Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu

Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu

Seyahat Rehberi / Yeşil Pasaport

Yeşil Pasaport Nedir, Kimlere Verilir ?


Görkemli günler ! Yurtdışına gitmenin temel taşı olan pasaportu biliyoruz. Bugün Türkiye Cumhuriyeti pasaportlarının en bilindik türü olan “yeşil pasaport”tan bahseceğim.

Yeşil pasaport sahibi biri olarak sizlere, hususi pasaport çıkarmaktan, kimlerin alabileceğine kadar bildiğim herşeyi paylaşacağım… hem de onlarca ülkede elde ettiğim deneyimlerle ve 2019 için güncel kaynaklardan araştırıp eklediğim şekliyle.

Yeşil Pasaportun Avantajlarından Yararlanmak İçin Vakit Geçiyor 🙂 Milano, İtalya’dayken

Yeşil Pasaport Nedir ?

Yeşil pasaportu hakkında kısaca bilgiler vererek başlamalıyım. Resmi adıyla Hususi Damgalı Pasaport resmi pasaport çeşitlerinden birisi oluyor. Belirli bir düzeye ulaşmış devlet memurları, aileleri ve kanunla belirlenmiş özel kişilere veriliyor.

Bu pasaport ile birçok avantaj elde edebiliyorsunız, bunların en geçerli olanı 2019 dünyasında Avrupa’ya vizesiz olarak gidiş imkanı sunması. Yeşil pasaportunuz varsa Schengen vizesini unutursunuz !

Yeşil Pasaportum ve Ziyaret Ettiğim Amerika, Tayland’tan aldığım Hediyelikler

Kimler Alabilir ?

Aslında en detaylı konu bu. Yeşil pasaport almak için devlet memuru olmak yeterli değil. Bilinenin aksine memurların yalnızca az bir kısmı bu hakka erişebiliyor, çünkü memuriyet derecesi ve mevki önemli.

Şimdi başlıklar halinde yeşil pasaport alabilecekler listesini sunuyorum;

 • TBMM Eski Üyeleri ve Devlet Başkanları
 • 1.2. ve 3. Derece Kadrolarda Bulunan Devlet Memurları
 • Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurulu Üyeleri
 • Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Üyeleri
 • Belediye Başkanları
 • Koşulları Sağlayan İhracatçılar

Yeşil pasaport hak sahibi olup olmama konusu tabii ki komplike durumlar da içeriyor. Eğer emin olamıyorsanız yorum bölümünde, durumunuzdan kısaca bahsedip yeşil pasaport hakkınızın olup olmadığını sorabilirsiniz.

Yeşil Pasaportla Vizesiz Ziyaret Edebileceğiniz Norveç’ten / Oslo

İhracatçılar İçin Yeşil Pasaport

22.03.2017 tarihinde yürürlülüğe giren kanun ile  “İhracatçılara Hususi Damgalı Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar” adı altında yeni bir düzenleme yapılmıştır. Bu kapsamda son üç yıldaki ihracatı belirli bir tutarın üzerinde olan şirket yetkililerine de yeşil pasaport alma hakkı tanındı.

Kanuna göre son üç yılda beyan ettikleri ihracat tutarı 1-10 milyon dolar arasındaki firmalara 1, 10-25 milyon dolar için 2, 25-50 milyon dolar için 3, 50-100 milyon dolar için 4 ve 100 milyon dolar üzerindeki firmalara ise 5 yetkili çalışanına hususi damgalı pasaport verilme hakkı tanındı. Bu hakkı kullanabilmek için ilgili kişilerin herhangi bir suça karışmamış olması da gerekiyor.

İhracatçı yeşil pasaportuna başvurmak için Ticaret Bakanlığı’na başvuru yapmanız gerekiyor.

Kudüs Gezim’den

Öğretmenler Alabilir mi ?

Bu konuda öğretmenlerden çok soru alıyorum ve açıklık getirmek istedim;

Öğretmenler de devlet memuru statüsünde olduğu için kadro dereceleri 1,2 veya 3 olduğu anda yeşil pasaport alma hakkına sahip olurlar. Bu dereceye ulaşmaları 10 yılı bulabiliyor.

Ağlama Duvarı Ziyaretimden, Kudüs / Yeşil Pasaportla Ziyaret Vize Gerektirmiyor

Hak Sahibi Aileleri Yeşil Pasaport Alır mı ?

Yeşil pasaport hak sahipliği konusunda yukarıda listeyi paylaştım. Hak sahibi olan kişilerin eşleri ve çocukları yeşil pasaporttan yararlanabiliyor.

Fakat çocukların 25 yaş altında olması ve öğrenciliğine devam etmesi gerekiyor.

Kişinev Şehir Meydanı’nda / Moldova

25 Yaş Şartı ve Öğrencilik Şartı Kalktı mı ?

2017’nin son aylarında gündeme gelen bu konu ile ilgili düzenleme 2019 yılında bir sonuca ermedi şimdilik. Günümüzde de hala hak sahibi kişilerin çocukları yeşil pasaport almak isterlerse, 25 yaş altında olma ve öğrenci olma şartlarını sağlamak zorunda.

Bu konu hakkında güncelleme yapılırsa bu sayfadan sizinle paylaşacağım !

Dünyaca ünlü MIT’de / Boston

Yeşil Pasaport Nasıl Çıkarılır ?

Yeşil pasaport çıkarmak normal pasaport çıkarmaktan farklı bir eylem değildir. Normal pasaport çıkarma koşulları yerine getirilmeli.

Pasaport başvuruları 2019 yılı itibariyle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü tarafından yapılıyor.  Buradan randevu alarak yeşil pasaportunuzu alabilirsiniz.

Yeşil Pasaportumla Los Angeles’ın En Tepesindeyken / Batı Amerika Gezim

Yeşil Pasaport Ücreti ve Gerçerlilik Süresi Ne Kadar ?

Ücret konusu yeşil pasaportun avantajlı olduğu bir dal. Hususi pasaportlardan herhangi bir harç bedeli alınmıyor. Yalnızca pasaport defter bedeli ödemelisiniz. Günümüzde güncel olarak pasaport defter bedeli 108 lira olarak belirlenmiş.

Yeşil pasaportlar standart olarak 5 yıl geçerlilik süresi ile veriliyor, başvuru tarihinizden itibaren 5 yıllık süreçte bu pasaportu kullanabiliyorsunuz. Gerçerlilikle ilgili sorular ve 6 ay kuralı için yazıma göz atmanızı tavsiye ederim.

Golden Gate Köprüsü ile / San Francisco

Yeşil Pasaport İçin Gerekli Evraklar

Normal pasaport için gerekli belgelerin yanında yeşil pasaport için “Hususi Damgalı Pasaport Talep Formu” doldurmanız gerekiyor. Bu formu buradan indirebilirsiniz.

Genel olarak başvuruda gerekli evrakları şöyle sıralayalım;

 • Hak Sahibi Adına Düzenlenmiş Matbu Talep Formu
 • Emekliler ve Öteki Durumlar İçin Kadro Derecesini Gösteren Belge
 • 1 Adet Biyometrik Fotoğraf
 • TC Nüfus Cüzdanının Aslı
 • Öğrenciler İçin Öğrenci Belgesi

Yeşil pasaport hakkındaki genel bilgilendirme yazımı burada noktalıyorum. Aklınıza takılanları yorum bölümünden bana sorabilirsiniz ! Ayrıca yeşil pasaport yazı dizim kapsamındaki diğer yazıları da incelemenizi öneririm, yeşil pasaportla vizesiz gidilebilen ülkeler, yeşil pasaportla yurtdışına çıkarken gerekli belgeler, yeşil pasaportla yurtdışında dikkat edilmesi gerekenler ve yeşil pasaportta altı ay kuralı yazılarımın linkleri üzerlerinde, sevgiyle kalın !

Yazının Devamı: Yeşil Pasaport’un Ne Gibi Ayrıcalıkları Var ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar

 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

39 Yorum Bırakılmış

 1. mihriban yaşar says:

  Merhaba Ben TOBB Emekli Sandığına bağlı 657 ye tabi ticaret odası kadrolu personeliyim. 15 yıllık çalışan olup üniversite mezunuyum. Ayrıca kadro derecem 3/1… bu durumda yeşil pasaport alabilir miyim

  • Merhabalar,

   657’ye bağlı olarak 3. kadro derecesine geçmiş olduğunuz için yeşil pasaport alma hakkınız bulunuyor. Çalıştığınz kuruma onaylatacağınız “Hususi Damgalı Pasaport Talep Formu” ile beraber nüfus müdürlüklerinden yeşil pasaport için randevu alarak kısa sürede adınıza çıkartabilirsiniz, keyifli günler.

 2. Kadriye saadet engin says:

  Benim babam 1 dereceden emekli memur vefat etti esimde vefat etti ve babamdan aylik aliyorum acaba yesil pasaport alabilirmiyim ben alamasam bile esi vefat ettigi icin annem alabilirmi

 3. Merhaba Görkem,
  Faydalı yazıların için teşekkürler.Ben 22 yaşındayım, artık öğrenci değilim ve çalışıyorum, sigortalıyım.Yeşil pasaportumun bitiş tarihi ise Eylül 2019. Şimdi yurt dışına çıkmak istesem hala kullanabilir miyim yoksa iptal mi etmem gerekir? ya da 25 yaşıma kadar uzatmak için bir şansım var mı? öğrenci olmadığım için kafamı kurcalayan bir soru. Şimdiden teşekkürler.

  • Merhabalar Sezgi !

   Öğrenci olmadığın koşulda yeşil pasaport sahibi olamıyorsun maalesef ki, yaşının bir önemi yok.

   Varolan pasaportunu etik olarak teslim etmen gerekir fakat uygulamadaki boşluk nedeniyle geçerlilik süresi boyunca kullanmaya devam edilebiliyor.

 4. Engin Katran says:

  Görkem bey ben 32 yıllık mimar IM, şirket sahibiyim. Yeşil pasaport alabilirmiyim. TESEKKUR EDERIM.

  • Merhabalar Engin Bey,

   Yeşil pasaport maalesef ki birkaç özel koşul dışında yalnızca devlet çalışanlarına veriliyor. Eğer firmanız bir takvim yılında 1 milyon doları bulan bir ihracat yapabiliyorsa alma şansınız olabilir.

 5. Ezgi ünal says:

  18 yaşında öğrenciyim yeşil pasaport çıkartabilir miyim

 6. fatma sen says:

  merhaba örgün öğrenciliğm bu yıl bitti 22 yaşındayım ama aöf de pasif olarak kayıtlıyım babam 3. dereceden emekli yeşil pasaport için öğrenci belgesinin aktif olma zorunluluğu var mı ?

  • Merhabalar Sevgili Fatma,

   Eğer e-devlette öğrencilik hakkı var olarak gözüküyorsa yeşil pasaport hakkınız da devam ediyordur. Eğer gözükmüyorsa yasal olarak pasaportu teslim etmeniz gerekir fakat pratikte kontrol edilmediğini ve kullanıma devam edebileceğinizi de hatırlatayım tabii bu etik sayılmaz…

 7. ebru ünal says:

  merhablar.17 yıldır kamu kurumunda işçi statüsünde çalışıyorum.memurlar ve kamu görevlileri maddesinden yararlanabilir miyim ?

 8. Eda şahin says:

  Selamlar,
  Ben 10 temmuz 1993 doğumlu yüksek lisans öğrencisiyim. Yeşil pasaportumu şubat ayı gibi kullanabilir miyim?

  • Merhabalar Sevgili Eda,

   1993 doğumlu olduğuna göre şuan geçerli bir yeşil pasaportun yoktur zaten. Çünkü 25 yaşının doğumgününe kadar veriliyor. Doğal olarak şubatta da yenisini çıkaramayacağın için kullanamazsın.

   Eğer geçerli bir pasaportun vara burada bizimle paylaşır mısın ?

 9. Berk varol says:

  Merhaba. 1.5 yıl daha öğrenciliğim devam edecek ve yeşil pasaport sahibiyim. Yakın zamanda sigortalı olarak çalışmaya başlama ihtimalim var. 1 yıl önce öğrencilerin çalışmaya başlaması durumunda bile bu hakkı kaybetmeyeceği açıklaması yapılmıştı. Bu uygulama yürürlüğe girdi mi?

  • Merhabalar Berk Bey,

   Evet herhangi bir sorun bulunmamakta. Öğrenciliğiniz resmi olarak devam ettiği sürece 25 yaşına kadar yeşil pasaportunuzu kullanabilirsiniz, içiniz rahat olsun.

  • Müzehher eker says:

   Merhaba 1995 dogumlu kizımin yesil pasaportu 2020 yılına kadar suresi var asgari ücretli çalışıyor sgk kaydı var yurtdısına çıkacak sorun yasarmı

 10. Burak Yapıcı says:

  Merhaba ben öğrenciyim ve 25 yaşındayım daha 25 bitmedi yeşil pasaport alabilir miyim ve eğer alabiliyorsam 26 yaşına geldiğimde o pasaportu hala kullanabilir miyim?

  • Merhabalar Burak Bey,

   Teknik olarak alabilirsiniz fakat maksimum 25 yaşını doldurduğunuz güne kadar geçerli pasaport vereceklerinden dolayı şuanda tahmini 6-8 aylık pasaportunuz olur. Son geçerlilik tarihi sorun olabileceğinden ancak anlık olarak birkaç ay işinize yarar tabii vizeden kurtulursunuz bu süreçte Avrupa için.

 11. Meraba ben 20 yasinda öğrenciyim ve babam yeşil pasaportlu benim yeşil pasaport çıkarmam için babamın yanımda olmasi gerekiyor mu

  • Merhabalar Ali Bey,

   Hayır gerekmiyor, yalnızca sizin şahsen başvuruda olmanız yeterlidir. Ama babanızın alabileceği matbu talep formunu unutmayın, keyifli seyahetler 🙂

 12. Ahmet Konyad says:

  Merhabalar Ben lise mezunu emekli memurum maas derecemle ilgili emekli sandigindan aldigim yazi asagidadir.Yesil pasaport alabilirmiyim tesekkurler “Emekli ayliginiz 3 derecenin 1. kademesi 800 ek gosterge” tesrkkurler

 13. AYTAÇ KALEM says:

  Merhabalar kızım öğrenci ben 3. derecede bulunan memurum yeşil pasaport alması için öğrenci belgesine gerek varmı

  • Merhabalar Sevgili Aytaç,

   Eğer kızınız 18 yaşından büyükse öğrenci olma şartı bulunuyor. Öğrenciliği devam ettiği sürece 25 yaşını doldurduğu güne kadar sizin yeşil pasaport hakkınızdan faydalanabilir.

 14. seda ertekin says:

  Merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Bir şey merak ediyorum. 95 doğumluyum. 2 yıl kadar önce ailem üstünden aldığım yeşil pasaportumun süresi doldu. Ben bu süre içerisinde örgün öğrenciliğimi bitirdim, öğretmen olarak atandım. Ancak açıköğretimden öğrenciliğim devam ediyor ve bu e-devlette görünüyor. ”25 yaşına kadar çalışsalar dahi kullanıma devam edecekler”gibi bir açıklama vardı ama yürürlüğe girdi mi bir bilgim yok. Yani ben yeşil pasaport hakkımı kaybetmiş mi bulunuyorum yoksa isteğim dahilinde yenileyebilir miyim?

  • Merhabalar Seda Hanım,

   Çalışmanızın bir engeli yok şuanda dediğiniz gibi. Ama bildiğim kadarıyla açık öğretimin öğrencilik hakkı bulunmuyor, bunu e devletten de kontrol edebilirsiniz.

   Eğer öğrencilik hakkınız var ise başvurup 25. yaşgününüze kadar geçerli bir yeşil pasaport alabilirsiniz.

 15. Zuhal aras says:

  mrh.esim doktordu.vefat edeli uzun yillar oldu.2
  ye evlendim .albaydı.ve bosandim
  ilk esimden maaş alıyorum
  rahmetli esimden yesil pasaport alma hakkım varmi

  • Merhabalar Zuhal Hanım,

   Biraz karışıkmış… Fakat prosedürde eğer maaş alıyorsanız yeşil pasaport da alabilirsiniz gibi duruyor. Yani ilk eşiniz eğer ölmeden önce yeşil pasaport alma hakkına sahipmişsse.

 16. Mustafa ÇİMEN says:

  Merhaba Görkem Bey,
  Ben Devlet Memuriyetinden istifa etmek suretiyle ayrıldım.
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığından aldığım Hizmet Belgesinde;
  Ödemeye Esas Olan Aylığın
  Derece 6 Kademe 1
  Emekli Kes.Esas Olan 657 Sayılı Kanuna Göre
  Derece 2 Kademe 1 olarak belirtiliyor.
  Bu durumda Yeşil Pasaport alma hakkım var mıdır ?

  Teşekkür ederim, selamlar.

  • Merhabalar Mustafa Bey,

   Ben bu konuda ayrıntı bilgi sahibi değilim. Sizin kanuni olarak memuriyet haklarınızdan yararlanma hakkınız var mı ona emin olamadım. Çünkü istifa ettim diyorsunuz….

   Eğer hakkınız var ise ve 1,2 veya 3. dereceli kadrodaysanız yeşil pasaport alabilirsiniz, yoksa mümkün olmayacaktır.

 17. Füsun Tolga says:

  Merhaba
  Babam 1.derecen emekli devlet memuru idi
  Vefat etti
  Ben babamdan emekli maaşı alıyorum
  Acaba yeşil pasaport hakkım olurmu
  Teşekkürler

  • Merhabalar Füsun Hanım,

   Eğer 25 yaşının altındaysanız ve öğrenciliğiniz devam ediyorsa alabilirsiniz. Bunun dışında maalesef ki faydalanamıyorsunuz.

 18. Hanife akbagli says:

  Merhaba Görkem bey 2009 yılında devlet memurluğundan çıkarıldım. 2 oldu emekli sandığından emekli oldum derecem ve kadrom 1 dereceden emekli oldum yeşil pasaport alma hakkım varmıdır cevaplarsanız sevinirim teşekkürler iyi çalışmalar

  • Merhabalar Hanife Hanım,

   Çıkarılma durumundaki prosedür de esas olan memuriyet haklarınızın devam edip etmediği. Eğer memuriyet haklarınız devam ediyorsa yeşil pasaport alabilirsiniz. Fakat emekli sandığından aldığınız maaş bunun bir garantisi olmaz, bildiğim kadarıyla ayrı bir sistematikle işliyor.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*