Herkese selamlar! Bugün yazım akademisyenlerimiz için 🙂 Yurtdışı akademisyen maaşları konusunu enine boyuna anlatacağım. Yurtdışında öğretim görevlilerinin, profesörlerin, doçentlerin ya da araştırma görevlilerinin ne kadar aylık maaş kazandığı oldukça merak ediliyor biliyorum.

Ben şimdi sizler için dünyanın 55’ten fazla ülkesindeki tecrübelerim ve birebir İtalya’daki yüksek lisans tecrübem ile Avrupa’da, Amerika’da, İngiltere’de kısacası tüm dünyadaki akademisyen maaşlarını resmi kaynaklardan araştırarak buldum getirdim, başlayalım!

Yurtdışında Akademisyen & Öğretim Görevlisi Maaşları

İngiltere’de Profesör & Akademisyen Maaşları

İngiltere akademisyenlerin yurtdışında en çok çalışmak istediği ülkelerden biri. Çükü Oxford gibi köklü üniversiteleri ve güçlü eğitim geleneği ile İngiltere tam bir eğitim, araştırma ülkesi!

İngiltere akademisyenler için oldukça iyi eğitim ve yaşam şartı ülkelerden de biri. “Higher Education Statistics Agency” kurumunun resmi verilerine göre İngiltere’de akademisyen maaşları ortalama yıllık 75.000 – 80.000 pound arasında. Yani bu aylık 7.000 sterline yakın bir ücret demek.

Bu bahsettiğim ortalama maaş genellikle İngiltere’deki profesörler için geçerli. Doçent, araştırma görevlisi ve okutman görevlilerin maaşları da ortalama olarak 45.000 pound seviyesinde. Yani yine aylık yaklaşık 4.000 sterlin bir maaş alıyorlar. Ayrıca Oxford, Cambridge gibi üniversitelerde akademisyen maaşları ortalamanın daha da üzerinde 100.000 pounda kadar çıkabiliyor.

Kaynak: Higher Education Statistics Agency

Oxford da dahil olmak üzere 🙂 Ayrıntılı Olarak İngiltere’de Akademisyen & Öğretim Üyesi Maaşları (üzerine tıklayarak detaylı inceleyebilirsiniz)

İngiltere’de Akademisyen Maaşları / @Higher Education Statistics Agency

İsveç Akademisyen Maaşları & Yıllık Kazançları

İskandinav ülkeleri dolgun maaşları ve gelişmiş eğitim sistemleri ile oldukça meşhur ülkeler. İsveç’te tabii ki bu ülkelerin en başında gelenlerden biri.

“Swedish Academics Central Organization” kurumunun yayınladığına göre ortalama olarak üniversitedeki öğretim görevlileri 36.000 isveç kronu kazanırken, profesörler yaklaşık 60.000 sek aylık maaş alıyor. Yani yaklaşık olarak aylık 6.000 eurodan bahsediyorum.

Kaynak: Sveriges Saco Academiker

Kanada’da Öğretim Görevlisi & Profesör Maaşları

Kanada dünyada en fazla göç alan ülkelerden biri. Tabii ki bu ülke tüm dünyadan üniversite hocaları için de bir cazibe noktası.

Kanada’da akademisyen maaşları oldukça iyi düzeyde. Ortalama olarak Kanada’da bir araştırma görevlisi, doçent yılda 100.000 dolar kazanıyor. Profesörler içinse bu tutar 125.000 dolara kadar yükseliyor. Yani Kanada’da profesörlerin aylık olarak 10.000 doların üzerinde maaş aldıklarını söyleyebiliriz.

Kaynak: Canada Statistics

Yurtdışında akademisyen olmak için ayrıntılı bir yazım da var!

Almanya’da Akademisyen Maaşları Ne Kadar?

Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinden biri olan Almanya’da da akademisyen maaşları oldukça tatmin edici düzeyde. Genellikle profesörler 68.000 ile 82.000 euro arasında bir yıllık gelire sahip. Aylık olarak ortalama 6.500 euro’luk bir maaştan söz ediyorum.

Doçent ve doktor öğretim üyeleri için yıllık kazançlar ortalama 65.000 euro iken araştırma görevlileri için 50.000 ila 55.000 euro arasında. Yani ortalama olarak Almanya’da akademisyen maaşlar aylık  7.000 – 4.500 euro arasında değişiyor.

Kaynak: Hochschulvreband

Almanya’da Akademisyen & Öğretim Üyesi Maaşları (üzerine tıklayarak detaylı inceleyebilirsiniz)

İngiltere’de Akademisyen Maaşları @Hochschulvreband

Danimarka Akademisyen Maaşları

Danimarka’da akademisyen maaşları genellikle stk ve hükümetin pazarlığı sonucunda bir sözleşme ile belirleniyor. Maaşlar da bizdeki memuriyet derecesi gibi biri sistemle veriliyor.

Danimarka’da doktor öğretim üyesi ya da doçentler ortalama aylık 38.000 Danimarka Kronu kazanıyor. Profesörler için aylık maaş 58.000 Danimarka Kronu’na kadar çıkıyor. Yani yaklaşık olarak ayda 5.000 – 6.000 euro bir maaş yapıyor. Ancak Danimarka’da gelir vergisi neredeyse yüzde 50 lere kadar çıktığı için maaşlar aslında ülkenin maddi koşullarına göre biraz aşağıda kalabiliyor.

Kaynak: Medarbejder- og Kompetencestyrelsen

Amerika’da Akademisyen Maaşları

Amerika, Amerika… Sanırım dünyada öğretim görevlilerinin en çok gidip çalışmak istediği ülkelerden biri. Peki Amerika’da öğretim görevlilerinin, profesörlerin, doçentlerin maaşı ne kadar?

“American Association of University Professors” kurumunun araştırmasına göre Amerika’da profesörler ortalama olarak yıllık 100.000 dolar kazanıyor. Bu durum araştırma görevlileri ve doçentler için ise yaklaşık 70.000 80.000 dolar.  Yani Amerika’da yaklaşık olarak aylık 7.000 dolarlık bir akademisyen maaşından söz edebiliriz.

Ayrıca Amerika’da tabii ki çalışmaya ve performansa göre çok daha yüksek ücretler kazanan akademisyenler de bulunuyor.

Kaynak: American Association of University Professors

MEB Yurtdışı Okutmanlık & Öğretim Üyesi programını da bir inceleyin, direkt olarak MEB görevlendirmesiyle de yurtdışında akademisyenlik yapma şansınız var

Hollanda’da Akademisyenler Ne Kadar Kazanıyor?

Hollanda’da da akademisyenler için oldukça iyi maaş seçenekleri mevcut. Aslında genel olarak Danimarka’daki maaşlara benzer bir seviye var oradaki rakamları referans alabilirsiniz.

Genellikle Hollanda’da araştırma görevlisi maaşları 3.400 – 5.000 euro arasında, doçent maaşları 5.000 – 7.000 euro arasında iken profesörlerin aylık maaşı 10.000’ya kadar çıkabiliyor.

İsviçre Profesör & Öğretim Üyesi Maaşları Ne Kadar?

İsviçre Avrupa’nın yalnızca en zengin ülkelerinden biri değil, aynı zamanda Avrupa’da akademisyen maaşlarının da en yüksek olduğu ülkelerden biri.

Lozan Üniversitesi’nin resmi rakamlarına göre araştırma görevlilerinin yıllık 120.000 İsviçre Frangı ile 160.000 İsviçre Frangı arasında bir kazançları bulunuyor. Bu rakamlar yardımcı profesörler için 160.000 – 210.000 İsviçre Frangı arasındayken İsviçre’de profesör maaşları yıllık olarak 280.000 İsviçre Frangı’na kadar yükselebiliyor. Bu aylık neredeyse 18.000 euro yapıyor! Düşünün ki bir akademisyen olarak İsviçre’de aylık 180.000 lira maaş alıyorsunuz 🙂

Kaynak: Luzern Üniversitesi

İsviçre’de Akademisyen & Öğretim Üyesi Maaşları (üzerine tıklayarak detaylı inceleyebilirsiniz)

İsviçre Öğretim Üyesi Maaşları @Luzern Üniversitesi

Fransa’da Araştırma Görevlisi & Doçent Maaşları

Fransa’da da Türkiye’de olduğu gibi akademisyen birer devlet memuru olarak görev yapıyor ve maaşlar kurumdan kuruma değişiklik göstermiyor.

Memuriyet derecenize göre Fransa’da akademisyen olarak ortalama yıllık 25.000 euro ile 60.000 euro arasında bir gelir elde edebiliyorsunuz. Bu da yaklaşık olarak ayda minimum 2.000 euro demek. Ancak profesörler için aylık maaş 5.000 euro ya kadar çıkıyor.

Belçika’da Akademisyenler Ne Kadar Alıyor?

Türkiye’deki akademisyenlerin çalışmak isteyebileceği bir diğer yer de Belçika. Belçika köklü eğitim kurumlarıyla öne çıkan bir ülke. Belçika’da üniversite hocaları genellikle yıllık 30.000 ile 70.000 euro arasında bir kazanca sahip.

Belçika’da profesör maaşları aylık ortalama 6.000 euro olurken, bu rakam araştırma görevlilerinde 2.500 euro civarında. Belçika’da da akademisyenlerin maaşları çalıştığınız yıla artış gösteriyor.

Kaynak: Gent Üniversitesi Maaş Çizelgesi

Norveç’te Akademisyen Maaşları

Norveç akademisyenlerin hayalini süsleyen ve araştırma konusunda oldukça fazla olanak sunan bir ülke. Norveçli bilim adamları bakalım ne kadar maaş alıyormuş 🙂

Norveç’te ortalama olarak akademisyen maaşları aylık 40.000 Norveç Kronu bandında. Bu rakam profesörler için 50.000 NOK seviyesine kadar çıkıyor. Bu da ortalama olarak ayda 5.000 euro seviyesi diyebiliriz.

Kaynak: Forsker Forbundet

Finlandiya’da Doçent & Öğretim Üyesi Maaşları

Finlandiya’da genel olarak akademisyenler sözleşme ile çalışıyor ve sizin performansınız göre bir maaş belirleniyor. Ancak ortalama olarak araştırma görevlileri ve doçentler 3.000 euro ile 5.000 euro arasında bir aylık maaş alıyor.

Finlandiya’da profesör maaşları ise ortalama olarak 5.000 euro ile 9.000 euro arasında değişiyor. Yani aylık 100.000 lira üzerinde bir maaşa ne dersiniz?

Kaynak: Sivista Finland

Dünyaca ünlü MIT’de Görkem 🙂  / Boston

Dünya’da Akademisyen Maaşları

Şimdi yukarıdaki listede ayrıntılı olarak bahsetmediğim dünyanın farklı yerlerindeki akademisyen, doçent, araştırma görevlisi ve profesör maaşları;

Japonya

Japonya’da ortalama olarak akademisyen maaşları aylık olarak 2.800 dolar ile 4.600 dolar arasında değişiyor. Japonya araştırma olanakları konusunda oldukça tercih edilen bir ülke.

Avustralya

Avustralya’da öğretim görevlileri için verilen aylık ücret yaklaşık 4.000 dolar ile 7.500 dolar aralığında. Avustralya’ya yurtdışından oldukça fazla akademisyen gitme şansı buluyor.

İsrail

İsrail de akademisyenler için öne çıkan bir ülke. İsrail de ortalama olarak profesör maaşları 6.000 dolar civarında. Bu tutar Orta Doğu ortalamalarının oldukça üzerinde.

Brezilya

Latin Amerika ülkelerinin başında gelen Brezilya’da akademisyen maaşları dünya ortalamasının biraz altında kalıyor ancak yine de 1.800 – 4.000 dolar aralığında. Ancak Türkiye’den çok da iyi bir şart sunduğu söylenemez.

Rusya

Rusya Federasyonu’nda akademisyenlar aylık ortalama 1000 dolar kazanıyor. Bu dünya ortalamasının altında bir rakam. Rusya’da akademisyen olarak gitmek için iyi bir Rusça bilgisi önem arz ediyor.

İtalya

Benim de üniversitede öğrencilik yaptığım İtalya’da profesör maaşları ortalama olarak 6.000 – 9.000 euro arasında bulunuyor. İtalya özellikle pozitif yaşam şartları ile öne çıkan bir ülke. Benim profesörlerim okula bisikletle gidip geliyorlardı 🙂

Bu şekilde yurtdışında akademisyen maaşlarını ülke ülke ele aldık. Avrupa’dan Amerika’ya, Avustralya’dan Kanada’ya kadar tüm ülkelerdeki üniversite öğretim görevlilerin maaşlarını resmi kaynaklardan öğrenmiş oldunuz. Eğer sorularınız olursa lütfen yorum bölümünden sorun anında yanıtlıyorum, hepinize sevgiler!

Yazının Devamı: Yurtdışında Akademisyen Nasıl Olunur?

2 Yorum Yapılmış

  1. Ben Ankara üniversitesinde antropoloji okuyorum. Yüksek lisansımı ve doktoramı jaaponya da yapmak istiyorum. Sizce japonya da akademisyen olabilir miyim yoksa zor bir ihtimal mi lütfen cevaplayın teşekkürler

    • Merhabalar Sevgili Damla,

      Bence imkansız diye bir şey yoktur gayet de olabilecek bir senaryo ancak sanırım önce japonca dil sorununu çözmen gerekecek. Orada yüksek ve doktora yaparsan zaten şansın yüksek olur.

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.