Yurtdışı Çıkış Harç Pulu Nedir, Nereden Alınır?

Gezi Rehberi / Yurtdışı Harç Pulu

Yurtdışı Çıkış Harç Pulu Nedir, Nereden Alınır?

Keyifli günler ! 2020’ye yaklaştığımız günlerde artan fiyatı ile sıkça gündeme gelen ve tartışmalara yol açanyurtdışı çıkış harcı” konusunu sizler için detaylı olarak incelemek istedim. Aslında “yurtdışı harç pulu” çok da önemsenen bir konu değildi… ta ki fiyatı bizi biraz üzecek kadar artana dek 🙂

Şimdi sizler için dünya çapında 50’den fazla ülkedeki tecrübelerim ve onlarca yurtdışı çıkışımdan yola çıkarak güncel olarak yurtdışı harç pulundan söz edeceğim, soru cevap şeklinde başlıyorum !

Kimlikle Gidilmesine Karşın Yurtdışı Harç Pulu Almanız Gereken Ukrayna’dan

Kimlerin Alması Gerekli ?

Öncelikle bu yurtdışı çıkış harç pulunu her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının alması gerekiyor. Bu pulu yurtdışına gidiş vergisi olarak düşünebilirsiniz, yer, mekan ve farketmiyor. Havalimanında ya da karayoluyla herhangi bir şekilde yurtdışına gidiyorsanız bunu almak zorundasınız.

Tabii bazı muafiyetler de yok değil, onun için yazının ilerleyen bölümlerini bekleyin 🙂

Güncel Fiyatı Ne ?

Uzun yıllardır 15 lira olan fiyatı 2019’un ortalarında 50 lira’ya çıktı. Açıklanan takvime göre 2020 yılında da yurtdışı çıkış harç pulu ücreti 50 Türk Lirası olarak devam edecek.

Bu pulu sadece ülkeden çıkarken tek sefer için aldığınızı da hatırlatmalıyım. Yani bir yurtdışı gezisi için toplamda 50 lira vergi ödemiş oluyoruz.

İşte Şu Ünlü Harç Pulumuz / Hatta Yenisinden 🙂 50 Lira / @Instagram’dan

Nereden Alabilirim ?

Görkemliyollar ansiklopedik bilgi arayanların yeri değil 🙂 Burada tecrübe ve kolaylık var. Ben 100’den fazla kez yurtdışı çıkışı yapmış biri olarak şimdiye dek hep gümrük kapısından aldım.

Yani havalimanı, kara sınır kapısı veya deniz kapısından. Öyle önceden bankadan alayım, dekontla uğraşayım v.s işler gerçekten biraz saçma ve ekstra yük oluşturuyor. Hele ki artık Yeni İstanbul Havalimanı’nda otomatik yurtdışı çıkış harç pulu makineleri bile var. Sadece 2 dakika da sıra beklemeksizin bu pulu kolayca heryerden alabilirsiniz, başka bir alternatifi düşünmeyin.

Geçerlilik Süresi Ne Kadar ?

Bu pulları önceden alıp depolamanın da bir anlamı yok 🙂 Bildiğim kadarıyla en az 1 yıl geçerlilikleri var fakat siz sadece yurtdışına gideceğiniz anda alın ve kullanın böylesi en güzeli.

Eğer yanlışıkla fazladan aldıysanız o pulu başkası için de kullanabilirsiniz, harç pulları isme verilmiyor.

Bahsettiğim Otomatik Harç Pulu Alabileceğiniz Otomatlar / @Haberturk’ten

Eski Pullar Kullanılabilir mi ?

E tabi 15 liradan bolca alayım dursun diyenler de olmuştur 🙂 Ama maalesef işe yaramadı !

Eski pulları 35 lira fark ödeyerek harç pulu aldığınız yerden kolayca değiştirebilirsiniz. En azından kaybınız yok, devletle şaka olmaz 🙂

Harç Pulundan Kimler Muaf ?

Şimdi en keyifli konuya gelelim, bu harç pulundan özel olarak muaf olan kişiler mevcut. Başlıcaları yedi yaş altı çocuklar ve yurtdışında oturma izni ya da vatandaşlığı bulunanlar. Benim 2020 itibariyle eğitim için bulunduğum İtalya’da oturma iznim olacağından sizler için bu durumu da birebir tecrübe edeceğim.

Harç pulundan 2020 itibariyle muaf olanların listesini şöyle paylaşayım;

  • Öncelikle KKTC’ye giden tüm vatandaşlarımız.
  • 7 yaş altı çocuklar.
  • Yurtdışında oturma izni ya da vatandaşlığı bulunanlar.
  • Yurtdışına ticari bir amaçla görevli olarak çıkanlar ( gemide çalışanlar, hostesler v.s)

Yurtdışı Çıkış Harç Pulu Almadan Gidebildiğim Kıbrıs’tan / Girne

Ülke Geçişlerinde Harç Pulu Gerekli m ?

Son olarak bana sıkça sorulan bir konuya değineceğim. Örneğin İtalya’dayız ve oradan Brezilya’ya gideceğiz bu pula ihtiyacımız var mı ?

Hayır yok ! Çünkü yurtdışı çıkış harç pulu sadece Türkiye Cumhuriyeti makamlarının istediği birşey. Hatta o pulu gittiğiniz ülkede de göstermek zorunda değilsiniz, sadece 50 liralık bir hatıra pulunuz olmuş oluyor 🙂 Duygusal bir ülkeye sahip olmak böyle birşey, biraz da güzel tarafından bakalım 🙂

Yurtdışına giderken gerekli belgelerin tamamını anlattığım kapsamlı güncel yazıma buradan ulaşabilirsiniz, biliyorsunuz ki yurtdışına giderken belgeler konusuna oldukça dikkat edilmeli, benden bu kadar, sevgiyle kalın 🙂

Yazının Devamı: Seyahat Sağlık Sigortası Nedir, Gerekli mi ?

İlginizi Çekebilecek Yazılar
 İnstagram'da Serüvenime Ortak Olun !

2 Yorum Bırakılmış

  1. Ayşe tezcan says:

    Merhabalar Görkem Bey,

    Ben şubat 2020 de yurtdışına gideceğim harç pulu fiyatları değişir mi acaba bilginiz var mı tesekkurler

Şimdi Sorun, Görkem En Geç Birkaç Saate Yanıtlasın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*