seçin ve ilgili alt başlığı okuyun!

Yeniköy Nerededir?: Yeniköy, Sarıyer’in boğaz kenarındaki semtlerinden biri. İstinye ile Tarabya arasında bulunuyor. Yazı içerisindeki haritadan tam konumu görebilirsiniz.

Yeniköy Sahil’e Nasıl Gidilir?

İlk olarak Yeniköy Sahil’e gitmek istiyorum diyenlere de bi alt başlık açmalıyım!

Çünkü aslında bu yazıdaki tüm Yeniköy tarifleri Yeniköy Sahil’i de kapsıyor 🙂 Yani Yeniköy Sahil’e gidecekseniz de aşağıdaki yolların hepsini kullanabilirsiniz. Sait Halim Paşa Yalısı’na gitmek için de yöntem aynı…

Vapurla Yeniköy’e Nasıl Gidilir?

Yeniköy’e direkt olarak bir vapur seferi bulunmuyor. Fakat Sırasıyla Eminönü, Beşiktaş, Arnavutköy, Bebek, Emirgan, İstinye, Büyükdere, Sarıyer ve Rumeli Kavağı hattında çalışan bir vapur hattı var. Özellikle Eminönü-Sarıyer arasında neredeyse 1-2 saatte bir karşılıklı olarak seferler düzenleniyor.

Vapurla Yeniköy’e gitmek için bu vapur hattının İstinye durağında inerek sahilden 10-15 dakikalık yürümeyle Yeniköy’e ulaşabilirsiniz 🙂

Yürüyerek Yeniköy’e Nasıl Gidilir?

Az önce bahsettiğim gibi Yeniköy’e yürüyerek de gitmeyi bir düşünün!

Eğer Tarabya, İstinye, Emirgan gibi noktalardan Yeniköy’e gidecekseniz bence en iyi yöntem boğaz kenarında keyifle yürümek 🙂

Metro İle Yeniköy’e Nasıl Gidilir?

Yeniköy üzerinden direkt olarak bir metro geçmiyor. Fakat Yeniköy artık boğazın orta ve kuzey taraflarında kaldığından sahilde otobüsle ulaşım biraz uzun sürebilir. Yani metrodan yardım almamız gerekebilir!

Yeniköy’e metro ile gitmek mantıklı seçeneklerden biri. Nerede olursanız olun Yenikapı ya da Mecidiyeköy’den M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna aktarma yapın ve İTÜ Ayazağa istasyonunda inin. İndikten sonra da hemen 40B numaralı otobüse binerek 5-10 dakika da Yeniköy’e gidebilirsiniz.

Not: İstanbul Toplu Taşıma & Raylı Sistemler Haritası’nı yazı sonunda paylaşıyorum, metro aktarma seçeneklerini inceleyebilirsiniz!

Metrobüsle Yeniköy’e Nasıl Gidilir?

Metrobüs duraklarından birine yakınsanız hiç beklemeden bir metrobüse atlayın!

Yeniköy’e giderken metrobüste inmeniz gereken durak Zincirlikuyu ya da Mecidiyeköy. Her iki duraktan da M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna aktarma yapıp Hacıosman yönünde birkaç durak giderseniz İTÜ Ayazağa istasyonuna ulaşabilirsiniz. Buradan da 40B otobüsüyle Yeniköy’e ulaşım oldukça kolay.

Ayrıntılı Metrobüs Durakları (büyütmek için resim üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Metrobüs Durakları Haritası

Marmaray İle Yeniköy’e Nasıl Giderim?

Marmaray ile Yeniköy biraz ters gibi gözükse de aslında Marmaray’la da Yeniköy’e kolayca gitmek mümkün.

İlk olarak Marmaray’ın her iki yönünden de Yenikapı’ya gidin ve M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna binin 🙂 Sonra İTÜ Ayazağa’da inin ve otobüsünüz 40B!

Marmaray Durakları Listesi (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

Marmaray Durakları Listesi / Yanlarında Referans Alabileceğiniz İlk ve Son Sefer Saatleri Yazıyor ( sefer saatleri sadece fikir vermesi için )

İETT Otobüsleri ile Yeniköy’e Gidiş

Yeniköy’e genel olarak bi raylı sistem ulaşımı olmadığından maalesef ki otobüslere muhtaç durumdayız şimdilik. Şimdi sizlere Yeniköy’e giderken hangi otobüsleri kullanabileceğinizden bahsedeceğim.

Yeniköy’den Geçen İETT Otobüsleri

  1. Zincirlikuyu, Levent, Maslak tarafından 40B ile,
  2. Sarıyer, Tarabya tarafından yine 40B ile,
  3. Beşiktaş’tan 25E ve 40B ile,
  4. Bebek, Emirgan, Ortaköy, İstinye’den 25E ile,
  5. Taksim’den 42T ile, Yeniköy’e gidebilirsiniz 🙂

Yeniköy’e Araçla Yol Tarifi

Yeniköy’e özel aracıyla gitmek isteyenler için de bi yol tarifi vermek istiyorum. İlk olarak nerede olursanız olun Sarıyer-Beşiktaş boğaz sahil yoluna çıkın ve Yeniköy’e ulaşın!

İkinci yol ise Büyükdere Caddesi üzerinden gelerek İstinye’den aşağı doğru sapmak ve Yeniköy’e gitmek. Ben kafanızın karışmaması için Yeniköy’e yol tarifini harita üzerinde paylaşıyorum;

Not: Sağ üst köşedeki büyütme ikonuna tıklayarak telefonunuza indirebilir ve detaylı inceleyebilirsiniz. Yeniköy’e bulunduğunuz yerden yol tarifi almak için buraya tıklayın.

Semt Semt Yeniköy’e Ulaşım & Öneriler

Semt Semt Toplu Taşıma İle Tarif! / Burgazada Gezimden

Üsküdar ve Kadıköy’den Yeniköy’e Nasıl Gidilir?

Üsküdar ve Kadıköy’den Yeniköy’e gitmek isteyenler bence hemen bir vapurla Beşiktaş’a geçmeli! Beşiktaş’tan da 40B ve 25E otobüsleriyle Yeniköy’e ulaşabilirler.

Ayrıca Marmaray ve Metro ile de Yeniköy’e gidebilirsiniz. Hangi durakta ineceğiniz yukarıda yazıyor…

4. Levent, Zincirlikuyu ve Beşiktaş’tan Yeniköy’e Nasıl Gidilir?

4. Levent, Zincirlikuyu ve Beşiktaş’tan Yeniköy’e gidecekler hiç düşünmeden 40B otobüsüne binebilir. Çünkü bu rotada en mantılı seçenek bu hem de tek vasıta…

Sarıyer, Bebek, Emirgan ve İstinye’den Yeniköy’e Nasıl Giderim?

Sarıyer, Bebek, Emirgan, Ortaköy ve İstinye’den Yeniköy’e gitmek için aslında boğaz sahil yolu üzerindeki herhangi bir otobüse binmeniz yeterli.

Sarıyer tarafından 40B, Bebek tarafından da 25E ye binerseniz Yeniköy’e gidebilirsiniz. Bu rotada trafiğe göre süreler değişebiliyor 🙂

Ayrıntılı İstanbul Raylı Sistemler & Metro Haritası (büyütmek için üzerine tıklayabilirsiniz)

İstanbul Toplu Taşıma ve Metro Haritası

Mecidiyeköy ve Taksim’den Yeniköy’e Nasıl Gidilir?

Mecidiyeköy ve Taksim’den aslında direkt olarak Yeniköy’e İETT otobüs seferleri bulunsa da benim size önerim tabii ki metroyu kullanmanız olacak!

Hemen bu iki noktadan da M2 Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna atlayın ve İTÜ Ayazağa’da inip 40B ye binin hemen Yeniköy’desiniz…

Eminönü ve Karaköy’den Yeniköy’e Nasıl Gidilir?

Eminönü ve Karaköy’den Yeniköy tarafına gitmek için bence yürüyerek Şişhane ya da İstanbul Üniversitesi duraklarından M2 metrosuna binin!

M2 Taksim metrosundan sonra da İTÜ Ayazağa’da inip + 40B yaparsanız Yeniköy’e hızlı bir biçimde gitmiş olacaksınız.

Maltepe, Kartal, Pendik’ten Yeniköy’e Nasıl Gidilir?

Anadolu yakasının sahil ilçelerinden Yeniköy’e gitmek için tercih etmeniz gereken yol Marmaray olmalı! Marmaray ile Yenikapı’ya gidip M2 metrosu + 40B  otobüsü yaparak en hızlı şekilde Yeniköy’e gidebilirsiniz.

Evi M4 Kadıköy-Kartal-Pendik metrosuna yakın olanlar Ayrılıkçeşme’den Marmaray’a geçiş yapabilir.

Beylikdüzü, Şirinevler, Avcılar, Bakırköy’den Yeniköy’e Nasıl Gidilir?

Beylikdüzü, Avcılar, Bakırköy tarafından Yeniköy’e gitmek için benim önerim Metrobüs’ü kullanmanız yönünde olacak. Metrobüs’ün Mecidiyeköy durağında inip M2 Taksim-Hacıosman metrosuna binerseniz İTÜ Ayazağa’da inip klasik olarak 40B ile Yeniköy’e geçebilirsiniz.

Yeniköy’e Toplu Taşımayla Ulaşımda & Sıkça Sorulanlar

Yeniköy’e En Ucuz Ulaşım Yolu Hangisi?: Yeniköy’e en uygun ulaşım yolu vapur ya da otobüsle ulaşmak olacaktır. Bir tam akbil ya da gerekliyse 1-2 aktarma ücreti ile uygun şekilde gidebilirsiniz.

Yeniköy’e En Hızlı Nasıl Gidilir?: Yeniköy’e ulaşımın en hızlı yolu metro + otobüs seçeneklerini kullanmak olur.

Yeniköy’e Gitmek Ne Kadar Sürer?: Yeniköy’e ulaşım bulunduğunuz yere göre değişmekle beraber ortalama 20dk ile 1.5 saat aralığında sürecektir.

Yeniköy’de Otopark Var mı?: Yeniköy’de ücretli otopark seçenekleri mevcut.

Bu şekilde Yeniköy’e nasıl gidileceğini anlattığım yazım bitiyor. Eğer özel bir noktadan Yeniköy’e nasıl gidileceğini merak ediyorsanız lütfen aşağıdaki yorum bölümünden bana sorun 🙂 size özel hemen yanıtlıyorum, herkese sevgiler ?

Bu Yazıları da Okumalısınız

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.